Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#51 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 04/08/2021 11:45
tvojkomsija wrote: 04/08/2021 01:29 Dayton potpisan prije 25 godina jos uvijek ni osnove nismo savladali. :-D
takav je skoro čitav forum na politici
Vas dvojica ste mi baš načitani:

Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), te građani Bosne i Hercegovine ovime određuju da Ustav Bosne i Hercegovine bude:

Pored toga što je ovo glup termin, konstitutivni narod nije nacionalnost.
Ovo su kulturno htjeli reći "ova tri plemena, za koja ćemo reći da su sva tri jednako bitna, kako se niko ne bi naljutio".

Ovo je etnička pripadnost, koja se ne podudara s nacionalnom pripadnošću.
Tako npr. Srbin iz BiH ne mora nužno biti državljanin Srbije, zbog čega ćete često čuti termine "Srbin" za pravoslavca iz BiH i "Srbijanac" za pravoslavca iz Srbije.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#52 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 04/08/2021 11:44 evo kaže to je nebitno

viewtopic.php?f=1&t=127248&start=650

nebitno je koje si nacije i prebrojavanje krvnih zrnaca :D

a put u ameriku bez vize je bezveze :lol:
Ja kažem da treba biti nebitno.
Da su svi građani, nekog porijekla, etnije, rase, spola, itd. i da su svi zaštićeni pred zakonom.

Hrvatima čestitam što mogu u EU da rade i u Ameriku bez vize.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#53 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by holowey »

darius_maximus wrote: 04/08/2021 13:40
Black swan wrote: 04/08/2021 11:45

takav je skoro čitav forum na politici
Vas dvojica ste mi baš načitani:

Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), te građani Bosne i Hercegovine ovime određuju da Ustav Bosne i Hercegovine bude:

Pored toga što je ovo glup termin, konstitutivni narod nije nacionalnost.
Ovo su kulturno htjeli reći "ova tri plemena, za koja ćemo reći da su sva tri jednako bitna, kako se niko ne bi naljutio".

Ovo je etnička pripadnost, koja se ne podudara s nacionalnom pripadnošću.
Tako npr. Srbin iz BiH ne mora nužno biti državljanin Srbije, zbog čega ćete često čuti termine "Srbin" za pravoslavca iz BiH i "Srbijanac" za pravoslavca iz Srbije.
apsolutno, niti su svi srbi srbijanci, niti su svi srbijanci srbi...u srbiji zive i albanci i madjari i crnogorci itd i svi su oni srbijanci sa pasosem republike srbije...a srba ima i van srbije pa jelte srbija je do tokija :lol:

gdje god srbin makne iz bih, u cg ili srbiju, zovu ga bosancem ili hercegovcem, dok bh hrvata identicno nazivaju u hrvatskoj...

jedino u bih nema bosanaca ni hercegovaca
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#54 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by ¤ jelena ¤ »

Šta li je ateista Jovan iz Mostara na teritoriji BiH?

Kako je poželjno - po mišljenju ovih brojača tuđih krvnih zrnaca - da se neko takav izjasni i može li se tako, kako je poželjno, upisati u matične knjige i slične dokumente države BiH.... pa da bude konstitutivan, a ne bude ni mitoman ni izdajnik ni naivna budala.

Opcija da je ono što pojedinac kaže za sebe da jeste, očito ne postoji u ovoj državi, ili je nepoželjno, pa me sad zanima šta je to što postoji u sistemu ove države, a prihvatljivo je i tom pojedincu imena Jovan i mahali.

:hm:
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#55 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by heavyBrick »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
kakva gomila sranja.

država = nacija, svugdje i uvijek, pa je Bosanac i Hercegovac nacionalnost, po automatizmu. i to je tako čim imaš državljanstvo BiH, nema potrebe ni svrhe da se tako izjašnjavaš, zagarantovano ti je svim zakonima i pravima.

Krajišnik, Podrinjac i Semberac su geografske odrednice, kao i Tuzlak, Travničanin, Bijeljinac. to se ne miješa sa pojmovima iz naziva države.

Bošnjak, Srbin i Hrvat su etničke odrednice. to su plemena, stada, zajednice. želiš li biti Srbin po nacionalnosti moraćeš obezbjediti državljanstvo Srbije.

sva ta opredjeljenja za dokumente su u redu ako će ih nazivati etničkim opredjeljenjima. kakva nacionalnost, kurac, palac. samo nepismenost, manipulacija, idiotizam, i to sistemski.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#56 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Bodkin »

tvojkomsija wrote: 04/08/2021 01:29 Daj mi nadjite Hrvata iz Splita koji se po nacionalnosti popisuje kao "Dalmatinac". To ima isto logike kao kad Bosnjak iz Zenice za sebe kaze da je po nacionalnosti "Bosanac".

Zna se sta je nacija a sta geografska odrednica. Bosanac je covjek iz Bosne, moze biti po nacionalnosti i vjeri svasta.


Bosnjak je pripadnik bosnjackog naroda, u 99% slucajeva dolaze iz muslimanskih porodica, i imaju karakteristicna prezimena (jako malo prezimena su zajednicka za Bosnjake, sa okolnim narodima).

U BiH zive tri naroda, Bosnjaci, Srbi, Hrvati. Uz njih tu su i Ostali (nacionalne manjine).

Dayton potpisan prije 25 godina jos uvijek ni osnove nismo savladali. :-D
Jel hrvat iz splita i hrvat iz viteza kad se nadju vani i neko ih oboje kaze “ja sam hrvat”? Pa na kontra pitanje “a obojica ste iz iste zemlje?” Ovaj odgovori “ne, ne, ja sam hrvat iz bosne i imam bosanski pasos”? Znaci ja sam bosanac ali samo na engleskom kad me pitaju jer ne znam kako da odgovorim na pitanje “nationality”
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#57 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by 512MB »

Obadvoje je lako promjenjivo.

Nacionalnost promjeniš tako što uzmeš državljanstvo druge države.

Etničku pripadnost upišeš il ne upišeš kod popisa.

Tako je u svim zemljama zapadnog civilizovanog svijeta.



To što vas BH političari godinama sa tim izjašnjavanjem o "nacionalnoj pripadnošću" prcaju u zdrav mozak, to je drugi par opanaka.
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#58 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by 512MB »

heavyBrick wrote: 09/08/2021 08:17
donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
kakva gomila sranja.

država = nacija, svugdje i uvijek, pa je Bosanac i Hercegovac nacionalnost, po automatizmu. i to je tako čim imaš državljanstvo BiH, nema potrebe ni svrhe da se tako izjašnjavaš, zagarantovano ti je svim zakonima i pravima.

Krajišnik, Podrinjac i Semberac su geografske odrednice, kao i Tuzlak, Travničanin, Bijeljinac. to se ne miješa sa pojmovima iz naziva države.

Bošnjak, Srbin i Hrvat su etničke odrednice. to su plemena, stada, zajednice. želiš li biti Srbin po nacionalnosti moraćeš obezbjediti državljanstvo Srbije.

sva ta opredjeljenja za dokumente su u redu ako će ih nazivati etničkim opredjeljenjima. kakva nacionalnost, kurac, palac. samo nepismenost, manipulacija, idiotizam, i to sistemski.
This.
Post Reply