Prometej.ba

Post Reply

Što mislite o pisanju Franje Šarčevića

1. Odobravam
42
41%
2. Ne odobravam
17
17%
3. Može pisati što hoće, svejedno je.
32
31%
4. Nije svejedno što piše, treba mu odgovoriti svim sredstvima.
12
12%
 
Total votes: 103

User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#251 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

JoseMujica wrote: 12/03/2024 16:07 druga stvar je ovdje problematična...vidim da svi raspravljate o tim vjerskim simbolikama...ali hajte vratite se na početak priče jer je sve krenulo s ljiljanima

Ljiljani nisu vjerski simboli već državni simboli RBiH i obilježja bosanske krune, dio naše srednjovjekovne heraldike i nemaju nikakve veze sa islamom. Štaviše, kada bi gledali historiju dolazak islama je satrao i ukinuo ljiljane. Tako da mi nije uopće jasno kako bilo ko uvodi ljiljane u narativ o nekakvom islamizmu :?

to je čisti logički i ideološki nonsens
Meni tema uopšte nije o ljiljanima. Militarizacija djece bi mi mogla biti tema, ali nije ni to bitno za ovu raspravu. Meni je osnovna tema konstantno dizanje hajki i javna prepucavanja koja služe 1) kao zamjena za stvarnu i produktivnu političku djelatnost, 2) za konstantnu polarizaciju i histerizaciju (je l' ovo riječ? :D) društva, i 3) za progon neistomišljenika i 'narodnih neprijatelja'.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#252 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

Haris.ba wrote: 13/03/2024 08:28
piupiu wrote: 13/03/2024 08:26 Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste
Nisam znao da je glavno objasnjenje to. Ko to tvrdi?
Ja bih prije pitala - ko to ne tvrdi? Mislim da se ta teza proteže od akademskih tekstova i SDA-ovskog 'spašavanja Bosne' do kafanske i forumske politike. Ti ne misliš tako?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#253 Re: Prometej.ba

Post by Haris.ba »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:43 Ja bih prije pitala - ko to ne tvrdi? Mislim da se ta teza proteže od akademskih tekstova i SDA-ovskog 'spašavanja Bosne' do kafanske i forumske politike. Ti ne misliš tako?
Ne, ja mislim da se tako ne tvrdi na forumu.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#254 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

Haris.ba wrote: 13/03/2024 08:47
piupiu wrote: 13/03/2024 08:43 Ja bih prije pitala - ko to ne tvrdi? Mislim da se ta teza proteže od akademskih tekstova i SDA-ovskog 'spašavanja Bosne' do kafanske i forumske politike. Ti ne misliš tako?
Ne, ja mislim da se tako ne tvrdi na forumu.
Ah, ok. Super je kako svi vidimo stvari iz različitih uglova, ja bih rekal da je na forumu bilo rovovske borbe po tom pitanju. :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#255 Re: Prometej.ba

Post by Haris.ba »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:49
Haris.ba wrote: 13/03/2024 08:47
piupiu wrote: 13/03/2024 08:43 Ja bih prije pitala - ko to ne tvrdi? Mislim da se ta teza proteže od akademskih tekstova i SDA-ovskog 'spašavanja Bosne' do kafanske i forumske politike. Ti ne misliš tako?
Ne, ja mislim da se tako ne tvrdi na forumu.
Ah, ok. Super je kako svi vidimo stvari iz različitih uglova, ja bih rekal da je na forumu bilo rovovske borbe po tom pitanju. :lol:
Pa akonje bilo rovovske borbe, onda i nije bas da jedno misljenje preovladava....
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#256 Re: Prometej.ba

Post by Novak20 »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:31

Meni tema uopšte nije o ljiljanima. Militarizacija djece bi mi mogla biti tema, ali nije ni to bitno za ovu raspravu. Meni je osnovna tema konstantno dizanje hajki i javna prepucavanja koja služe 1) kao zamjena za stvarnu i produktivnu političku djelatnost, 2) za konstantnu polarizaciju i histerizaciju (je l' ovo riječ? :D) društva, i 3) za progon neistomišljenika i 'narodnih neprijatelja'.
:thumbup:

Dodao bih još i za borbu protiv "režima" jer sada Prometej prozivaju da je "režimsko" glasilo. :lol:

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/dr ... telja-5908
Početkom ožujka, na završetku karnevalske parade u Herceg Novom, spaljena je lutka koja simbolizira crnogorskog i bosansko-hercegovačkog pisca Andreja Nikolaidisa. Poremećeni sudionici karnevala, predvođeni ekstremističkom organizacijom Ku Klux Klana, želeći zadovoljiti svoje paleće i ubilačke apetite, spalili su piščevu lutku zato što im smetaju Nikolaidisevi javni istupi. U piščevu obranu stali su mnogi, uključujući i bosansko-hercegovački P.E.N. Centar koji je u svom reagiranju ustvrdio „da to predstavlja neskrivenu fizičku i svaku drugu prijetnju našem članu Andreju Nikolaidisu, čija je sigurnost ugrožena, te aludira na barbarsko spaljivanje neistomišljenika na lomači u nekim mračnim vremenima.“

Samo nekoliko dana kasnije, Andrej Nikolaidis gostovao je u emisiji Istraga sedmice koju na televiziji Hayat vodi novinar Avdo Avdić. U emisiji su gostovali i Haris Imamović i Reuf Bajrović, fanatični stjegonoše bošnjačkog nacionalizma. Tema emisije bio je docent na sarajevskom univerzitetu i urednik portala Prometej.ba Franjo Šarčević, koji se ovih dana ponovno našao na udaru bošnjačkih nacionalista zbog toga što je kritizirao sarajevsku gradonačelnicu Benjaminu Karić koja se na Dan nezavisnosti BiH fotografirala s dječakom odjevenim u odoru Armije BiH.

Netko bi se mogao zapitati otkud Andrej Nikolaidis u društvu ljudi koji promoviraju zapaljivi bošnjački nacionalizam i krvožednu mržnju prema svemu što nije bošnjačko ili tobože „državotvorno bosansko“. Odgovor na to pitanje dao je sam Nikolaidis kad je početkom siječnja prošle godine ustvrdio da je „bošnjački nacionalizam, kao i crnogorski, što se mene tiče, sekundaran problem. A svaki pokušaj da se nacionalizmi izjednače čin u najboljem slučaju intelektualne lijenosti i konformizma. U najgorem – podmukla asistencija velikodržavnom projektu.“

Jasno je da se ovim stavom Nikolaidis dodvorava bošnjačkoj i sarajevskoj javnosti, ponajprije onoj okupljenoj oko stranaka SDA i DF koje su na prošlim parlamentarnim izborima izgubile vlast na državnoj i federalnoj razini, ali time i samog sebe upreže u kola bošnjačkog nacionalizma.
U spomenutoj emisiji Nikolaidis je komentirao prijetnje koje ovih dana s različitih adresa dobiva urednik portala Prometej.ba Franjo Šarčević i njegova obitelj. Usklađujući svoje stavove s unisonom ekipom iz sarajevskog studija, koja smatra da Franjo Šarčević nije ugrožen jer ga štiti sadašnja vlast, misli se na Našu stranku (NS) i Socijaldemokratsku partiju (SDP), Nikolaidis proglašava portal Prometej.ba „režimskim glasilom“ jer na njemu objavljuju i neki članovi tih stranaka.

