Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10151 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by julisiz es grant »

sahara1428 wrote::roll: :roll: :roll: :roll:
"Bez dnevnih redukcija do kraja godine, a bez noćnih sredinom iduće godine."
http://ba.n1info.com/a221207/Vijesti/Vi ... -vode.html
Ciganka proriče budućnost:

"Do kraja iduće godine nećeš imat vode."
"A poslije?"
"'Posle će se navikneš."
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#10152 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by nema me tamo »

Protesti zbog redukcija..

Ovo je prava komedija, znaci protesti jer nema vode.. :D
Znate sta je glavna stvar što opcenito ova voda vjerovatno nije za pice i trujemo se kolektivno svi.. :D

Meni ofirno nekako otic na protest, cuj da protestujem zbog toga sto nema vode... :D
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#10153 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bersK »

Poslije 400 stranica forumanja konačno nekome se digo kurac i organizovo proteste. Sljedeći su valjda na 800 stranica. Looking forward to it.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#10154 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by sahara1428 »

Kifla BJEŽI sa protesta :run:


Image
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#10155 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by piupiu »

Dozer wrote:Lijepo nam je ovdje, bas... Okupljenih tacno po predvidjanju - 200-250.

I, da - ja sam izasao s posla.
:thumbup:

Bila i ja. Na rodjendan dodje više ljudi.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#10156 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Logovan »

nema me tamo wrote:cuj da protestujem zbog toga sto nema vode... :D
Ovo ja sam sebi govorim posljednju godinu, dvije. :-) Mislim treba otići, ako se može, ali čuj zbog vode. :lol:
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#10157 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bumerangss »

Tomahawk11 wrote:Termin za zaposlene jeste malo nezgodan.
Ali što kaže Dozer, gdje su nezaposleni?
Niti se ko buni što nema posla niti što nema vode :-)
Ocito da nema nezaposlenih, da vecina rade nacrno ili ako ne rade onda imaju neka primanja ili su mamine i babine maze, njima na grbaci jer sin nece lopate, kcer ima nadogradjene nokte pa jedva da moze i kucati na tastaturi a ne sta drugo. Svi zavrsili neke fakultete, akademije po Travniku, Kiseljaku, Palama, Trebinju... svi bi kancelariju od 8 do 16 za 1500 2000 KM plate

Zaista tuzno na protestima. Ja dosao u 15 tacno i bilo je vise novinara i policije nego protestanata. Vidio 10-ak poznatih lica: glumac Tulic i jos jedan poznati momak u kolicima, par opozicionih kantonalnih zastupnika i kad se izuzmu oni organizatori u zelenim prslucima i vjerovatno je bilo ubaceno 10-ak vladinih dousnika, dodjes do zakljucka da je bilo 50-ak obicnih ljudi kao sto sam ja koje je muka natjerala da dodju na protest jer svako jutro odem na posao neoprane guzice, malo satrane tariguzom a obzirom da jedem pikant hranu sve vrijeme na poslu osjetim peckanje u analnoj regiji i u sebi psujem sve po spisku svim zaposlenicima VIK-a, Konakovicu i svom kadru SDA, skoro svim ministrima i zastupnicima u KS, Ani Babic... svima koji mi naumpadnu a mnogi mi naumpadnu za tih 8 sati.
Dodjem kuci u 16 i nesto i obrisem ruke vlaznom maramicom jer vode nema, jer je dnevna redukcija i onda sjednem i fejzbucim u gacama i potkosulji do 17 sati kad voda dodje ali opet moram cekati jos posata dok se bojler ugrije. Naravno po skupoj struji. Ako se nisam tad okupao onda se moram izvinuti gostima ili prekinuti gledati ligu prvaka ili neki film da bih se okupao do 22 jer vec oko 23 pritisak je slab da tus ne radi pa ili cesma curi ali hladna voda jer iz bojlera ne ide topla zbog malog pritiska i poljevam se kao u ratu iz contre.

