Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10951 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Dozer wrote:To nije pretesko izracunati.
Kod mene se pod punim pritiskom (do kraja odvrnuta pipa) 1l vode napuni za 7 sec. Znam po kuhalu, mjerio.
Kad se sapire sudje prije stavljanja u masinu, pipa je odvrnuta na cca. 50%, a na brijanju i pranju zuba je i manje, ali neka i to bude 50%, sto znaci 0,5 l/7 sec., sto je nesto manje od 5 l/min..
Da bi se, pored gornje racunice za kupanje, ves i masina za sudje, i vodokotlic, namirilo jos 4.000 l po glavi, to znaci da pipa mora biti odvrnuta pod punim pritiskom 800 minuta, odnosno 13.33h mjesecno za nekoga ko zivi sam.

U mom slucaju mora se namiriti jos 16.000 l, sto znaci da pipa mora sibati 53.32h mjesecno. Mislim da je ovo nerealno.
ne ljava ti računica... vodokotlić se prema tvojoj računici puni 63 sec dok je to u stvarnosti 15tak sec, na tuš glavi u prosjeku ide 12-20l po minuti pa računaj i prosječno kupanje je 130-190l vode (tuširanje manje ako je kraće) ... evo ti neke minimale dnevne potrošnje:

3-6 litara vode za piće i kuhanje,
4-8 litara vode za pranje posuđa,
5-10 litara za čišćenje kućanstva,
20-30 litara za pranje rublja,
30-40 litara za kupanje i tuširanje,
10-15 litara za osobnu higijenu,
20-40 litara za puštanje vode u kupatilu.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10952 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

VladaFBiH wrote: ne ljava ti računica... vodokotlić se prema tvojoj računici puni 63 sec dok je to u stvarnosti 15tak sec, na tuš glavi u prosjeku ide 12-20l po minuti pa računaj i prosječno kupanje je 130-190l vode (tuširanje manje ako je kraće) ... evo ti neke prosječne dnevne potrošnje u BiH:

3-6 litara vode za piće i kuhanje,
4-8 litara vode za pranje posuđa,
5-10 litara za čišćenje kućanstva,
20-30 litara za pranje rublja,
30-40 litara za kupanje i tuširanje,
10-15 litara za osobnu higijenu,
20-40 litara za puštanje vode u kupatilu.
Moji vodokotlici se pune oko 1 min. Mislim da protok na ventilima za vodokotlic i pipe nije isti, kao ni promjer crijeva i cijevi...

Prosjecno kupanje nema teorije da potrosi 130-190 l (osim ako ne punis kadu ili jakuzi), kao sto ni tus glava ne trosi toliko po minuti (trosi manje nego pipa na koju je zakacena), a to ti i pise u toj racunici (30-40 l). Ja sam stavio 100, a to je pretjerano i isao sam na ruku ViK-u. Standardni bojler od 50 l mi se nikad ne isprazni do kraja, bude oko pola, sto znaci da potrosim cca. 25-30L vruce vode. Neka je isto toliko i hladne (a nije, jer se kupam toplijom vodom), to je 60 l po kupanju.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10953 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Dozer wrote:
VladaFBiH wrote: ne ljava ti računica... vodokotlić se prema tvojoj računici puni 63 sec dok je to u stvarnosti 15tak sec, na tuš glavi u prosjeku ide 12-20l po minuti pa računaj i prosječno kupanje je 130-190l vode (tuširanje manje ako je kraće) ... evo ti neke prosječne dnevne potrošnje u BiH:

3-6 litara vode za piće i kuhanje,
4-8 litara vode za pranje posuđa,
5-10 litara za čišćenje kućanstva,
20-30 litara za pranje rublja,
30-40 litara za kupanje i tuširanje,
10-15 litara za osobnu higijenu,
20-40 litara za puštanje vode u kupatilu.
Moji vodokotlici se pune oko 1 min. Mislim da protok na ventilima za vodokotlic i pipe nije isti, kao ni promjer crijeva i cijevi...

Prosjecno kupanje nema teorije da potrosi 130-190 l (osim ako ne punis kadu ili jakuzi), kao sto ni tus glava ne trosi toliko po minuti (trosi manje nego pipa na koju je zakacena), a to ti i pise u toj racunici (30-40 l). Ja sam stavio 100, a to je pretjerano i isao sam na ruku ViK-u. Standardni bojler od 50 l mi se nikad ne isprazni do kraja, bude oko pola, sto znaci da potrosim cca. 25-30L vruce vode. Neka je isto toliko i hladne (a nije, jer se kupam toplijom vodom), to je 60 l po kupanju.
šta da ti kažem - ili stavi vodomjer ili pročitaj koliko je prosječna potrošnja po stanovniku sviđalo ti se ili ne - u evropi je prosječna dnevna 128l po osobi https://www.danva.dk/media/3645/eureau_ ... igures.pdf a mi nismo poznati kao štedljiv narod
carpathia
Posts: 51
Joined: 13/01/2019 09:26

