Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#26 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by tranquil »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
Nije problem ni izjasniti se kao "Ostali", problem je u tome što neko po imenu i prezimenu hoće da upiše umjesto tebe, jer misli da bolje zna od tebe, i neće da te stavi u "Ostale" nego insistira da si prvi, drugi, ili treći.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#27 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by foxlife »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
Bosanac jeste nacionalnost i tako se zelim izjasniti
Kad vec ne znas ne mijesaj podrinjac krajisnik i sl sa bosancem
A sta meni licno nije jasno je kad je u pitanju izjasnjavanje bosanac ti tvrdis ne mozes tako nego bosnjak srbin hrvat ostalo i petog nema
Kad ja tebi kazem ne mozes biti srbin ako si rodjen u bih ako ti je porijeklo bih itd onda nema sanse da ne mozes biti srbin
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

Login77777 wrote: 03/08/2021 12:56
Black swan wrote: 03/08/2021 12:46 utopija

onda na drugom topiku kme kme ne mogu ostvariti prava za ovo ono itd

popis kaže MALO je ostalih

a na forumu je PUNO ostalih

dakle il su ostali preglasni, ili su dijasporci ili jedno kažu na popisu a drugo na forumu

uglavnom tolika se frka ne može dizati oko 2.5% ljudi vjerojatno je kombinacija svih faktora koje sam nabrojao
Ali zato se moze frka dizati za 5-6% ljudi godinama jel?
Jos 2 mjeseca na forumu i bit ce 1%

Naravno da moze kad su nasi slavni bojovnici sacuvali politicku moc
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
Posavljak :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#30 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
1. Bosanac jeste nacionalnost. Možda ćeš je voditi pod Ostali, ali je nacionalnost. Ako se mogu na popisu tako izjasniti, onda se mogu tako i knjigu upisati. To što to nekome ne odgovara je drugi par opanaka.

2. Realno govoreći, termini Bošnjak, Srbin i Hrvat označavaju etničku pripadnost. To se vidi po Ostalima, koji su uglavnom Jevreji i Romi. Ni jedan, ni drugi termin ne označavaj nacionalnost (dobro, znam da je komplikovano s Jevrejima koji su i etnička i vjerska grupa). Tako možeš biti njemački Jevrej, Bošnjak iz Sandžaka, Hrvat iz Australije, itd. Svaka država je puna etnija, ali bi termin Bosanac trebao obuhvatati sve etnije u BiH (sa državljanstvom BiH).

3. Termin "Ostali" ne znači ništa. To je samo skupni naziv za ljude koji se izjašnjavaju kao Jevreji, Romi, Bosanci, itd. Ja ako kažem da sam iz reda Ostalih, ti ne možeš znati jesam li Jevrej ili Bosanac. Stoga se svi trebaju izjasniti kao ono što jesu i onda sve "nekonvencionalno" ide pod Ostale. Ne može "Ostali" biti nešto što ću napisati na list papira i predati nekome.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#31 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 03/08/2021 12:46 utopija

onda na drugom topiku kme kme ne mogu ostvariti prava za ovo ono itd

popis kaže MALO je ostalih

a na forumu je PUNO ostalih

dakle il su ostali preglasni, ili su dijasporci ili jedno kažu na popisu a drugo na forumu

uglavnom tolika se frka ne može dizati oko 2.5% ljudi vjerojatno je kombinacija svih faktora koje sam nabrojao
Nije bitno je li "nekih" malo ili puno, kada je u pitanju građanska država i kada svaka osoba jednako vrijedi.
Ovo brojanje krvnih zrnaca je čisti primitivizam kojim se ja ne bih pretjerano hvalio svakako.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

Ocito me niste shvatili
Al nije ni bitno
Promijenit nikom misljenje necu niti zelim

Meni je prkmizivizam.ljudima naturati na nos da su nesto sto nisu
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#33 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 03/08/2021 13:58 Ocito me niste shvatili
Al nije ni bitno
Promijenit nikom misljenje necu niti zelim

Meni je prkmizivizam.ljudima naturati na nos da su nesto sto nisu
Meni je nako nametnuo da moje dijete vodim kao nešto što ne želim.
Fine, riješit ću.