Riječ je o zlonamjernoj difamaciji spomenutog medija, kako bi se obmanula javnost i opravdale uvrede i prijetnje upućene Franji Šarčeviću. O prijetnjama Franji Šarčeviću, o ugroženosti koja se nadvila nad njegov život i život njegove obitelji, a ti osjećaji poznati su i Nikolaidisu, crnogorski pisac nije izustio ni jednu riječ. A upravo je o tome trebao govoriti pisac koji je i sam bio izložen prijetnjama, tim više što su ostali sudionici u emisiji posve minimizirali ozbiljnost prijetnji i ugroženog čovjeka predstavili kao „režimskog čovjeka“ koji ugrožava bošnjački narod i domovinu BiH.

Nazivajući portal Prometej.ba „režimskim glasilom“, Andrej Nikolaidis ignorira ozbiljne prijetnje kojima je izložen njegov urednik Franjo Šarčević, a sve suradnice i suradnike tog medija proglašava legitimnim metama bošnjačkog nacionalizma.
Perfidno izokrećući teze, Nikolaidis se svrstava na stranu progoniteljā, onu istu sortu ljudi – fanatika, ekstremista, nacionalista, koja je u Herceg Novom ritualno spalila njegovu lutku.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#257 Re: Prometej.ba

Post by dr_Evil »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:43
Haris.ba wrote: 13/03/2024 08:28
piupiu wrote: 13/03/2024 08:26 Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste
Nisam znao da je glavno objasnjenje to. Ko to tvrdi?
Ja bih prije pitala - ko to ne tvrdi? Mislim da se ta teza proteže od akademskih tekstova i SDA-ovskog 'spašavanja Bosne' do kafanske i forumske politike. Ti ne misliš tako?
Da, to je teza koju cesto cujem direktno ili indirektno. Bosnjacki nacionalizam je samo reakcija, izvorno se poznaje samo merhamet i suzivot. Odgovor naravno nije jednostavan, i nazalost moze razocarati sve strane.

Merhamet je samo iluzija koja je stvarana vijekovima, dok je suzivot stvarno i realnost. Bosnjacki nacionalizam ne postoji, nema ideje o supremaciji, a ni postojanja nacionalnog plana gdje smo i gdje zelimo da budemo, to je samo paravan iza kojeg se krije predstava par familija za povratak u feudalizam ili kako oni vole da kazu "samo se bogati Bosnjak moze suprostaviti nacionalizmu Srba i Hrvata " (A.Mesagic ako se dobro sjecam).

Dakle dEco, sve je isto kao i za vrijeme Austrije, prodaju Boga, oca, vjeru, jezik i naciju da bi zadrzali svoje posjede, ili u ovom slucaju ono sta su oteli pretvorbom drustvene u drzavnu pa u privatnu imovinu.
HD_2015
Posts: 980
Joined: 27/08/2015 12:54

#258 Re: Prometej.ba

Post by HD_2015 »

Ne znam koji su gori - ovi koji Franjin prigovor na dijete u uniformi vide kao napad na svetinje ili ovi koji tvrde da je Franji život ugrožen.

Budale i jedni i drugi.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#259 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

Haris.ba wrote: 13/03/2024 08:53 Pa akonje bilo rovovske borbe, onda i nije bas da jedno misljenje preovladava....
Moj je utisak da preovladava, a biću više nego sretna ako sam oko toga u krivu. Možda bi bilo interesantno uraditi forumsku anketu na tu temu, zapravo; ono, da vidimo šta ljudi smatraju glavnim uzrokom/cima nacionalizma kod svojih naroda.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#260 Re: Prometej.ba

Post by Škobo Habu »

Novak20 wrote: 13/03/2024 08:54
piupiu wrote: 13/03/2024 08:31

Meni tema uopšte nije o ljiljanima. Militarizacija djece bi mi mogla biti tema, ali nije ni to bitno za ovu raspravu. Meni je osnovna tema konstantno dizanje hajki i javna prepucavanja koja služe 1) kao zamjena za stvarnu i produktivnu političku djelatnost, 2) za konstantnu polarizaciju i histerizaciju (je l' ovo riječ? :D) društva, i 3) za progon neistomišljenika i 'narodnih neprijatelja'.
:thumbup:

Dodao bih još i za borbu protiv "režima" jer sada Prometej prozivaju da je "režimsko" glasilo. :lol:

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/dr ... telja-5908
Početkom ožujka, na završetku karnevalske parade u Herceg Novom, spaljena je lutka koja simbolizira crnogorskog i bosansko-hercegovačkog pisca Andreja Nikolaidisa. Poremećeni sudionici karnevala, predvođeni ekstremističkom organizacijom Ku Klux Klana, želeći zadovoljiti svoje paleće i ubilačke apetite, spalili su piščevu lutku zato što im smetaju Nikolaidisevi javni istupi. U piščevu obranu stali su mnogi, uključujući i bosansko-hercegovački P.E.N. Centar koji je u svom reagiranju ustvrdio „da to predstavlja neskrivenu fizičku i svaku drugu prijetnju našem članu Andreju Nikolaidisu, čija je sigurnost ugrožena, te aludira na barbarsko spaljivanje neistomišljenika na lomači u nekim mračnim vremenima.“

Samo nekoliko dana kasnije, Andrej Nikolaidis gostovao je u emisiji Istraga sedmice koju na televiziji Hayat vodi novinar Avdo Avdić. U emisiji su gostovali i Haris Imamović i Reuf Bajrović, fanatični stjegonoše bošnjačkog nacionalizma. Tema emisije bio je docent na sarajevskom univerzitetu i urednik portala Prometej.ba Franjo Šarčević, koji se ovih dana ponovno našao na udaru bošnjačkih nacionalista zbog toga što je kritizirao sarajevsku gradonačelnicu Benjaminu Karić koja se na Dan nezavisnosti BiH fotografirala s dječakom odjevenim u odoru Armije BiH.

