PROMJENA PREZIMENA

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

laka
Posts: 130
Joined: 07/05/2007 14:04

#51

Post by laka »

hahaha da da da to mi je super super, neziraginica, halilovica hahahaha
eeeeeeee to da je meni, bas tako, heh

ali avaj kao sto neko rece sada imamo moderna kratka imena i ovaj dobri stari obicaj ne mozemo pratiti :-(

samo kako bi se onda ove prosvjecene zene osjecale (citaj perl i ine slicne zenice, mnogo nafurane na zensku ravnopravnost, pa vidi sta smo time dobili, osim sto smo u istom sheety polozaju kao i ranije imamo samo vise obaveza zar ne)
laka
Posts: 130
Joined: 07/05/2007 14:04

#52

Post by laka »

Draga Sigicalo,
hvala puno za konkretan odgovor.
Radna knjizica 7 dana, uzas???

Evo jutarnja kafa, pa krecem. LP, Laka
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#53

Post by Ostri_Mac »

black wrote:meni je pravo zao tvog muza :oops: jer sa ovim gore napisanim si pokazala koliko ga cjenis i kao muskarca i kao muza :oops:
AUUUU BRATEEEE, POTPISUJEM :-)
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#54 Re: gu

Post by Zhaba »

nebojeplavo wrote:
karanana wrote:
photo wrote:znam samo da treba novca, zivaca i vremena. iskreno, meni je ta promjena prezimena bezveze. moja zena moze zadrzati soje prezime ako hoce, ne smeta mi. djeca ce imati moje ili oba. sta je promjena prezimena? jos jedan nacin obiljezavanja "imovine" na nacin ona pripada tom i tom? bezveze i zastarjelo.
e dobar uvod na pitanje koje sam htjeo da pitam iako malo odudara od teme, sta znaci ako zena nece da promjeni prezime, odnosno hoce da uzme muzevo ali i da zadrzi svoje? Jeli to znak da ne voli muza dovoljno?
Sigurno....udala se samo radi reda :D
:lol: :lol: :thumbup: :lol:
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#55

Post by Zhaba »

PITARKA_SA wrote:
karanana wrote:
PITARKA_SA wrote: mogu imati SAMO babukino,kad ih bude babuka nosio u sebi,i crkavo na porodu za njih...prema tome :zzzz: alajhmanet Sevala :D :D nista od toga :D
Haj donekle bi i popustio, nek ona nosi koje hoce, ali djeca IMA DA NOSE BABUKINO i TACKA.
cuj,donekle bi i popustio??
:lol: :lol:
pa nije zena vase vlasnistvo halloo centrala?? :lol: :D :D

balkanske mu*onje :x :x :lol: :D
:lol: :lol: :lol: e moj pitte naletit ces ti na jednu kojoj ces samo DA draga govoriti...Never Say Never :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#56

Post by tempora »

janje_ wrote:moji roditelji su se vjencali kad sam ja imo 24 godine. prije toga, brat i ja smo bili djeca iz "divljeg" braka.

i bio mi je pravi smor u godinama osnovne skole objasnjavati zasto mi se mati ne preziva isto ko i ja. prava trauma.

