Proljece: cvijece (sadnja)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#51 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Ljudi, za svako cvijece imate opis na google. Prije sadnje procitajte.. neko voli sunce neko ne, neko hlad neko ne.. neko vlagu neko ne.. imate za tropske, mediteranske klime.. eto zao mi je kad tako covjek posadi i ceka ceka da naraste.. i ono naraste i osusi se..

Kao sto sam ja 20 gadiola posadio.. rasle 3-4 mjeseca.. narasle.. pustile cvjetove.. nisu trajali 10 dana.. osusili se.. ubilo ih sunce..

I jos nesto.. kao sto sam vec u komentaru iznad napisao o puzevima.. svaki dan pijete kafu... vjerujem da onaj toz od kafe prosipate u sudoper.. kad vam ostane toza na dnu.. samo "malo" dolijte vode u dzezvu.. jednu casu max.. odprilike na cesmi natocite.. i ako nista u ove toplije dane vjerujem da kafu pijete vani u basti.. prospite taj toz negdje pri dnu cvijeca.. gnoji tlo i tjera insekte.. to vam je usput.. svakako vam je oprati tu dzezvu :)

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#52 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by ExNihilo »

Keiko wrote:
Ellinor wrote:Jesenas sam zasadio šafran i buknuli su početkom aprila, ali nakon desetak dana svi cvjetovi su polegli - mrtvi. Jel to treba tako?
Ja ovo znam kao kacunke. Imam ih puno po cvjetnjacima I oni uglavnom ne vole direktno sunce. Primjetila sam da dobro zaklonjeni od sunca duze cvjetaju.
Ja mislio da su polegli jer nisu imali dovoljno sunca :lol: jer su dobar dio dana provodili u hladu...Ništa mi jasno nije :)
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#53 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

andr0id wrote:Ljudi, za svako cvijece imate opis na google. Prije sadnje procitajte.. neko voli sunce neko ne, neko hlad neko ne.. neko vlagu neko ne.. imate za tropske, mediteranske klime.. eto zao mi je kad tako covjek posadi i ceka ceka da naraste.. i ono naraste i osusi se..

Kao sto sam ja 20 gadiola posadio.. rasle 3-4 mjeseca.. narasle.. pustile cvjetove.. nisu trajali 10 dana.. osusili se.. ubilo ih sunce..

I jos nesto.. kao sto sam vec u komentaru iznad napisao o puzevima.. svaki dan pijete kafu... vjerujem da onaj toz od kafe prosipate u sudoper.. kad vam ostane toza na dnu.. samo "malo" dolijte vode u dzezvu.. jednu casu max.. odprilike na cesmi natocite.. i ako nista u ove toplije dane vjerujem da kafu pijete vani u basti.. prospite taj toz negdje pri dnu cvijeca.. gnoji tlo i tjera insekte.. to vam je usput.. svakako vam je oprati tu dzezvu :)

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
Android dušo, pišeš da o svakoj biljci imamo pročitati na google. Da, možemo pročitati, ali bez iskustva je to opet manje vrijedno.....
http://cvjetnaoaza.blogspot.de/
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#54 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Pa ne mozes imati nikakvog iskustva ako se malo ne posavjetujes, tj ne procitas. Danas mnogi imaju internet, pa i vi ovaj bloger. Gdje ce narod doci nesto procitati je li.. upoznati se sa prvim koracima..

Svi znamo da biljke, voce i povrce treba njegovati.

Nekad su nas agronomi savjetovali sta i kako.. a danas je to sve preneseno na internet..

Recimo ja sam se zeznuo sa travnjakom. Posijao sam travu i cekao mjesec dana da malo naraste. Cim je narasla malo, ja sam je odmah pokosio (greska). Trebao sam cekati da naraste 10 cm pa je "prvi" put pokositi samo 2 cm.. medjutim ja sam je zbrijao skroz. A tek poslije procitao da se to tako ne radi. I zato muku trpim sa travom.

Sad sto god kupim, prvo citam necije savjete pa sadim..

Recite mi, vidim da reklamiraju negdje magicnu zivu ogradu. Za godinu dana naraste do 1.5 metar. To su one ograde guste koje se daju lijepo ukrasavati. Mogu cak narasti do 6m. To bih volio kupiti da ne gledam od komsije bastu i staklenike.. kako vidim po internetu, 300 komada nekih 60 km. Ne znam koliko mi treba sad da uradim recimo 10m jednu stranu i 20m drugu i jos jednu 10m duzine..

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#55 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

E upravo sam na to mislila......čitala sam o ovom turkmenistanskom brijestu, ali nemam s njim nikakvu iskustvo i ne mogu ništa da tvrdim......
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#56 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

andr0id wrote: Recite mi, vidim da reklamiraju negdje magicnu zivu ogradu. Za godinu dana naraste do 1.5 metar. To su one ograde guste koje se daju lijepo ukrasavati. Mogu cak narasti do 6m. To bih volio kupiti da ne gledam od komsije bastu i staklenike.. kako vidim po internetu, 300 komada nekih 60 km. Ne znam koliko mi treba sad da uradim recimo 10m jednu stranu i 20m drugu i jos jednu 10m duzine..

