Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#12026 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by sumirprimus »

sta je ovo radni sastanak vika na klixu? :D
User avatar
omega369
Posts: 9439
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#12027 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by omega369 »

neki wrote: 12/02/2024 14:03 Gdje sam ja uopšte naveo da prečnik cijevi ima veze sa pritiskom?
Govorim da su magistralni cjevovodi u Sarajevu projektovani i izvedeni na maksimalni pritisak od 18 bara. Pošto u svim magistralnim u Sarajevu pritisak nabijaju pumpe on varira između 10 i 18 bara a pri tom pritisku podzemna cijev ne smije biti otkopana..

Covjek te pitao gdje je taj pritisak, ti odgovaras u cijevima dn... dakle, navodis ga da pritisak ima veze sa tim :wink:

I kad vec objasnjavas izbaci ono magistralni jer ni to nema previse veze sa tematikom. Da znate raditi na terenu kao sto se znate sicati nepotrebnim terminima gdje bi nam kraj bio

Ali hajde kad me vec vuces za jezik jedno pitanje iz struke - jeste li jucer dobili atest za varove, je li iko sprejao, itd..?
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#12028 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by emigrazione »

PM72 wrote: 12/02/2024 14:25 Griješiš...nije SDA otjerana iz VIK-a.Samo su dresove presvukli,i dalje su neškolovane bradice i džumaši glavni...multi-kulti su jedino kad sa Mibralom rade poslove...gazda je Milan.
Salic, Novic, Serak nisu SDA...skolovani su jako dobro kada treba napisati uredbu sto se tice materijala, jako dobro su skolovani i znaju znanje...Milan je fenomanalan lik, čova zs 15 ne za 10, Mibral je radio cjevovode po Sarajevu 20 godina prije rata, mozda nisi znao za to...i ja da sam vlast gledao bih ako ikako mogu da mi izbodjac bude Mibral
User avatar
omega369
Posts: 9439
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#12029 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by omega369 »

Izvini, za sta su skolovani? I koliko imaju radnog iskustva u ovim poslovima? Mada, ne moras mi odgovarati

Jucer je jama cijelo vrijeme bila neosigurana, sto ce reci da je doslo do odrona po onom vremenu neko bi poginuo a onda bi njihovo skolovanje bilo najmanje bitno. Samo taj detalj pokazuje koliko ne znaju ni obicne procedure :wink:

Mogu shvatiti da su neki fini momci i da vjerovatno ne rade za tal, ali da znaju raditi, ne znaju i mi cemo krv propisati dok se oni nauce
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#12030 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

omega369 wrote: 12/02/2024 14:43
neki wrote: 12/02/2024 14:03 Gdje sam ja uopšte naveo da prečnik cijevi ima veze sa pritiskom?
Govorim da su magistralni cjevovodi u Sarajevu projektovani i izvedeni na maksimalni pritisak od 18 bara. Pošto u svim magistralnim u Sarajevu pritisak nabijaju pumpe on varira između 10 i 18 bara a pri tom pritisku podzemna cijev ne smije biti otkopana..

Covjek te pitao gdje je taj pritisak, ti odgovaras u cijevima dn... dakle, navodis ga da pritisak ima veze sa tim :wink:

I kad vec objasnjavas izbaci ono magistralni jer ni to nema previse veze sa tematikom. Da znate raditi na terenu kao sto se znate sicati nepotrebnim terminima gdje bi nam kraj bio

Ali hajde kad me vec vuces za jezik jedno pitanje iz struke - jeste li jucer dobili atest za varove, je li iko sprejao, itd..?
:-) :-)
magistralni cjevovodi su oni koji vežu pumpne stanice i rezervoare, na njima nema direktnih potrošača i pritisak je uvijek preko 10bar.
U našem slučaju ti su cjevovodi dn300, 700 i 800, čini mi se i nešto malo dn1000. U manjim profilima su pritisci puno niži i na njih su direktno vezani potrošači. Dakle, ogromna je razlika između magistralnog i ostalih vodova i zato sam tako i napisao, ali pametnjakovići to ne kontaju, očigledno..
Ovdje večina misli da su obični korisnici povezani direktno na ovu jučerašnju cijev i da je rupu na njoj moguće zakrpiti i magičnom flekom..
User avatar
omega369
Posts: 9439
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#12031 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by omega369 »

I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#12032 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Naslovnica »

emigrazione wrote: 12/02/2024 14:45
PM72 wrote: 12/02/2024 14:25 Griješiš...nije SDA otjerana iz VIK-a.Samo su dresove presvukli,i dalje su neškolovane bradice i džumaši glavni...multi-kulti su jedino kad sa Mibralom rade poslove...gazda je Milan.
Salic, Novic, Serak nisu SDA...skolovani su jako dobro kada treba napisati uredbu sto se tice materijala, jako dobro su skolovani i znaju znanje...Milan je fenomanalan lik, čova zs 15 ne za 10, Mibral je radio cjevovode po Sarajevu 20 godina prije rata, mozda nisi znao za to...i ja da sam vlast gledao bih ako ikako mogu da mi izbodjac bude Mibral
To onaj iz akcije "Zadruga!"?
:gunjastajl:
Last edited by Naslovnica on 12/02/2024 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12033 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

omega369 wrote: 12/02/2024 14:57 I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
a sta ce ti to Kandahara ti?

eno @muha veli da je varenje bilo 0,5% posla i da je to mogao i prvi komsija iz mahale odradit elektrodom. Drzace narednih 100 ljeta, a i zima. Casna pijonirska.
Ergas nece naplatit vise od cvaje, Forte'm.

