Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#676 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Bloo »

...
Zgiboh od čudne boli

Ne probi me kopje
Ne ustreli strijela
Ne posječe
Sablja

Zgiboh od boli
Nepreboli
...
Ako Kosaru sretnete
Na putevima
Gospodnjim
Molju
Skažite
Za vjernost
Moju
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#677 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Bloo »

Samilost je najčistiji najiskreniji oblik ljubavi kojim se mogu pokriti svi ljudi, zivotinje i biljke na ovom svijetu. Oblik jaci od ljubavi same.
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#678 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Lika »

Sta se desilo sa ovako lijepom seharom,

Gdje su: begefendija, black, Kwaheri, FortunaBela?

Nekada smo uzivali dijeleci promisljanja...
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#679 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Diwan »

Lika wrote:Sta se desilo sa ovako lijepom seharom,

Gdje su: begefendija, black, Kwaheri, FortunaBela?

Nekada smo uzivali dijeleci promisljanja...
Previše emocija na jednom mjestu, koje su isto tako prolazne. Čovjek plače, pa se poslije pola sata smije, mudruje velike misli, pa završi na wc šolji poslije ručka.

Lijepe i mudre misli su lijepe i mudre, ali često puta postaju sami sebi svrha, posebice u ove godine društvenih mreža i interneta i vremena u kojem živimo gdje mnogo što šta gubi smisao zbog količine istoga. Mjera je ključ.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#680 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Bloo »

Kućili se. Jedna kašika. Druga. Uporedo sahani. Šta će dva sahana, ako je jedna kašika? Tendžera. Šerpa i rajnika. Tepsija za pitu. I pitanje svaki dan kad je on dolazio s posla: ženo, koja je danas. A mogla je biti sirnica, ili krompiruša, o bajramu burek. Uz meso, u bureku i zehra krompira.

Malo kredita. Voda i kupatilo. Krevet umjesto dušeka. Sto umjesto sinije. Prvi escajg i prvi servis za jelo. Frižider. Pegla. Onaj se otplatio, uzećemo drugi, da dignemo sprat, za djecu. Zidanje, malterisanje, hirofa. Košulja na krovu, broj 38, svakome tijesna. Janje za komšije, na naselje. Djeca, prvo, drugo, treće. Smijeh, škole, zadaće. Televizor, prvi u mahali, od kuće se kino stvorilo.

Puni ormari. Njegova dva odijela. Dječija roba. Njezini katovi. Uvijek jedan neskrojen, nesašiven. Posteljine i stoljnjaci. Marame i šamije. Kerane i za keranje. Vezeno, šiveno, pleteno, heklano. Serdžade i postekije. Ćilimi i ponjave. Krpe i peškiri. Mirisni sapuni, da roba miruhi.

Odoše djeca. Velike škole. Snahe i zetovi. Poslovi. Unučad. Svako sa svake strane nosi kad dolazi. A mati čuva, slaže i preslaguje, miluje i za svaki komad zna od koga je i odakle je.

Naravno da je bilo suza i nesreća, tuga i ratova. Ali život vazda samo dalje ide.

Kad je mati preselila, pa po mejta došli Bakije ili Jedileri, ljudi iskali jedan čaršaf, da umotaju. Kćerka ponudila evo dva, od svega evo makar dva. A jedan od onih ljudi rekao ali ne trebaju dva, jedan je dosta. Jedan je svakome dosta. Ćera zaplakala, zar od svega njenog, što je kućila, čuvala, pazila i branila, samo jedan čaršaf? Zar ne mogu makar dva? Ne treba, Boga mi, rekao čovjek.

I odnijeli je, u jednom čaršafu, bijelom, novom, od mirisnih sapuna mirisnom, prvi put opeglanom. Jer nikome, kad se pođe, ni dva čaršafa ne trebaju.

Tarik Đođić
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#681 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by dr.gog »

Kaže prijatelj musliman :" Daće Allah bolan, ne brini!".
I znam da hoće, jer ovaj, Bog ga blagoslovio, zaista vjeruje.
I lijepo i meni od njegove vjere.

