Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#1 Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by Bumerang »

ImageImage

Posjetite Fojnicu i Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera

Klix.ba

Fojnica turizam Prokoško jezero

Posjetite Fojnicu i Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezeraFoto: Boris Trogrančić
Trenutna situacija i ograničenja putovanja odlična su prilika da bolje upoznate Bosnu i Hercegovinu, bogatu neprocjenjivim istorijskim blagom i prirodnim ljepotama.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Turistički agent Igor Porobija donosi vam još jedan prijedlog putovanja unutar naših granica , a ovaj put vodimo vas kroz istorijsko i kulturno blago Bosne i Hercegovine nadomak jednog od naših najljepših jezera.

Image

Fojnica
Prva destinacija vašeg putovanja neka bude Fojnica, mali gradić u blizini planine Vranice. Iako je, pogotovo starijoj generaciji, poznat kao termalno lječilište i izvor ljekovite vode, Fojnica je kontrast istorijskog blaga iz više perioda naše istorije.

U samom centru, blizu poznatog "Reumala“ nalazi se nekoliko bogumilskih stečaka, a u centru grada možete posjetiti i Salihagića kuću - Musafirhanu, kao i Atik džamiju. Musafirhana, u vlasništvu porodice Salihagić, važi za najstariju kuću na prostoru Bosne i Hercegovine dok Atik džamija zubu vremena odolijeva još od davne 1551. godine, a poznata je i po rukopisima koji su pronađeni u džamiji.

Neizostavan dio kulturnog bogatstva kako Fojnice, tako i Bosne i Hercegovine u cjelini, je Franjevački samostan Duha Svetoga, čija je muzejska zbirka od oko 10 000 starih knjiga i autentičnih rukopisa iz perioda srednjeg vijeka među najvrijednijim u regionu, a i šire. U bogatoj zbirci muzeja ističu se Ahdnama, ugovor izmedju Fra Anđela Zvizdovića i sultana Mehmeda II. El-Fatiha, 13 inukunabula te veliki broj knjiga i dokumenata iz perioda 15.,16. I 17. stoljeća, s posebnim osvrtom na fojnički grbovnik nastao u drugoj polovini 17. Stoljeća.

Prokoško jezero
Image

Nakon upoznavanja s kulturnim bogatstvima Bosne i Hercegovine u Fojnici možete se uputiti prema Prokoškom jezeru, udaljenom 22 kilometra, a upozoravamo vas da cesta kojom ćete ići nije pretjerano kvalitetna. Ipak, dolazak na odredište itekako vrijedi uloženog truda. Ovo glečersko jezero nalazi se na planini Vranici, na oko 1650 metara nadmorske visine , a ponekad ga nazivaju i Gorsko oko.

Na Prokoškom jezeru možete i prenoćiti tako što ćete iznajmiti neku od koliba koje se nalaze na jezeru ili se okrijepiti nekim od ukusnih obroka pripremljenih od domaćih sastojaka koje lokalno stanovništvo nudi posjetiocima. Ljubitelji planinarenja mogu se zaputiti do vrha Vranice.

Iako Prokoško jezero u kombinaciji sa drvenim kolibicama koje su krasile obalu i odlično se uklapale u ambijent i dalje pruža fantastične prizore, moram vas upozoriti da je naš prirodni dragulj u zadnjih nekoliko godina oštećen izgradnjom vikendica, te da se, kako pejzaž, tako i flora i fauna, nalaze u ozbiljnoj opasnosti.

Nadam se da će ovaj tekst potaći ne samo domaće turiste da pojete Fojnicu i Prokoško jezero, već i sve nivoe vlasti da pokažu više brige za očuvanjem naših prirodnih bisera, kojih imamo ne mali broj i koji uz malo angažmana, kako vlasti tako i stanovništva, te kvalitetno „brendiranje“ mogu postati značajan dio identiteta Bosne i Hercegovine u svijetu.