Ostalih ima sasvim dovoljno, samo se svi trude da ih vode pod tri tora na silu, da.

Je li tebi ko nešto nametnuo i šta trebam još shvatiti?

Kad se podvuče linija, kako se promijeni ta nacionalnost sada?
Kome otići, koju posluku porati?
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

Nacionalnost je bitna zavisno od koncepta i situacije

Npr stipendije za manjine
Donacije za manjine
Kvota drzavnih poslova

Znam nekolkko hrvata koji ne mogi dobiti putovnicu
Sve je relativno
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#35 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 03/08/2021 14:16 Nacionalnost je bitna zavisno od koncepta i situacije

Npr stipendije za manjine
Donacije za manjine
Kvota drzavnih poslova

Znam nekolkko hrvata koji ne mogi dobiti putovnicu
Sve je relativno
Kakve to ima veze sa pitanjima kao što su:

1. Kako promijeniti nacionalnost?
2. Neko mi nameće nacionalnost, zašto?
3. Šta je etnička, a šta nacionalna pripadnost?

Realno, ako je kome pala kašika u med, to su Hrvati u BiH.
Ne mogu ni da ulazim u to ludilo.
User avatar
donnie_darko
Posts: 984
Joined: 11/11/2017 22:49

#36 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by donnie_darko »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 13:51
donnie_darko wrote: 03/08/2021 12:57 Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
1. Bosanac jeste nacionalnost. Možda ćeš je voditi pod Ostali, ali je nacionalnost. Ako se mogu na popisu tako izjasniti, onda se mogu tako i knjigu upisati. To što to nekome ne odgovara je drugi par opanaka.

2. Realno govoreći, termini Bošnjak, Srbin i Hrvat označavaju etničku pripadnost. To se vidi po Ostalima, koji su uglavnom Jevreji i Romi. Ni jedan, ni drugi termin ne označavaj nacionalnost (dobro, znam da je komplikovano s Jevrejima koji su i etnička i vjerska grupa). Tako možeš biti njemački Jevrej, Bošnjak iz Sandžaka, Hrvat iz Australije, itd. Svaka država je puna etnija, ali bi termin Bosanac trebao obuhvatati sve etnije u BiH (sa državljanstvom BiH).

3. Termin "Ostali" ne znači ništa. To je samo skupni naziv za ljude koji se izjašnjavaju kao Jevreji, Romi, Bosanci, itd. Ja ako kažem da sam iz reda Ostalih, ti ne možeš znati jesam li Jevrej ili Bosanac. Stoga se svi trebaju izjasniti kao ono što jesu i onda sve "nekonvencionalno" ide pod Ostale. Ne može "Ostali" biti nešto što ću napisati na list papira i predati nekome.
Nema tu šta kome odgovarati i ne odgovarati kad nisi u pravu... Bosanac nije nacionalnost. Otidji u mostar i uvjeri nekog da je bosanac ja cu ti dat 1000km! Neces moci jer dole nema bosanaca, dole su Hercegovci - po tebi je i Hercegovac nacionalnost?

Mozes biti Bošnjak bez obzira je li živiš u Bosni, Hercegovini, Posavini, Krajini. Isto tako i Hrvat i Srbin.
Nacionalnost je vezana za etniju, posebno kod nas. Tako da možeš imati Sandžakliju Bošnjaka a ne Sandžakliju Bosanca (kako samo smijesno i zvuci..) ili jos gore Hercegovca, a zapravo Bosanca...

To nerazumjevanje regionalne odrednice Bosanac i Nacionalne odrednice Bošnjak najvise škodi upravo Bošnjacima. Jer imaš Srbe koji žive u Bosni a ne žele se nazivati čak ni Bosancima, oni su Srbi i ne možeš im dokazati drugačije- i onda na drugoj strani imaš Bošnjake koji za sebe govore da nisu Bošnjaci već Bosanci... što je paradoks. Bošnjaci su ginuli da bi povratili nacionalni naziv Bošnjaci, da ne budu više muslimani ili Muslimani...
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#37 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by teuta06 »

promjenu nacionalnosti msm da možeš uraditi u matičnom uredu.. moja prijateljica htjela da joj nacionalnost piše u papirima, jer joj nije pisala...msm da je popunila neki zahtjev, predala i došlo joj msm rješenje poštom...