Neka je milost Gospodnja nad iskrenima.
User avatar
nefsun
Posts: 153
Joined: 15/04/2019 23:23

#682 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by nefsun »

amin, da nas Allah udruži sa iskrenim i cestitim :srce:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#683 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by dr.gog »

Da mi je, ujutro kad se probudim, da prvo na Božiju milost pomislim, i da ustanem veseo. Ali ne ide :( . Ili rijetko... Ali, znam da valja Čekati. Nek je Njegova milost nad mojim prijateljima, neprijateljima, i onima za koje radim svoj posao.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#684 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by zijancer »

begefendija
Posts: 140
Joined: 04/11/2005 18:59

#685 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by begefendija »

Prošlo je previše vremena od kada nisam bio ovdje. Pa ipak vidim da me se još neki sjećaju. Ovdje na ovom forumu na ovoj mojoj temi proveo sam mnogo dana i noći. Imam lijepe uspomene na te dane i sjećanja na puno dragih ljudi koji su pisali prekrasne postove. Nešto zbog nostalgije a nešto zbog pandemije ponovo sam se logirao ovdje i ostavljam vam ove stihove iz "Savremene finske poezije":

Nedavno sam
prestao da čeznem.
Ne mogu više.


Dolazim i odlazim.
Sve je teže
bilo šta reći.

(T.Anhava)
begefendija
Posts: 140
Joined: 04/11/2005 18:59

#686 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by begefendija »

Selam,

Metafizički sustav promišljanja

Ovdje je potreban princip potpuno odvojen od materije.

Bog, Tvorac i Uređivač svemira, prauzrok iz kojeg proizilazi sve što postoji, princip je novog sustava.
Metafizički sustavveć u samom početku osvjetljava porijeklo materije, toliko maglovito iu prethodnm sustavu: ona je stvorena determinizmom neovisni o svim njenim osobinama.
Taj metafizički determinizam inervenira svaki put kad prirodni fizički zakoni ne daju jasno objašnjenje fenomena.
Odatle proizilazi savršeno koherrentan, harmoničan sustav, u kojem nema ni manjkavosti niti proturiječnosti kao u prethodnom ( fizičkom sustavu). Potpuno zadovoljavajući zahtjeve ljudskog duha u područku filozofije – duha koji teži da logički veže stavri i fenomene u koherentnu sintezu – novi aksiom, pored ostalog, postavlja most sa one strane materie prema idealu moralnog savršenstva, prema kojem neprestano teži civilizacija kao svom bitnom cilju.

Stvaranje materije proizlazi ovdje iz zapovjedničke naredbe Vrhovne Volje koja, prema Knjizi postanja, kaže svakoj stvari: „Budi”!

Razvoj te materije će biti vođen razumom koji uvodi ravnotežu i sklad i čije nepromjenjive zakone otkriva ljudska znanost. Međutim izvjesne etape tog razvoje će izmicati uobičajnim saznamjima znanstvenika a da pri tome ne postoji nikakva manjkavost u sustavu. U tim izuzetnim slučajevima, objašnjenje se jednostavno nalazi u metafizičkom determinizmu koji nas ne šokira pošto je u skladu sa prirodom aksioma.

Tamo gdje bi postojala nepotpunost u fizičkom sustavu, ovdje se pojavljuje djelovanje posebnog uzroka, stvaralčkog, svjesnog i voljnog. Možemo u trenutku i ne poznavati zakon koji upravlja takvim fenomenom pošto se takav fenomen čiji nam mehanizam do tog trenutka izmiče: ali sustav ostaje koherentan, logičan sa svojim temeljnim fenomenom, pošto se takav fenomen, u krajnjoj analizi, može opravdati apsolutnim determinizmon, Božijom voljom koja djeluje tamo gdje bi djelovao slučaj, to svemoćno božanstvo materijalizma.
Uostalom, naročito nakon posljednjih dostignuća astronomije, znanost sve više i više postaje svjesna svoga ograničenog djelokruga. Ustvari s one strane najudaljenije maglice, iza milina, a možda i miliardi svjetlosni godina, proteže se nedokučiv ponor beskraa, nedostupnog i nepojmljivog znanstvenoj misli jer ona nema više svoga objjekta: količine odnosa i stanja.
Količine čega? Stanja čega? Odnosa čega?
Sva ova pitanja nemaju više smisla s one strane materije. Ni sama znanost nema više smisla s one strane posljednje maglice koja ograničava pojavni svijet, na pragu nematerijalnog beskraja.
S oe strane te granice, samo religiozna misao može reći nešto shvatljivo: Bog zna...


( Korišten Kur'anski fenomen od Malik ibn Nebi )
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#687 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by dr.gog »

Veliki je Gospod.

I kad roditeljskog ramena za utjehu nema, ni prijatelja.

Zaista, on i oca i mater zamijeni, te utjehu pruži.

I nikada ne izda, već uvijek riječ održi.

I samo je njegova kuća ono gdje želim da budem, a čemu se nadam, jednoga dana.