#10954 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by carpathia »

Stan:
- prije vodomjera prosjek 30KM
- stavili vodomjer 12-15KM

Kuća, oduvijek vodomjer:
- stari vodomjer: 8-12KM
- novi(stari) vodomjer 18-20KM

Zavrnem vodu u kući, ne kepne ni kapca, kotačić na vodomjeru i dalje vrti i polako usporava, nakon cca. 2 minute se zaustavlja. I tako već 3 vodomjera od vodovoda.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10955 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Pa OK, super. 128 l / dan = 3.840 l mjesecno (30 dana).
A ja "potrosio" 9.700 :roll:

Evo, nismo stedljivi, OK. Neka sam potrosio 50% vise od tog EU prosjeka, to je 192 l / dan, ili 5.760 mjesec. I dalje mi "fali" onih 4.000 l...
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#10956 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Mislim druze, razumijem ja tebe. I ja sam se pitao jel to mi imamo bazene pa ih stalno punimo. Ali evo npr, dok operes ruke kako treba, voda ti tece i otice ti 2-5 litara. Dok operes zube, dok ispires usta i cetkicu potrosices 2-5 litara. Jedini naci da utvrdis sta je tacno jeste mjerenje potrosnje.
A vrlo vjerovatno u vasem slucaju ima i dosta neprijavljenih stanara.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10957 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Dozer wrote:Pa OK, super. 128 l / dan = 3.840 l mjesecno (30 dana).
A ja "potrosio" 9.700 :roll:

Evo, nismo stedljivi, OK. Neka sam potrosio 50% vise od tog EU prosjeka, to je 192 l / dan, ili 5.760 mjesec. I dalje mi "fali" onih 4.000 l...
ma nisam rekao da je kod tebe ok. da ne bude zabune - 9-10m3 nije normalno niti u jednom slučaju i trebate otkriti uzrok tome što prije jer ako je pukla cijev potrošnja će ići samo gore kako se rupa širi a možda samo imate više stanara nego što je prijavljeno.

Kod mene u haustoru se potrošnja kreće od 4-6m3 a imamo 24 stana.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10958 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

drug_profi wrote:Mislim druze, razumijem ja tebe. I ja sam se pitao jel to mi imamo bazene pa ih stalno punimo. Ali evo npr, dok operes ruke kako treba, voda ti tece i otice ti 2-5 litara. Dok operes zube, dok ispires usta i cetkicu potrosices 2-5 litara. Jedini naci da utvrdis sta je tacno jeste mjerenje potrosnje.
A vrlo vjerovatno u vasem slucaju ima i dosta neprijavljenih stanara.
Nema neprijavljenih stanara. Zgrada ima 8 stanova. Cak ima i viska prijavljenih, jer neki nisu tu, a vode se na stanju.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#10959 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Pa ne bi trebalo biti tesko da se osmorica dogovore kako da utvrde potrosnju. zatvorite sve glavne ventile u stanovima tako da nema vise ni curenja iz kotlica. Pratite ponasanje vodomjera.
Jos bolje kad bi se nakon toga mogli organizovati da natocite bar 200-300 litara precizno u neku burad pa otklonite sve sumnje da voda negdje curi ili da je vodomjer netacan.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10960 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Vec provjereni svi vodokotlici i pipe, i sve OK, nema curenja ni kod koga. A sat uredno polako vrti i u 1 i u 2 ujutro, iako svi spavaju. Znaci da negdje postoji curenje, i to ne bas malo, jer kapanje pipe ili vodokotlica sigurno ne bi uzrokovalo toliko vidljivo okretanje tockica u satu.
Prijavljeno je, vidjecemo sta ce biti dalje.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#10961 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Dozer wrote:Vec provjereni svi vodokotlici i pipe, i sve OK, nema curenja ni kod koga. A sat uredno polako vrti i u 1 i u 2 ujutro, iako svi spavaju. Znaci da negdje postoji curenje, i to ne bas malo, jer kapanje pipe ili vodokotlica sigurno ne bi uzrokovalo toliko vidljivo okretanje tockica u satu.
Prijavljeno je, vidjecemo sta ce biti dalje.
To je posao za upravitelja. A to su i najcesci uzroci velikih racuna za vodu. Sad bi problem mogao biti fond zgrade obzirom da je mali broj stanara. Vjerovatno cete morati ucestvovati u sanaciji.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10962 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Upravitelju se prijavljuje, ali ako je kvar u cijevima, onda to radi ViK na zahtjev upravitelja. Provjerio.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#10963 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Super. Nadam se da ćete rješiti. Javi šta je bilo.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#10964 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by sahara1428 »

voda za tajkune, mi njima vodu oni nama motorna ulja i teške metale... :-)


