Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#1 Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Hercegoviina »

Može li se to napraviti u BiH? ...da se izmjene izvrše u rodnom listu i ostalim dokumentima i koja je procedura?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by cyprus »

Zar ima to u rodnom listu? :/
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by MorningStar »

Da se nadovezem, dje uopste pise nacionalnost/etnicka pripadnost - u kojim dokumentima ??
Bobi
Forum administrator
Posts: 32134
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Bobi »

Odeš kod notara i ovjeriš dokument. "Ja Hercegovina pri zdravoj pameti i svijesti od sad pa u buduce izjašnjavat cu se kao Indijanac".
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#5 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

MorningStar wrote: 02/08/2021 23:45 Da se nadovezem, dje uopste pise nacionalnost/etnicka pripadnost - u kojim dokumentima ??
Znam da kada sam dijete u matičnu knjigu rođenih upisivao, da je bio dokument u kojem se traži da se izjasniš za dijete.
Ima tu i onih obrazaca za Zavod za statistiku, itd.
Moguće je da na svim tim papirima ima, ali me pamćenje više ne služi najbolje.

Uglavnom, ja napisao "Bosanac", ona na šalteru mi rekla da može samo Bošnjak, Srbin ili Hrvat.
Prekriži mi šta sam ja napisao i stavi Bošnjak.
Tada mi trebalo da brzo to završim, da vadim dalje dokumentaciju, ali od tada me kopka kako da to promijenim.

U matičnu knjigu rođenih upisuju se:
1) podaci o rođenju djeteta i to: rođeno ime i prezime, spol djeteta, dan, mjesec, godina, vrijeme i mjesto, općina ili grad rođenja djeteta, jedinstven matični broj (u daljnjem tekstu: JMB), nacionalnost i državljanstvo
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#6 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by MorningStar »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:06
MorningStar wrote: 02/08/2021 23:45 Da se nadovezem, dje uopste pise nacionalnost/etnicka pripadnost - u kojim dokumentima ??
Znam da kada sam dijete u matičnu knjigu rođenih upisivao, da je bio dokument u kojem se traži da se izjasniš za dijete.
Ima tu i onih obrazaca za Zavod za statistiku, itd.
Moguće je da na svim tim papirima ima, ali me pamćenje više ne služi najbolje.

Uglavnom, ja napisao "Bosanac", ona na šalteru mi rekla da može samo Bošnjak, Srbin ili Hrvat.
Prekriži mi šta sam ja napisao i stavi Bošnjak.

Tada mi trebalo da brzo to završim, da vadim dalje dokumentaciju, ali od tada me kopka kako da to promijenim.

U matičnu knjigu rođenih upisuju se:
1) podaci o rođenju djeteta i to: rođeno ime i prezime, spol djeteta, dan, mjesec, godina, vrijeme i mjesto, općina ili grad rođenja djeteta, jedinstven matični broj (u daljnjem tekstu: JMB), nacionalnost i državljanstvo
Dobro je da si mi rekao , ako ikad budem dijete upisivao da mogu se spremiti da sakom preko saltera.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#7 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Matijevic_Vlado »

MorningStar wrote: 03/08/2021 00:08
darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:06

Znam da kada sam dijete u matičnu knjigu rođenih upisivao, da je bio dokument u kojem se traži da se izjasniš za dijete.
Ima tu i onih obrazaca za Zavod za statistiku, itd.
Moguće je da na svim tim papirima ima, ali me pamćenje više ne služi najbolje.

Uglavnom, ja napisao "Bosanac", ona na šalteru mi rekla da može samo Bošnjak, Srbin ili Hrvat.
Prekriži mi šta sam ja napisao i stavi Bošnjak.

Tada mi trebalo da brzo to završim, da vadim dalje dokumentaciju, ali od tada me kopka kako da to promijenim.

U matičnu knjigu rođenih upisuju se:
1) podaci o rođenju djeteta i to: rođeno ime i prezime, spol djeteta, dan, mjesec, godina, vrijeme i mjesto, općina ili grad rođenja djeteta, jedinstven matični broj (u daljnjem tekstu: JMB), nacionalnost i državljanstvo
Dobro je da si mi rekao , ako ikad budem dijete upisivao da mogu se spremiti da sakom preko saltera.
Nije mi ispravila, al je sama po svom nahodjenju htjela da upise nacionalnost. Necu sada pisati iz kojih razlog nisam htio da mi bude 1,2 ili 3, al sam zakljucio da mu je bolje medju ostalima.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#8 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

