Promjena prezimena?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#1 Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

Eh,ima li neko sa svježim informacijama oko promjene prezimena?

Naime,odlučila sam da vratim djevojačko prezime ali me haman čeka gomila papirologije:zamjena lične karte,vozačke,pasoša,kartica,knjižica,...bla bla,haman svake bitne sitnice..i ok,eto to mislim da i neće biti problem.
Ono što me zanima kako se može promijeniti prezime na ranije izdatim diplomama?
Ako je na diplomi jedno prezime da li i na koji način se može promijeniti prezime na diplomi?
Može li se tražiti izrada novih diploma sa novim prezimenom?
(Ako neko zna i okvirnu cijenu i sam postupak i trajanje istog bilo bi dobro.)

Ako ne može,ostaje pitanje kako se kasnije,na osnovu kojeg dokumenta reguliše dokazivanje identiteta?Kako dokazati da sam ja ta i ta ako mi recimo na Uvjerenjima o stručnim ispitima ili diplomama pise jedno prezime a u ličnoj karti drugo?

Da li se prilikom promjene prezimena dobije neki zvanični dokument u kome se kaže: bla bla....Niko Nikić je dana tog i tog promijenio prezime u Nekić?!
User avatar
reis-for life
Posts: 26
Joined: 10/11/2011 11:26
Location: Zemlja

#2 Re: Promjena prezimena?!

Post by reis-for life »

zelenashica wrote:Eh,ima li neko sa svježim informacijama oko promjene prezimena?

Naime,odlučila sam da vratim djevojačko prezime ali me haman čeka gomila papirologije:zamjena lične karte,vozačke,pasoša,kartica,knjižica,...bla bla,haman svake bitne sitnice..i ok,eto to mislim da i neće biti problem.
Ono što me zanima kako se može promijeniti prezime na ranije izdatim diplomama?
Ako je na diplomi jedno prezime da li i na koji način se može promijeniti prezime na diplomi?
Može li se tražiti izrada novih diploma sa novim prezimenom?
(Ako neko zna i okvirnu cijenu i sam postupak i trajanje istog bilo bi dobro.)

Ako ne može,ostaje pitanje kako se kasnije,na osnovu kojeg dokumenta reguliše dokazivanje identiteta?Kako dokazati da sam ja ta i ta ako mi recimo na Uvjerenjima o stručnim ispitima ili diplomama pise jedno prezime a u ličnoj karti drugo?

Da li se prilikom promjene prezimena dobije neki zvanični dokument u kome se kaže: bla bla....Niko Nikić je dana tog i tog promijenio prezime u Nekić?!
isplati li ti se to sve raditi ? :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

reis-for life wrote:
zelenashica wrote:Eh,ima li neko sa svježim informacijama oko promjene prezimena?

Naime,odlučila sam da vratim djevojačko prezime ali me haman čeka gomila papirologije:zamjena lične karte,vozačke,pasoša,kartica,knjižica,...bla bla,haman svake bitne sitnice..i ok,eto to mislim da i neće biti problem.
Ono što me zanima kako se može promijeniti prezime na ranije izdatim diplomama?
Ako je na diplomi jedno prezime da li i na koji način se može promijeniti prezime na diplomi?
Može li se tražiti izrada novih diploma sa novim prezimenom?
(Ako neko zna i okvirnu cijenu i sam postupak i trajanje istog bilo bi dobro.)

Ako ne može,ostaje pitanje kako se kasnije,na osnovu kojeg dokumenta reguliše dokazivanje identiteta?Kako dokazati da sam ja ta i ta ako mi recimo na Uvjerenjima o stručnim ispitima ili diplomama pise jedno prezime a u ličnoj karti drugo?

Da li se prilikom promjene prezimena dobije neki zvanični dokument u kome se kaže: bla bla....Niko Nikić je dana tog i tog promijenio prezime u Nekić?!
isplati li ti se to sve raditi ? :D
Isplati.Ja hocu staro prezime nazad,...nema smisla da cijeli život nosim prezime bivšeg muža. :roll:
User avatar
reis-for life
Posts: 26
Joined: 10/11/2011 11:26
Location: Zemlja

#4 Re: Promjena prezimena?!

Post by reis-for life »

E hebiga sad,sto bar nisi dodala svoje prezime kad si potpisivala papir,bilo bi ti malo lakshe. :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#5 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

reis-for life wrote:E hebiga sad,sto bar nisi dodala svoje prezime kad si potpisivala papir,bilo bi ti malo lakshe. :D
Nisam tražila retroaktivne savjete,nego odgovore na pitanja u uvodnom postu. :-)
Ne kajem se radi urađenog i opet bih da sam na početku priče,.....samo sad želim natrag svoje prezime.
Ako znaš dobro mi došao,..a ako ne znaš laku noć.
User avatar
reis-for life
Posts: 26
Joined: 10/11/2011 11:26
Location: Zemlja

#6 Re: Promjena prezimena?!

