Promjena sjedišta firme

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
diadora
Posts: 12
Joined: 06/08/2013 15:00

#1 Promjena sjedišta firme

Post by diadora »

Pozdrav!

Ok, znala sam da je za promjenu sjedišta potreban obrazac koji se skida sa stranice Općinskog suda, odluka o promjeni sjedišta i oglas 2X.

Sad pitanja:

1. Ovaj oglas, je li se za to ide u Službeni list, ili je nešto drugo u pitanju?
2. Da li je potrebno da se notarski ovjeri ova odluka o promjeni sjedišta? Da li će sudija praviti problem oko toga ako nije ovjereno?

Hvala :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Promjena sjedišta firme

Post by muminovic »

Moras kod notara otic i platit mu.
diadora
Posts: 12
Joined: 06/08/2013 15:00

#3 Re: Promjena sjedišta firme

Post by diadora »

A zašto mi je onda na šalteru rečeno da se to može i bez notara?

I zar nije ustavni sud osporio tu odredbu koja se odnosila na notarsku obradu takvih dokumenata?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Promjena sjedišta firme

Post by muminovic »

diadora wrote:A zašto mi je onda na šalteru rečeno da se to može i bez notara?

I zar nije ustavni sud osporio tu odredbu koja se odnosila na notarsku obradu takvih dokumenata?
Jeste osporio, ali novi zakoni se donose vec 2 godine, jos nijedan nije donsen.

Za vise info trazi da ti na salteru objasne sve.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#5 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Amko80 »

diadora wrote:Pozdrav!

Ok, znala sam da je za promjenu sjedišta potreban obrazac koji se skida sa stranice Općinskog suda, odluka o promjeni sjedišta i oglas 2X.

Sad pitanja:

1. Ovaj oglas, je li se za to ide u Službeni list, ili je nešto drugo u pitanju?
2. Da li je potrebno da se notarski ovjeri ova odluka o promjeni sjedišta? Da li će sudija praviti problem oko toga ako nije ovjereno?

Hvala :)
,
1. Oglas koji pravis je za službeni list, samo tekst je dovoljan, ne ovjerava se niti se potpisuje
2. Dovoljna ti je odluka direktora firme, ne treba je notar sastavljati, ali moraš ovjeriti potpis na odluci u općini ili kod notara;
3. Popunjavaš obrazac, pravni osnov ti je odluka o promjeni sjedišta, na obrascu takođe ovjeravaš potpis.
4. Imaš taksu 5 ili 10 KM kad predaješ prijavu i čini mi se 35 kad podižeš rješenje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Haris.ba »

Amko80 wrote: ,
1. Oglas koji pravis je za službeni list, samo tekst je dovoljan, ne ovjerava se niti se potpisuje
2. Dovoljna ti je odluka direktora firme, ne treba je notar sastavljati, ali moraš ovjeriti potpis na odluci u općini ili kod notara;
3. Popunjavaš obrazac, pravni osnov ti je odluka o promjeni sjedišta, na obrascu takođe ovjeravaš potpis.
4. Imaš taksu 5 ili 10 KM kad predaješ prijavu i čini mi se 35 kad podižeš rješenje.
Ne mogu se sada sjetiti tačno. Ali mislim da samo platiš taksu za oglas, a da sud šalje oglas u službeni list.

Ne kontam ovo za dovoljna ti je odluka direktora firme. Svakako će ti je notar obraditi. Te naplatiti obradu. A ne samo potpis.
Čak mislim da u nekim slučajevima mora ti biti odluka vlasnika o sjedištu. Provjeri kako ti je u statutu.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#7 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Amko80 »

Haris.ba wrote:
Amko80 wrote: ,
1. Oglas koji pravis je za službeni list, samo tekst je dovoljan, ne ovjerava se niti se potpisuje
2. Dovoljna ti je odluka direktora firme, ne treba je notar sastavljati, ali moraš ovjeriti potpis na odluci u općini ili kod notara;
3. Popunjavaš obrazac, pravni osnov ti je odluka o promjeni sjedišta, na obrascu takođe ovjeravaš potpis.
4. Imaš taksu 5 ili 10 KM kad predaješ prijavu i čini mi se 35 kad podižeš rješenje.
Ne mogu se sada sjetiti tačno. Ali mislim da samo platiš taksu za oglas, a da sud šalje oglas u službeni list.