u biti, bas me briga koje ce mi zena imati prezime dok god se mi slazemo, ali bi rado nasu djecu postedio frustracija kroz koje smo moj brat i ja prolazili.
Vidis, o tome ova gospoda ne razmisljaju.Bitno je da odrede etiketu, pa da li je pitanje gubljenje identiteta :? ili sticanje kojekakvog statusa, nebitno, bitno je da se ljudi obiljeze.
Toliko duboko vec nisam razmisljala. :zzzz: Da li ce me neko vidjeti kao sajamsku kravu, koja je uzela muzevo prezime i hoce li mi se izgubiti identiet :? ne znam. To neka odrede filozofi bracne zajednice.
Kada se radjalo moje djete bilo je potrebno da moj muz prizna da joj je otac.Da nismo imali potrebne papire, koji su se morali prevoditi i priznati, procedura bi trajala puno duze, a i inace traje dugo, te bi dijete nosilo moje prezime.Pa bi smo poslije morali utrositi silnu energiju a vjerovatno i novac, da "stvari dodju na svoje" Ovako, niko me nije pitao, koje ce prezime dijete nositi.Automatski je upisano pod muzevo.
I nije to samo zbog "olaksavajuce prakse" u slucaju kada roditelj zivi u jednoj zemlji a drugi roditelj u drugoj.Vec i zbog gluposti naroda koji si svasta dopusta.Pa bi sutra mome djetetu, po prirodi stvari u nasoj zemlji, bilo zvanje-kopileta jer bi tako mahala imala o cemu raspredati i filizofirati o pravima i ugnjetavanju zene! :?
Na kraju krajeva, izlika za promjenu dokumenata u zemlji u kojoj se svako malo moraju mijenjati dokumenti je vec isprazna.
I nije mi jasno, sta si to dajete za pravo, da vi sudite o promjeni tudjeg prezimena.Mozete pricati samo u svome slucaju, sto bi ste vi -kada bi ste!
Izbora ima i ko zeli, moze zadrzati svoje ili uzeti oba ili muzevo! Sve ostalo je palamudjenje! :shock:
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#57

Post by Baby Jane »

Ostri_Mac wrote:
black wrote:meni je pravo zao tvog muza :oops: jer sa ovim gore napisanim si pokazala koliko ga cjenis i kao muskarca i kao muza :oops:
AUUUU BRATEEEE, POTPISUJEM :-)
Ma dobro, nacin na koji je obrazlozila...jeste, ponizava ga do maksimuma, ali sta je lose u tome ako zena zeli zadrzati svoje prezime? Ne kontam...sta ako neko to smatra dijelom sebe, sta ja znam..? Meni licno ne smeta, ili se prezivala Suljic ili Mujic, ali ima osoba kojima je to bitno...valjda ih treba pustiti da sami odluce..
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#58

Post by amrino »

Kako sprijeciti incest, kako prepoznati rodbinu medju milion ljudi, kako odrzati porodicnu lozu, kako znati ko je ciji i ko je s kim....ako je prezime tako - nebitno...Meni je ta prica pravo glupa. Zene, po obicaju, traze svoja "prava" preko stvari koje su apsolutno nebine...
laka
Posts: 130
Joined: 07/05/2007 14:04

#59

Post by laka »

Dakle ovako:
LK i VD za sve ljude koji mjenjaju ili vec imaju prebivaliste u opcini Centar, Posta na Obali, CIPS-ovi salteri od glavnog ulaza lijevo.
1. Salter 1. uzeti uplatnice za LK i VD, popuniti ih tako da unesete podatke sa novim prezimenom i novom adresom prebivalista. Na nekom od postankih saltera uplatiti novac.
2. Vratiti se na CIPS salter 2 ili 3 predati uplatnice + staru LK i VD. Ljubazna teta (zbilja je ljubazna) vam da potvrde da ste predali zahtjev i za jedno i za drugo i kaze vam da dodjete za dva mjeseca podici dokumente.
3. Ne zaboraviti traziti novu prijavu prebivalista sa novim prezimenom a pogotovu ako mjenjate adresu stanovanja.
4. Ne zaboraviti uzeti potvrdu sa slikom ukoliko imate namjeru vaditi paralelno i pasoš.
5. Ostaje jos jedino da cekate dva mjeseca.

RADNA i ZDRAVSTVENA KNJIZICA
Nazovete tetu u kadrovskoj i ona vam lijepo objasni sljedece :

1. U firmi podignete svoju RK.
2. Odete do Opcine kako biste upisali novo prezime u RK. Prezime se samo dopise ne mjenjate RK.
3. Usput izvadite svjez vjencani list jer cete ga morati priloziti sa RK.
4. Kupite novu ZK i kad zavrsite upisivanje novog prezimena u RK, vratite se lijepo u svoju kadrovsku i ponesete:
- RK sa upisanim novim prezimenom,
- vjencani list,
- kopiju LK nove ili potvrde sa slikom,
- kopiju prijave prebivalista,
- novu ZK,
to sve predate i ljubazne tete iz kadrovske zavrse ostatak promjena u PIO-u i zdravstevnom.