Post by reis-for life »

zelenashica wrote:
reis-for life wrote:E hebiga sad,sto bar nisi dodala svoje prezime kad si potpisivala papir,bilo bi ti malo lakshe. :D
Nisam tražila retroaktivne savjete,nego odgovore na pitanja u uvodnom postu. :-)
Ne kajem se radi urađenog i opet bih da sam na početku priče,.....samo sad želim natrag svoje prezime.
Ako znaš dobro mi došao,..a ako ne znaš laku noć.
Laku noc., :-) :-)
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#7 Re: Promjena prezimena?!

Post by maxell_sarajevo »

Udaj se ponovo i promijenit ces prezime. :D
buzzkiller
Posts: 74
Joined: 11/03/2011 00:20

#8 Re: Promjena prezimena?!

Post by buzzkiller »

Samo naprijed, ali mislim da na diplomi ne možeš promijeniti prezime. Zvrc fakultet u ponedjeljak i eto...Sretno sa starim "novim" prezimenom :)
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: Promjena prezimena?!

Post by amrica »

mislim da ne mozes promijeniti podatke na diplomi i sl, moraces prilagati doc o promjeni prezimena.
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#10 Re: Promjena prezimena?!

Post by bordo_boy »

Ja bih pričekao... Biće još brakova... kad se smiriš i situiraš, onda promjeni... da ne praviš dupli posao :D
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#11 Re: Promjena prezimena?!

Post by Goblin »

maxell_sarajevo wrote:Udaj se ponovo i promijenit ces prezime. :D
:D :D :D :D :D
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#12 Re: Promjena prezimena?!

Post by IHAVEDREAM »

Ako je to sve bas tako komplikovano, (a po svemu sudeci da jeste, kao i u mnogim drugim zemljama),...zasto ne pokusas samo da dodas svoje predjasnje prezime......? :)
Upravo zbog takvih "sitnica" ja sam zadrzala svoje prezime (malobrojni znaju za to :shock: ), iako sam u srecnom braku skoro cetrvrinu vijeka!!!!!!!

Srecno...!!!!!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#13 Re: Promjena prezimena?!

Post by poznanik »

Treba zakonom zabraniti promjenu prezimena kod zaključivanja bračnog odnosa, kako za žene, tako i za muškarce, pa čak i pisanje dva prezimena... :oops:

Mislim da se i školska i druga slična dokumentacija, na kojoj je upisano bračno prezime, može upravnim postupkom zamijeniti tako da se u novim dokumentima upiše djevojačko prezime. U tom slučaju ranija dokumenta, kroz Službeni list BiH, moraš proglasiti nevažećim. Treba ti asistiranje stručne osobe u svim ovim postupcima.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#14 Re: Promjena prezimena?!

Post by HM 2011 »

javi se u MUP opštine u kojoj živiš...

Ponesi Izvod iz matične knjige rođenih i Uvjerenje o državljanstvu ne starije od 6 mjeseci (izvadi dokumente prije polaska u MUP), te 8 KM administrativne takse KS... Naravno ponesi i svoju LK, te ostale dokumente...

KAda zamjena prezimena bude provedena (30 dana) ponesi jednu ovjerenu kopiju Rješenja o promjeni, Izvod iz MKR, Izvod iz KD (sa upisanim novim prezimenom), 11 KM u IDDEEA-MUP da promjeniš LK...

Kada zamjeniš LK, onda mjenjaš i VD i sve ostalo....
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#15 Re: Promjena prezimena?!

Post by sarlo »

Upravni postupak. Ako neka institucija nije u stanju da to provede (nema uskladjenih procedura), sudska presuda kojom se to nalozi.
Za sve postoji rjesenje.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#16 Re: Promjena prezimena?!

Post by casper_ »

zelenashica wrote:Eh,ima li neko sa svježim informacijama oko promjene prezimena?

Naime,odlučila sam da vratim djevojačko prezime ali me haman čeka gomila papirologije:zamjena lične karte,vozačke,pasoša,kartica,knjižica,...bla bla,haman svake bitne sitnice..i ok,eto to mislim da i neće biti problem.
Ono što me zanima kako se može promijeniti prezime na ranije izdatim diplomama?
Ako je na diplomi jedno prezime da li i na koji način se može promijeniti prezime na diplomi?
Može li se tražiti izrada novih diploma sa novim prezimenom?
(Ako neko zna i okvirnu cijenu i sam postupak i trajanje istog bilo bi dobro.)

Ako ne može,ostaje pitanje kako se kasnije,na osnovu kojeg dokumenta reguliše dokazivanje identiteta?Kako dokazati da sam ja ta i ta ako mi recimo na Uvjerenjima o stručnim ispitima ili diplomama pise jedno prezime a u ličnoj karti drugo?