Image

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#10966 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Super je kako uvijek izaberu nedelju da ljudima vikend sjebu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10968 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by SmokingMan »

FGR,u Penny po kanistere i burad. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10969 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by mk ultra »

Prosle sedmice ispitivane kobilja glava, bjelave, igman 1i2, i jos neka, znam da je 7 transformatora bilo :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10970 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote:Prosle sedmice ispitivane kobilja glava, bjelave, igman 1i2, i jos neka, znam da je 7 transformatora bilo :mrgreen:
ma to bude najduze sat vremena po trafostanici i nema uopste veze da nestaje vode,jer se ne gase svi bunari,vec po 2.
ne radi 10 ekipa vec jedna ..vode nestaje zbog ove njihove popravke na cjevovodu..
kobilja glava kad se ugasi,vogosca nema vode,
p.s. igman je samo jedna i ima 2 trafoa i ona je samo za bjelasnicu i igman,
bjelave je manji lokalni vodovod...
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#10972 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by made_in_sarajevo »

Sta ovo vodovoda nema vise na facebooku? :mrgreen:

Logicno da se ne moze preko.noci ispitivati, popravljati, logicno da nisu budale da to urade.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10973 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

made_in_sarajevo wrote:

Logicno da se ne moze preko.noci ispitivati, popravljati, logicno da nisu budale da to urade.
moze se sve ,ali se nikad nije radilo ,dok je elektrodistribucija i unioninvest radio ispitivanja nikad nije bilo prekida,ne znam sta se desava i ko sad radi. kao sto sam ranije napisao moze se raditi samo jedna po jedna trafostanica ,a kad iskljucis jednu to se ne osjeti ,ostale pumpe pumpaju.vjerovatno nema ko da manipulise visokim naponom da bi ostale trafostanice radile ili dispecer ED ne vjeruje tim privatnim firmama,pa im iskljuci kompletan odvod 15-tak trafostanica i oni rade dok ne zavrse,a dotad cijeli grad trpi njihovu neukost...mislim da je to uzrok glavni,jer u svim sferama nam je tako...vise me zanima zasto su potrosaci sa vodovoda stup ostali bez vode,on nema nikakve veze s bacevom ni mojmilom :shock:
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#10974 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by made_in_sarajevo »

bitanga_sa_otesa wrote:
made_in_sarajevo wrote:

Logicno da se ne moze preko.noci ispitivati, popravljati, logicno da nisu budale da to urade.
moze se sve ,ali se nikad nije radilo ,dok je elektrodistribucija i unioninvest radio ispitivanja nikad nije bilo prekida,ne znam sta se desava i ko sad radi. kao sto sam ranije napisao moze se raditi samo jedna po jedna trafostanica ,a kad iskljucis jednu to se ne osjeti ,ostale pumpe pumpaju.vjerovatno nema ko da manipulise visokim naponom da bi ostale trafostanice radile ili dispecer ED ne vjeruje tim privatnim firmama,pa im iskljuci kompletan odvod 15-tak trafostanica i oni rade dok ne zavrse,a dotad cijeli grad trpi njihovu neukost...mislim da je to uzrok glavni,jer u svim sferama nam je tako...vise me zanima zasto su potrosaci sa vodovoda stup ostali bez vode,on nema nikakve veze s bacevom ni mojmilom :shock:
Zadnja 2 puta koliko se sjecam radila je privatna firma sa 30ak zaposlenih, ovu turu ne znam, pokusao sam naci na internetu ali nisam uspio. Tu ima 1 ili 2 u vrh glave koji smiju ateste raditi, mjeriti, ispitivati jer su ostalo elektricari obicni. Mogu onako zujati, cistiti paucinu i raditi sto im se kaze. Kao problem im je bio stara.oprema pa je problem pri ponovnom.paljenju. tu se kao desi problem pa dok otklone kvar. Cuo sam i ja od starijih ljudi i ljudi koji su radili ovo sve tu pricu dok su prije ratne firme drzale to nikad problema.nije bilo. Sto za izradu trafo stanica, razvodnih ormara pa do instalacija i ispitivanja. Ako se vec manje privatne firme uzimaju onda nek uzmu 2-3 firme koje to mogu raditi pa da se ubrza cijeli proces.

Ma i mi beze seremo, ko je vidio nedeljom prati nesto, okupati se, imati vode za umiti se. Samo trosak :mrgreen:
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#10975 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Pryda »

Image
Post Reply