PASOS /jos uvijek ne znam, ne stigoh/



KARTICA:
1. Karticno u banci, popunite zahtjev za promjenu kartice zbog promjene prezimena, navedete novo prezime, eventualno novu adresu za slanje izvoda na zahtjevu i predate to sa kopijom CIPSove potvrde sa slikom.
2. Cekate 3 do 5 dana.

Svim dragim zenicama kojima ove informacije budu potrebne, zelim puno srece i strpljenja, ostalim dokolicarama i zlobnicima koji su svoje frustracije ispucavali na ovom topicu, (a ja sam samo trazila pomoc) tjah ... pa nemam vam sta reci... pateticno :-?....

toliko od mene, LP, Ajla
laka
Posts: 130
Joined: 07/05/2007 14:04

#60

Post by laka »

amrino wrote: Zene, po obicaju, traze svoja "prava" preko stvari koje su apsolutno nebine...

U potpunosti se slazem My Friend :-D
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#61

Post by ines.c »

Ja cu zadrzati svoje prezime. :)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#62

Post by Pearl »

cuj dva mjeseca za licnu kartu... pa sta rade toliko - zvacu plastiku da dobije potrebnu mekocu...

boze sacuvaj... :roll:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#63

Post by luciferino »

Zašto tolikim muškinjama smeta ako ženjskinje zadrže prezime? Zamislite, živite dugi niz godina s jednim imenom, idete u školu, na fakultet, raja vas znaju pod tim imenom, itd. i onda odjednom...
Ja imam dva prezimena, a djeca će imati samo babukino, i mirna Bosna (i Hercegovina). Za mene je to lično bilo najpoštenije, a drugi parovi nek se dogovore kako hoće.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#64

Post by encian »

meni se vise svidja moje nego od dragog, pa cu da ga zadrzim. dragi se ne slaze, ali onda nek me ne zeni :D.

djeca mogu imati oboje, ili jedno moje drugo njegovo. a boli me djon sta ce mahala da kaze cak i da ih dobijem neudata. kad covjek podvuce crtu, od ogovaranja ni njima koristi ni meni stete.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#65

Post by karanana »

Ne mogu da vjerujem sta citam ovdje. Pa rekao bih da 99% zena ovdje hoce da zadrzi svoje prezime u nekoj formi. Pa gdje mi zivimo, dobra stara vremena. Zasto su to nase majke napravile pogresan potez sto su uzele mozevo prezime? Sad ste vi ko independent, moderne..... Hajde de, necu vise ganjat trebe po forumima, sve nekakve osvjestene...odoh negdje u kakvo selo traziti zenu, jer tamo su ostali svi pozitivini temelji i stubovi braka i porodice.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#66

Post by luciferino »

karanana wrote:Ne mogu da vjerujem sta citam ovdje. Pa rekao bih da 99% zena ovdje hoce da zadrzi svoje prezime u nekoj formi. Pa gdje mi zivimo, dobra stara vremena. Zasto su to nase majke napravile pogresan potez sto su uzele mozevo prezime? Sad ste vi ko independent, moderne..... Hajde de, necu vise ganjat trebe po forumima, sve nekakve osvjestene...odoh negdje u kakvo selo traziti zenu, jer tamo su ostali svi pozitivini temelji i stubovi braka i porodice.
Zašto ti toliko smeta?
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#67