Uzas, uzas, pakao od zivota. I kazu ubio se covjek u hitnoj. Pa nije mi cudo. Molim sve te kojima je 5 do 12 da iduci put suicid pocine na kakvom protestu da makar pomognu malo nama koji ostajemo da se patimo!
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#10158 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by izgubljena dusa »

amar1994 wrote:Narod je jedna velika PICKA!!! , uvjerio se neki dan , o detaljima necu a stanje sa vodom se nikad nece popravit , idemo dalje , sta je sljedece , redukcije struje od strane SDA jebaca :)
Samo da jos jednom ponovim sta je I kakav je narod
To se juce potvrdilo
Ovj kasabi I ljudima u njoj, je I pola sata vode - previse
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#10159 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Alkos »

Od protesta ne treba odustajati, treba ih i dalje organizovati i siguran sam da će se i sve više ljudi pojavljivati. I ja sam pomalo razočaran brojkom, ali tako to ovdje ide, ponekad je potrebno probuditi ljude iz dubokog zimskog sna i učmalosti. Sjetite se protesta za JMBG i kako je to išlo.

SDP je neki dan organizovao nekakvu anketu po ulicama grada, a ne vidjeh da su se pojavili na protestima, što mi je baš šupački. Treba razmisliti da se protesti jedan dan prebace 500m dalje, ispred zgrade Vik-a!

PS - Nikada mi neće biti jasan taj fenomen zašto zaposleni protestuju za nezaposlene, zašto ovi koji imaju vode protestuju za one koji nemaju, zašto ljudi koji nemaju bebe protestuju za JMBG, itd, itd. :mrgreen:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#10160 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Sodom1 »

Sto bi rekao onaj ludi srbenda, sve pod mac bato :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#10161 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Alkos wrote:PS - Nikada mi neće biti jasan taj fenomen zašto zaposleni protestuju za nezaposlene, zašto ovi koji imaju vode protestuju za one koji nemaju, zašto ljudi koji nemaju bebe protestuju za JMBG, itd, itd.
Pa pogledaj ko su bili revolucionari. U biti oni kojima je bilo dobro. Koji nisu motike vidjeli.

Tako da promjene ne vode oni koji nemaju, već oni koji imaju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10162 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by JThomas »

nikad nigdje lumpenproletarijat nije poveo promjene. već samo srednja i viša srednja klasa.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#10163 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dr. Kuca »

Tuzna smo mi nacija. Kurcev narod koji je trebao nestati.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#10164 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by un1ted »

Kad ti se neko nudi da ga jebeš, dobro izjebeš, zar odbiješ takvu priliku? :bih:
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#10165 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by tabija »

Baš pričam sa jednim majstorom iz vodovoda, tu je još od prije rata, sad je pred penziju.Dosta dobro poznaje stvar.
Kaze da su naše cijevi (ali i ostatak sistema) bile zrele za mjenjati tamo 90 ih godina.Znači da su se tad polahko počele mjenjati, pa da su se zamjenile kroz 10ak ili cak 15 godina, ne bi nista osjetili i ne bi imali ovih problema.OStatak sistema je morao biti unaprijeđen jer se Sarajevo mnogo brzo širi, pogotovo u tom periodu.
Jebiga, mi smo tad ratovali i nisu cijevi bile baš prioritet.Poslje rata vjerujem da je prioritet bio ono što se vidi, ono što je razrušeno, definitivno ne ono što u datom trenutku i ne predstavlja problem.Mislim, gdje smo vidjeli naše političare i stručnjake da planiraju unaprijedb :D ?

Isto tako mi je rekao, sve da imamo pare na kamari (cirka 100 injak miliona, ne znam jesu euri ili marke :D ) i da sutra krenemo sa radom stanje bi se popravilo do te mjere da nemamo redukcije tek poslje godinu-godinu i po jer ne moze prije sve biti završeno.A gdje činjenica da pare naravno nemamo na kamari...?

Sve u svemu dug je posao pred nama, ali moze biti završen kroz mozda dvije godine uz naravno kredite.Sumnjam da necemo imati redukcije do naredne godine ali kad bi se dnevne prorijedile skroz, a nocne bile u periodu od 1 do 5 npr to bi bio veliki pomak.

U principu, izasipam se od ovih transparenata "hocemo SAD vodu 24/7".Mislim da si ljepotice malo zakasnila sa tim transparentom.
O onom "imal vode na poljinama" nema smisla pričati, degutantno u najmanju ruku.

Što se samog premijera tiče, pa valjda je i budali jasno da nije ni kriv ni duzan za ovo stanje.Cak je jedan od rijetkih koji se uhvatio u koštac sa time, pa kolko moze i zna naravno.(Doduše ima i do toga da je prekipilo pa mora)
Isto tako i ovaj bivši direktor i njegov menadzment imaju veze sa ovim redukcijama ko i moja rahmetli nana, ali to su ipak političke igre između njih koje me ne interesuju puno.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10166 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Super.... I? Kad su naredni protesti?

