Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

seksan
Posts: 495
Joined: 23/07/2013 13:10

#626 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by seksan »

Pazi !!! Kada duša dopre do ključnih kosti , i vikne se " Ima li vidara ? "
i on se uvjeri da je to čas rastanka ( smrti)
i noga se uz nogu savije, toga dana će Gospodaru tvome priveden biti :
" Nije VJEROVAO nije MOLITVU OBAVLJAO ( klanjao ),
nego je poricao i leđa okretao, a onda svojima bahato odlazio ."
Teško tebi ! Teško tebi ! i još jednom : Teško tebi ! Teško tebi !
Zar čovjek misli da će sam sebi prepušten biti, da neće odgovarati ?

Al - Qiyama - Smak svijeta , 26. - 36. ajet
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#627 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Great Cornholio »

Ja imam dojam da ljudi vrlo malo obraćaju pažnju na to da je Bog uvijek tu, da nam je uvijek dostupan, na svakom mjestu, u svako vrijeme i u svakoj situaciji, da očekuje da zatražimo njegovu pomoć, njegovo vodstvo, savjet, podršku...

Stekao sam dojam da su se oni koji vjeruju u Boga previše okrenuli religiji, formi, i izvršavajući dužnosti koje neko religijsko učenje propisuje su izgleda zaboravili na to da je Bog prisutan i izvan religije, da može biti eksluzivno dostupan za svakog čovjeka ponaosob, da mu nije mrsko biti dostupan 24 sata dnevno, da je uvijek raspoložen za priču, da je uvijek raspoložen saslušati nas, da je On, iako je obećao da će jednog dana biti kako On želi i tada naše mišljenje i želje neće uzimati u razmatranje, i do tada tu za nas, sa nama, da želi da nam što više olakša život, da nas učini mudrijim, humanijim, srećnijim, da nas On nije napustio , da nam pruža prilike da nas nagradi svojom milošću ako je mi tražimo, i spremni smo ga poslušati, i da će biti tako dok ne dođe "dan" kada će svaku suzu obrisati, svaku bolest izliječiti, svaku sumnju otkloniti i svaku nepravdu ispraviti, a i poslije toga...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#628 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Great Cornholio »

Genije wrote:...a posle toga je svizac zamotao čokoladu
Pa i da nas Bog nije stvorio mi bi ga izmislili, jer bez obzira što je taj svizac koji zamotava milku izmišljen, on opet izmami osmijeh na lice mnogim ljubiteljima čokolade :)
User avatar
Jedina23
Posts: 2
Joined: 28/09/2013 20:21

#629 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Jedina23 »

schiller wrote:
lilla wrote:

"Meni taj primitivni oblik pristupa nije bio potreban jer imam mozak da razmisljam, meni nije bila potrebna vjera jer mozak je sasvim dovoljno sredstvo koje me je uputilo sta valja, a sta ne valja u zivotu. Ne pusim, ne pijem, ne drogiram se, ljude dijelim na one koje koriste i ne koriste mozak, a ne po vjeri, nacionalnoscu i rasi. I prema vjeri ja bi trebao biti kaznjen jer sam nevjernik, a ne cinim nista i nikome lose u zivotu, zasto bi onda bio kaznjen? To je taj totalni apsurd vjere i tada se vidi koliko je stetna i nepotrebna. Da nije ljudskih mastarija i izmisljotina u vidu podjela na vjeru, nacionalnost i rasu koliko bi ljudi ostalo sa citavim glavama, samo se zapitajte ljudi i koliko ce ih jos izgubit sto je jos veca zalost."