Post by Zhaba »

ma svoje zadrzavam svakako jer imam po mom misljenju lijepo prezime a i kratko a nije mi problem njegovo jos dodati
ne znam sto je to takvi problem??? u spaniji djeca imaju dva prezimena a kad se udaju cerke do cetri a vama problem kad zena hoce svoje zadrzati ili svoje i muzevo prezime :roll: :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#68

Post by danas »

debela wrote:
laka wrote:Dragi moji Bosanci/Hercegovai bas mi je drago da ste tako suvremeni je l' te, glede ovog zadrzavanja prezimena.
Da,i moj muz sada kaze da sam komotno mogla zadrzati svoje prezime, kad ja pocnem cviliti kako je komplikovano promjeniti sve (ali bas sve tako da ti stari vise nigdje ne postojis).
Hahaha kljucna rijec je ovo "mogla si", kao ja sam trebala dozvolu hahahaha.

Medjutim, u realnosti stvar je sasvim drugacija. Da vama je jako vazno kako vam se zena preziva, DA vama je dokaz neizrecive ljubavi ako zena uzme vase prezime, DA vi zelite da ona cinom udaje postane vase vlasnistvo. Dragi moj niste vi krivi sto poticete iz ove, nase sredine. Ma meni se uostalom i dopada sto ste takvi, djetinjasti. Sta to ima veze, mi cemo se namuciti do bola oko promjene prezimena, ali sta to mari , nama je prosto svejedno prezivali se ovako ili onako, a vama to toliko znaci. Prosto je smjesan ponos muskaraca cija je zena uzela njegovo i odrekla se svog prezimena. HAHAHa drage zenice budite mudre, hahah vjerujte, zbilja je zabavno, njegovati iluziju za njih u kojoj su oni "hranitelji porodice" hahaha a u biti zna se koj "direk" hahaha.

Auf raspricah se ja, a niste mi ipak dali konkretan odgovor. Ja svoju patnju oko promjene dokumenata pocinjem sutra i bit cu toliko dobra, kad sve zavrsim, dokumentirat cu taksativno korake do promjene prezimena na ovom topicu. :-D
LP, Laka

P.S. Fascinantno kojom se brzinom nizu reply-i
a ti se pokaki sama sebi na sve napisano jer si, pazi sad, uzela njegovo prezime :D
jel' ovo jos jedna od 'istrazivackih tema' nasih vajnih lokalnih novinara, koja ce sutra osvanuti kao ekskluzivna repotraza u startu :D :D :D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#69

Post by karanana »

luciferino wrote:
karanana wrote:Ne mogu da vjerujem sta citam ovdje. Pa rekao bih da 99% zena ovdje hoce da zadrzi svoje prezime u nekoj formi. Pa gdje mi zivimo, dobra stara vremena. Zasto su to nase majke napravile pogresan potez sto su uzele mozevo prezime? Sad ste vi ko independent, moderne..... Hajde de, necu vise ganjat trebe po forumima, sve nekakve osvjestene...odoh negdje u kakvo selo traziti zenu, jer tamo su ostali svi pozitivini temelji i stubovi braka i porodice.
Zašto ti toliko smeta?
Ma i ne smeta mi, ali mi nije jasno zasto ste toliko uprle i promijenile opste prihvacena pravila koja su se u nasim krajevima prakticirala generacijama. Mislim sta hocete da dokazete, jel kako ste jake u danasnjem drustvu? Sta?
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#70

Post by amrino »

amrino wrote:Kako sprijeciti incest, kako prepoznati rodbinu medju milion ljudi, kako odrzati porodicnu lozu, kako znati ko je ciji i ko je s kim?...ako je prezime tako - nebitno...Meni je ta prica pravo glupa. Zene, po obicaju, traze svoja "prava" preko stvari koje su apsolutno nebine...
Da citiram samu sebe- posto svi ignorisu ova pitanja koja sam postavila...
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#71