Netko bi se mogao zapitati otkud Andrej Nikolaidis u društvu ljudi koji promoviraju zapaljivi bošnjački nacionalizam i krvožednu mržnju prema svemu što nije bošnjačko ili tobože „državotvorno bosansko“. Odgovor na to pitanje dao je sam Nikolaidis kad je početkom siječnja prošle godine ustvrdio da je „bošnjački nacionalizam, kao i crnogorski, što se mene tiče, sekundaran problem. A svaki pokušaj da se nacionalizmi izjednače čin u najboljem slučaju intelektualne lijenosti i konformizma. U najgorem – podmukla asistencija velikodržavnom projektu.“

Jasno je da se ovim stavom Nikolaidis dodvorava bošnjačkoj i sarajevskoj javnosti, ponajprije onoj okupljenoj oko stranaka SDA i DF koje su na prošlim parlamentarnim izborima izgubile vlast na državnoj i federalnoj razini, ali time i samog sebe upreže u kola bošnjačkog nacionalizma.
U spomenutoj emisiji Nikolaidis je komentirao prijetnje koje ovih dana s različitih adresa dobiva urednik portala Prometej.ba Franjo Šarčević i njegova obitelj. Usklađujući svoje stavove s unisonom ekipom iz sarajevskog studija, koja smatra da Franjo Šarčević nije ugrožen jer ga štiti sadašnja vlast, misli se na Našu stranku (NS) i Socijaldemokratsku partiju (SDP), Nikolaidis proglašava portal Prometej.ba „režimskim glasilom“ jer na njemu objavljuju i neki članovi tih stranaka.

Riječ je o zlonamjernoj difamaciji spomenutog medija, kako bi se obmanula javnost i opravdale uvrede i prijetnje upućene Franji Šarčeviću. O prijetnjama Franji Šarčeviću, o ugroženosti koja se nadvila nad njegov život i život njegove obitelji, a ti osjećaji poznati su i Nikolaidisu, crnogorski pisac nije izustio ni jednu riječ. A upravo je o tome trebao govoriti pisac koji je i sam bio izložen prijetnjama, tim više što su ostali sudionici u emisiji posve minimizirali ozbiljnost prijetnji i ugroženog čovjeka predstavili kao „režimskog čovjeka“ koji ugrožava bošnjački narod i domovinu BiH.

Nazivajući portal Prometej.ba „režimskim glasilom“, Andrej Nikolaidis ignorira ozbiljne prijetnje kojima je izložen njegov urednik Franjo Šarčević, a sve suradnice i suradnike tog medija proglašava legitimnim metama bošnjačkog nacionalizma.
Perfidno izokrećući teze, Nikolaidis se svrstava na stranu progoniteljā, onu istu sortu ljudi – fanatika, ekstremista, nacionalista, koja je u Herceg Novom ritualno spalila njegovu lutku.
Baš su se pretrgli na Prometeju dok se po Ljubuškom spaljivala Sopta, malo je reći.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#261 Re: Prometej.ba

Post by zposao »

basicm wrote: 13/03/2024 04:40 Istorija se ponavlja. I karadzic, mladic, seselj, i glavni izvrsitelji Kravice…itd. Sve su to bili cijenjene sarajlije, nosioci titula, progresivnih ideja, drazi od nekih drugih…preslik bukvalno.

Došli smo do toga da se Franjo Šarčević stavlja u istu ravan sa Maldićem, Karadžićem, Šešeljom i izvršiteljima masovnih zločina.

I onda kažu nije Franji život ugrožen. Ma nije, samo je proglašen državim i nacionalnim neprijateljem, ustašom, uzpovcem, klerofašistom, režimskim piskaralom, uhljebom, i evo Mladićem 2.0.

Sigurno ga lijepo pozdravljaju na ulici a i na društvenim mrežama.

To je taj evropski Jerusalem, multikulti tolerancija i ostale gluposti.
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#262 Re: Prometej.ba

Post by A_A_AKCIJA »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:26
A_A_AKCIJA wrote: 12/03/2024 23:12
pemanapemani wrote: 12/03/2024 22:44 Ako je Franjo uzepeovac i ustasa, onda sam i ja.
Za Franju ne vjerujem da je išta od toga.
Za razliku od Vuka, koji je baš došao na svoje i završio preobrazbu od ultra ljevičara do četnika.
Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste?
Već sam napisao, pa da ponovim.

Rasistički je očekivati da su Bošnjaci drugačiji od ostalih naroda na planeti, a pogotovo od Srba i Hrvata.

Bošnjaci jesu kasnili sa razvojem zbog bezbroj istorijskih razloga, ali naravno da postoji bošnjački nacionalizam.

Ono što je razlika u odnosu na komšije i susjede je da kod Bošnjaka nacionalizam nije osnova kreiranja i vođenja politike. Isto tako, postoje različite vrste nacionalizama, pa je nas valjda zapao neki omikron soj.

Razlika u slobodama, multikulturalanost u Bošnjački većinskim sredinama, kao i odsustvo bošnjačke političke opcije koja bi se zalagala za slične ciljeve poput srpske i hrvatske varijante govori u prilog.

Ne postoji bošnjačka stranka koja negira postojanje drugih naroda, ne postoji stranka koja želi samo bošnjačku Bosnu, koja negira druge jezike, a pogotovo ne postoji stranka koja je provela genocid i koja isti negira, slavi zločince...
Sarajevo je jedini grad na Balkanu (neka mi halale Tuzla i Zenica ako sam ih zakinuo) gdje se na fakultetu izučava srpski i hrvatski jezik uz bosanski.
Djeca u osnovnoj i srednjoj školi u diplomama imaju jezik kako se očituju.
Bosanskog nema na sveučilištu u Mostaru, a kamoli Beogradu i Zagrebu.

Bošnjacima je srušeno 614 džamija, a oni u Sarajevu nisu srušili niti jednu crkvu, sinagogu...

To su brutalne činjenice i niko ih ne može osporiti.

Ja se iskreno nadam da SDA neće postati kopija HDZ i SNSD, SDS. Krenuli su tim putem, valjda se opamete.

Inače, mislim da na političkoj sceni u Bošnjaka nedostaje krajnje desna opcija. Bože sačuvaj da bih je podržao. Ali nedostaje jer bi onda ostatak umjerenog spektra bio više fer tretiran I cijenjen.

Mislim da je Sanin Musa i njegova stranka profil koji se uklapa.

A hrvatski i srpski nacionalizam se proizvode u Hrvatskoj i Srbiji. Te dvije države se odnose kolonijalno prema BiH i ovdje potpiruju svoje sunarodnjake na stvari koje nikada ne bi radili u svojoj državi.

Postojanje bošnjačkog i bosanskog identiteta, ne smije se miješati sa bošnjačkim nacionalizmom. A to je najčešće slučaj.

