Promjena prebivalista

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Steve Nash
Posts: 321
Joined: 10/06/2011 03:01

#1 Promjena prebivalista

Post by Steve Nash »

Ovako, namjeravam da promjenim adresu prebivalista pa me zanima kakva je procedura. Gdje sve treba da idem i sta da radim, te sta mi je potrebno za to? Koliko traje cijela procedura?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2 Re: Promjena prebivalista

Post by JohnnyS »

Steve Nash wrote:Ovako, namjeravam da promjenim adresu prebivalista pa me zanima kakva je procedura. Gdje sve treba da idem i sta da radim, te sta mi je potrebno za to? Koliko traje cijela procedura?

Jel mijenjaš iz općine u općinu ili s jedne adrese na drugu u istoj općini?

Ako je ovo drugo u pitanju onda samo odeš teti na šalteru i kažeš ja ne živim više na toj adresi nego na ovoj adresi i dobiješ papir i gotova stvar.

A za prvu situaciju mislim da moraš mijenjati osobnu kartu. Odmah možeš dobiti potvrdu o novom prebivalištu, ali trebaš čekati dok se ne napravi nova osobna. Mislim da moraš i vozačku mijenjat u ovom slučaju.

Mislim da i dalje vlada totalna nelogičnost pa da ne moraš dokazivati ničim adresu stanovanja nego ti država vjeruje na riječ... :D
User avatar
Steve Nash
Posts: 321
Joined: 10/06/2011 03:01

#3 Re: Promjena prebivalista

Post by Steve Nash »

Hvala na odgovoru, prva je situacija.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Promjena prebivalista

Post by Truba »

prvo ličnu pa onda vozačku moraš mijenjati
samo odeš na šalter te druge općine
12 + 60
15 dana
20 dana vozačka
User avatar
Steve Nash
Posts: 321
Joined: 10/06/2011 03:01

#5 Re: Promjena prebivalista

Post by Steve Nash »

Ok, hvala. A hocu li dobiti uvjerenje, ili kako se vec zove, o prebivalistu prije nego izvadim licnu?
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Promjena prebivalista

Post by Truba »

e to ne znam
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#7 Re: Promjena prebivalista

Post by kockica_kockica »

Steve Nash wrote:Ok, hvala. A hocu li dobiti uvjerenje, ili kako se vec zove, o prebivalistu prije nego izvadim licnu?
dobijes papir - staro mjesto prebivalista - novo mjesto prebivalista... i novu prijavnicu sa novom adresom prebivalista...
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Promjena prebivalista

Post by Truba »

sjo stoke nova vozačka mi važi isto ko stara a morao sam je promijeniti
mislio sam da će barem 5 godina važiti
:roll:
User avatar
Korisnicko ime
Posts: 826
Joined: 20/01/2006 16:38
Location: Sarajevo

#9 Re: Promjena prebivalista

Post by Korisnicko ime »

Black swan wrote:sjo stoke nova vozačka mi važi isto ko stara a morao sam je promijeniti
mislio sam da će barem 5 godina važiti
:roll:
Pa koliko ti nova vozacka vazi? Zar je moguce da vazi krace od 5 godina?

Ja danas podiagao novu i sasvim normalno, rok vazenja joj do oktobra 2023.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Promjena prebivalista

Post by _BataZiv_0809 »

E raja kad se mijenja prebivaliste iz opcine u opcinu sta se sve mijenja?

Moram licnu to znam, a moram li odmah i vozacku i pasos i saobracajnu za auto?
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#11 Re: Promjena prebivalista

Post by Quaresma »

Evo da refrešujem, da ne pravim novu temu


Hocu da mjenjam mjesto prebivalista, trenutno sam u USK, i hocu da se prebacim u SA.

Da li se sta mjenjala procedura, koje su obaveze s moje strane.

Da li se ja moram prvo odjaviti u svojoj opcini, da li sam duzan neke dodatne dokumente ponijeti sa sobom, tipa rodni list, prijava iz cipsa i sl?

Neko mi je rekao da mi cak treba potvrda iz mupa o nekaznjavanju? da li je to potrebno?

Za ovo znam na ciju adresu se prijavljujem da isti mora imati zk izvod ne stariji od 6 mjeseci i zadnji placeni racun od struje.