A ko ti je dao mozak? Ko te je stvorio iz nicega, od kapi vode (sjemena)? Je li ti ne vjerujes u Boga, Stvoritelja svjetova i svega sto postoji? Nece samo nevjernici biti kaznjeni na Onom svijetu, kaznjeni ce biti i vjernici koji su cinili grijehe, a nisu trazili oprosta. U sustini, i vjernici i nevjernici cine iste vrste grijeha, i kazna ce biti srazmjerna tezini grijeha. I vjernicima i nevjernicima se desava da lazu, varaju, kradu, ogovaraju, mrze, zavide i sl. Sve te osobine se mogu naci i kod jednih i kod drugih. Jedina PRAVA razlika izmedju vjernika i nevjernika je NAMAZ (molitva)! Jedna Kur`anska sura, koja se obavezno uci na svakom rekatu, svakog namaza, glasi:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
Milostivog, Samilosnog,
Vladara Dana sudnjeg,
Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!
Uputi nas na Pravi put,
na Put onih kojima si milost Svoju darovao,
a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!

Ova sura je kljuc uspjeha i na Ovom i na Onom svijetu. Znaci, nas zadatak je, da Boga, prije svega HVALIMO (velicamo Njegovo Savrsenstvo, Njegovu moc, Njegovu sposobnost stvaranja nas i svega oko nas), zatim da mu se KLANJAMO (5 x na dan razgovaramo s Njim, zahvaljujemo se na svim blagodatima i svemu sto nam je podario i odredio (bilo dobro ili lose)), da od Njega, samo Njega, pomoc trazimo jer nam jedino On moze pomoci, kako bi bili upuceni na PRAVI PUT. Znaci, ljudi koji ovo gore pomenuto rade, bez obzira sto mozda i cine vec gore pomenute grijehe (vece ili manje), bit ce na putu onih kojima je Bog svoju milost darovao (milost podrazumijeva to da ce On, kome hoce, oprostiti grijehe, ili dati nagradu vecu od zasluzene). Svi ostali su zalutali i na sebe Njegovu srdzbu izazvali. Pa neka svako vidi gdje pripada. Ko i dalje ne vjeruje u Boga, i ne razumije zasto je bas NAMAZ (taj razgovor s Bogom, gdje postoje samo covjek (na sedzdi) i Bog, sasvim iskreno, otvoreno, dusevno daleko od ovozemaljskih problema, od porodice, posla, crnih misli, nemira, nezadovoljstva i sl.) toliko vazan ( a postoji jedino u Islamu), mozda ce razumjeti iz sljedeceg: " Allah je prema svom robu milostiviji od njegove majke." Svi mi znamo sta majka predstavlja u zivotu svakoga od nas. Znate vrlo dobro sta majka sve radi za svoje dijete: 9 mjeseci ga nosi u stomaku, radja ga, hrani, kupa, oblaci, bdije danju i nocu nad njim, uci ga da hoda, da prica, uci ga lijepom ponasanju, i sretna je jedino kad je to dijete u njenoj blizini, kad je zagrli, poljubi, zahvali joj se, i kad vidi da je od njega napravila dobrog covjeka. Zasmislite dijete koje na svu tu majcinu ljubav i dobrotu, uzvraca bjezanjem od nje, bezosjecajnoscu ili mrznjom prema njoj, losim ponasanjem ili nekim mnogo gorim postupcima. Tesko nam je to i zamisliti. A kakav bi, onda, trebao biti nas odnos prema Bogu, koji je stvorio i nas i nase roditelje, i sve ostalo sto postoji?! Eto, to je moj dozivljaj svega toga. A Allah zna najbolje!
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#630 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by jon_jovi »

Ljubav na seoski način

Iran: Muškarci mogu oženiti svoje 13-godišnje pastorke

Zakon kojim muškarci u Iranu od sada mogu legalno oženiti svoje usvojene kćerke od 13 godina podigao je veliku prašinu i zabrinutost u svijetu, te je pokazao da novi predsjednik te države i nije toliko progresivan koliko se mislilo.

Iran: Muškarci mogu oženiti svoje 13-godišnje pastorke Predsjednik Hassan Rouhani najavljen je kao novi umjeren glas, no odobravanje novog zakona pokazalo je da ekstremna uvjerenja u netolerantnoj zemlji nisu isparila. Zakon koji su izglasali članovi Parlamenta sadrži tačku u kojoj se odobrava udaja djevojčica od 13 godina, uz dozvolu oca, i ženidba dječaka od 15 godina.