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
Ne znam jel' na ovo mislite ali ja imam lovorike (Laurel). Kupili smo je i posadili kad je vec bila nekih 1.5m visine. Zimzelena, raste kao luda, trazi vrlo malo odrzavanja i moze se oblikovati po zelji.

Evo ovdje slika: https://www.google.ie/search?q=laurel+h ... 80&bih=709
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#57 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Eh eh to! Gdje ste uzeli? Kako ide to? Kako se sadi? Je li idu po jedan prutic, sta vec.. ili ide 2-3 i vise..? Da bih posadio na 10 m uz ogradu, koliko mi treba sadnica?

Vidim da je ovo hit. Engleska ograda. Extra se da oblikovati.. raste do 10 cm/mjesecno.. ovo bih volio imati.. je li skupo? :smile:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#58 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

andr0id wrote:Eh eh to! Gdje ste uzeli? Kako ide to? Kako se sadi? Je li idu po jedan prutic, sta vec.. ili ide 2-3 i vise..? Da bih posadio na 10 m uz ogradu, koliko mi treba sadnica?

Vidim da je ovo hit. Engleska ograda. Extra se da oblikovati.. raste do 10 cm/mjesecno.. ovo bih volio imati.. je li skupo? :smile:
Ja vam zivim u Irskoj gdje je sve uzasno skupo tako da smo odrasle zbunove (oko 1.5m visine) placali po nekih €25.00 po zbunu. Ta cijena je ukljucivala dostavu, kopanje rupa i sadnju. Medjutim to vam nije nikakvo mjerilo koliko kostaju u BiH. Nasi su posadjeni na po otprilike metar jedan od drugog, u jednom redu. Nas cilj je bio da imamo gustu ogradu u vrtu ispred kuce, uz ulicu i trotoar.

Posadjeni su u februaru jer su nam savjetovali da se tada sade, da bi se u martu mogli 'nahraniti'. Prvo 'sisanje' su imali u junu i to samo strkljaste grancice sa strane. Od toga valjda postaju gusci. Ove godine cemo ih sisati i po visini jer su vec narasli do nekih 2 - 2.2m sto je nama malo previsoko.

Rastu k'o lude, od odrzavanja traze malo djubriva za zbunje i drvece u proljece, ako je izuzetno suho vrijeme onda ih treba malo zaliti i sisaju se jednom-dvaput godisnje, mada ni to ne mora. Vidjam ih cesto ispred jedne kuce ili ne 'osisane' ili mozda samo malo oblikovane i prelijepo izgledaju.

Evo na ovij stranici http://www.kupisadnice.com/ziva-ograda.html ih imaju pod 'Lovor visnja'.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#59 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Lovorvišnja je Prunus laurocerasus, syn. Laurocerasus officinalis. Brzo raste, kod mene se sama osjemeni, pa je moram redovno čupati.

Ono što se reklamira kao magična živa ograda je Ulmus Pumila spp Arborea / turkmenistanski brijest.

Android da si pogledao u google vidio bi da su to sasvim 2 različite biljke.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#60 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Ma sta ja znam sta je. Meni je ovo isto. Gledao sam magicna ziva ograda. Tako je kod nas dobila naziv.. :smile:

Svejedno, ovo mi pod broj jedan treba! Da mi se ne vidi otpadi od komsije.. staklenici ohrdani, vanjska hala itd :lol:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#61 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

Jeli se ima sjeme vodenike (Impatiens) kupiti i gdje :? jeli kasno da se sad sije :? treba mi nesto za sjenoviti dio a citam da to fino cvjeta u hladu, ako ko ima ideju sta bi jos moglo nek javi.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#62 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

beautyfool, ima kupiti sjemena, samo ne znam koliko ti se to isplati (vremenski). Mislim da je čak i kasno za sjetvu. Za sjenoviti dio ti je bolje posaditi trajnice. Prednost je da ih ne moraš svake godine sijati, a ima ih i jako lijepih i dekorativnih. Naravno između možeš posaditi ljetnice kao što je Impatiens, ali da ga siješ svake godine je malo previše posla.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#63 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

Ja nesto nisam vidjela sjemena vodenike a vidjela sam da se ima kupiti rasad, sta mislis mogu li petunije na tom sjenovitom mjestu uspjeti ? jer sam njih vec posijala ranije, pa su izrasle, imam ih puno pa bih mogla i tu saditi ali nesto razmisljam mozda mi nece cvjetati kako treba :?