Heroji grada su juce radili u "narocito teskim uslovima rada" a vi se bavite nakijem atestima pu jeste sitnicavi i nezahvalni.
Jos se usudjujemo pitati koliko kosta 24-osatno angazovanje privatnih firmi.
Last edited by Hajlac on 12/02/2024 15:16, edited 2 times in total.
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#12034 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by PM72 »

Drveniju su nekad varili drvenom elektrodom pa izdržala tolike godine...bez ikakvog atesta
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12035 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

PM72 wrote: 12/02/2024 15:11 Drveniju su nekad varili drvenom elektrodom pa izdržala tolike godine...bez ikakvog atesta
More i 3D printerom.
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#12036 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

omega369 wrote: 12/02/2024 14:57 I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
Ne znaš ništa pametnije izreći osim muuu, beeee? :-)
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12037 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

neki wrote: 12/02/2024 15:15
omega369 wrote: 12/02/2024 14:57 I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
Ne znaš ništa pametnije izreći osim muuu, beeee? :-)
Atest?

Ili bismo to dodatno morali platiti privatniku? Garancija na izvrseni posao?
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#12038 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Hajlac wrote: 12/02/2024 15:17
neki wrote: 12/02/2024 15:15
omega369 wrote: 12/02/2024 14:57 I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
Ne znaš ništa pametnije izreći osim muuu, beeee? :-)
Atest?

Ili bismo to dodatno morali platiti privatniku? Garancija na izvrseni posao?
Atest se ne daje na varove, nego ga dobijaju školovani varioci nakon položenog ispita kod akreditovane institucije.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12039 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

neki wrote: 12/02/2024 15:27
Hajlac wrote: 12/02/2024 15:17 Atest?

Ili bismo to dodatno morali platiti privatniku? Garancija na izvrseni posao?
Atest se ne daje na varove, nego ga dobijaju školovani varioci nakon položenog ispita kod akreditovane institucije.
Za kljucni gradski potisni vodovod izvodjac nije vrsio provjere i napismeno utvrdio ispravnost varova prije nego je ViK zatrpao cijev?
Nema nikakve garancije da na istom mjestu tj. duz varova nece ubzo pojaviti se nova "rupica" ili "kapilarna napuknuca"?
Da li se radi o cijevi koja je zamijenjena u zadnjih 10-ak godina ili pak nekoj staroj 30+ ?
Vas transparentni "javni" operater ViK.
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#12040 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Hajlac wrote: 12/02/2024 15:34
neki wrote: 12/02/2024 15:27
Hajlac wrote: 12/02/2024 15:17 Atest?

Ili bismo to dodatno morali platiti privatniku? Garancija na izvrseni posao?
Atest se ne daje na varove, nego ga dobijaju školovani varioci nakon položenog ispita kod akreditovane institucije.
Za kljucni gradski potisni vodovod izvodjac nije vrsio provjere i napismeno utvrdio ispravnost varova prije nego je ViK zatrpao cijev?
Nema nikakve garancije da na istom mjestu tj. duz varova nece ubzo pojaviti se nova "rupica" ili "kapilarna napuknuca"?
Da li se radi o cijevi koja je zamijenjena u zadnjih 10-ak godina ili pak nekoj staroj 30+ ?
Vas transparentni "javni" operater ViK.
Mislim da ti je pogrešna adresa za to pitanje, da li su napravili zapisnik o radovima MOŽDA ćeš saznati ako to pitanje uputiš ViK-u..
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12041 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Hajlac wrote: 12/02/2024 15:07
omega369 wrote: 12/02/2024 14:57 I jeste li dobili atest za varove? Zna li se sta
a sta ce ti to Kandahara ti?

eno @muha veli da je varenje bilo 0,5% posla i da je to mogao i prvi komsija iz mahale odradit elektrodom. Drzace narednih 100 ljeta, a i zima. Casna pijonirska.
Ergas nece naplatit vise od cvaje, Forte'm.