Post by Zhaba »

amrino wrote:
amrino wrote:Kako sprijeciti incest, kako prepoznati rodbinu medju milion ljudi, kako odrzati porodicnu lozu, kako znati ko je ciji i ko je s kim?...ako je prezime tako - nebitno...Meni je ta prica pravo glupa. Zene, po obicaju, traze svoja "prava" preko stvari koje su apsolutno nebine...
Da citiram samu sebe- posto svi ignorisu ova pitanja koja sam postavila...
kakav ba incest pa valjda znas ko ti je bliza familija i bez da ti nosi tetka isto prezime kao tetak ili mama kao babo :roll: a ko je s kim mozes i bez prezimena znati barem ja jos nikad nisam preko prezimena saznala koje s kim
laka
Posts: 130
Joined: 07/05/2007 14:04

#72

Post by laka »

danas wrote:
debela wrote:
laka wrote:Dragi moji Bosanci/Hercegovai bas mi je drago da ste tako suvremeni je l' te, glede ovog zadrzavanja prezimena.
Da,i moj muz sada kaze da sam komotno mogla zadrzati svoje prezime, kad ja pocnem cviliti kako je komplikovano promjeniti sve (ali bas sve tako da ti stari vise nigdje ne postojis).
Hahaha kljucna rijec je ovo "mogla si", kao ja sam trebala dozvolu hahahaha.

Medjutim, u realnosti stvar je sasvim drugacija. Da vama je jako vazno kako vam se zena preziva, DA vama je dokaz neizrecive ljubavi ako zena uzme vase prezime, DA vi zelite da ona cinom udaje postane vase vlasnistvo. Dragi moj niste vi krivi sto poticete iz ove, nase sredine. Ma meni se uostalom i dopada sto ste takvi, djetinjasti. Sta to ima veze, mi cemo se namuciti do bola oko promjene prezimena, ali sta to mari , nama je prosto svejedno prezivali se ovako ili onako, a vama to toliko znaci. Prosto je smjesan ponos muskaraca cija je zena uzela njegovo i odrekla se svog prezimena. HAHAHa drage zenice budite mudre, hahah vjerujte, zbilja je zabavno, njegovati iluziju za njih u kojoj su oni "hranitelji porodice" hahaha a u biti zna se koj "direk" hahaha.

Auf raspricah se ja, a niste mi ipak dali konkretan odgovor. Ja svoju patnju oko promjene dokumenata pocinjem sutra i bit cu toliko dobra, kad sve zavrsim, dokumentirat cu taksativno korake do promjene prezimena na ovom topicu. :-D
LP, Laka

P.S. Fascinantno kojom se brzinom nizu reply-i
a ti se pokaki sama sebi na sve napisano jer si, pazi sad, uzela njegovo prezime :D
jel' ovo jos jedna od 'istrazivackih tema' nasih vajnih lokalnih novinara, koja ce sutra osvanuti kao ekskluzivna repotraza u startu :D :D :D
YES OF SKROZ, TODAY.... :D

Karanana: nezavisne moderne, ma nema veze s mozgom, to su ti uglavnom zenice cudnovatog podrijetla koje seze negdje iz brdsko-planinskih predjela nase lijepe bih i sire, ciji su roditelji pobjegli od motike il' stada u malo urbanije krajeve, uspjesno ili malo manje uspjesno pozavrsavali koje kakve skolice .... prigrlilo predgradja urbanih sredina kao svoju ocevinu i pocelo njegovati taj malogradjanski osjecaj povezanosti sa kojekakvim glupostima...
Eh sad ovo njegovanje kulta prezimena posebno kod nasih suvremenih zenica mozes svrstat tu.... Zene su trudeci se iz petnih zila da budu neovisne, prestale biti zene, i zaboravile koristiti svoje glavno oruzje, zenstvenost, zensku slabost... zene se pretvaraju u mutante a u biti cijela mudrost lezi u zenskoj strani zene....
Zene su oduvjek mnogo vise postizale koristenjem svoje zenstveneosti (pri cemu nemislim iskljucivo na fizicke osobine, moram pojasniti za one koji "sporije kontaju")... To bi bila moja poruka zenama...
Dakle od mene dopisnika STARTa to bi bilo sve hahahaha :-D
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#73