tako da promjena pretpostavljam ide na isti način

edit: sad se sjetih da joj je matičarka rekla sad kad upišeš nema mijenjanja....i odgovarala je od ideje uopce da joj piše nacionalnost...jer kasnije kao nema mijenjanja...al cura je inzistirala.. sad da li je stvarno tako ili matičarke tumače zakon kako one žele, ne znam
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#38 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Haris.ba »

Kada roditelji se ne izjasne za neki od konstitutivnih naroda na rodnom listu dijeteta, tj.ne zele da ista pise, maticar mora da napise neku dugu formulaciju iz zakona.
To im je tek mrsko.
tranquil wrote: 03/08/2021 11:31 Generalno, koncept etničkog i religijskog "izjašnjavanja" za novorođeno dijete mi je vrhunski idiotluk. Na takva pitanja na šalterima treba odgovarati sa "ueeeeee", pa kad službenica pita šta to znači, kažeš "pitao sam dijete od dvije sedmice kako se izjašnjava, reklo je UEEEEEEEEE".
Ne znam. Na prvu je i meni cudno. Jer ne znam sta dijetetu treba to izjasnjavanje. Kako odredjuju nacionalnu grupu presmeta kada krene dijete u skolu? Prema rodnom listu?
Last edited by Haris.ba on 03/08/2021 14:52, edited 1 time in total.
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#39 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by pemanapemani »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 14:31
darius_maximus wrote: 03/08/2021 13:51

1. Bosanac jeste nacionalnost. Možda ćeš je voditi pod Ostali, ali je nacionalnost. Ako se mogu na popisu tako izjasniti, onda se mogu tako i knjigu upisati. To što to nekome ne odgovara je drugi par opanaka.

2. Realno govoreći, termini Bošnjak, Srbin i Hrvat označavaju etničku pripadnost. To se vidi po Ostalima, koji su uglavnom Jevreji i Romi. Ni jedan, ni drugi termin ne označavaj nacionalnost (dobro, znam da je komplikovano s Jevrejima koji su i etnička i vjerska grupa). Tako možeš biti njemački Jevrej, Bošnjak iz Sandžaka, Hrvat iz Australije, itd. Svaka država je puna etnija, ali bi termin Bosanac trebao obuhvatati sve etnije u BiH (sa državljanstvom BiH).

3. Termin "Ostali" ne znači ništa. To je samo skupni naziv za ljude koji se izjašnjavaju kao Jevreji, Romi, Bosanci, itd. Ja ako kažem da sam iz reda Ostalih, ti ne možeš znati jesam li Jevrej ili Bosanac. Stoga se svi trebaju izjasniti kao ono što jesu i onda sve "nekonvencionalno" ide pod Ostale. Ne može "Ostali" biti nešto što ću napisati na list papira i predati nekome.
Nema tu šta kome odgovarati i ne odgovarati kad nisi u pravu... Bosanac nije nacionalnost. Otidji u mostar i uvjeri nekog da je bosanac ja cu ti dat 1000km! Neces moci jer dole nema bosanaca, dole su Hercegovci - po tebi je i Hercegovac nacionalnost?

Mozes biti Bošnjak bez obzira je li živiš u Bosni, Hercegovini, Posavini, Krajini. Isto tako i Hrvat i Srbin.
Nacionalnost je vezana za etniju, posebno kod nas. Tako da možeš imati Sandžakliju Bošnjaka a ne Sandžakliju Bosanca (kako samo smijesno i zvuci..) ili jos gore Hercegovca, a zapravo Bosanca...

To nerazumjevanje regionalne odrednice Bosanac i Nacionalne odrednice Bošnjak najvise škodi upravo Bošnjacima. Jer imaš Srbe koji žive u Bosni a ne žele se nazivati čak ni Bosancima, oni su Srbi i ne možeš im dokazati drugačije- i onda na drugoj strani imaš Bošnjake koji za sebe govore da nisu Bošnjaci već Bosanci... što je paradoks. Bošnjaci su ginuli da bi povratili nacionalni naziv Bošnjaci, da ne budu više muslimani ili Muslimani...
Da sam jučer umro, ne bih znao da se rat u BiH vodio da bi se povratio nacionalni naziv Bošnjaci.