Da li se prilikom promjene prezimena dobije neki zvanični dokument u kome se kaže: bla bla....Niko Nikić je dana tog i tog promijenio prezime u Nekić?!
blago njemu kad je pobjegao od tebe.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#17 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

casper_ wrote:
blago njemu kad je pobjegao od tebe.
Nek mu je sa srećom.Samo ma šta ti mislio meni je apsurd nositi prezime bivšeg muža.... :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#18 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

kakavdanakneiskustvu wrote:


možda na osnovu JMB,ne znam da li to piše na diplomama?
JMB ne piše u diplomama.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#19 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

poznanik wrote:Treba zakonom zabraniti promjenu prezimena kod zaključivanja bračnog odnosa, kako za žene, tako i za muškarce, pa čak i pisanje dva prezimena... :oops:

Mislim da se i školska i druga slična dokumentacija, na kojoj je upisano bračno prezime, može upravnim postupkom zamijeniti tako da se u novim dokumentima upiše djevojačko prezime. U tom slučaju ranija dokumenta, kroz Službeni list BiH, moraš proglasiti nevažećim. Treba ti asistiranje stručne osobe u svim ovim postupcima.
Hvala na sugestiji.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#20 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

HM 2011 wrote:javi se u MUP opštine u kojoj živiš...

Ponesi Izvod iz matične knjige rođenih i Uvjerenje o državljanstvu ne starije od 6 mjeseci (izvadi dokumente prije polaska u MUP), te 8 KM administrativne takse KS... Naravno ponesi i svoju LK, te ostale dokumente...

KAda zamjena prezimena bude provedena (30 dana) ponesi jednu ovjerenu kopiju Rješenja o promjeni, Izvod iz MKR, Izvod iz KD (sa upisanim novim prezimenom), 11 KM u IDDEEA-MUP da promjeniš LK...

Kada zamjeniš LK, onda mjenjaš i VD i sve ostalo....
Ovo mi je bilo najbitnije.Znači dobije se zvnanični dokument kojim se može dokazati identitet,odnosno promjena prezimena.Helem s tim dokumentom mogu dokazati da sam ja ista osoba koja je upisana u diplomama.To je bila suština a ne kao neki koji mise da želim samo da komplikujem postupak same promjene prezimena.
Jedino čega se bojim je da prilikom prijava na neki konkurs mi ne proglase diplomu "ukradenom" jer se razlikuje prezime. :(
Lex777
Posts: 23
Joined: 11/11/2011 21:30

#21 Re: Promjena prezimena?!

Post by Lex777 »

Joj šta napadate ženu? Normalno je da hoće promijeniti prezime.
Ja ne znam ništa o proceduri, al želim ti sreće da to izguraš jer je svaka borba sa birokracijom užasna.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#22 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

Lex777 wrote:Joj šta napadate ženu? Normalno je da hoće promijeniti prezime.
Ja ne znam ništa o proceduri, al želim ti sreće da to izguraš jer je svaka borba sa birokracijom užasna.
Hvala na odbrani ali mene uopšte ne zanimaju tuđa mišljenja za moje razloge. :wink:
Ja prezime mijenjam pa makar i sama morala mjesecima se boriti sa birokracijom...neke stvari su jednostavno stvar principa,pa tako i promjena prezimena.
Meni je apsurd da zadržavam prezime bivšeg muža ma koliko zadržavanje istog mi uštedilo i vrijeme i novac.

ps.Dobila sam već par korisnih informacija,možda bude i neko ko je već ranije vršio promjenu prezimena.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#23 Re: Promjena prezimena?!

Post by amrica »

sto se tice diplome (iako sam zadrzala svoje i dodala muzevo prezime) desavalo da sam morala donijeti dokaz o promjeni prezimena, a to je vjencani list.
No frks za to :)

A iskreno mislim da je nemoguce promijeniti ime na original skolskoj diplomi. :?
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#24 Re: Promjena prezimena?!

Post by natascha »

Zamisli kako bi bilo kad bi svi mijenjali diplome zato što im na diplomama piše djevojačko prezime, udale se, promijenile ličnu i sad trebaju i novu diplomu. Mislim da to nije problem ni slučajno, jedno prezime na diplomi a drugo na ličnoj karti. U tebe je pretpostavljam obratno, na diplomi ti prezime bivšeg muža, nažalost. Lično sam vraćala djevojačko prezime, bez ikakvih problema. Malo papira, matični ured, ovo, ono ali izvedivo( i preporučljivo:)))))
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#25 Re: Promjena prezimena?!

Post by amrica »

natascha wrote:Zamisli kako bi bilo kad bi svi mijenjali diplome zato što im na diplomama piše djevojačko prezime, udale se, promijenile ličnu i sad trebaju i novu diplomu. Mislim da to nije problem ni slučajno, jedno prezime na diplomi a drugo na ličnoj karti. U tebe je pretpostavljam obratno, na diplomi ti prezime bivšeg muža, nažalost. Lično sam vraćala djevojačko prezime, bez ikakvih problema. Malo papira, matični ured, ovo, ono ali izvedivo( i preporučljivo:)))))
:D
Post Reply