U medjuvremenu, mozemo se jos malo osvrnuti na sve ovo sto rade vladajuci, trenutno s Dinom na procelju i oduvijek SDA na celu... Ali, kako svugdje, u svakom zitu ima kukolja, tako je i u SDA i KS, pa se i kod njih nadje poneko kome smeta sve ovo jer je covjek, i stosta se sazna ispod stola. A ti ljudi znaju svasta, samo sto sute da ih "ne bi zabolila glava", sto je i logicno.

Pa tako, pored vec spomenutih familijarnih talova i zaposljavanja na rukovodecim pozicijama, ima tu jos kamara stvari u pozadini.
Jedna od njih je, npr., da je Vlada KS (Dino) jos prije dvije godine odobrila neka 2-3 miliona radi detekcije stanja i problema s vodosnabdijevanjem (kao da to ljudi u ViK-u vec i sami nisu znali i ne znaju), a za taj posao su angazovali Kupusovicevu firmu (sto je takodjer besmisleno, s obzirom da ViK ima svoje ljude za to). Naravno, i uobicajeno, ta Kupusoviceva firma nije imala pojma o svemu tome, pa su oni onda angazovali nekakve istrazivace, neke likove iz RS, kao neke strucnjake. Ispostavilo se da su ti likovi suplji k'o i vodovodna cijev, tj. da nemaju pojma ni o cemu, pa su onda ti "eksperti" zavrsili na obuci u ViK-u. Nakon nekog vremena, i ni na sta potrosenog dijela ta 2-3 miliona, ti likovi su se pokupili bez da su ista uradili, a "projekat" je prekinut.
Naravno, niko nema pojma ni sta je "projekat" podrazumijevao, ni sta je tacno trebalo njime da se odradi i postigne, a sto ViK vec nije znao ili mogao da uradi.

Tu se onda pojavljuje, sada vec svima poznati, expert Koldzo, koji je zvanje "experta" stekao radeci na vodovodnoj mrezi u nekom malom crnogorskom gradicu koji ima cijela 2 izvora i dvije pumpe, i cijevi koliko jedno naselje u Sarajevu. Ali, OK... Covjek je to (valjda) odradio kako treba, i sad se time busa i to prikazuje kao da je radio na vodovodnom sistemu New York-a, nazivajuci se "medjunarodnim expertom"... OK, Crna Gora je, cinjenicno, medjunarodni teren...

Elem, za tu lovu iz prethodnog slucaja su se svi usutili, a ona je i dalje na racunu KS (ako je...), i sada se pristupa novom "projektu" detekcije stanja, a koji predvodi upravo Koldzo.
U svemu ovome niposto ne smijemo zaboraviti ni onaj spomenuti kredit od 30 miliona EUR, jer je ocito da su mnogi nanisanili vlastitu ugradnju u njega, a koliko ce na kraju ostati za vodovodnu mrezu - ostaje da se vidi.

U svakom slucaju, ne da nema teorije da se za godinu dana i sa tih 30 miliona stanje sredi da bi trajno funkcionisalo kako treba, nego ce se stvari vjerovatno samo zakrpiti toliko da se voda moze pustiti negdje pred izbore (moja licna procjena je da ce to biti nekad u maju ili junu 2018), a onda ce se redukcije opet vratiti u novembru, nakon izbora.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#10167 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by gurabija78 »

tabija wrote:Baš pričam sa jednim majstorom iz vodovoda, tu je još od prije rata, sad je pred penziju.Dosta dobro poznaje stvar.
Kaze da su naše cijevi (ali i ostatak sistema) bile zrele za mjenjati tamo 90 ih godina.Znači da su se tad polahko počele mjenjati, pa da su se zamjenile kroz 10ak ili cak 15 godina, ne bi nista osjetili i ne bi imali ovih problema.OStatak sistema je morao biti unaprijeđen jer se Sarajevo mnogo brzo širi, pogotovo u tom periodu.
Jebiga, mi smo tad ratovali i nisu cijevi bile baš prioritet.Poslje rata vjerujem da je prioritet bio ono što se vidi, ono što je razrušeno, definitivno ne ono što u datom trenutku i ne predstavlja problem.Mislim, gdje smo vidjeli naše političare i stručnjake da planiraju unaprijedb :D ?