Budaletina, mislio da je bila agresija na međunarodno priznatu Republiku Bosnu i Hercegovinu.

Onda ispada da je desetak članova moje familije poginulo da Bošnjaci više ne budu Muslimani, a oni svi bili katolici. Ljudi izginuli misleći da brane BiH, a ustvari su poginuli da bi Muslimani bili Bošnjaci. :?

Ako je sve tako kako pišeš, nameće se pitanje zašto se ime naroda Bošnjak nije vratilo odmah nakon pada mrskih komunjara 1990.? Ako nije moglo tada, zašto nije u aprilu 1992., kada je BiH međunarodno priznata?

Isto tako bih volio kada bi mi neko naveo nekoliko od silnih inicijativa koje su pokretali Bošnjaci u bivšoj Jugoslaviji da se vrati ime naroda Bošnjak i na koji je način represivni komunistički aparat sprječavao te inicijative i akcije?

Samo molim vas nemojte o velikom Husagi Čišiću, jer se čovjek borio za baklju na zastavi i jednak tretman BiH kao Republike u SFRJ. Imamo još i Džemu Bijedića koji je nekom od svojih saradnika rekao da se nije mogao izboriti za ime Bosanci, pa je taj neki saradnik to prepričao 30 godina poslije.

Može se narodni folklor graditi i bez kopiranja mitomanije od Srba i Hrvata, barem se nadam.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#40 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 14:31
darius_maximus wrote: 03/08/2021 13:51

1. Bosanac jeste nacionalnost. Možda ćeš je voditi pod Ostali, ali je nacionalnost. Ako se mogu na popisu tako izjasniti, onda se mogu tako i knjigu upisati. To što to nekome ne odgovara je drugi par opanaka.

2. Realno govoreći, termini Bošnjak, Srbin i Hrvat označavaju etničku pripadnost. To se vidi po Ostalima, koji su uglavnom Jevreji i Romi. Ni jedan, ni drugi termin ne označavaj nacionalnost (dobro, znam da je komplikovano s Jevrejima koji su i etnička i vjerska grupa). Tako možeš biti njemački Jevrej, Bošnjak iz Sandžaka, Hrvat iz Australije, itd. Svaka država je puna etnija, ali bi termin Bosanac trebao obuhvatati sve etnije u BiH (sa državljanstvom BiH).

3. Termin "Ostali" ne znači ništa. To je samo skupni naziv za ljude koji se izjašnjavaju kao Jevreji, Romi, Bosanci, itd. Ja ako kažem da sam iz reda Ostalih, ti ne možeš znati jesam li Jevrej ili Bosanac. Stoga se svi trebaju izjasniti kao ono što jesu i onda sve "nekonvencionalno" ide pod Ostale. Ne može "Ostali" biti nešto što ću napisati na list papira i predati nekome.
Nema tu šta kome odgovarati i ne odgovarati kad nisi u pravu... Bosanac nije nacionalnost. Otidji u mostar i uvjeri nekog da je bosanac ja cu ti dat 1000km! Neces moci jer dole nema bosanaca, dole su Hercegovci - po tebi je i Hercegovac nacionalnost?

Mozes biti Bošnjak bez obzira je li živiš u Bosni, Hercegovini, Posavini, Krajini. Isto tako i Hrvat i Srbin.
Nacionalnost je vezana za etniju, posebno kod nas. Tako da možeš imati Sandžakliju Bošnjaka a ne Sandžakliju Bosanca (kako samo smijesno i zvuci..) ili jos gore Hercegovca, a zapravo Bosanca...

To nerazumjevanje regionalne odrednice Bosanac i Nacionalne odrednice Bošnjak najvise škodi upravo Bošnjacima. Jer imaš Srbe koji žive u Bosni a ne žele se nazivati čak ni Bosancima, oni su Srbi i ne možeš im dokazati drugačije- i onda na drugoj strani imaš Bošnjake koji za sebe govore da nisu Bošnjaci već Bosanci... što je paradoks. Bošnjaci su ginuli da bi povratili nacionalni naziv Bošnjaci, da ne budu više muslimani ili Muslimani...
Puno si ti ovdje udrobio...