Je li to sve, jesam li nesto propustio?
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#12 Re: Promjena prebivalista

Post by bager »

Da bi se prijavio na neku adresu (prijavio prebivalište) što je preduslov za vađenje lične karte, moraš dokazati da imaš valjan pravni osnov da se prijaviš na tu adresu, odnosno moraš kao dokaz priložiti zk izvadak ili posjedovni list kojim dokazuješ da si vlasnik ili posjednik nekretnine na koju se prijavljuješ, a ako nisi vlasnik onda moraš donijeti ugovor o najmu ili saglasnost vlasnika da živiš u njegovoj nekretnini bez naknade i da je on saglsan da se prijaviš na tu adresu. Do 2015. godine se moglo prijaviti bez ikakvih dokaza i formalnosti a od 2015. godine moraš priložiti neki od naprijed navedenih dokaza.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#13 Re: Promjena prebivalista

Post by bager »

Da bi se prijavio na neku adresu (prijavio prebivalište) što je preduslov za vađenje lične karte, moraš dokazati da imaš valjan pravni osnov da se prijaviš na tu adresu, odnosno moraš kao dokaz priložiti zk izvadak ili posjedovni list kojim dokazuješ da si vlasnik ili posjednik nekretnine na koju se prijavljuješ, a ako nisi vlasnik onda moraš donijeti ugovor o najmu ili saglasnost vlasnika da živiš u njegovoj nekretnini bez naknade i da je on saglasan da se prijaviš na tu adresu. Do 2015. godine se moglo prijaviti bez ikakvih dokaza i formalnosti a od 2015. godine moraš priložiti neki od naprijed navedenih dokaza. Što se tičle procedure, ne moraš se prethodno odjavljivati u CIPSU ranijeg prebivališta, već kada se prijaviš na novu adresu vrši se automatska odjava sa ranijeg prebivališta.
Last edited by bager on 24/09/2019 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#14 Re: Promjena prebivalista

Post by seoBIH »

Dosta toga si propustio

https://www.klix.ba/vijesti/bih/novi-za ... /150809053

guglaj za vise informacija :)
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#15 Re: Promjena prebivalista

Post by Quaresma »

bager wrote:Da bi se prijavio na neku adresu (prijavio prebivalište) što je preduslov za vađenje lične karte, moraš dokazati da imaš valjan pravni osnov da se prijaviš na tu adresu, odnosno moraš kao dokaz priložiti zk izvadak ili posjedovni list kojim dokazuješ da si vlasnik ili posjednik nekretnine na koju se prijavljuješ, a ako nisi vlasnik onda moraš donijeti ugovor o najmu ili saglasnost vlasnika da živiš u njegovoj nekretnini bez naknade i da je on saglasan da se prijaviš na tu adresu. Do 2015. godine se moglo prijaviti bez ikakvih dokaza i formalnosti a od 2015. godine moraš priložiti neki od naprijed navedenih dokaza. Što se tičle procedure, ne moraš se prethodno odjavljivati u CIPSU ranijeg prebivališta, već kada se prijaviš na novu adresu vrši se automatska odjava sa ranijeg prebivališta.
sad mi je sve na mjestu
hvala ti
seoBIH wrote:Dosta toga si propustio

https://www.klix.ba/vijesti/bih/novi-za ... /150809053

guglaj za vise informacija :)
ta je vijest iz 2015. zato sam i pitao ovde naknadno da se nije sta eventualno od tada promjenilo.


dakle promjenom mjesta prebivalista, pored nove licne karte, moracu onda i novu vozacku vaditi, sta je s pasosem?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#16 Re: Promjena prebivalista

Post by seoBIH »

Pasos je drzavni dokument. Ne mijenja se. Ako imas auto na sebi, moras vlasnicku i saobracajnu.

Kako god, nahodati ces se :D
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#17 Re: Promjena prebivalista

Post by stetoskop »

Da li ovo isto važi i kada se promjeni naziv ulice :?:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#18 Re: Promjena prebivalista

Post by seoBIH »

Ne bi trebalo, ne pise ti naziv ulice na ličnoj.
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#19 Re: Promjena prebivalista

Post by alenn_m »

Da ne pravim novu temu...