Ja sam bezbroj puta doživio da po automatizmu budem svrstan u nacionaliste, samo jer prakticiram svoju vjeru i jer nemam problem sa ljiljanima i bošnjačkim identitetom.

A ne bih bio nacionalista da ga volim mahnuti.

To je ujedno i odgovor da li Bošnjaci proizvode druge nacionalizme.
U stanju apsolutnog nacionalističkog ludila srpskih i hrvatskih politika prema BiH, puko očitovanje bošnjačkog ili islamskog identiteta se shvata kao provokacija.
Evo samo jednog primjera:



Reklama Turističke zajednice se problematizira jer reklamira Ramazan za strane državljane iz arapskih zemalja u Sarajevu. Jer neko očekuje da se na tu reklamu trebala staviti katedrala ili saborna crkva?!

Niko neće spominjati da je vjerski fundamentalizam advent u Zagrebu, čak će većina Sarajlija otići i lijepo se provesti, bez obzira što je advent 100% vjerski pojam koji znači dolazak Božića.

U Londonu ima više javnih iftara nego u Sarajevu, ali će se to potpuno različito tumačiti, kao bošnjački fundamentalizam i nacionalizam. Činjenica da skupina građana prakticira neki od svojih identiteta.

Primitivno, ali je tako.
caros
Posts: 1362
Joined: 16/03/2012 19:05

#263 Re: Prometej.ba

Post by caros »

A_A_AKCIJA wrote: 13/03/2024 09:36
piupiu wrote: 13/03/2024 08:26
A_A_AKCIJA wrote: 12/03/2024 23:12

Za Franju ne vjerujem da je išta od toga.
Za razliku od Vuka, koji je baš došao na svoje i završio preobrazbu od ultra ljevičara do četnika.
Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste?
Ništa od ovog ti ne važi dok nam ne odgovoriš na pitanje da li si osudio Cacu? A vidim da je dežurnim prometejcima sada i Nikolaidis upitan jer ne gusla njihovu agendu.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#264 Re: Prometej.ba

Post by Novak20 »

Škobo Habu wrote: 13/03/2024 09:28

Baš su se pretrgli na Prometeju dok se po Ljubuškom spaljivala Sopta, malo je reći.
Joj Boško, ne bacaj bombe.

Mogu shvatiti da ti Hrvati generalno nisu dragi ali ne mogu shvatiti zašto moraš loncu biti poklopac.

http://www.prometej.ba/clanak/vijesti/k ... cluka-4286
26.02.2020
Nije nikakva hrabrost u Mostaru, u onom dijelu grada kojim dominira i vlada HDZ, kao karnevalsku krnju spaliti lutku napravljenu po liku koji je na tom prostoru i u toj demografiji ionako omražen po raznim osnovama. Ove godine to je Martina Mlinarević, druge godine će biti možda netko drugi koga je iz te pozicije veoma ugodno nesimpatizirati. Napadati Martinu Mlinarević iz Mostara hrabro je točno onoliko je hrabro napadati iz Sarajeva, da uzmem regiju kao primjer, Zapadnu Hercegovinu – dakle, tu nema hrabrosti ni traga, nego se radi o zauzimanju jedne ugodne i društveno poželjne pozicije u kojoj je individualna argumentirana kritika ustupila mjesto horskom huškanju.

To ne znači da bilo tko treba biti imun na kritiku niti da s bilo kojeg mjesta ne treba govoriti o pojavama koje smatramo negativnim i pogrešnim i za koje imamo argumente da su negativni i pogrešni. Postoje u tom smislu mnogi argumenti koji ne idu u prilog Martini Mlinarević i prema tomu se može i satirički odnositi. No, označiti u Mostaru, gradu kojim vladaju HDZ-ovi moćnici i gdje stoluje najveći moćnik među bosanskohercegovačkim Hrvatima, u kojem traje agonija Aluminija koji su ti moćnici devastirali, na javnoj fešti jednu Martinu Mlinarević kao krivu za zlo tokom godine, u najmanju je ruku tragikomično i izraz je kukavičluka.

U tradiciji karnevala je da se na kraju fešte „spaljuju“ moćnici, jer je sav smisao u tome da si ljudi taj dan daju oduška i da urade ono što inače ne smiju. Organizatori karnevala mogli su „spaliti“ nekoga tko je zbilja važan u tom kontekstu, primjerice Dragana Čovića, s obzirom da se inače ne usude da puno progovaraju o tom šefu hobotnice čiji su krakovi dohvatili svaku bitnu hrvatsku instituciju i organizaciju u BiH, od Crkve i Sveučilišta do hidroelektrana i komunalnih poduzeća. Najbolje bi, svakako, bilo da ovoj tradiciji jednom dođe kraj, s obzirom da u BiH, Hrvatskoj kao i diljem Evrope svake godine proizvede isuviše zle krvi i preuveličanih interpretacija te posljedice koje nisu uopće smiješne ni zabavne.
Prometej.ba/F.Š.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#265 Re: Prometej.ba

Post by Škobo Habu »

Novak20 wrote: 13/03/2024 09:48
Škobo Habu wrote: 13/03/2024 09:28

Baš su se pretrgli na Prometeju dok se po Ljubuškom spaljivala Sopta, malo je reći.
Joj Boško, ne bacaj bombe.

Mogu shvatiti da ti Hrvati generalno nisu dragi ali ne mogu shvatiti zašto moraš loncu biti poklopac.

http://www.prometej.ba/clanak/vijesti/k ... cluka-4286
26.02.2020
Nije nikakva hrabrost u Mostaru, u onom dijelu grada kojim dominira i vlada HDZ, kao karnevalsku krnju spaliti lutku napravljenu po liku koji je na tom prostoru i u toj demografiji ionako omražen po raznim osnovama. Ove godine to je Martina Mlinarević, druge godine će biti možda netko drugi koga je iz te pozicije veoma ugodno nesimpatizirati. Napadati Martinu Mlinarević iz Mostara hrabro je točno onoliko je hrabro napadati iz Sarajeva, da uzmem regiju kao primjer, Zapadnu Hercegovinu – dakle, tu nema hrabrosti ni traga, nego se radi o zauzimanju jedne ugodne i društveno poželjne pozicije u kojoj je individualna argumentirana kritika ustupila mjesto horskom huškanju.

To ne znači da bilo tko treba biti imun na kritiku niti da s bilo kojeg mjesta ne treba govoriti o pojavama koje smatramo negativnim i pogrešnim i za koje imamo argumente da su negativni i pogrešni. Postoje u tom smislu mnogi argumenti koji ne idu u prilog Martini Mlinarević i prema tomu se može i satirički odnositi. No, označiti u Mostaru, gradu kojim vladaju HDZ-ovi moćnici i gdje stoluje najveći moćnik među bosanskohercegovačkim Hrvatima, u kojem traje agonija Aluminija koji su ti moćnici devastirali, na javnoj fešti jednu Martinu Mlinarević kao krivu za zlo tokom godine, u najmanju je ruku tragikomično i izraz je kukavičluka.