Bosanac je nacionalnost.
Ja se tako izrazio na popisu 2013. godine i tako stoji zapisano.
Ne može stajati zapisano u Zavodu za statistiku, ako ne može biti nacionalnost.

Šta je neko u Mostaru, mene ne zanima.
Neka se izjašnjava kako hoće.
Vjerovatno se i ljudi iz Bavarske izjašnjavaju kao Bavarci na popisima, pa će ginuti za Njemačku.

Ono što bi se trebalo desiti je da se svi izjasne i da to sutra bude manje-više nebitno.
Da svi dišu i žive i ginu za državu u kojoj su rođeni i odrasli.
Da ne rade na odvajanju od svoje države i pripajanju drugoj državi.

U suštini, mi bi trebali funcionisati ovako (povlačim sada paralele):

Neko s pasošom SAD-a: I'm a US citizen.
Neko s pasošom BiH: Ja sam državljanin BiH.

Neko s pasošom SAD-a: I'm an American.
Neko s pasošom BiH: Ja sam Bosanac.

Neko s pasošom SAD-a: I'm a proud Texan.
Neko s pasošom BiH: Ja sam ponosni Hercegovac/Krajišnik, itd.

Neko s pasošom SAD-a: I'm a Muslim/Catholic, etc.
Neko s pasošom BiH: Ja sam musliman/katolik, itd.

Neko s pasošom SAD-a: My mother is from Ireland.
Neko s pasošom BiH: Moja majka je porijeklom iz Srbije.

Neko s pasošom SAD-a: My father is from Germany.
Neko s pasošom BiH: Moj otac je porijeklom iz Hrvatske.

Kako sada stvari stoje:
Bošnjak - bijelac, musliman
Hrvat - bijelac, katolik
Srbin - bijelac, pravoslavac
Bosanac - bijelac

Glupost.
Sutra se Englez, crnac, doseli u Sarajevo i oženi Bošnjakinjom.
Šta im je dijete?
Da nije Bošnjak? Možda je Hrvat?

Da ne idem s težim kombinacijama...
User avatar
donnie_darko
Posts: 984
Joined: 11/11/2017 22:49

#41 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by donnie_darko »

Uzimate šta vama odgovara a ne želite prihvatiti činjenice.@pemanapemani niko ti ne brani da se izjašnjavaš kao Bošnjak katolik, to bi ti riješilo sve 'probleme' sa ovom tematikom.

@darius_maximus taj tvoj Englez svoje dijete može proglasit Indijancem meni je apsolutno svejedno.
A te paralele sa Amerikom ti nikako ne stoje jer ignorišeš činjenicu da se narod koji je živio na područiju Bosne i Hercegovine još u 9. Vijeku nazivao Bošnjanima a ne Bosancima. Odbacuješ kulturno i historijsko nasljeđe svoga naroda da bi pravio paralele sa narodom koji je nastao u 18. Vijeku.

Dosta od mene na ovu temu, svaka druga rasprava ide u off topic. :bih:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi
Samo nas kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju

Fra. Ivan Franjo Jukić, 1848.
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#42 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by pemanapemani »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 15:35 Uzimate šta vama odgovara a ne želite prihvatiti činjenice.@pemanapemani niko ti ne brani da se izjašnjavaš kao Bošnjak katolik, to bi ti riješilo sve 'probleme' sa ovom tematikom.

@darius_maximus taj tvoj Englez svoje dijete može proglasit Indijancem meni je apsolutno svejedno.
A te paralele sa Amerikom ti nikako ne stoje jer ignorišeš činjenicu da se narod koji je živio na područiju Bosne i Hercegovine još u 9. Vijeku nazivao Bošnjanima a ne Bosancima. Odbacuješ kulturno i historijsko svoga naroda da bi pravio paralele sa narodom koji je nastao u 18. Vijeku.

Dosta od mene na ovu temu, svaka druga rasprava ide u off topic. :bih:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi
Samo nas kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju

Fra. Ivan Franjo Jukić, 1848.
Isto kao što tebi niko nije branio da se izjašnjavaš kao Bošnjak musliman u SFRJ.
Nije ti branio, jer nije bilo potrebe da ti brani, jer niko nije ni pokušao da afirmira bošnjaštvo.