Matijevic_Vlado wrote: 03/08/2021 00:24
Nije mi ispravila, al je sama po svom nahodjenju htjela da upise nacionalnost. Necu sada pisati iz kojih razlog nisam htio da mi bude 1,2 ili 3, al sam zakljucio da mu je bolje medju ostalima.
Meni jeste fizički ispravila.
Prekrižila postojeće i napisala drugo, jer me je ubjeđivala da samo jedno od to troje može biti.
Natezali smo se, ali nije htjela prihvatiti Bosanac kao opciju.
Bi mi krivo, ali mi trebali papiri za naknadu onu, itd. i tako ostade, nadam se ne trajno.
Nadam se da ću ovdje čuti kako to ispraviti naknadno.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:32
Matijevic_Vlado wrote: 03/08/2021 00:24
Nije mi ispravila, al je sama po svom nahodjenju htjela da upise nacionalnost. Necu sada pisati iz kojih razlog nisam htio da mi bude 1,2 ili 3, al sam zakljucio da mu je bolje medju ostalima.
Meni jeste fizički ispravila.
Prekrižila postojeće i napisala drugo, jer me je ubjeđivala da samo jedno od to troje može biti.
Natezali smo se, ali nije htjela prihvatiti Bosanac kao opciju.
Bi mi krivo, ali mi trebali papiri za naknadu onu, itd. i tako ostade, nadam se ne trajno.
Nadam se da ću ovdje čuti kako to ispraviti naknadno.
:shock:
Pored toga sto je glupa ko qurac, tu ima elemant i krivicnog djela ispravljanja navoda u dokumentu.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#10 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

General War wrote: 03/08/2021 00:47
darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:32

Meni jeste fizički ispravila.
Prekrižila postojeće i napisala drugo, jer me je ubjeđivala da samo jedno od to troje može biti.
Natezali smo se, ali nije htjela prihvatiti Bosanac kao opciju.
Bi mi krivo, ali mi trebali papiri za naknadu onu, itd. i tako ostade, nadam se ne trajno.
Nadam se da ću ovdje čuti kako to ispraviti naknadno.
:shock:
Pored toga sto je glupa ko qurac, tu ima elemant i krivicnog djela ispravljanja navoda u dokumentu.
Pošto obično sve slikam, da imam za arhivu, nađoh i izvod iz Matične u slikama.
Matičarka Jasminka Šahović, općina Novi Grad.

Bukvalno valjda znaju da nemaš vremena se raspravljati, jer valja završiti sve papire, leti kupi ovo-ono, jer svakako si na početku pogubljen, pogotovo ako je prvo dijete.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by cyprus »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:06Uglavnom, ja napisao "Bosanac", ona na šalteru mi rekla da može samo Bošnjak, Srbin ili Hrvat.
Prekriži mi šta sam ja napisao i stavi Bošnjak.
Tada mi trebalo da brzo to završim, da vadim dalje dokumentaciju, ali od tada me kopka kako da to promijenim.
Ja u tu rubriku napisao: "nije se izjasnio" :D Eh, šta su oni unijeli, pojma nemam :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#12 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:57
General War wrote: 03/08/2021 00:47
:shock:
Pored toga sto je glupa ko qurac, tu ima elemant i krivicnog djela ispravljanja navoda u dokumentu.
Pošto obično sve slikam, da imam za arhivu, nađoh i izvod iz Matične u slikama.
Matičarka Jasminka Šahović, općina Novi Grad.

Bukvalno valjda znaju da nemaš vremena se raspravljati, jer valja završiti sve papire, leti kupi ovo-ono, jer svakako si na početku pogubljen, pogotovo ako je prvo dijete.
Najmanje sto maticarka treba da zna su ustavne kategorije..da si to u Njemcakoj radio, pa hajd neznaju..ali ovdje. :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by moonca »

U Zakonu u matičnim knjigama BiH određuje se da roditelji u matične knjige mogu, ali i ne moraju, upisati nacionalnost djeteta, ali da dijete stjecanjem punoljetnosti ima pravo izjasniti se o svojoj nacionalnosti.
Bosanac nije opcija.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#14 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by mali_balon »

Pa ima nekoliko godina bila je neka prica o tome da je lik htio da mi dijete bude Bosanac islo se i na sud.
Evo
https://www.slobodnaevropa.org/a/faruk- ... 05562.html
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Bloo »

General War wrote: 03/08/2021 03:15
darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:57

Pošto obično sve slikam, da imam za arhivu, nađoh i izvod iz Matične u slikama.
Matičarka Jasminka Šahović, općina Novi Grad.

Bukvalno valjda znaju da nemaš vremena se raspravljati, jer valja završiti sve papire, leti kupi ovo-ono, jer svakako si na početku pogubljen, pogotovo ako je prvo dijete.
Najmanje sto maticarka treba da zna su ustavne kategorije..da si to u Njemcakoj radio, pa hajd neznaju..ali ovdje. :-)
Prije 20tak godina, moja prijava na biro:
GospoDZa: nacionalnost?
Ja: Bosanka.
GospoDZa: Ne moze. Opcije su: Bosnjak, Hrvat, Srbin, Ostali.
Ja: Ko spada u Ostale?
GospoDZa: Bosanci, Romi, Jevreji, Cesi...
Ja: Onda pisite Ostali...
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

Kako ljude osine stvarnost a do tada su sanjali :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#17 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