Hocu da iznajmim stan u Sarajevu, zgrada je zavrsena medjutim ostalo je jos nesto malo da se zavrsi (asfaltiranje parkinga) ali ljudi su vec uselili. Vlasnik mi kaze da on jos nema ZK izvadak (valjda niko ga jos nema dok se sve ne zavrsi), ali ima neki predugovor s kojim dokazuje svoje vlasnistvo stana.
Ja bih pored tog predugovora imao i ugovor od agencije preko koje bih iznajmio stan i izjavu od vlasnika da tu stanujem.

E sad, da li je to dovoljno da promijenim adresu u istoj opcini (Novi Grad), bukvalno je i ulica ista, samo drugi broj. Zvao postu, kazu da moram donijeti ugovor, ne znaju o cemu pricam.
User avatar
basicm
Posts: 10445
Joined: 16/01/2012 21:38

#20 Re: Promjena prebivalista

Post by basicm »

alenn_m wrote: 17/02/2021 15:33 Da ne pravim novu temu...

Hocu da iznajmim stan u Sarajevu, zgrada je zavrsena medjutim ostalo je jos nesto malo da se zavrsi (asfaltiranje parkinga) ali ljudi su vec uselili. Vlasnik mi kaze da on jos nema ZK izvadak (valjda niko ga jos nema dok se sve ne zavrsi), ali ima neki predugovor s kojim dokazuje svoje vlasnistvo stana.
Ja bih pored tog predugovora imao i ugovor od agencije preko koje bih iznajmio stan i izjavu od vlasnika da tu stanujem.

E sad, da li je to dovoljno da promijenim adresu u istoj opcini (Novi Grad), bukvalno je i ulica ista, samo drugi broj. Zvao postu, kazu da moram donijeti ugovor, ne znaju o cemu pricam.
Imas skoro sve, mozda ti jos zatraze papir iz MZ.
alacious
Posts: 52
Joined: 16/02/2014 22:44

#21 Re: Promjena prebivalista

Post by alacious »

Je li neko slučajno ima primjer izjave kojom vlasnik stana potvrđuje da x osoba živi u njegovom stanu?

Ako neko ima, ili da zna kako ide, bio bih jako zahvalan da podijeli :mrgreen:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4818
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#22 Re: Promjena prebivalista

Post by Tvrtko II Kotromanić »

alacious wrote: 22/04/2021 02:45 Je li neko slučajno ima primjer izjave kojom vlasnik stana potvrđuje da x osoba živi u njegovom stanu?

Ako neko ima, ili da zna kako ide, bio bih jako zahvalan da podijeli :mrgreen:
to ti je kucna lista, ima u svakoj opcini, samo vlasnik popuni i potpise

ili eventualno napise izjavu, obrasci takodjer imaju u svakoj opcini, to ti je bukvalno samo recenica : ja taj i taj potvrdjujem da taj i taj zivi u mom stanu". potpis i cao

uz prilog zk izvadka jel :D
alacious
Posts: 52
Joined: 16/02/2014 22:44

#23 Re: Promjena prebivalista

Post by alacious »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 23/04/2021 11:44
alacious wrote: 22/04/2021 02:45 Je li neko slučajno ima primjer izjave kojom vlasnik stana potvrđuje da x osoba živi u njegovom stanu?

Ako neko ima, ili da zna kako ide, bio bih jako zahvalan da podijeli :mrgreen:
to ti je kucna lista, ima u svakoj opcini, samo vlasnik popuni i potpise

ili eventualno napise izjavu, obrasci takodjer imaju u svakoj opcini, to ti je bukvalno samo recenica : ja taj i taj potvrdjujem da taj i taj zivi u mom stanu". potpis i cao

uz prilog zk izvadka jel :D
Hvala ti, živio :mrgreen:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#24 Re: Promjena prebivalista

Post by EasyMan »

Forumasi zna li neko sta je trenutno potrebno za promjenu prebivalista? Ostaje se u istoj opstini (Novo Sarajevo). Znam da treba zk od vlasnika nekretnine, ali me zanima mora li vlasnik davati neke izjave ili nesto potpisivati?

Btw trebam dijete prijaviti kod prijatelja zbog upisa u osnovnu skolu pa ako neko zna, da li se mora prijaviti i jedan od roditelja ili mogu prijaviti samo dijete? Poslije upisa bih dijete naravno prijavio opet na svoju adresu.
Post Reply