U tradiciji karnevala je da se na kraju fešte „spaljuju“ moćnici, jer je sav smisao u tome da si ljudi taj dan daju oduška i da urade ono što inače ne smiju. Organizatori karnevala mogli su „spaliti“ nekoga tko je zbilja važan u tom kontekstu, primjerice Dragana Čovića, s obzirom da se inače ne usude da puno progovaraju o tom šefu hobotnice čiji su krakovi dohvatili svaku bitnu hrvatsku instituciju i organizaciju u BiH, od Crkve i Sveučilišta do hidroelektrana i komunalnih poduzeća. Najbolje bi, svakako, bilo da ovoj tradiciji jednom dođe kraj, s obzirom da u BiH, Hrvatskoj kao i diljem Evrope svake godine proizvede isuviše zle krvi i preuveličanih interpretacija te posljedice koje nisu uopće smiješne ni zabavne.
Prometej.ba/F.Š.
Ne bacam ja bombe već ti falširaš.

Šta ćemo sa FB statusima istog na temu njenog imenovanja, Željku Komšići i narednom kandidatu za izbor člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda?

Javno je pisao na FB da ima saznanja.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#266 Re: Prometej.ba

Post by palermo »

A_A_AKCIJA wrote: 13/03/2024 09:36
piupiu wrote: 13/03/2024 08:26
A_A_AKCIJA wrote: 12/03/2024 23:12

Za Franju ne vjerujem da je išta od toga.
Za razliku od Vuka, koji je baš došao na svoje i završio preobrazbu od ultra ljevičara do četnika.
Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste?
Već sam napisao, pa da ponovim.

Rasistički je očekivati da su Bošnjaci drugačiji od ostalih naroda na planeti, a pogotovo od Srba i Hrvata.

Bošnjaci jesu kasnili sa razvojem zbog bezbroj istorijskih razloga, ali naravno da postoji bošnjački nacionalizam.

Ono što je razlika u odnosu na komšije i susjede je da kod Bošnjaka nacionalizam nije osnova kreiranja i vođenja politike. Isto tako, postoje različite vrste nacionalizama, pa je nas valjda zapao neki omikron soj.
Dobar post. Čitav. Al ovo sam izdvojio kao meni najvažnije. Rasistički i rekao bih bezobrazno je tražiti od Bošnjaka da su drugačiji i bolji od svojih susjeda/komšija. Rasistički, bezobrazno, neutemeljeno i pretenciozno je da, kao Bošnjak mislim da sam bolji i drugačiji od drugih. Te sam ja iluzije davno ostavio iza sebe. Al kao što reče akcijaš, zbog niza historijskih razloga nas je zapao taj omikron soj. Valjda da nas je neki drugi zapao ne bi ni postojali.
Dakle, naravno da postoji bošnjački nacionalizam, u nekom ljudskom smislu, onom koji se dotiče ličnih ljudskih sudbina, on je kao i drugi. Ružan i odvratan. Al, opet akcijaš, nije osnova kreiranja i vodjenja politike. Ne zato što smo bolji od drugih, nego zato što ne možemo. Bilo bi glupo, pugubno...
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#267 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

A_A_AKCIJA wrote: 13/03/2024 09:36
piupiu wrote: 13/03/2024 08:26
A_A_AKCIJA wrote: 12/03/2024 23:12

Za Franju ne vjerujem da je išta od toga.
Za razliku od Vuka, koji je baš došao na svoje i završio preobrazbu od ultra ljevičara do četnika.
Pade mi na pamet da je glavno objašnjenje za bošnjački nacionalizam, posebno ovdje na forumu, to da su ga proizvela dva nebošnjačka. Proizvodi li savremeni bošnjački nacionalizam kontra-nacionaliste?
Već sam napisao, pa da ponovim.
Hvala na iscrpnom odgovoru. Ima stvari s kojima se slažem i romantizacije s kojom se ne slažem. Recimo, poznajem nekoliko stanovnika Sarajeva, koji nisu Bošnjaci, koji su u rat ušli kao ubijedjene Sarajlije i Bosanci, a iz njega izašli kao ogorčeni i razoračarani Srbi i Hrvati. Neki i danas žive tu. Postavih pitanje, onako, retorički, nakon komentara o Vuku. Rekao bi Žižek i mnogi drugi da se krakovi ultra ljevice i ultra desnice uvijek negdje zavežu u čvor. Ali to je druga tema. Mene zanima da li Bošnjaci, osim bianco konstatacije da je "Vuk četnik" ili "Franjo ustaša" (što ne mislim ni za jednog, ni za drugog), imaju neko objašnjenje kako, na primjer, jedno sarajevsko dijete koje opsadu provede u Sarajevu, 'dodje na svoje i završi preobrazbu' u četnika? Vidiš li, možda, kakvu predrasudu u tom komentaru o 'dolaženju' jednog Vuka 'na svoje'?
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#268 Re: Prometej.ba

Post by pemanapemani »

zposao wrote: 13/03/2024 00:23
pemanapemani wrote: 12/03/2024 22:44 Ako je Franjo uzepeovac i ustasa, onda sam i ja.

Ne slazem se sa Franjom u nekim stvarima, ali on je sigurno BiH domoljub.

Covjek je bio na listi SDP za izbore 2010., imao bruku problema u Prozoru i ramskom kraju. Ne samo on, nego citava porodica i prijatelji. Brat svecenik, vrhunski intelektualac, godinama degradiran unutar svog reda itd.


Stotine tekstova protiv politike zlocinacke hb i uzp HDZ i svega sto ide uz to, ali eto, Nihad Aleckovic bi mu platio kartu za Zimbabve. :-) :run:

Kako smo dosli do toga da bruku ljudi koji su 2006. i 2010. podrzavali Komsica, danas istog u najmanju ruku ne vole - Sarcevic, Bojic, Markovina, Lovrenovic, Marjanovic, Komsic do desetine svecenika KC?
Kako to da je desetine BiH intelektualaca Hrvata naprasno prestalo vjerovati u koncept gradjanske drzave?
Vjerovatno su svi oni ideoloski zglajzali i postali ustase dok Komsic predano radi na gradjanskoj i socijalnoj drzavi vec 18 godina uz asistenciju vrijednih gradjanskih rudara Begica, Mesalica, Bajrovica, Zuhrica i drugih.
To je zato jer je Sarajevo najmultikulturalniji grad na svijetu.
Problem je u Franji, Borisu, Miljenku, Ugi, Ivi, Stjepanu, Vuku, Ivani, Sanji, Damiru, Predragu, Jovi, itd itd itd...