Ovaj zakon dovodi u pitanje legalnost dobi za stupanje u brak, ali briga o incestu je dodatni faktor na koji upozoravaju zagovornici ljudskih prava.

"Ovaj zakon legalizira pedofiliju. Oženiti usvojeno dijete nije dio iranske kulture. Očito je da incest postoji u Iranu, ovaj zakon legalizira pedofiliju i ugrožava našu djecu te normalizira zločin u našoj kulturi", rekao je advokat Shadi Sadr iz grupe Justice for Iran.

Iranski zvaničnici kazali su kako je dio zakona koji dopušta očuhu da oženi svoju pastorku ustvari praktičan, jer usvojene djevojčice moraju nositi nikab kada su im očevi tu, kao što majke moraju nositi nikab u prisustvu usvojenih sinova.

Bitno je naglasiti da je zakon prošao tek prvu fazu, a konačnu riječ dat će Državno upravno vijeće.

Problem ženidbe/udaje djece izaziva veliku zabrinutost s obzirom na to da je u 2010. godini vjenčano 42.000 djece dobi između 10 i 14 godina.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#631 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by nasa »

Lav Nikolajevic Tolstoj - Traganje Za Bogom






"Ја кажем да је то трагање за богом било осећање а не расуђивање зато што то тражење није потицало
из мог тока
мисли
оно му је било чак директно супротно


већ је потицало из срца"





http://www.scribd.com/doc/93771908/Lav- ... e-Za-Bogom
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#633 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

Obazirem se, nemam đe da pitam, pa, reko, odo fol da promislim :D i upitam nasu, NIN-eta i ostalu bandu - šta ima ba, u koje ste doba, kako ide? :lol: :-D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#634 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vatrogasac »

arzuhal wrote:Obazirem se, nemam đe da pitam, pa, reko, odo fol da promislim :D i upitam nasu, NIN-eta i ostalu bandu - šta ima ba, u koje ste doba, kako ide? :lol: :-D
I na pravo mjesto i u pravi čas na temu o Promišljanju. :mrgreen:

Ako si negdje sa starom nam rajom....poselami, a nadam se da nećeš opet nestati jer čitaju se tvoji komentari još....

http://www.klix.ba/forum/sufizam-p9940597.html#p9940597
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#635 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by nasa »

arzuhal wrote:Obazirem se, nemam đe da pitam, pa, reko, odo fol da promislim :D i upitam nasu, NIN-eta i ostalu bandu - šta ima ba, u koje ste doba, kako ide? :lol: :-D

Pa znas kako ....nista novo.... promisljamo ili smo promisljeni, stalna dilema :D

Drago mi je da si svratio, vidjela sam sinoc :thumbup:
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#636 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by beautyfool »

Jeli i vi promisljate, nek se samo promislja, dok god se ima sta promisljati dobro je :) ha ya, maksuz selam
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#637 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vazi »

"Uvijek postoji neko ko nas čeka na kraju puta, na kraju dana na kraju svega... uvijek... Uvijek postoji neko ko nas voli baš takve kakvi jesmo, ko nas baš takve prima." ~ Meša Selimović
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#638 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by jon_jovi »

Fatmir Alispahić - Bošnjački merhamet

http://saff.ba/bosnjacki-merhamet-ili-naivnost/
begefendija
Posts: 140
Joined: 04/11/2005 18:59

#640 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by begefendija »

Nakon dugog vremena izbivanja selam svima.
Malo nešto o duši:

Kako bismo razumjeli odnos duše i ostalih čovjekovih aspekata (um, emocije, tijelo), za to postoji usporedba s kočijom, odnosno, konjskom zapregom, gdje sama kola kočije predstavljaju čovjekovo fizičko tijelo, konji predstavljaju njegove emocije, kočijaš predstavlja intelekt, a u kočiji se nalazi gospodar - duša.
Duša je naše Više Ja, ona je je aspekt naše svijesti koja je najbliža izvoru - božanskoj srži. - Aine Belton nadsvijesti
Duša znači duhovno počelo u čovjeku
-Duša je nematerijalno počelo ljudskog života. To je jednostavni, nesastavljeni, neprostorni duhovni bitak određen da oživljuje ljudsko tijelo. Ne nasljeđujemo je od roditelja - kao tijelo - jer je primamo izravno od Boga.
Bhagavad-gita, koja je dio drevnog hinduističkog spisa Mahabharate, opisuje dušu:
Trebaš znati da je ono što prožima cijelo tijelo neuništivo. Nitko ne može uništiti neuništivu dušu. - 2.17.
Duša se nikada ne rađa niti umire. Nije nastala, ne nastaje i neće nastati. Nerođena je, vječna, uvijek postojeća i prvobitna. Nije ubijena kada je tijelo ubijeno.- 2.20.
Kao što osoba oblači novu odjeću, ostavljajući staru, duša prihvaća nova materijalna tijela, napuštajući stara i beskorisna. - 2.22.
Nikakvo oružje ne može sasjeći dušu. Vatra je ne može spaliti, voda smočiti, ni vjetar isušiti. - 2.23
Ta osobna duša ne može se slomiti, rastopiti, spaliti ili isušiti. Vječna je, svuda prisutna, nepromjenjiva, nepokretna i vječno ista. - 2.24
Drevni Vedski spisi nam otkrivaju da je duša, na Sanskritu jiva (čita se điva), živa, živo biće, po svom sastavu jednaka Bogu i uspoređuje se s kapljicom mora koja je po svom sastavu jednaka oceanu, ali je u odnosu na ocean "beskrajno" mala. Ima neka svojstva oceana, ali ne sva. Isto tako duša ima mnoge božanske osobine, ali nije moćna kao neograničeni Bog.
Dok je prema rječniku duša nematerijalna komponenta ili princip čovjeka, duh je, osim u kontekstu sablasti, definiran kao svijest, moć ili sposobnost da se misli i spoznaje; opće prevladavajuće psihičko i moralno stanje, temeljno, misaono, spoznajno, moralno ili koje drugo svojstvo [duh književnog djela; duh demokratskog društva; duh vremena].

Ako ti rječničke definicije ne pomažu, ostavi um i sve naučeno po strani, i pitaj sebe, svoju dušu. Kad joj dopustiš da se izrazi dat će ti ne samo taj odgovor nego i sve druge.
Duša je povezana sa Svevišnjim, s izvorom svega što postoji. Odnos duše i Boga se može usporediti s odnosom kapljice i oceana. Istog su sastava, ali ne i istog kapaciteta. Kao i Bog, duša je savršena, beskrajna, svemoćna, sveznajuća, neograničena, sveprisutna i svemoguća. Um nije, a ni tijelo, kao ni emocije. Božja volja je i volja duše, koju ponekad sputava volja uma (svjesnog i podsvjesnog).
Suprotnost duši je ego. Osobe s velikim egom nisu u dodiru sa svojom dušom, što znači da su vođeni svojim umom, tijelom ili srcem, umjesto dušom. Takvi mogu tu i tamo ostvariti "blago", ali ne i blagostanje, jer je put do blagostanja popločen vrlinama, a mane, kao što je ego, su samo zapreke na tom putu.
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#641 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Almond »