Lijepe su mi i hortensije mozda i njih nabavim, cini mi se da one mogu u hladu ali one idu visoko pa sam njih mislila na jedno drugo mjesto a ovdje bih neko nisko cvjece zato sam i razmisljala o vodenikama, one su nize i bujne i lijepo cvjetaju, ima li jos neko slicno cvjece da moze u hladu a da je nize.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#64 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Petunije vole puno sunca i puno vode, pa one ne dolaze u obzir.
Astilbe cvjetaju (nekoliko boja), trajnice su i lijepo izgledaju. Voliš li više biljke koje cvjetaju u intenzivnim bojama ili mogu i biljke s dekorativnim listom kao što je Heuchera. I one cvjetaju, ali im cvijet nije tako prezentan.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#65 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Ratarka »

CvjetnaOaza wrote:Petunije vole puno sunca i puno vode, pa one ne dolaze u obzir.
Astilbe cvjetaju (nekoliko boja), trajnice su i lijepo izgledaju. Voliš li više biljke koje cvjetaju u intenzivnim bojama ili mogu i biljke s dekorativnim listom kao što je Heuchera. I one cvjetaju, ali im cvijet nije tako prezentan.
ne slazem se za petunije. one vole sunce, tacno, ali ne jako i ne puno. radije bih posadila iste u hlad, sa jutrom na istok, da imaju jutarnje sunce i rest hlad, bar na nasem podneblju. ako ih ovdje ostavis na suncu spali ih.
gdje je azaleja? rododendrom? prkos koji moze u svim uslovima? obicna muskatla koja obozava hlad (strucni naziv ne znam, kao pelargonija ali ima list prekriven dlacicama)...
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#66 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Ovdje je pitanje šta ko podrazumjeva pod "sjenovito mjesto" :-D
Kako sam shvatila beautyfool želi niske biljke ili? To za azaleje, rododendrone & Co.
A da prkos uspijeva u svim uslovima, i to mi je nešto novo :? .
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#67 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Ratarka »

CvjetnaOaza wrote:Ovdje je pitanje šta ko podrazumjeva pod "sjenovito mjesto" :-D
Kako sam shvatila beautyfool želi niske biljke ili? To za azaleje, rododendrone & Co.
A da prkos uspijeva u svim uslovima, i to mi je nešto novo :? .
sa visinama se nisam zabavila, istina ;)
ako ti je novo za prkos posij ga, iznenadis se, pozitivno :D ja ga imam u hladu, na suncu jakom, slabom, kisnom, susnom - ime mu sve govori - moze sve... gragoljub recimo sam testirala u hladu i nije mi se bas pokazao sa cvjetanjem, mada niski i nije bio los, kao ni mini umjetna salvija, ali nisam dovoljno iskusna da govorim za takve biljke...
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#68 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Ja recimo imam 6 Rhododendrona (3 boje) i "more" vrsta cvijeća koje su zbilja komplikovane za uzgoj, ali prkos, a prkos nisam uspjela uzgojiti. Mislim da je kod mene zemlja suviše hranjiva i vlažna, a koliko znam, prkos raste čak u pukotinama asfalta. Zato i mislim da u hladu gdje je vlaga ne može da uspijeva. To je moje iskustvo.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#69 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Ratarka »

CvjetnaOaza wrote:Ja recimo imam 6 Rhododendrona (3 boje) i "more" vrsta cvijeća koje su zbilja komplikovane za uzgoj, ali prkos, a prkos nisam uspjela uzgojiti. Mislim da je kod mene zemlja suviše hranjiva i vlažna, a koliko znam, prkos raste čak u pukotinama asfalta. Zato i mislim da u hladu gdje je vlaga ne može da uspijeva. To je moje iskustvo.
ok, sorry na smetnji, ukljucih se nicim izazvana, misleci da je ovo interaktiva tema amatera a ne vas profesonalaca.....
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#70 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

:okice: ja sam samo pitala da bi mi neko iz iskustva rekao a sasvim normalno da su iskustva razlicita, pa kad pravim ja baklavu i komsinica, isti sastav, sve isto ali opet rezultat nije isti tako da smo tu da se posavjetujemo, nema mjesta ljutnji i preprici.

Da ja nastavim :trep1: ovaj dio se nalazi na istocnoj strani ali sunce ga obasja tek malo oko 10-11h tako da je skoro cijeli dan u hladu....mogu ja par petunija zasaditi cisto da probam, jer njih imam puno ali bih jos neke uz to.
Svakako vama hvala na odgovoru :dada:
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#71 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Nema svadje na mojoj basci. Nemoj da ja bijem :grin:
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#72 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

andr0id wrote:Nema svadje na mojoj basci. Nemoj da ja bijem :grin:
:lol: :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#73 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by kerima1 »

Dobra vam ova tema ovako cu saznati,a d ane pitam nikog koje je cvijece dobro u hlad,na sunce super stvar. :thumbup:
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#74 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

kerima1 wrote:Dobra vam ova tema ovako cu saznati,a d ane pitam nikog koje je cvijece dobro u hlad,na sunce super stvar. :thumbup:
Samo ti Kerima pitaj šta te interesuje.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#75 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Cvijece svo izbilo nakon 7 dana. Mashallah evo ga 2 cm iznad zemlje. Jako gusto. Jos kadifice da se pojave ma da po koju vec vidim. Mnogo sam ih posijao. Treba im 15-20 dana.. dakle jos sedmica i one ce izbiti ako Bog da. Ima jos nekakvih vrsta, sjeme jedva na prste da uzmes, pise klijaju 7-15 dana. Tako da ce i ostale vrste jos malo. Onda blago okopavanje i cupanje trave da im ne smeta u razvoju. Pa i luk je nikao za 5 dana :smile:

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
Post Reply