Da su šutjeli i pognuli glavu mogli su uživati u najmultikulturalnijoj sredini u univerzumu. Ali ne dade se, pa su onda prozvani islamofobima... ko im je kriv kad ne znaju uživati u toleranciji :thumbup:
Ne mozes sve navedene staviti u istu recenicu. Mislim, mozes, ali to je relativiziranje cinjenica. Uostalom, svi nabrojani zive i rade ili su zivjeli, a i danas "rade" Sarajevo.
Ode, kao protjeralo ga, i onda se godinama skoro pa konstantno "bave" Sarajevom.
Sarajevo je definitivno najtolerantniji veliki grad u regionu, posebno kada se uzme u obzir historija zadnjih 30 godina.

Recimo, mislim da je Sarajevo jedini glavni grad iz bivse Jugoslavije koji nema ekstremne desnicarske grupe.
U odnosu na Bg i Zg u Sarajevu uopce nema rasizma. Ne mogu zamisliti da u Sarajevu neko prebije Nepalca zbog boje koze i sl. Ili da neka ulicna milicija preodgaja Rome i migrante.
Po pitanju prava lgbt osoba isto. Likovna akademija prije 15 godina vs. dugogodisnje kamenovanje i batinanje u Beogradu, Zagrebu, Splitu, Novom Sadu...

Problem je mahalastina, licemjerje i egoizam. Imam.osjecaj da bi dosta ljudi sjebalo Boga oca, i drzavu usput, radi nekih banalnih stvari i da na kraju kazu - jesam ti rekao da sam u pravu, sta ces ti meni govoriti i sl.

Problem su glasni pojedinci koji godinama truju javnost. Ne slazes se sa Franjom, poderi ga argumentima, a ne objavljivati njegov raspored predavanja. Ili ga proglasiti uzepeovcem, a nisi procitao ni 2% onoga sto je napisao.

Problem je u odiotima koji su oteli ideju gradjanske drzave prije desetak godina i svaku diskusiju o modelima gradjanske drzave proglasavaju izdajom, ustastvom, fobijom prema baklavi i sl.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#269 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

dr_Evil wrote: 13/03/2024 09:03 Da, to je teza koju cesto cujem direktno ili indirektno. Bosnjacki nacionalizam je samo reakcija, izvorno se poznaje samo merhamet i suzivot. Odgovor naravno nije jednostavan, i nazalost moze razocarati sve strane.

Merhamet je samo iluzija koja je stvarana vijekovima, dok je suzivot stvarno i realnost. Bosnjacki nacionalizam ne postoji, nema ideje o supremaciji, a ni postojanja nacionalnog plana gdje smo i gdje zelimo da budemo, to je samo paravan iza kojeg se krije predstava par familija za povratak u feudalizam ili kako oni vole da kazu "samo se bogati Bosnjak moze suprostaviti nacionalizmu Srba i Hrvata " (A.Mesagic ako se dobro sjecam).

Dakle dEco, sve je isto kao i za vrijeme Austrije, prodaju Boga, oca, vjeru, jezik i naciju da bi zadrzali svoje posjede, ili u ovom slucaju ono sta su oteli pretvorbom drustvene u drzavnu pa u privatnu imovinu.
Da, to je neki čudni etno-feudalizam s anarhičnim i kleptokratskim tendencijama. :D

Kad kažeš nacionalizam, je l' misliš na šovinizam i nacionalizam srolanim u jedno?
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#270 Re: Prometej.ba

Post by Novak20 »

Škobo Habu wrote: 13/03/2024 09:58
Novak20 wrote: 13/03/2024 09:48
Škobo Habu wrote: 13/03/2024 09:28

Baš su se pretrgli na Prometeju dok se po Ljubuškom spaljivala Sopta, malo je reći.
Joj Boško, ne bacaj bombe.

Mogu shvatiti da ti Hrvati generalno nisu dragi ali ne mogu shvatiti zašto moraš loncu biti poklopac.

http://www.prometej.ba/clanak/vijesti/k ... cluka-4286
26.02.2020
Nije nikakva hrabrost u Mostaru, u onom dijelu grada kojim dominira i vlada HDZ, kao karnevalsku krnju spaliti lutku napravljenu po liku koji je na tom prostoru i u toj demografiji ionako omražen po raznim osnovama. Ove godine to je Martina Mlinarević, druge godine će biti možda netko drugi koga je iz te pozicije veoma ugodno nesimpatizirati. Napadati Martinu Mlinarević iz Mostara hrabro je točno onoliko je hrabro napadati iz Sarajeva, da uzmem regiju kao primjer, Zapadnu Hercegovinu – dakle, tu nema hrabrosti ni traga, nego se radi o zauzimanju jedne ugodne i društveno poželjne pozicije u kojoj je individualna argumentirana kritika ustupila mjesto horskom huškanju.

To ne znači da bilo tko treba biti imun na kritiku niti da s bilo kojeg mjesta ne treba govoriti o pojavama koje smatramo negativnim i pogrešnim i za koje imamo argumente da su negativni i pogrešni. Postoje u tom smislu mnogi argumenti koji ne idu u prilog Martini Mlinarević i prema tomu se može i satirički odnositi. No, označiti u Mostaru, gradu kojim vladaju HDZ-ovi moćnici i gdje stoluje najveći moćnik među bosanskohercegovačkim Hrvatima, u kojem traje agonija Aluminija koji su ti moćnici devastirali, na javnoj fešti jednu Martinu Mlinarević kao krivu za zlo tokom godine, u najmanju je ruku tragikomično i izraz je kukavičluka.

U tradiciji karnevala je da se na kraju fešte „spaljuju“ moćnici, jer je sav smisao u tome da si ljudi taj dan daju oduška i da urade ono što inače ne smiju. Organizatori karnevala mogli su „spaliti“ nekoga tko je zbilja važan u tom kontekstu, primjerice Dragana Čovića, s obzirom da se inače ne usude da puno progovaraju o tom šefu hobotnice čiji su krakovi dohvatili svaku bitnu hrvatsku instituciju i organizaciju u BiH, od Crkve i Sveučilišta do hidroelektrana i komunalnih poduzeća. Najbolje bi, svakako, bilo da ovoj tradiciji jednom dođe kraj, s obzirom da u BiH, Hrvatskoj kao i diljem Evrope svake godine proizvede isuviše zle krvi i preuveličanih interpretacija te posljedice koje nisu uopće smiješne ni zabavne.
Prometej.ba/F.Š.
Ne bacam ja bombe već ti falširaš.