O dušo umorna, čuješ li, bolan zov Mujezina
Zov čeznje iz srca skrivenog
Tamo, gdje Ljubav sne svoje sni
Jer, Ja sam Allah, beskrajnih nebesa Tvorac
Tvorac pjesama tvojih
Gdje srce tvoje sne Moje sni
Gdje srce Moje sne tvoje sni
Tamo, gdje zvijezde padalice ka Meni hitaju
Ka Meni, gdje Ljubav sne svoje sni
Jer, Ja sam Allah, nema ničeg osim Mene
Tamo, gdje Ljubav sne svoje sni
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#642 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by zijancer »

truly, it is in darkness that one finds the light,
so when we are in sorrow,
then this light is nearest of all to us
Paja Pecipajkovski
Posts: 7
Joined: 30/06/2015 02:23

#643 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Paja Pecipajkovski »

begefendija wrote:Sunčani Hristios

Mak Dizdar

Ni život ni smrtne pripada meni
Ja sam samo onaj koji je u sjeni
Onog što mu smrt ne mogaše ništa
Onog što pretoči se u stub
Sunčani

Ja sam samo onaj što iz svoje jeseni
Iz zatoka tvari iz te tvarne muke
U ona daleka sunčana počivališta
Pruža
Ruke


Selam svekolikom narodu,

D li je vjera ( u bilo šta ) kao cerebralna matrica ili genetski kod ili je ona osobni izbor karakterističan ljudskom biću?
Da li je ona neophodna, conditio sine qua non, zajedno sa dušom, za ispunjenje i svekoliku izgradnju duhovnog bića, sjedinjenog u našem fizičkom tijelu?
Da li se sudbina može izabrati?
Da li bi ljudska bića ikako mogla upravljati svojom sudbinom ili je ona odredjena Božijim voljom još prije rodjenja?
Da li ljudi koji ne slijede niti jednu zvaničnu vjeru ali ne čine nikakav akt nasilja, niti im se život kosi ni sa jednom moralnom vrijednosti, mogu očekivati Božiju milost?
Molitva, u najširem smislu, može li pomoći?

Još od djetinjstva razmišljam vrlo često i dugo o ovim pitanjima.Vidim da i na ovom forumu cvjetaju teme koje se dotiču religije ili su sama njena srž. Naravno, ne mislim, da bih vam mogao dati kompletne odgovore, niti ih znam.Zanimaju me iznad svega i vaša razmišljanja i i vaš stav.
Općeprihvaćena činjenica je, da ljudsko tijelo kao forma materije, ne bi značilo ništa više od bilo kakve hrpe pijeska ili zemlje, da nije imanentno oplemenjena dušom i ljubavi.
Osho Rajneesh kaže:"Osoba je isto što i odjelo: vaše tijelo je ovdje sakriveno odjećom. Na isti način je i vaša duša sakrivena odredjenom vrstom ( koprene ) odjeće. Ona "odjeva" vašu personalnost. Na isti način kako možćete biti tjelesno goli, može ostati gola i vaša duša...
Bile ste dugo "odjeveni", kroz živote i živote nosili ste tu odjeću, pa ste se toliko identificirali sa svojom odjećom da i ne mislite da je to neko odijelo.Ne znajući da je to prepreka, vi mislite da ste to odielo vi...".

Dragi Sunčani Hristose,

Mislim:
1. Da, vjera je imanentna ljudskom (živim) bićima, ali u različitim oblicima. Ja recimo mislim da se vjera kod životinja njima manifestira zvukom ili njihovom percepcijom zvuka. I da potrebna je.
2. Sudbina se ne može izabrati, ali se može mijenjati.
3. Sudbina je kombinacija ljudskog djelovanja i, kako ti nazivaš, Božije volje, a ja bi rekao sveukupnog djelovanja svemira, sveukupne borbe svjetla i mraka, energije i crnih rupa.
4. Božija milost mi je malo stran pojam, ali recimo da mislim da čovjek koji posjedje moralne vrijednosti, kada umre neće otići u crnu rupu nego u svjetlo.
5. Duša i ljubav su metafizika, znači i vide se i ne vide. Ako ih pokušavaš vidjeti vidjećeš, ako ne nećeš. Mislim da svi želimo, ali se patimo jer smo pohlepni za materijalnim uživanjima, ali svi imamo vjeru u sebi, vjeru u nešto što je negdje dio sveukupne duše.