Post by luciferino »

karanana wrote:
luciferino wrote:
karanana wrote:Ne mogu da vjerujem sta citam ovdje. Pa rekao bih da 99% zena ovdje hoce da zadrzi svoje prezime u nekoj formi. Pa gdje mi zivimo, dobra stara vremena. Zasto su to nase majke napravile pogresan potez sto su uzele mozevo prezime? Sad ste vi ko independent, moderne..... Hajde de, necu vise ganjat trebe po forumima, sve nekakve osvjestene...odoh negdje u kakvo selo traziti zenu, jer tamo su ostali svi pozitivini temelji i stubovi braka i porodice.
Zašto ti toliko smeta?
Ma i ne smeta mi, ali mi nije jasno zasto ste toliko uprle i promijenile opste prihvacena pravila koja su se u nasim krajevima prakticirala generacijama. Mislim sta hocete da dokazete, jel kako ste jake u danasnjem drustvu? Sta?
Ne mislim da je to neko dokazivanje. Jednostavno, zakon nudi opciju prema kojoj se može zadržati prezime, dodati muževo/ženino prezime na staro ili se staro u potpunosti može odbaciti. Ovo vrijedi za oba partnera. Razlika između današnjih i onih vremena jeste da imamo mogućnost izbora. Da su se žene prije pitale, ko zna šta bi bilo. Uostalom, danas je sve stvar dogovora između partnera.

Konkretno, moja je majka imala dva prezimena, pa je i to uticalo na moju odluku.
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#74

Post by PITARKA_SA »

ja i dalje mislim da je normalno da zena ostavi svoje i doda od muza prezime.
sta je tu problem? nije nikakva komplikacija.

prihvatiti muzevo prezime,jer stupas u brak ,zasto mora znaciti da dajes svoje,ili da banalizujem,pa kazem,da se odreknes svoga prezimena.
ja sam citav svoj zivot nosila i nosim to prezime,i isla u skolu,i svi me znaju pod mojim prezimenom i mislim da je glupo sada ga "ukloniti".

a sto se djece tice,ocevo prezime,jer bilo bi zbrke kada bi dodavali i majcino i ocevo,pa danas sutra kad se udaju jos jedno :-) :-) :-)

eto hajd da i ja sta napisem,bez za*ebancije,na ovu temu :)
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#75

Post by luciferino »

karanana wrote:
luciferino wrote:
karanana wrote:Ne mogu da vjerujem sta citam ovdje. Pa rekao bih da 99% zena ovdje hoce da zadrzi svoje prezime u nekoj formi. Pa gdje mi zivimo, dobra stara vremena. Zasto su to nase majke napravile pogresan potez sto su uzele mozevo prezime? Sad ste vi ko independent, moderne..... Hajde de, necu vise ganjat trebe po forumima, sve nekakve osvjestene...odoh negdje u kakvo selo traziti zenu, jer tamo su ostali svi pozitivini temelji i stubovi braka i porodice.
Zašto ti toliko smeta?
Ma i ne smeta mi, ali mi nije jasno zasto ste toliko uprle i promijenile opste prihvacena pravila koja su se u nasim krajevima prakticirala generacijama. Mislim sta hocete da dokazete, jel kako ste jake u danasnjem drustvu? Sta?
Ne mislim da je to neko dokazivanje. Jednostavno, zakon nudi opciju prema kojoj se može zadržati prezime, dodati muževo/ženino prezime na staro ili se staro u potpunosti može odbaciti. Ovo vrijedi za oba partnera. Razlika između današnjih i onih vremena jeste da imamo mogućnost izbora. Da su se žene prije pitale, ko zna šta bi bilo. Uostalom, danas je sve stvar dogovora između partnera.

Konkretno, moja je majka imala dva prezimena, pa je i to uticalo na moju odluku.
Post Reply