Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#26 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by Maraschino »

AmirBaa wrote:kratko, je li i dalje vrijedi da zena ima ono par mjeseci roka da zamijeni dokumente nakon upisa u knjigu vjencanih ?
"Lice koje promijeni lično ime, ime ili prezime, dužno je promijeniti i putnu ispravu jer su njegovi novi generalijski podaci evidentirani u registru matičnih knjiga i bazama podataka Agencije za identifikaciona dokumenta i razmjenu podataka i ne slažu se s podacima upisanim u putnu ispravu, te kao takva ta putna isprava nije validna za prelazak državne granice", upozoravaju u Graničnoj policiji.

Po zakonu, lice koje promijeni lično ime ili samo ime ili samo prezime dužno je u roku od 15 dana od upisa promjene u matične knjige podnijeti zahtjev za zamjenu ličnih isprava.
https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... jke/545703
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#27 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by AmirBaa »

Maraschino wrote:
AmirBaa wrote:kratko, je li i dalje vrijedi da zena ima ono par mjeseci roka da zamijeni dokumente nakon upisa u knjigu vjencanih ?
"Lice koje promijeni lično ime, ime ili prezime, dužno je promijeniti i putnu ispravu jer su njegovi novi generalijski podaci evidentirani u registru matičnih knjiga i bazama podataka Agencije za identifikaciona dokumenta i razmjenu podataka i ne slažu se s podacima upisanim u putnu ispravu, te kao takva ta putna isprava nije validna za prelazak državne granice", upozoravaju u Graničnoj policiji.

Po zakonu, lice koje promijeni lično ime ili samo ime ili samo prezime dužno je u roku od 15 dana od upisa promjene u matične knjige podnijeti zahtjev za zamjenu ličnih isprava.
https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... jke/545703
da, procitah, ali znam da je u hrvatskoj 15 dana, pa mislim da su to prekopirali sa nekog portala hrvatskog.
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ena/244072
"Od momenta upisa novog prezimena u matičnu knjigu rođenih, državljanin BiH dužan je podnijeti zahtjev za zamjenu dokumenata, uz zaprijećenu novčanu kaznu u iznosu od 300,00 do 1000,00 KM, uz napomenu da Zakon o ličnoj karti državljana BiH, u članu 13. stav 1. tačka 3, a u vezi s članom 15. stav 2. istog zakona, dopušta rok za zamjenu lične karte u navedenom slučaju i isti je 60 dana"
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#28 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by DarkSoul »

apsidejzi wrote: Meni je od dokumentacije trebao rodni list + dokaz o drzavljanstvu (kod iste tete istovremeno se vadi 4+4 KM), zatim izvod iz katastra (10KM u Opstinskom sudu), zatim taksa od 18KM za izradu nove licne.
Posto ja sad u augustu cu da mijenjam licnu kartu (istekla je i staro prezime je jos tamo) a receno mi je u policiji na salteru da moram donijeti vjencani list, rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu a „ostalo cemo vidjeti“ (bukvalno mi zenska ovako rekla zato nisam ni pocinjala nista tada kada sam pitala jer mi pritisak vec bio na 360) a te tri stvari koje mi je nabrojala znaci vjencani, rodni i uvjerenje o drzavljanstvu ja imam kod kuce, one koji nemaju rok trajanja, jel mogu ja to da kopiram i ovjerim u opstini ili moram ici u maticni da vadim sve novo :? ??
Mislila sam da to odradim kad dodjem u Bosnu i odmah sa te tri stvari na salter u policiju pa da mi onda kaze za ono „ostalo sto cemo vidjeti“ ...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#29 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by apsidejzi »

DarkSoul wrote:
apsidejzi wrote: Meni je od dokumentacije trebao rodni list + dokaz o drzavljanstvu (kod iste tete istovremeno se vadi 4+4 KM), zatim izvod iz katastra (10KM u Opstinskom sudu), zatim taksa od 18KM za izradu nove licne.
Posto ja sad u augustu cu da mijenjam licnu kartu (istekla je i staro prezime je jos tamo) a receno mi je u policiji na salteru da moram donijeti vjencani list, rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu a „ostalo cemo vidjeti“ (bukvalno mi zenska ovako rekla zato nisam ni pocinjala nista tada kada sam pitala jer mi pritisak vec bio na 360) a te tri stvari koje mi je nabrojala znaci vjencani, rodni i uvjerenje o drzavljanstvu ja imam kod kuce, one koji nemaju rok trajanja, jel mogu ja to da kopiram i ovjerim u opstini ili moram ici u maticni da vadim sve novo :? ??
Mislila sam da to odradim kad dodjem u Bosnu i odmah sa te tri stvari na salter u policiju pa da mi onda kaze za ono „ostalo sto cemo vidjeti“ ...
Nisam siguran da li ti dokumenti imaju "rok trajanja" a vjerovatno imaju. (citaj - moras platit opet). Vecina dokumenata je brzo dostupna i obicno sve bude na istom mjestu. Makar je u mom slucaju tako bilo (Opstina Zenica). Jedina zafrkancija je bio katastar zato sto mi je stara licna istekla. Imaju neko pravilo da ako ti istekne licna onda moras vadit tu potvrdu o prebivalistu (ili kako se to vec zove) a ako nekretnina nije na tebi onda moras povesti osobu koja je upisana u katastru da ona to izvadi i potpise.

Posto ja inace ne zivim u BiH a stan gdje zivim kad dodjem je na mami, ona je morala ici sa mnom. Ako izuzmem taj momenat sve ostalo je bilo poprilicno glat. I ovo je islo glat zato sto je mama ziva i u dobrim sam odnosima s njom ali znam ih par koji su morali moliti bracu ili sestre i onda to nije islo tako lagano. Znas vec... cim je drugi covjek upetljan u pricu to moze stekati. Nadam se da ti nemas takvih problema.
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#30 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by Optimist »

Maraschino wrote:
AmirBaa wrote:kratko, je li i dalje vrijedi da zena ima ono par mjeseci roka da zamijeni dokumente nakon upisa u knjigu vjencanih ?
"Lice koje promijeni lično ime, ime ili prezime, dužno je promijeniti i putnu ispravu jer su njegovi novi generalijski podaci evidentirani u registru matičnih knjiga i bazama podataka Agencije za identifikaciona dokumenta i razmjenu podataka i ne slažu se s podacima upisanim u putnu ispravu, te kao takva ta putna isprava nije validna za prelazak državne granice", upozoravaju u Graničnoj policiji.

Po zakonu, lice koje promijeni lično ime ili samo ime ili samo prezime dužno je u roku od 15 dana od upisa promjene u matične knjige podnijeti zahtjev za zamjenu ličnih isprava.
https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... jke/545703
Zena mijenjala dokumente nekih 5-6 mjeseci poslije svadbe, niko joj nije pravio problem. Njoj rekli da moze unutar pola god.
user56978
Posts: 1
Joined: 22/06/2021 19:20

#31 Re: Promjena pasoša nakon vjenčanja i putovanja

Post by user56978 »

Pozdrav svima, zanima me je li iko u skorije vrijeme prelazio granicu nakon vjencanja, tj. sa pasosom na djevojacko prezime, i da li su im pravili probleme? Hvalaaaa :)
Post Reply