Bilo bi mi zanimljivo pitati te da li ti misliš da je sudbina predodređena ili se može mijenjati. Ja bi još da dodam, da je ovaj materijalni život ustvari duhovni prostor u svemiru u kojem se sudbina sveukupnog života mijenja. Kao npr. Lokomotiva u beskonačno dugačkom vozu. Njegova konstanta želja je da se nastavi, a vjerujem da će to uspjevati vječno, ali nekad je svjetla manje, nekad je više, u ovoj dimenziji u kojoj živimo mi se borimo za svjetlo i tako utičemo na sudbinu koja je manje više izvjesna: Život će se zauvijek nastavljati. Ljudi su mi tu mala misterija, jer odudaraju od prirode ove planete. Imam i o tome nekih razmišljanja, ali neću da pretjerujem, i ovako sam dosadan sam sebi.

S poštovanjem

Paja Pečipajkovski
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#644 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by zijancer »


1:00:10 - 1:01:40
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#645 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by fatamorgana »

Promišljam o vjeri i ljubavi .... draža mi je ljubav! :kravata:
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#646 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by slavonskilola »

Poznato je da neke tjelesne bolesti mogu imati uzrok u psihi , tada govorimo o psihosomatskim bolestima.Jednako tako , bolestan duh utječe na psihu i tijelo.Neki stručnjaci kažu da 70 posto slučajeva raka nastaje na temelju trauma u duhovnoj strukturi čovjeka.
Čovjekov duh reagira na najfinije nijanse svakog događaja i susreta , registrira i najskrivenije misli i želje , kako pozitivne tako i negativne.Ako je , na primjer , majka i samo pomislila da pobaci svoje dijete , duh djeteta je to registrirao te je od tada povrijeđen.Budući da duh potječe izvana , on je sposoban pohranjivati sve događaje od samih početaka svoga postojanja a da se psiha toga uopće ne sjeća.Čovjekov duh ne mora dozrijevati poput psihe i tijela da bi počeo registrirati događaje , več je za to sposoban od samog početka.
Duh je neuništiv , on ostaje i kad čovjek sve izgubi i kada ga zahvate sve smrti.
Čovjekov duh prožima i oživljava svaku stanicu tijela i svaki segment duše.
Duh ne raste , ne stari.Jednak je sa 3 mjeseca , sa 10 godina , sa 60 godina.
Područje duha su kreposti.To su vrednote kojima se čovjek ostvaruje i bez kojih nije čovječan.To su npr. sloboda,dobrota, pravda, povjerenje, mudrost, nada , ljubav , vjernost , velikodušnost, hrabrost , čistoća.
Obično ih sveukupno izražavamo riječju vrednote ili humanost ili poštenje ili vrline.
Riječ duša zajednički je naziv za duh i psihu. Duša je stoga duhovne ali i materijalne prirode.
U duhovnoj duši duh djeluje preko duhovne strukture u kojoj se mogu prepoznati razne funkcije, poput organa.
To su : osoba , život , savjest , intelekt, slobodna volja , srce , karakter , religioznost , duhovno stvaralaštvo, spolnost , duhovne oči i uši i vjera i povjerenje.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#647 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by zijancer »

'keep company with those whose company reminds you of Allah and whose logic increases your knowledge'
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#648 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:Promišljam o vjeri i ljubavi .... draža mi je ljubav! :kravata:
Ah...ko je nema ostaje mu samo da još promišlja o njoj...al' i to je hajr!

:mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#649 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:Promišljam o vjeri i ljubavi .... draža mi je ljubav! :kravata:
Ah...ko je nema ostaje mu samo da još promišlja o njoj...al' i to je hajr!

:mrgreen:
Vidim i ti na temi, o čemu promišljaš?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#650 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

Ne mogu se sjetit šta sam prije mjesec dana promišljao, vjeruj... :mrgreen:
Post Reply