Promjena prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#1 Promjena prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi

Post by ljubicasti limun »

Kakva je procedura promjene prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi, ako je prebivaliste na teritoriji druge drzave i ako se ceka odobrenje boravka u toj drzavi? Mogu li zahtjev za promjenu prezimena podnijeti u ambasadi BiH ili moram ici u BiH (to ne mogu dok cekam odobrenje) i koliki je rok za promjenu prezimena?
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#2 Re: Promjena prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi

Post by kica »

Moras taj brak iz inostranstva upisati u BiH - ne znam sad kako sve ide jer je u BIH 3 razlicita seta zakona zavisno dal je FBiH/RS/Brcko, ovdje imas dosta besplatnih informacija o tome:

https://advokat-prnjavorac.com/Priznanj ... ovini.html

Dal se moze preko Ambasade upisati brak u BIH nisam siguran ali mozes i njih nazvati telefonom najblizu ambasadu pa pokusati provjeriti...

Sto se roka tice mislim da nema roka da upises brak
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#4 Re: Promjena prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi

Post by ljubicasti limun »

Evo sta su odgovorili iz Konzularnog ureda BiH u Hrvatskoj u vezi upisa braka sklopljenog u RH (ako nekom bude trebalo):


"Brak državljanina BiH zaključen u Republici Hrvatskoj nadležni organi R. Hrvatske prijavljuju službenim putem nadležnim organima BiH.

Promjena ličnih dokumenata (lične karte, pasoša, vozačke dozvole) zbog promjene prezimena vrši se lično kod nadležnog organa u BiH."

Rok za promjenu prezimena je onda 6 mj. ako sam dobro skontala. Ako nisam, neka neko, pliz, ispravi.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5 Re: Promjena prezimena nakon vjencanja u drugoj drzavi

Post by kuli1961 »

Mislim da se radi o dvije razlicite stvari. Promjena prezimena se vrši u matičnoj knjizi rodjenih i vrsi se u mstičnoj sluzbi opštine gdje osoba ima prebivaliste. Potom, mjesno nadleznom MUP ( IDDEEA jedinici) se lično podnose zahtjevi za zamjenu lične karte i pasoša. Rokovi za zamjenu- vidjeti u Z o l.k. BiH i Z. o putnim ispravama .
Post Reply