Promjena prebivališta

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1 Promjena prebivališta

Post by JoseMujica »

Zna li iko kako sada ide mijenjanje dokumenata s promjenom mjesta prebivališta?

Znam da se lična karta odmah mijenja po automatizmu, kada se mijenja prebivalište, ali šta je sa ostalim dokumentima vozačka, saobraćajna i vlasnička od auta, pasoš?
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#2 Re: Promjena prebivališta

Post by sahbazzz »

Uplatis za novu licnu kartu u posti i poneses neki dokaz gdje sad zivis, ja sam imao kupoprodajni ugovor. Ne znam sta mislis pod automatizmom, ali ti moras sve odraditi, jer nece automatski nova biti gotova ako na to mislis?
Vozacku bi isto trebalo (zbog kazni i sl), ja svoju jos nisam promijenio ali i to namjeravam uskoro. Mislim da si i zakonski obavezan promijeniti je u nekom roku - 60-tak maraka.
Saobracajnu i vlasnicku bi mogao kad registrujes auto, ne vidim razloga da ranije to radis. Samo osiguranju napomenes i oni to odrade.
Pasos ne trebas mijenjati sve dok ti vazi.
Takodjer ne zaboravi i zavod zdravstvenog osiguranja, izrada elektronske zdravstvene ako si u KS itd.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3 Re: Promjena prebivališta

Post by El_comadante »

JoseMujica wrote: 03/01/2024 14:21 Zna li iko kako sada ide mijenjanje dokumenata s promjenom mjesta prebivališta?

Znam da se lična karta odmah mijenja po automatizmu, kada se mijenja prebivalište, ali šta je sa ostalim dokumentima vozačka, saobraćajna i vlasnička od auta, pasoš?
Moraš mjenjati ako mjenjaš opštine odnosno ako se seliš unutar iste opštine ne moraš mjenjati dokumenata samo prijaviti MUP-u da si promjenio adresu prebivališta.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#4 Re: Promjena prebivališta

Post by JoseMujica »

sahbazzz wrote: 03/01/2024 14:46 Uplatis za novu licnu kartu u posti i poneses neki dokaz gdje sad zivis, ja sam imao kupoprodajni ugovor. Ne znam sta mislis pod automatizmom, ali ti moras sve odraditi, jer nece automatski nova biti gotova ako na to mislis?
Vozacku bi isto trebalo (zbog kazni i sl), ja svoju jos nisam promijenio ali i to namjeravam uskoro. Mislim da si i zakonski obavezan promijeniti je u nekom roku - 60-tak maraka.
Saobracajnu i vlasnicku bi mogao kad registrujes auto, ne vidim razloga da ranije to radis. Samo osiguranju napomenes i oni to odrade.
Pasos ne trebas mijenjati sve dok ti vazi.
Takodjer ne zaboravi i zavod zdravstvenog osiguranja, izrada elektronske zdravstvene ako si u KS itd.
e hvala....to mi je nekako logično...nije mi problem ni vozačku promjeniti, al kontam to dok dobijem ličnu.

Kažem po automatizmu jer sam bio tamo na šalteru i odmah me zadaše da mijenjam ličnu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5 Re: Promjena prebivališta

Post by _BataZiv_0809 »

JoseMujica wrote: 03/01/2024 14:21 Zna li iko kako sada ide mijenjanje dokumenata s promjenom mjesta prebivališta?

Znam da se lična karta odmah mijenja po automatizmu, kada se mijenja prebivalište, ali šta je sa ostalim dokumentima vozačka, saobraćajna i vlasnička od auta, pasoš?
Vozacku moras odmah nakon licne.
Pasos ne moras, on nije vezan za prebivaliste.
Saobracajnu kad budes produzavo registraciju.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#6 Re: Promjena prebivališta

Post by JoseMujica »

_BataZiv_0809 wrote: 03/01/2024 15:16
JoseMujica wrote: 03/01/2024 14:21 Zna li iko kako sada ide mijenjanje dokumenata s promjenom mjesta prebivališta?

Znam da se lična karta odmah mijenja po automatizmu, kada se mijenja prebivalište, ali šta je sa ostalim dokumentima vozačka, saobraćajna i vlasnička od auta, pasoš?
Vozacku moras odmah nakon licne.
Pasos ne moras, on nije vezan za prebivaliste.
Saobracajnu kad budes produzavo registraciju.
hvala druže...to mi treba :thumbup:
Post Reply