Što tebe opet ne sprječava da u maniru istočnih i zapadnih mitomanskih komšija pričaš o nekoj stoljetnoj borbi za ime Bošnjak.

Kalaj pokušao napraviti integralno bošnjaštvo, a begovima bili važniji posjedi i prošao voz. Onda se sto godina kasnije priča o nekim zabranama i slično.

Po riječima rahmetli akademika Filipovića, danima je Aliji objašnjavao važnost vraćanja imena Bošnjak, a ovaj ga blijedo gledao. Ali, eto, lakše sve svaliti na druge.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#43 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 15:35 Uzimate šta vama odgovara a ne želite prihvatiti činjenice.@pemanapemani niko ti ne brani da se izjašnjavaš kao Bošnjak katolik, to bi ti riješilo sve 'probleme' sa ovom tematikom.

@darius_maximus taj tvoj Englez svoje dijete može proglasit Indijancem meni je apsolutno svejedno.
A te paralele sa Amerikom ti nikako ne stoje jer ignorišeš činjenicu da se narod koji je živio na područiju Bosne i Hercegovine još u 9. Vijeku nazivao Bošnjanima a ne Bosancima. Odbacuješ kulturno i historijsko nasljeđe svoga naroda da bi pravio paralele sa narodom koji je nastao u 18. Vijeku.

Dosta od mene na ovu temu, svaka druga rasprava ide u off topic. :bih:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi
Samo nas kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju

Fra. Ivan Franjo Jukić, 1848.
oooj tito dragi :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#44 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by foxlife »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 15:35 Uzimate šta vama odgovara a ne želite prihvatiti činjenice.@pemanapemani niko ti ne brani da se izjašnjavaš kao Bošnjak katolik, to bi ti riješilo sve 'probleme' sa ovom tematikom.

@darius_maximus taj tvoj Englez svoje dijete može proglasit Indijancem meni je apsolutno svejedno.
A te paralele sa Amerikom ti nikako ne stoje jer ignorišeš činjenicu da se narod koji je živio na područiju Bosne i Hercegovine još u 9. Vijeku nazivao Bošnjanima a ne Bosancima. Odbacuješ kulturno i historijsko nasljeđe svoga naroda da bi pravio paralele sa narodom koji je nastao u 18. Vijeku.

Dosta od mene na ovu temu, svaka druga rasprava ide u off topic. :bih:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi
Samo nas kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju

Fra. Ivan Franjo Jukić, 1848.
tebi samo nije jasno kao i mnogima koji zagovaraju bosnjastvo da
bosnjak iz 1848e nije isto sto i bosnjak danas
sam si rekao "borili" se da ne budu muslimani sa veliko M pa stavili bosnjaci i tako se posrali na citavu istoriju bosnjaka prije 93-e
inace frano jukic bio bosnjak a njegovi postali muslimani sa veliko M

bosnjak tada je danasnji bosanac kao sto je tadasnji bosnjak nekadasnji bosnjanin samo evolucija rijeci nista vise
a to sto se sada mnogi nazivaju istim imenom je prvo neobrazovanost a poslije toga i nacionalisticki svjetonadzor

ako hocu da mi pise japanac mora pisati japanac hocu bosanac mora biti bosanac i nikako drugacije a ne da mi neko upisuje bosnjak srbin hrvat ostali
a oko ovoga bosanac hercegovac je najbolji primjer je holandija iliti nizozemska
svi mi ovdje kazemo holandjani su krivi za srebrenicu i sl iako je holandija samo jedna od pokrajina u nizozemskoj
tako da pored netherlands imamo naziv zemlje i holland
e to je ono nase bosna i bosna i hercegovina
bosanac i bosanac i hercegovac

i jedno i drugo je nacionalnost samo sto pored nacionalnosti silom prilika i regija se zove tako
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#45 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

donnie_darko wrote: 03/08/2021 15:35 Uzimate šta vama odgovara a ne želite prihvatiti činjenice.@pemanapemani niko ti ne brani da se izjašnjavaš kao Bošnjak katolik, to bi ti riješilo sve 'probleme' sa ovom tematikom.