Isto tako mi je rekao, sve da imamo pare na kamari (cirka 100 injak miliona, ne znam jesu euri ili marke :D ) i da sutra krenemo sa radom stanje bi se popravilo do te mjere da nemamo redukcije tek poslje godinu-godinu i po jer ne moze prije sve biti završeno.A gdje činjenica da pare naravno nemamo na kamari...?

Sve u svemu dug je posao pred nama, ali moze biti završen kroz mozda dvije godine uz naravno kredite.Sumnjam da necemo imati redukcije do naredne godine ali kad bi se dnevne prorijedile skroz, a nocne bile u periodu od 1 do 5 npr to bi bio veliki pomak.

U principu, izasipam se od ovih transparenata "hocemo SAD vodu 24/7".Mislim da si ljepotice malo zakasnila sa tim transparentom.
O onom "imal vode na poljinama" nema smisla pričati, degutantno u najmanju ruku.

Što se samog premijera tiče, pa valjda je i budali jasno da nije ni kriv ni duzan za ovo stanje.Cak je jedan od rijetkih koji se uhvatio u koštac sa time, pa kolko moze i zna naravno.(Doduše ima i do toga da je prekipilo pa mora)
Isto tako i ovaj bivši direktor i njegov menadzment imaju veze sa ovim redukcijama ko i moja rahmetli nana, ali to su ipak političke igre između njih koje me ne interesuju puno.
ko je iz KS ili ViK izašao sa planom da se stanje promijeni? da kaže: treba nam 5, 6, 10 godina da dignemo kredit, zamijenimo dotrajalu infrastrukturu, dovedemo vodu sa alternativnih izvora i 2022/2023/2030 će stanje biti normalizirano.
NIKO, a znaš zašto? zato što je ViK kao i sva ostala javna preduzeća izvor uhljebljenja SDA kadrova, izvor finansiranja kako stranke tako i stranačkih mecena, tj privatnika koje će pare izvučene iz JP prebaciti ili na privatna konta SDA prvaka ili same stranke.
Iz svega navedenog ne vidim nijedan argument za amnestiranje bagre na vlasti, kao ni Konakovića, jer ako je on smjenom NO i menadžmenta mislio riješiti problem vodosnabdijevanja onda ćemo sve i da je izabrao najbolji menadžment na svijetu, a ne familijarnostranački, imati vode 24/7 u 22 stoljeću. I ovo nije pretjerivanje, iz razloga što pare koje su potrebne za rekonstrukciju mreže ViK sa trenutnom strukturom zaposlenih, naplate i cijenom vode ne može otplatiti za 150 godina. Kako je KS mogao dići kredit za GRAS i otplaćivati ga bez učešća GRASa? Šta je problem da se isto uradi i sa ViK pa nek paralelno rješavaju kadrovsko operativnu situaciju u samom preduzeću a ne da građani glavnog grada budu sve vrijeme taoci unutarstranačkih prepucavanja....
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#10168 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by izgubljena dusa »

tabija wrote:Baš pričam sa jednim majstorom iz vodovoda, tu je još od prije rata, sad je pred penziju.Dosta dobro poznaje stvar.
Kaze da su naše cijevi (ali i ostatak sistema) bile zrele za mjenjati tamo 90 ih godina.Znači da su se tad polahko počele mjenjati, pa da su se zamjenile kroz 10ak ili cak 15 godina, ne bi nista osjetili i ne bi imali ovih problema.OStatak sistema je morao biti unaprijeđen jer se Sarajevo mnogo brzo širi, pogotovo u tom periodu.
Jebiga, mi smo tad ratovali i nisu cijevi bile baš prioritet.Poslje rata vjerujem da je prioritet bio ono što se vidi, ono što je razrušeno, definitivno ne ono što u datom trenutku i ne predstavlja problem.Mislim, gdje smo vidjeli naše političare i stručnjake da planiraju unaprijedb :D ?

Isto tako mi je rekao, sve da imamo pare na kamari (cirka 100 injak miliona, ne znam jesu euri ili marke :D ) i da sutra krenemo sa radom stanje bi se popravilo do te mjere da nemamo redukcije tek poslje godinu-godinu i po jer ne moze prije sve biti završeno.A gdje činjenica da pare naravno nemamo na kamari...?