Šta ćemo sa FB statusima istog na temu njenog imenovanja, Željku Komšići i narednom kandidatu za izbor člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda?

Javno je pisao na FB da ima saznanja.
Dobro Boško, stvarno mi nisi jasan. Očekivao bih da prokomentiraš članak za kojeg si tvrdio da ga nema, odnosno da nema reakcije Prometej.ba na spaljivanje lutke M.M.S., a ja ga uz malo truda našao i mogu reći da je po mom ukusu jednostavno odličan.

Umjesto tog očekivanog komentara ti kao koka kljucaš dok ne nađeš zrno . A zrna svakako ima samo ih ne mislim tražiti za tebe.

Nisam prijavljen ni na jednu društvenu mrežu i ne zanimaju me pa odgovore na pitanja tu ne tražim.

Mislim da je imenovanje zubne tehničarke M.M.S. za veleposlanika BiH još jedan prst u oko i to više Hrvatima nego hrvatskoj politici u BiH, a isto bi bilo ako M.M.S. prihvati kandidaturu koju javno nudi Komšić mada sumnjam da je to dobro za ljude narušena zdravlja.

Ja je nikada ne bih gurnuo na tu stresnu lomaču,, a Komšić vjerojatno i bi da ga šukne još jednom Hrvatima zajedno sa svojom jurišnom svitom pilot riba koje se hrane uz tu glavu.
Last edited by Novak20 on 13/03/2024 10:34, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#271 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

palermo wrote: 13/03/2024 10:14 Dobar post. Čitav. Al ovo sam izdvojio kao meni najvažnije. Rasistički i rekao bih bezobrazno je tražiti od Bošnjaka da su drugačiji i bolji od svojih susjeda/komšija. Rasistički, bezobrazno, neutemeljeno i pretenciozno je da, kao Bošnjak mislim da sam bolji i drugačiji od drugih. Te sam ja iluzije davno ostavio iza sebe. Al kao što reče akcijaš, zbog niza historijskih razloga nas je zapao taj omikron soj. Valjda da nas je neki drugi zapao ne bi ni postojali.
Nema ništa rasistički u želji da tvoja zajednica bude solidarnija, bolja, zrelija od drugih. Lično nemam neku ljubav prema zapadnom konceptu nacije, želja da budemo isti kao oni nije nam donijela puno sreće. Pluralističke zajednice (ne homogene etno-nacije) su za mene vrjednije stremljenja.
Dakle, naravno da postoji bošnjački nacionalizam, u nekom ljudskom smislu, onom koji se dotiče ličnih ljudskih sudbina, on je kao i drugi. Ružan i odvratan. Al, opet akcijaš, nije osnova kreiranja i vodjenja politike. Ne zato što smo bolji od drugih, nego zato što ne možemo. Bilo bi glupo, pugubno...
Slažem se. Nisam ti još odgovorila tamo na drugoj temi, ne mogu da postignem. Budem! :)
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#272 Re: Prometej.ba

Post by Škobo Habu »

Novak20 wrote: 13/03/2024 10:32
Dobro Boško, stvarno mi nisi jasan. Očekivao bih da prokomentiraš članak za kojeg si tvrdio da ga nema, odnosno da nema reakcije Prometej.ba na spaljivanje lutke M.M.S., a ja ga uz malo truda našao i mogu reći da je po mom ukusu jednostavno odličan.

Umjesto tog očekivanog komentara ti kao koka kljucaš dok ne nađeš zrno . A zrna svakako ima samo ih ne mislim tražiti za tebe.

Nisam prijavljen ni na jednu društvenu mrežu i ne zanimaju me pa odgovore na pitanja tu ne tražim.

Mislim da je imenovanje zubne tehničarke M.M.S. za veleposlanika BiH još jedan prst u oko i to više Hrvatima nego hrvatskoj politici u BiH, a isto bi bilo ako M.M.S. prihvati kandidaturu koju javno nudi Komšić mada sumnjam da je to dobro za ljude narušena zdravlja.

Ja je nikada ne bih gurnuo na tu stresnu lomaču,, a Komšić vjerojatno i bi da ga šukne još jednom Hrvatima zajedno sa svojom jurišnom svitom pilot riba koje se hrane uz tu glavu.
Ti uporno određene pojave i dešavanja želiš prikazati crno/bijelim, a one su svo vrijeme sive.

Jedan tekst na temu Sopte nije pravilo, već iznimka.

Svako ko prati Šarčevića na FB zna vrlo dobro stavove na tu temu.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#273 Re: Prometej.ba

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 13/03/2024 10:25
dr_Evil wrote: 13/03/2024 09:03 Da, to je teza koju cesto cujem direktno ili indirektno. Bosnjacki nacionalizam je samo reakcija, izvorno se poznaje samo merhamet i suzivot. Odgovor naravno nije jednostavan, i nazalost moze razocarati sve strane.

Merhamet je samo iluzija koja je stvarana vijekovima, dok je suzivot stvarno i realnost. Bosnjacki nacionalizam ne postoji, nema ideje o supremaciji, a ni postojanja nacionalnog plana gdje smo i gdje zelimo da budemo, to je samo paravan iza kojeg se krije predstava par familija za povratak u feudalizam ili kako oni vole da kazu "samo se bogati Bosnjak moze suprostaviti nacionalizmu Srba i Hrvata " (A.Mesagic ako se dobro sjecam).

Dakle dEco, sve je isto kao i za vrijeme Austrije, prodaju Boga, oca, vjeru, jezik i naciju da bi zadrzali svoje posjede, ili u ovom slucaju ono sta su oteli pretvorbom drustvene u drzavnu pa u privatnu imovinu.
Da, to je neki čudni etno-feudalizam s anarhičnim i kleptokratskim tendencijama. :D

Kad kažeš nacionalizam, je l' misliš na šovinizam i nacionalizam srolanim u jedno?
Mislim da neki ljudi nisu uopšte sposobni da prave razliku između nacionalizma i šovinizma.

U slučaju Šarčevića - riječ je o bošnjačkom šovinizmu.