@darius_maximus taj tvoj Englez svoje dijete može proglasit Indijancem meni je apsolutno svejedno.
A te paralele sa Amerikom ti nikako ne stoje jer ignorišeš činjenicu da se narod koji je živio na područiju Bosne i Hercegovine još u 9. Vijeku nazivao Bošnjanima a ne Bosancima. Odbacuješ kulturno i historijsko nasljeđe svoga naroda da bi pravio paralele sa narodom koji je nastao u 18. Vijeku.

Dosta od mene na ovu temu, svaka druga rasprava ide u off topic. :bih:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi
Samo nas kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju

Fra. Ivan Franjo Jukić, 1848.
Nekad razmišljam vrijedi li trošiti energiju na ljude (na tebe, sumnjam)...

Da ponovimo još jednom:
Bošnjak - bijelac, musliman
Hrvat - bijelac, katolik
Srbin - bijelac, pravoslavac

Fra. Ivan Franjo Jukić danas ne bi bio Bošnjak, jer parametri to ne dozvoljavaju.
Tadašnji Bošnjani/Bošnjaci se mogu gledati kao npr. Kelti, koji su danas Irci i Škoti.

Što se tiče paralela s Amerima, Ameri nisu narod...

Rasprava je svakako otišla u off-topic.
Doduše, niko još nije 100% siguran kako se ovo ispravlja i može li uopšte...
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1477
Joined: 21/04/2014 17:59

#46 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by tvojkomsija »

Daj mi nadjite Hrvata iz Splita koji se po nacionalnosti popisuje kao "Dalmatinac". To ima isto logike kao kad Bosnjak iz Zenice za sebe kaze da je po nacionalnosti "Bosanac".

Zna se sta je nacija a sta geografska odrednica. Bosanac je covjek iz Bosne, moze biti po nacionalnosti i vjeri svasta.


Bosnjak je pripadnik bosnjackog naroda, u 99% slucajeva dolaze iz muslimanskih porodica, i imaju karakteristicna prezimena (jako malo prezimena su zajednicka za Bosnjake, sa okolnim narodima).

U BiH zive tri naroda, Bosnjaci, Srbi, Hrvati. Uz njih tu su i Ostali (nacionalne manjine).

Dayton potpisan prije 25 godina jos uvijek ni osnove nismo savladali. :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by moonca »

tvojkomsija wrote: 04/08/2021 01:29 Bosnjak je pripadnik bosnjackog naroda, u 99% slucajeva dolaze iz muslimanskih porodica
Preostali 1 % su muslimanske porodice, ali ne praktikuju islam. zele da se deklarishu kao Bosanci? jel' to razlog, za biti Bosnjak ili Bosanac?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#48 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by foxlife »

tvojkomsija wrote: 04/08/2021 01:29 Daj mi nadjite Hrvata iz Splita koji se po nacionalnosti popisuje kao "Dalmatinac". To ima isto logike kao kad Bosnjak iz Zenice za sebe kaze da je po nacionalnosti "Bosanac".

Zna se sta je nacija a sta geografska odrednica. Bosanac je covjek iz Bosne, moze biti po nacionalnosti i vjeri svasta.


Bosnjak je pripadnik bosnjackog naroda, u 99% slucajeva dolaze iz muslimanskih porodica, i imaju karakteristicna prezimena (jako malo prezimena su zajednicka za Bosnjake, sa okolnim narodima).

U BiH zive tri naroda, Bosnjaci, Srbi, Hrvati. Uz njih tu su i Ostali (nacionalne manjine).

Dayton potpisan prije 25 godina jos uvijek ni osnove nismo savladali. :-D
Nr postoji svijet od dejtona
Ni ne da nisi savladao osnove nego ne znas ni sta znaci nacionalnost
Najbolji primjer koji pobija tvoju teoriju je holandija
U bih zivi mnogo vise od 3 naroda al je to tesko vama nacionalistima shvatiti
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

evo kaže to je nebitno

viewtopic.php?f=1&t=127248&start=650

nebitno je koje si nacije i prebrojavanje krvnih zrnaca :D

a put u ameriku bez vize je bezveze :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

tvojkomsija wrote: 04/08/2021 01:29 Dayton potpisan prije 25 godina jos uvijek ni osnove nismo savladali. :-D
takav je skoro čitav forum na politici
Post Reply