Bloo wrote: 03/08/2021 06:16
General War wrote: 03/08/2021 03:15
Najmanje sto maticarka treba da zna su ustavne kategorije..da si to u Njemcakoj radio, pa hajd neznaju..ali ovdje. :-)
Prije 20tak godina, moja prijava na biro:
GospoDZa: nacionalnost?
Ja: Bosanka.
GospoDZa: Ne moze. Opcije su: Bosnjak, Hrvat, Srbin, Ostali.
Ja: Ko spada u Ostale?
GospoDZa: Bosanci, Romi, Jevreji, Cesi...
Ja: Onda pisite Ostali...
Onda nije ni cudo sto je na popisu 2,5 % bosanaca :mrgreen:
Ovo za aplikaciju za posao je druga stvar, jer moraju zadovoljiti ( lafo) nacionalne kvote pa i sa manjinama...tako da je tu izjasnjavanje nebitno u smislu sta si vec kojoj grupi pripadas...ali rodni listovi, i drugi dokumenti koji se koriste u statisticke podatke jos napisani, nebi se smjeli prepravljati ili sugestirati.
Last edited by General War on 03/08/2021 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#18 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by seoBIH »

Ne moze Bosanac, može ostali. Birali ste, dobili smo
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#19 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

seoBIH wrote: 03/08/2021 10:56 Ne moze Bosanac, može ostali. Birali ste, dobili smo
Zato ja volim karmu...karma je iz raja izasla :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#20 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by General War »

Black swan wrote: 03/08/2021 07:19 Kako ljude osine stvarnost a do tada su sanjali :mrgreen:
Da, zeljko komsic je olicenje toga. :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#21 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by darius_maximus »

seoBIH wrote: 03/08/2021 10:56 Ne moze Bosanac, može ostali. Birali ste, dobili smo
Trebalo bi da može "sve".
Onda, sve što nisu Bošnjak, Srbin ili Hrvat turiti pod "Ostale".
Dakle, ti se izjasniš kao Bosanac, a oni te vode pod "Ostale".

Vrlo jednostavna IF/THEN funkcija. :)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#22 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by tranquil »

darius_maximus wrote: 03/08/2021 00:32
Matijevic_Vlado wrote: 03/08/2021 00:24
Nije mi ispravila, al je sama po svom nahodjenju htjela da upise nacionalnost. Necu sada pisati iz kojih razlog nisam htio da mi bude 1,2 ili 3, al sam zakljucio da mu je bolje medju ostalima.
Meni jeste fizički ispravila.
Prekrižila postojeće i napisala drugo, jer me je ubjeđivala da samo jedno od to troje može biti.
Natezali smo se, ali nije htjela prihvatiti Bosanac kao opciju.
Bi mi krivo, ali mi trebali papiri za naknadu onu, itd. i tako ostade, nadam se ne trajno.
Nadam se da ću ovdje čuti kako to ispraviti naknadno.
Samo ću reći da je ova pojava "ispravljanja" izgleda uobičajena. Slučaj za koji ja znam: par BiH državljana su dobili dijete u inostranstvu, i dali punomoć poznaniku da upiše dijete u knjige u BiH, a službenica je "premuntala" opunomoćenika da djetetu upišu jednu konstitutivnu nacionalnost (šta joj se valjda činilo logičnim po imenima), iako se niti jedan od roditelja ne izjašnjava tako. Roditelji u ovom slučaju nisu imali čak ni mogućnost da se posvađaju, već su dovedeni pred svršen čin.

Generalno, koncept etničkog i religijskog "izjašnjavanja" za novorođeno dijete mi je vrhunski idiotluk. Na takva pitanja na šalterima treba odgovarati sa "ueeeeee", pa kad službenica pita šta to znači, kažeš "pitao sam dijete od dvije sedmice kako se izjašnjava, reklo je UEEEEEEEEE".
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Truba »

utopija

onda na drugom topiku kme kme ne mogu ostvariti prava za ovo ono itd

popis kaže MALO je ostalih

a na forumu je PUNO ostalih

dakle il su ostali preglasni, ili su dijasporci ili jedno kažu na popisu a drugo na forumu

uglavnom tolika se frka ne može dizati oko 2.5% ljudi vjerojatno je kombinacija svih faktora koje sam nabrojao
User avatar
Login77777
Posts: 8628
Joined: 18/05/2021 09:11

#24 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by Login77777 »

Black swan wrote: 03/08/2021 12:46 utopija

onda na drugom topiku kme kme ne mogu ostvariti prava za ovo ono itd

popis kaže MALO je ostalih

a na forumu je PUNO ostalih

dakle il su ostali preglasni, ili su dijasporci ili jedno kažu na popisu a drugo na forumu

uglavnom tolika se frka ne može dizati oko 2.5% ljudi vjerojatno je kombinacija svih faktora koje sam nabrojao
Ali zato se moze frka dizati za 5-6% ljudi godinama jel?
User avatar
donnie_darko
Posts: 1027
Joined: 11/11/2017 22:49

#25 Re: Promjena nacionalnosti ( narodnosti )

Post by donnie_darko »

Bosanac nije nacionalnost... Hercegovac nije nacionalnost... Podrinjac nije nacionalnost... Krajisnik nije nacionalnost... Semberac nije nacionalnost...

U BiH se mozete izjasniti kao Srbi, Hrvati, Bosnjaci ili Ostali, petog nema i ne znam sta vam tu nije jasno.
Post Reply