Ne kontam ovo za dovoljna ti je odluka direktora firme. Svakako će ti je notar obraditi. Te naplatiti obradu. A ne samo potpis.
Čak mislim da u nekim slučajevima mora ti biti odluka vlasnika o sjedištu. Provjeri kako ti je u statutu.
Oglas se predaje uz prijavu, sud ga šalje službenom listu, a sl. list ti nakon nekog vremena pošalje fakturu za objavu oglasa.
Notarska obrada nije više potrebna, samo ovjera potpisa.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#8 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Ana Maria »

Sta je sve potrebno od dokumentacije da se evidentira promjena adrese firme/sjedista (iz jedne općine u drugu unutar Kantona Sarajevo) koja je upisana u Registar suda Sarajevo?
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#9 Re: Promjena sjedišta firme

Post by art vandeley »

Treba to Odluka o promjeni sjedista drustva. Posto je i u statutu drustva navedena adresa bice potrebna i Izmjena statuta tj. samo izmjena adrese-sjedista drustva. Odluke mozes sama napraviti,pronaci primjere kako se pise isl. pa ovjeriti kod notara. Ispunis obrazac i predas na sud. Kada sud procesuira i donese Rjesenje,platis taksu... i to je otprilike sve.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#10 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Ana Maria »

art vandeley wrote:Treba to Odluka o promjeni sjedista drustva. Posto je i u statutu drustva navedena adresa bice potrebna i Izmjena statuta tj. samo izmjena adrese-sjedista drustva. Odluke mozes sama napraviti,pronaci primjere kako se pise isl. pa ovjeriti kod notara. Ispunis obrazac i predas na sud. Kada sud procesuira i donese Rjesenje,platis taksu... i to je otprilike sve.

Hvala na informaciji, koliko od prilike ima troskova za notara i taksu? Da li ima negdje na netu obrazac koji se predaje na sudu, gledala sam na njihovoj stranici ali ne mogu da nadjem?
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#11 Re: Promjena sjedišta firme

Post by art vandeley »

pa uzet će notar za sastav i ovjeru 300 KM.
na netu imaš obrazac.
ukucaj : Obrazac prijave za registraciju doc. i na oss.ba/dokumenti/Prijava_Reg.doc možes skinuti dokument.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#12 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Ana Maria »

art vandeley wrote:pa uzet će notar za sastav i ovjeru 300 KM.
na netu imaš obrazac.
ukucaj : Obrazac prijave za registraciju doc. i na oss.ba/dokumenti/Prijava_Reg.doc možes skinuti dokument.
HVALA :thumbup:
Belmin15
Posts: 2
Joined: 22/10/2020 11:22

#13 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Belmin15 »

Može li neko pomoći, kako bi pravilno trebalo napisati Oglas??
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#14 Re: Promjena sjedišta firme

Post by zLatk0 »

Sve zavisi od promjene koja se vrši.

Uglavnom što kraće i jasnije, na osnovu te i te odluke, mijenja se to i to.

Npr. ako se mijenja adresa, navodi se koja je sada adresa, a koja se brise (isto tako i za lico ovlasteno za zastupanje), dok ako se pominju licni podaci fizičkog lica, navode se podaci koji su javno vidljivi u rjesenju (npr. JMB se ne navodi).
Belmin15
Posts: 2
Joined: 22/10/2020 11:22

#15 Re: Promjena sjedišta firme

Post by Belmin15 »

zLatk0 wrote: 22/10/2020 20:38 Sve zavisi od promjene koja se vrši.

Uglavnom što kraće i jasnije, na osnovu te i te odluke, mijenja se to i to.

Npr. ako se mijenja adresa, navodi se koja je sada adresa, a koja se brise (isto tako i za lico ovlasteno za zastupanje), dok ako se pominju licni podaci fizičkog lica, navode se podaci koji su javno vidljivi u rjesenju (npr. JMB se ne navodi).
Hvaala, riječ je o promjeni sjedišta društva. Prvi put kada sam predao nisam se pozvao na odluku, pa su mi pretpostavljam zbog toga vratili.
Post Reply