Ako nekoga etiketiraš UZP-ovcem, ustašom, islamofobom, a taj neko u svom habitusu ponašanje nema ama baš ništa takvo da mu iskopaš, onda je tu riječ o čistom šovinizmu - bošnjačkog tipa, jer ga mrziš samo što se zove Franjo i što je Hrvat.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#274 Re: Prometej.ba

Post by JoseMujica »

piupiu wrote: 13/03/2024 08:31
JoseMujica wrote: 12/03/2024 16:07 druga stvar je ovdje problematična...vidim da svi raspravljate o tim vjerskim simbolikama...ali hajte vratite se na početak priče jer je sve krenulo s ljiljanima

Ljiljani nisu vjerski simboli već državni simboli RBiH i obilježja bosanske krune, dio naše srednjovjekovne heraldike i nemaju nikakve veze sa islamom. Štaviše, kada bi gledali historiju dolazak islama je satrao i ukinuo ljiljane. Tako da mi nije uopće jasno kako bilo ko uvodi ljiljane u narativ o nekakvom islamizmu :?

to je čisti logički i ideološki nonsens
Meni tema uopšte nije o ljiljanima. Militarizacija djece bi mi mogla biti tema, ali nije ni to bitno za ovu raspravu. Meni je osnovna tema konstantno dizanje hajki i javna prepucavanja koja služe 1) kao zamjena za stvarnu i produktivnu političku djelatnost, 2) za konstantnu polarizaciju i histerizaciju (je l' ovo riječ? :D) društva, i 3) za progon neistomišljenika i 'narodnih neprijatelja'.

1 i 2 su modus operandi domaće politike...mimo kamera se ne svađaju ni "najljući" javni neprijatelji...u to sam se više puta lično uvjerio.....ovo pod 3 je tek usputni proizvod prve dvije tačke

sad jeste riječ...upotrijebljena je gdje treba :lol: :lol: :lol:

ja bih prije govorio o sluđivanju društva, kome se jedino i konstantno nudi fiktivni borbeni spektakl, kako bi se držalo u tenziji i na uzici, dok se "lideri" u pozadini jaranski rastalju....Rambo je svojevremeno govorio o turbo folku, kao složenici gdje je turbo motor s unutrašnjim sagorjevanjem, a folk narod, pa mu turbo folk dođe sagorjevanje naroda...ono što vidimo u praksi je da je proizvod tog sagorjevanja par milionera svake godine.

Sasvim je razumna mržnja kasabske, "liberalne" i "lijeve" "intelektualne elite" (tako barem sami sebe percepiraju) spram SDA i posljedicama vladavine ove klijentelističke i kriminalne sekte jer je sistem postavljen tako da svak svoje ovce šiša i sistem kao takav, funkcioniše besprijekorno, onda kada se jedni drugima ne miješaju u njihov dio tala. Sarajevo nisu ojadili Guardian i Čirilica, već Don Neonko i Slučajni prolaznik, kako su se periodični mijenjali, a Don Neonko je puno duže mastio brke. I ova dva klijentelistička bloka SDFA i Trojka je ne bore za glasove ili pozicije sa HDZ-om ili SNSD-om već između sebe. Otud tolika histerija i borba na život i smrt pa nas svakodnevno lože da nas čeka Armagedon ako ne prevladaju jedni ili drugi. I vjeruj da kasabski "desničari" i kasabski "liberali i ljevičari" više mrze jedni druge nego što mrze otvoreni fašizam HDZ-a ili SNSD-a. Jer su svjesni da će u političkoj realnosti BiH, i jedni i drugi, biti tek privjesak čvrste interesne i ideološke koalicije Guardian-Čirilica.

Otud i ove potpuno debilne priče da sad nekome te smeta ezan, te smetaju ljiljani, smeta državni praznik, te smetaju umjetnički preformansi itd. Na tim fiktivnim sukobima mobiliziraju svoje glasače loženjem eto vidite šta nam ovi rade :lol: Banalnosti koje se problematiziraju i koje će se tek problematizirati, možeš nabrajati u nedogled jer nam dolaze lokalni izbori...dakle biće gore i žešće :roll:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#275 Re: Prometej.ba

Post by piupiu »

JoseMujica wrote: 13/03/2024 10:50 1 i 2 su modus operandi domaće politike...mimo kamera se ne svađaju ni "najljući" javni neprijatelji...u to sam se više puta lično uvjerio.....ovo pod 3 je tek usputni proizvod prve dvije tačke

sad jeste riječ...upotrijebljena je gdje treba :lol: :lol: :lol:

ja bih prije govorio o sluđivanju društva, kome se jedino i konstantno nudi fiktivni borbeni spektakl, kako bi se držalo u tenziji i na uzici, dok se "lideri" u pozadini jaranski rastalju....Rambo je svojevremeno govorio o turbo folku, kao složenici gdje je turbo motor s unutrašnjim sagorjevanjem, a folk narod, pa mu turbo folk dođe sagorjevanje naroda...ono što vidimo u praksi je da je proizvod tog sagorjevanja par milionera svake godine.

Sasvim je razumna mržnja kasabske, "liberalne" i "lijeve" "intelektualne elite" (tako barem sami sebe percepiraju) spram SDA i posljedicama vladavine ove klijentelističke i kriminalne sekte jer je sistem postavljen tako da svak svoje ovce šiša i sistem kao takav, funkcioniše besprijekorno, onda kada se jedni drugima ne miješaju u njihov dio tala. Sarajevo nisu ojadili Guardian i Čirilica, već Don Neonko i Slučajni prolaznik, kako su se periodični mijenjali, a Don Neonko je puno duže mastio brke. I ova dva klijentelistička bloka SDFA i Trojka je ne bore za glasove ili pozicije sa HDZ-om ili SNSD-om već između sebe. Otud tolika histerija i borba na život i smrt pa nas svakodnevno lože da nas čeka Armagedon ako ne prevladaju jedni ili drugi. I vjeruj da kasabski "desničari" i kasabski "liberali i ljevičari" više mrze jedni druge nego što mrze otvoreni fašizam HDZ-a ili SNSD-a. Jer su svjesni da će u političkoj realnosti BiH, i jedni i drugi, biti tek privjesak čvrste interesne i ideološke koalicije Guardian-Čirilica.

Otud i ove potpuno debilne priče da sad nekome te smeta ezan, te smetaju ljiljani, smeta državni praznik, te smetaju umjetnički preformansi itd. Na tim fiktivnim sukobima mobiliziraju svoje glasače loženjem eto vidite šta nam ovi rade :lol: Banalnosti koje se problematiziraju i koje će se tek problematizirati, možeš nabrajati u nedogled jer nam dolaze lokalni izbori...dakle biće gore i žešće :roll:
Oni su zapravo kartel, hohštapleraj ružan i zao! :thumbup:

Haj još koji paragraf, pa da šaljemo ovo u "Politico": "Sagorijevanje naroda: Fiktivni borbeni spektakl bosansko-hercegovačkih tranzicijskih mešetara" :D :lol:

Zapravo bi o tom 'sagorijevanju naroda' i ispraznosti njihovog klepto-politikanstva trebalo početi bacati letke naivnom stanovništvu. Najgore je od svega što je toliko ljudi u šemi da im se ne može ni dogoditi narod.
Post Reply