Slava Bogu, Jednom, Milostivom.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#688 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Škobo Habu »

begefendija
Posts: 140
Joined: 04/11/2005 18:59

#689 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by begefendija »

Selam
svim forumašima posebno na ovoj temi.
Trebam nešto napisati ali malo kasnije.
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#690 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Lily1234 »

Bloo wrote: 20/05/2019 23:26
Kućili se. Jedna kašika. Druga. Uporedo sahani. Šta će dva sahana, ako je jedna kašika? Tendžera. Šerpa i rajnika. Tepsija za pitu. I pitanje svaki dan kad je on dolazio s posla: ženo, koja je danas. A mogla je biti sirnica, ili krompiruša, o bajramu burek. Uz meso, u bureku i zehra krompira.

Malo kredita. Voda i kupatilo. Krevet umjesto dušeka. Sto umjesto sinije. Prvi escajg i prvi servis za jelo. Frižider. Pegla. Onaj se otplatio, uzećemo drugi, da dignemo sprat, za djecu. Zidanje, malterisanje, hirofa. Košulja na krovu, broj 38, svakome tijesna. Janje za komšije, na naselje. Djeca, prvo, drugo, treće. Smijeh, škole, zadaće. Televizor, prvi u mahali, od kuće se kino stvorilo.

Puni ormari. Njegova dva odijela. Dječija roba. Njezini katovi. Uvijek jedan neskrojen, nesašiven. Posteljine i stoljnjaci. Marame i šamije. Kerane i za keranje. Vezeno, šiveno, pleteno, heklano. Serdžade i postekije. Ćilimi i ponjave. Krpe i peškiri. Mirisni sapuni, da roba miruhi.

Odoše djeca. Velike škole. Snahe i zetovi. Poslovi. Unučad. Svako sa svake strane nosi kad dolazi. A mati čuva, slaže i preslaguje, miluje i za svaki komad zna od koga je i odakle je.

Naravno da je bilo suza i nesreća, tuga i ratova. Ali život vazda samo dalje ide.

Kad je mati preselila, pa po mejta došli Bakije ili Jedileri, ljudi iskali jedan čaršaf, da umotaju. Kćerka ponudila evo dva, od svega evo makar dva. A jedan od onih ljudi rekao ali ne trebaju dva, jedan je dosta. Jedan je svakome dosta. Ćera zaplakala, zar od svega njenog, što je kućila, čuvala, pazila i branila, samo jedan čaršaf? Zar ne mogu makar dva? Ne treba, Boga mi, rekao čovjek.

I odnijeli je, u jednom čaršafu, bijelom, novom, od mirisnih sapuna mirisnom, prvi put opeglanom. Jer nikome, kad se pođe, ni dva čaršafa ne trebaju.

Tarik Đođić
:srce: :srce:
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#691 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Bostan »

selam alejkum, kreirao sam blog sa meni zanimljivim tekstovima, bujrum navratite.
https://bostan11.blogspot.com/
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#692 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Nierika »

Puno toga vezano za duhovnost, psihologiju, književnost i sl sam naučila čitajući (između ostaloga) forumašicu Leteća s foruma ha er. Ne piše tamo više izgleda doduše..ali tenkju, Leteća.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#693 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by dr.gog »

Neka je slava Gospodu Bogu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#694 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

dr.gog wrote: 12/01/2022 08:00 Neka je slava Gospodu Bogu.
I hvala.
John Cleese
Posts: 36487
Joined: 25/05/2010 18:30

#695 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by John Cleese »

arzuhal wrote: 27/05/2023 06:06
dr.gog wrote: 12/01/2022 08:00 Neka je slava Gospodu Bogu.
I hvala.
Ziv je coJek! :kiss: :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#696 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Bloo »

John Cleese wrote: 27/05/2023 13:14
arzuhal wrote: 27/05/2023 06:06

I hvala.
Ziv je coJek! :kiss: :D
Pustila ga ja iz podruma. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#698 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by piupiu »

Bloo wrote: 27/05/2023 13:17
John Cleese wrote: 27/05/2023 13:14

Ziv je coJek! :kiss: :D
Pustila ga ja iz podruma. :D
Štaaaaa... ti si dom? :shock: :D :lol:

Arzo, oooo... :P :kiss:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#699 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

John Cleese wrote: 27/05/2023 13:14
arzuhal wrote: 27/05/2023 06:06

I hvala.
Ziv je coJek! :kiss: :D
:kiss:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#700 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

piupiu wrote: 27/05/2023 13:34
Bloo wrote: 27/05/2023 13:17

Pustila ga ja iz podruma. :D
Štaaaaa... ti si dom? :shock: :D :lol:

Arzo, oooo... :P :kiss:
:kiss:
Post Reply