Proljece: cvijece (sadnja)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#76 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

CvjetnaOaza wrote:
Mu'min wrote:Vidi flaga, vidi mu kaputa, sav u cvjeću, rano moja ljuta. :D :lol: :lol: :lol:
Mi iz patriotskih razloga imam bijele ljiljane u bašči. Baš one bosanske. :)
Zar nisu žuti (zlatni)?
Ma to na zastavi. :)
Al bijeli su bosanski. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#77 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Inače jučer sam iz solidarnosti do hadži Flag :mrgreen: jučer pomogao curici kod sijanja cvijeća ispred zgrade. Ja sam bio u sekciji motikaša. :)
Nekih 15 sorti dobijenog sjemena smo zaprpili. :)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#78 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

Mu'min wrote:Inače jučer sam iz solidarnosti do hadži Flag :mrgreen: jučer pomogao curici kod sijanja cvijeća ispred zgrade. Ja sam bio u sekciji motikaša. :)
Nekih 15 sorti dobijenog sjemena smo zaprpili. :)
:thumbup: Tako i treba, nek' se djeca uce. Moj malac od 4 godine ima 'svoje' cvijece u basti, mozda nekih 1/2 kvadrata. Kobijagi okopava i zalijeva,... ponekad i unisti. Ja mu ljeti posadim po koju pristojnu cvjeckicu da se nauci cijenit' i cuvat'.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#79 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Keiko wrote: Moj malac od 4 godine ima 'svoje' cvijece u basti, mozda nekih 1/2 kvadrata. Kobijagi okopava i zalijeva,... ponekad i unisti. Ja mu ljeti posadim po koju pristojnu cvjeckicu da se nauci cijenit' i cuvat'.
Dragi ti moj, ovo ko da opisuješ flagovo djetinstvo. :lol: :lol: :lol:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#80 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

Mu'min wrote: Dragi ti moj, ovo ko da opisuješ flagovo djetinstvo. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: morat' cu malo pregledat' flagove postove da vidim da li da nastavim ili ne dam vise.

Usput, ja sam draga... :-D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#81 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Zoya »

Ja imam ko neku basticu no ne znam nista oko baste i sadnje :lol: Kontala se prijaviti na kurs, bila je neka ponuda u novinama, dva puta sedmicno kurs o sadjenju :-D Ima jedna strana oko kuce koju suce obuhvata skoro cjeli dan, sta bi se tu moglo posaditi od cvijeca? Ja volim boje te bi' htjela nesto bas u bojama te sadnice ili kako se vec kaze. Imam ja i zelju neki paradajz posaditi, pa kontala samo jedan dio izdvojiti za to. Kako da sve ovo iskombinujem? :-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#82 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Najbolji kurs ti je Google.com a što se tiče ovog foruma imaš baš tu temu "Bašča"
Upis novih kursadžija svaki dan od 00:00 do 24:00 :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#83 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Keiko wrote:
Mu'min wrote: Dragi ti moj, ovo ko da opisuješ flagovo djetinstvo. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: morat' cu malo pregledat' flagove postove da vidim da li da nastavim ili ne dam vise.

Usput, ja sam draga... :-D
Halali na zamjeni spola, iz ovih nickova nikad ti skontati ko je ko. :lol:
Inače slobodno ti uči dijete na prirodu, bašču i cvijeće, tako i ja moja komandose.
A što se tiče flag, ma to ti je jako fina duša, eto tu posebnost da je Bosanac i voli žeMske hobby-e: cvijeće. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#84 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Hemera »

da ne otvaram novu temu bezveze

da li moze kod nas bamija uspjeti?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#85 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

A gdje ti živiš? :)
U istočnoj Bosni to siju ko grah i žito. :)
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#86 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Hemera »

Ovdje u SA. :)

Vidiš nisam znala da je sade već,volim je pojesti,pa mi je danas palo na pamet,da li bi mogla uspjeti kod nas. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#87 Bosanski ljiljani

Post by Mu'min »

Danas u nas u bašči: Bosanski ljiljani. :)

Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#88 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Chloe »

Ljiljani su ti lijepi @Mu'mine.

Kamenjar - moji žednjaci, jedni u cvatu, a drugi u pupu.


Image
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#89 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

kladusanka wrote:Ljiljani su ti lijepi @Mu'mine.

Kamenjar - moji žednjaci, jedni u cvatu, a drugi u pupu.