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /200709179
niho92
Posts: 527
Joined: 05/09/2012 14:29

#2 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by niho92 »

Bio sam prije 2 sedmice zaista prelijepo. Međutim dio makadama koliko piše 16km da se dođe do Prokoškog malo je reci da je katastrofa.
Ako nemate terenca, očekujte sat vremena i više vožnje da pređete tih 16km, ukoliko ne želite probiti pod auta ili neku havariju napraviti.
Ulaganja 0, a očekivanja velika, kao i uvijek kod nas u BiH.
Nadam se da će se popraviti u skorije vrijeme i da će krenuti u redovno nasipanje puta. :bih:

P.S. Kada pređete put i napokon ugledate tu ljepotu :-D prije ulaza imate rampu gdje placate 2KM po osobi, ukoliko želite proći automobilom do sela/jezera plaćate jos 10KM za auto :)
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#3 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by tindbe »

Bio sam prije par godina na Prokoškom jezeru. Izuzetno lijepo jezero, planinska vegetacija, zrak, sve za 10.
Ljudski faktori:
Put - katastrofa
Vikendice one oko jezera su tuga. Vidi se da tu nema nikakvog plana. Površina tih vikendica je trostruko, ili čak još više puta, veća od površine jezera, što je abnormalno.

Što se tiče tog područja, djeluju mi privlačnije sada slapovi Kozice za koje sam nedavno tek saznao. Nisam bio, ali planiram ovo ljeto.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#4 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by 34sf4drgu67d25 »

Bio sam sredinom Aprila. Jos uvijek je bilo snijega, jezero poluzaledjeno ali prelijepo. A cinjenica da je put los je i dobra za jezero. Jedino se golfaci, i terenci usudjuju u Aprilu gore. Kontam u gradu Ludnica oko Korone, reko odo malo u prirodu, mir i tisina da odmorim malo glavu i rastegnem noge. Oko jezera nekoliko auta, gepek otvoren, muzika lupa na maximum. Odjekuje oko jezera.

User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#5 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by aCme »

Ja sam nedavno iznajmio quad i na jezero, koji adrenalin :mrgreen:
Btw patnja je ići autom pa čak i terencom, moraš uvijek bit na oprezu, non stop saltas prva-druga... e sad jedino kome nije žao auta
:bih:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#6 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by JoseMujica »

Prokoško je zauzeto quadovima i crosserima

ko voli prirodu bolje mu je da tamo ne ide
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#7 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by Control panel »

Prokosko, taj nevjerovatni prirodni biser, je trajno i nepovratno unisteno od strane seljacina i papaka koji ne znaju sta znace rijeci priroda, ekologija...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#8 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by Control panel »

aCme wrote: 11/07/2020 11:45 Ja sam nedavno iznajmio quad i na jezero, koji adrenalin :mrgreen:
Btw patnja je ići autom pa čak i terencom, moraš uvijek bit na oprezu, non stop saltas prva-druga... e sad jedino kome nije žao auta
:bih:
Odron
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by Vitezanin »

Lijepo je, ali krkanluk, roštilja se tik uz jezero, plastične kese plutaju jezerom, muzika trešti i nema se nimalo obzira za ostale goste. S druge strane, oko vikendica je također dosta smeća tako da i lokalni (tj ljudi koji tu borave barem neko vrijeme) i gosti zajednički uništavaju okolinu i jezero.

Makadam do jezera ne treba ni komentirati, ljudi godinama nisu u stanju asfaltirati cestu od 15ak km. Ili barem posuti nešto, neki bolji pijesak ili sl.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#10 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by Control panel »

Vitezanin wrote: 23/07/2020 12:58 Lijepo je, ali krkanluk, roštilja se tik uz jezero, plastične kese plutaju jezerom, muzika trešti i nema se nimalo obzira za ostale goste. S druge strane, oko vikendica je također dosta smeća tako da i lokalni (tj ljudi koji tu borave barem neko vrijeme) i gosti zajednički uništavaju okolinu i jezero.

Makadam do jezera ne treba ni komentirati, ljudi godinama nisu u stanju asfaltirati cestu od 15ak km. Ili barem posuti nešto, neki bolji pijesak ili sl.
Kakvo popravljanje. Treba to jos vise razrovati. Jedino ce se jezero na takav nacin spasiti od seljacina i primitivaca.

Sve mi je bilo jasno kakva je sudbina jezera kad sam vidio krkana koji je do pola auta zadnjim tockovima usao u jezero i pere auto.
:shock:
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#11 Re: Prokoško jezero za uživanje u spoju historije i prelijepog jezera!

Post by tindbe »

Nije mi jasan taj mentalni sklop - odeš iz grada/buke na planinu od gotovo 2 hiljade metara n.v., i odvrneš muziku, pjevaš, lumpuješ. Zar to ne pobija svrhu odlaska gore??
Ne smijem ni zamislit kakvo je rasulo gore, i na sličnim našim draguljima, sad kad su granice zatvorene.
Post Reply