Sve u svemu dug je posao pred nama, ali moze biti završen kroz mozda dvije godine uz naravno kredite.Sumnjam da necemo imati redukcije do naredne godine ali kad bi se dnevne prorijedile skroz, a nocne bile u periodu od 1 do 5 npr to bi bio veliki pomak.
U principu, izasipam se od ovih transparenata "hocemo SAD vodu 24/7".Mislim da si ljepotice malo zakasnila sa tim transparentom.
O onom "imal vode na poljinama" nema smisla pričati, degutantno u najmanju ruku.
Ne znam sto se izasipas od ovakvih transparenata? Sta je degutantno????
To sto "odabrani" imaju vodu, a ostatak kasabe nema. Da na poljinama zafali vode - rjesilo bi se za pola sata.

Za ovo "ljepotica malo zakasnila..." si u pravu, nije zakasnila samo ljepotica nego vecina ljudi u ovoj kasabi. Da ne pominjem daleka vremena, ali od 2011-te do danas je trebalo biti protesta i protesta po pitanju vode. Umjesto toga ljudi se navikavaju na zivot srednjeg vijeka....nek' glasačima, uoci izbora podjele po đugum pa polahko pred Begovu po vodu. Nista kafa, kocka...samo kanistere djeliti
Što se samog premijera tiče, pa valjda je i budali jasno da nije ni kriv ni duzan za ovo stanje.Cak je jedan od rijetkih koji se uhvatio u koštac sa time, pa kolko moze i zna naravno.(Doduše ima i do toga da je prekipilo pa mora)
Isto tako i ovaj bivši direktor i njegov menadzment imaju veze sa ovim redukcijama ko i moja rahmetli nana, ali to su ipak političke igre između njih koje me ne interesuju puno.
Jedino sto je apsolutno tacno je da hadzipremijer laze k'o pseto
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10169 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by amar1994 »

un1ted wrote:Kad ti se neko nudi da ga jebeš, dobro izjebeš, zar odbiješ takvu priliku? :bih:
Naravno da izjebes i jos pitas kad bi opet :lol: :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#10170 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

gurabija78 wrote: Kako je KS mogao dići kredit za GRAS i otplaćivati ga bez učešća GRASa? Šta je problem da se isto uradi i sa ViK pa nek paralelno rješavaju kadrovsko operativnu situaciju u samom preduzeću a ne da građani glavnog grada budu sve vrijeme taoci unutarstranačkih prepucavanja....

Koji kredit?

Nudili su im stranci kredite po nekomercijalnim kamatama (ustvari, išli ovi naši i tražili pare). I ima samo jedna začkoljica - hoće stranac da mu se kredit vrati. A to podrazumjeva da su tražili evropski standard kod broja i strukture radnika, te su tražili promjenu cjenovne politike (čitaj - nema gluposti sa brojem članova u domaćinstvu i nekim skalama, a da ne pričam o skupljoj vodi za privredu). To podrazumjeva uvođenje invidivudalnih vodomjera, I najvažnije kontrolnih vodomjera. Pa nema na kontrolnom vodomjeru pokaže trošak, a tamo lola ima posebnu cijev bez vodomjera. Veoma brzo bi se tako nafatali lopovi.

A unutrastranačka prepucavanja su u biti - ko će upravljati parama za obnovu mreže. I ništa više. Sve je to legalno i legitimno. Isto je i u drugim zemljama. Problem je samo što u normalnoj zemlji usljed te borbe se građani ne dovedu do redukcija.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10171 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by hadzinicasa »

Haris.ba wrote:
Pa pogledaj ko su bili revolucionari. U biti oni kojima je bilo dobro. Koji nisu motike vidjeli.

Tako da promjene ne vode oni koji nemaju, već oni koji imaju.
JThomas wrote:nikad nigdje lumpenproletarijat nije poveo promjene. već samo srednja i viša srednja klasa.
tacno. a nekako mu ga dodje i duznost.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#10172 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Dozer wrote:Super.... I? Kad su naredni protesti?

U medjuvremenu, mozemo se jos malo osvrnuti na sve ovo sto rade vladajuci, trenutno s Dinom na procelju i oduvijek SDA na celu... Ali, kako svugdje, u svakom zitu ima kukolja, tako je i u SDA i KS, pa se i kod njih nadje poneko kome smeta sve ovo jer je covjek, i stosta se sazna ispod stola. A ti ljudi znaju svasta, samo sto sute da ih "ne bi zabolila glava", sto je i logicno.
Ovo si tacno rekao. Zapravo je SDA sva sačinjena od kukolja, a samo poneko zaluta tamo misleci da na tom mjestu moze pomoci, osim sebi, i drugima.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#10173 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by gurabija78 »

Haris.ba wrote:
gurabija78 wrote: Kako je KS mogao dići kredit za GRAS i otplaćivati ga bez učešća GRASa? Šta je problem da se isto uradi i sa ViK pa nek paralelno rješavaju kadrovsko operativnu situaciju u samom preduzeću a ne da građani glavnog grada budu sve vrijeme taoci unutarstranačkih prepucavanja....