Image
Divno! :thumbup:
User avatar
MIA_1
Posts: 8886
Joined: 27/08/2011 18:28

#90 Re: Bosanski ljiljani

Post by MIA_1 »

Mu'min wrote:Danas u nas u bašči: Bosanski ljiljani. :)

Image
Divni ljiljani :thumbup:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#91 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Chloe »

Hvala @Keiko.

Kod mene je sunce po cijeli dan. Malo prostora za cvjeće imam, ali gledam da uvijek ima nešto u cavtu. U sredini dvorišta sam uradila maleni kamenjar. Još radim na njemu. Imate li nekih preporuka za kamenjare.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#92 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

kladusanka wrote:Hvala @Keiko.

Kod mene je sunce po cijeli dan. Malo prostora za cvjeće imam, ali gledam da uvijek ima nešto u cavtu. U sredini dvorišta sam uradila maleni kamenjar. Još radim na njemu. Imate li nekih preporuka za kamenjare.
Licno nemam kamenjar ali mi se inace jako svidjaju. Sad sam na Google ukucala 'rockery plants' i dobila poprilicno slika lijepih kamenjara. Na zalost, ne znam vecinu imena biljka na nasem jeziku ali imam par u svom vrtu koje su neunistive.

Posebno mi se svidjaju ovi ljubicasti zvoncici koje cesto vidjam kako rastu iz starih kamenih zidova. Oni cvjetaju cijelo proljece, ljeto I do kasno u jesen.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#93 Re: Bosanski ljiljani

Post by eluna »

MIA_1 wrote:
Mu'min wrote:Danas u nas u bašči: Bosanski ljiljani. :)

Image
Divni ljiljani :thumbup:
ovo NIJE bosanski ljiljan ..... ovo je Trumpet Lily - a po naški čuveni ZAMBAK

Bosanski ljiljan se izuzetno teško uzgaja u baštama, jer raste na nadmorskoj visini PREKO 1000 metara ........ ganjam već preko godinu dana da mi neko sa planine u jesen donese lukovicu da probam .....

NE POSTOJE UZGAJIVAČI BOSANSKOG LJILJANA i za sada je to vrsta cvijeta koja raste samo u divljini, ačini mi se i da je ENDEM dinarida (provjerim u kjnizi pa potvrdim ili negiram :) )
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#94 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Eto ja nakon ove info zamal ne upade sa stolice.
Sutra ga idem iščupati i udarati toliko dugo dok ne prizna da je ljiljan sa planina na privremenom stajanju u dolini. :lol:

Inače hvala za ove korisne informacije, šalu na stranu.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#95 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by eluna »

Mu'min wrote:Eto ja nakon ove info zamal ne upade sa stolice.
Sutra ga idem iščupati i udarati toliko dugo dok ne prizna da je ljiljan sa planina na privremenom stajanju u dolini. :lol:

Inače hvala za ove korisne informacije, šalu na stranu.
od ovoga pravi ulje :)

latice se oberu prije nego krenu venuti, ali ne kada se tek otvori cvijet ....paziti da ne bude praha sa tučaka (ali se i tučci mogu staviti kada im spadne prah) ....latice u staklenu zdjelicu poslažete NEZGUŽVANE da pokriju dno, ne mnogo latica znači, i zalijete maslinovim ili običnim uljem. Ostaviti u prozoru u suncu da stoji 40 dana. Poslije se slkoni i drži u frižideru ili u špajzu na mračnom i hladnom mjestu. Latice ne morate vaditi.

Za ulje se koriste samo latice i eventualno prašnik i tučci ali ovi posljednji očišćeni od praha. Stablo i listovi se ne koriste za ulje.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#96 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

eluna wrote:
Mu'min wrote:Eto ja nakon ove info zamal ne upade sa stolice.
Sutra ga idem iščupati i udarati toliko dugo dok ne prizna da je ljiljan sa planina na privremenom stajanju u dolini. :lol:

Inače hvala za ove korisne informacije, šalu na stranu.
od ovoga pravi ulje :)

latice se oberu prije nego krenu venuti, ali ne kada se tek otvori cvijet ....paziti da ne bude praha sa tučaka (ali se i tučci mogu staviti kada im spadne prah) ....latice u staklenu zdjelicu poslažete NEZGUŽVANE da pokriju dno, ne mnogo latica znači, i zalijete maslinovim ili običnim uljem. Ostaviti u prozoru u suncu da stoji 40 dana. Poslije se slkoni i drži u frižideru ili u špajzu na mračnom i hladnom mjestu. Latice ne morate vaditi.