Koji kredit?

Nudili su im stranci kredite po nekomercijalnim kamatama (ustvari, išli ovi naši i tražili pare). I ima samo jedna začkoljica - hoće stranac da mu se kredit vrati. A to podrazumjeva da su tražili evropski standard kod broja i strukture radnika, te su tražili promjenu cjenovne politike (čitaj - nema gluposti sa brojem članova u domaćinstvu i nekim skalama, a da ne pričam o skupljoj vodi za privredu). To podrazumjeva uvođenje invidivudalnih vodomjera, I najvažnije kontrolnih vodomjera. Pa nema na kontrolnom vodomjeru pokaže trošak, a tamo lola ima posebnu cijev bez vodomjera. Veoma brzo bi se tako nafatali lopovi.

A unutrastranačka prepucavanja su u biti - ko će upravljati parama za obnovu mreže. I ništa više. Sve je to legalno i legitimno. Isto je i u drugim zemljama. Problem je samo što u normalnoj zemlji usljed te borbe se građani ne dovedu do redukcija.
komercijalni

Dakle, nije cilj ni nafatati lopove, ni naplatiti vodu od svih koji je troše, niti pročistiti kadrove u ViK. Razloge zašto je to tako sam već naveo. A za rezultat imamo to da nemamo vode u 21 vijeku.
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#10174 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by black »

tacno da je sramotno malo ljudi izaslo, ali kao sto neko rece prije, ne treba odmah odustati, dosta je onih koji kazu 'eto vidis, sta sam ja rekao' ili 'sto sam ja a on nije' itd. tako se razvodni svaki pa makar i mali pokusaj da se nesto pokrene

uvijek mi naumpadne Diplomac :mrgreen:

..živim na forumima
znaju me svi
ja nemam milosti
tresem kurcem po tastaturi
svaki zarez je prijeki sud
svaka tačka metak u čelo
kod mene nema backspace
samo enter enter enter
jebem majku Nicholasu
boriću se do zadnjeg cigana
al francuskog ne ovog našeg
od naših ni kafu s mirom ne mogu da popijem
ja sam član ja sam aktivista
lice iz spotova lice sa TV-a
načitan i moralan
ja sam čovjek za svaki dan
od mene strahuju portali
plaše ih moji komentari
ja pozivam na ulicu
prosječne studente i đake
oni loši me ne jebu
dobri se ne blamiraju
ostaju mi ovi osrednji
da s njima liječim svoju apstinenciju
ja ukazujem na kriminal i korupciju
od septembra do juna
a onda Tunis Egipat Tučepi
non-stop akcija izmori čovjeka
suosjećam sa dalekim narodima
zemlje su daleko al patnja mi je bliska
to su ljudi a ne ova naša stoka
ja se ubi boreći za njih a oni ništa
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#10175 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

gurabija78 wrote:komercijalniDakle, nije cilj ni nafatati lopove, ni naplatiti vodu od svih koji je troše, niti pročistiti kadrove u ViK. Razloge zašto je to tako sam već naveo. A za rezultat imamo to da nemamo vode u 21 vijeku.
Uzeli bi oni sutra komercijalni kredit. Misliš da nebi? Kad ne bi morali ganjati lopove, naplatu, neradnike. Što nebi uzeli? Još ga potroše kako hoće.

Samo ima jedna začkoljica. Neda niko pare na lijepe oči. Što banka traži hipoteku kad odeš kupiti stan? Isto je i sa komercijalnim kreditom kantonu. Da banka vidi izvore sredstava odakle će se vraćati - sama bi došla i ponudila kredit, ne bi ih ni morao pitati.

Evo sada svjež primjer. Idu ovi pregovori oko plata u zdravstvu. Misliš da to ne vide bankari? I što će oni zavisiti od toga hoće li neki premijer otjerati budžet u dodatni deficit, ili možda u nelikvidnost? Hans je plaćen u banci dobro upravo radi toga. I zato bankari upravo traže dodatne garancije.
Post Reply