Za ulje se koriste samo latice i eventualno prašnik i tučci ali ovi posljednji očišćeni od praha. Stablo i listovi se ne koriste za ulje.
To zambakovo ulje moja mama uvijek ima pri ruci za opekline.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#97 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by eluna »

Keiko wrote:
eluna wrote:
Mu'min wrote:Eto ja nakon ove info zamal ne upade sa stolice.
Sutra ga idem iščupati i udarati toliko dugo dok ne prizna da je ljiljan sa planina na privremenom stajanju u dolini. :lol:

Inače hvala za ove korisne informacije, šalu na stranu.
od ovoga pravi ulje :)

latice se oberu prije nego krenu venuti, ali ne kada se tek otvori cvijet ....paziti da ne bude praha sa tučaka (ali se i tučci mogu staviti kada im spadne prah) ....latice u staklenu zdjelicu poslažete NEZGUŽVANE da pokriju dno, ne mnogo latica znači, i zalijete maslinovim ili običnim uljem. Ostaviti u prozoru u suncu da stoji 40 dana. Poslije se slkoni i drži u frižideru ili u špajzu na mračnom i hladnom mjestu. Latice ne morate vaditi.

Za ulje se koriste samo latice i eventualno prašnik i tučci ali ovi posljednji očišćeni od praha. Stablo i listovi se ne koriste za ulje.
To zambakovo ulje moja mama uvijek ima pri ruci za opekline.
zambaci mi ostali na vikendici, a u zadnje vrijeme nisam išla tamo ......ne mogu ih ni prenositi do naredne sezone (kad se lukovica razdvoji za presadu i kada se takva "čehna" posade, moraju ostati na jednom mjestu 3 sezone da se stvori nova likovica koja se može prenositi

ali čim mi budu pod rukom što se kaže, imat ću i ja tog zambakovog ulja .......... ne samo za opekline - zbog čega se uvijek priomarno i pravi, nego i za masažu i kućne pilinge :-D
Gladna
Posts: 47
Joined: 28/06/2010 13:08

#98 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Gladna »

Mogu li se lukovice za proljetno cvijece sijati na vise nivoa ispod zemlje...
Citala sam negdje da moze. Ima li neko da je isprobao?

Mislim ono sto cvjeta u martu najplice u zemlju posaditi , pa red zemlje pa ispod lukovice koje cvjetaju kasnije..
:skoljka:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#99 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Nisrin »

Je li sad OK da posadim sjeme? Rukola? Menta? Bosiljak? Jucer sam istresla novu zemlju, substral...

Prosle godine je uspjelo, ali se nekako brzo sasusi na balkonu, iako je sunce na balkonu do 10h...posebno ako smo odsutni nekoliko dana...
I gdje da kupim neke zastavice ili nesto, da oznacim/napisem sta je sta i gdje je sta :D

I ima li neko lijepoooo cvijece, koje za dva mjeseca ne raste svuda i ne bude ljepljivo- kao verbena i petunija, lijepe su dok "ne prerastu", da ubacim cisto nekoliko cvjetica? I da duze opstaje od onih standardnih? Kamene su posude na balkonu pa bih u njih opet sadila...
Ima li nesto ZELENO, a lijepo? :D Osim trave haha
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#100 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by DaffyDuck »

Nisrin wrote:Je li sad OK da posadim sjeme? Rukola? Menta? Bosiljak? Jucer sam istresla novu zemlju, substral...

Prosle godine je uspjelo, ali se nekako brzo sasusi na balkonu, iako je sunce na balkonu do 10h...posebno ako smo odsutni nekoliko dana...
I gdje da kupim neke zastavice ili nesto, da oznacim/napisem sta je sta i gdje je sta :D

I ima li neko lijepoooo cvijece, koje za dva mjeseca ne raste svuda i ne bude ljepljivo- kao verbena i petunija, lijepe su dok "ne prerastu", da ubacim cisto nekoliko cvjetica? I da duze opstaje od onih standardnih? Kamene su posude na balkonu pa bih u njih opet sadila...
Ima li nesto ZELENO, a lijepo? :D Osim trave haha
Probaj sa pustinjskom ruzom. Otvara cvjetove na suncu, navece ih zatvara. Jako se brzo siri, visegodisnja je biljka i uredon prezimi nase uslove. Sadnice sam kupovala u sezoni na pijaci, u rasadnicima nisam vidjala.
Image
Post Reply