Heroji grada su juce radili u "narocito teskim uslovima rada" a vi se bavite nakijem atestima pu jeste sitnicavi i nezahvalni.
Jos se usudjujemo pitati koliko kosta 24-osatno angazovanje privatnih firmi.
Khm :-) :-)

Deder postavi to što sam reko ako ti nije neki zahmet :-) Rekoh da su mene zvali (naravno da se šalim) ja bi im to dzabalesku uradio jer je zavarivanje te zakrpe najmanji problem što se mene starog zavarivaca tice :D još nešto da ti kažem kad me vec prozivaš :-) Muha je u Libija na naftnom polju HAMADA davo atest celuloznom elektrodom i to na cjevima--pozicija G6 :D i položio i za to dobio i certifikat. A TIG imam u malom noktu bilo AL il Inox a boMMe i obicna željezija :D

Eto dobri moj Hajlac :D a to da može komšija iz mahale koji se elektrodom iz hobija služi nit sam reko nit mi pada na pamet takvu glupost izvalit :-)
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12042 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

muha_sa wrote: 12/02/2024 16:38 Khm :-) :-)

Deder postavi to što sam reko ako ti nije neki zahmet :-) Rekoh da su mene zvali (naravno da se šalim) ja bi im to dzabalesku uradio jer je zavarivanje te zakrpe najmanji problem što se mene starog zavarivaca tice :D još nešto da ti kažem kad me vec prozivaš :-) Muha je u Libija na naftnom polju HAMADA davo atest celuloznom elektrodom i to na cjevima--pozicija G6 :D i položio i za to dobio i certifikat. A TIG imam u malom noktu bilo AL il Inox a boMMe i obicna željezija :D

Eto dobri moj Hajlac :D a to da može komšija iz mahale koji se elektrodom iz hobija služi nit sam reko nit mi pada na pamet takvu glupost izvalit :-)
Ma mala šala :D
Kontaktiram te kad mi USTREBA TIG AL 6061 Mejd in taiuan zakrpit :mrgreen:

Al' sad zaozbilje - ti si u Libiji baratao em s cijevima em kvalitetnim (koje nisu napravljene samo na minimum minimuma specifikacija) em novim, a ovo ovdje s ViK-om em je ko zna kakvo kupovano i u vjetar bacani EBRD krediti em, dio i dalje prastare cijevi stare 30+ godina.

Po meni kao laiku, kad su vec uvidjeli "kapilarna napuknuca 1,5m duz cijevi i 0,5m u sirinu", taj dio/segment je bio za jednu ozbiljnu zamjenu (sad tu dolazimo do pitanja kako to da ViK NEMA DN 800 cijevi u rezervi???) a ne ad-hoc krpljenje drz-vodu dok Ergas majstori odu.
Vjerujem da ces se sloziti da su takva i toliko rasprostranjena napuknuca na takvoj cijevi koja mora izdrzati pritisak od 10+ bara, simptom nekog veceg problema na toj lokaciji (pogotovo ako je cijev prethodnih godina mijenjana) nego sama "rupica" od 5cm.
Znaci ili prevelik pritisak ili problem s podlogom oko cijevi ili pomjeranje tla ili prestara cijev, ili haman nova ali nekvalitetna (Ćesir i slicni SDA talovi).
Last edited by Hajlac on 12/02/2024 17:12, edited 3 times in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#12043 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by sime_cipol »

Muha, mislim sa nisi prepoznao sarkazam :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12044 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Halalite--priznam da nisam prepoznao :-) omatorio metuzalem :( :lol:

Našim dragim forumašima stojim na raspolaganju ako im ne do bog šta pukne tipa kakvog nosaca, al felge, kartera...............slobodno se javite iako nemam nit radnju nit aparat al imam gdje otic jer su mi širom vrata otvorena kod dobrog insana te se mogu aparatom poslužit i zavarit :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12045 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by mk ultra »

Hajlac wrote: 12/02/2024 12:04
mk ultra wrote: 12/02/2024 11:13 samo se još Bogu možemo zahvaliti jer Ergas i dalje postoji.

jer inače tlačne cjevovode i boce, na prste izbrojati ko vari :skoljka:
Firma rodbinski vezana za Edina Fortu. Slucajno.
Slucajno ViK za grad od 350.000 stanovnika ne zaposljava VARIOCE! Slucajno.

Da li cemo ikad JAVNO saznati koliko naseg novca je ulupano u ovu katastrofalno isplaniranu popravku i 26-satni angazman privatnih firmi/varioca i njihovih usluga???
Ergas i Energogas su 2 razlicite firme

Vidim naskrabali ste svasta

10bar HVP na celicnu bocu ili cijev, to doslovce odzvanja
Gasovodi jos na vecem pritisku samo je medij pogodnij, stisljiviji

Voda ubi.

i da ako pitate, ergas je jedna od rijetkih firmi u KS koja ima atestirane varioce za ovakve varove, radili ljudi komplet autocestu - tlačne cjevovode u CG, pogledajte im reference...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12046 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

mk ultra wrote: 12/02/2024 17:32
Hajlac wrote: 12/02/2024 12:04
mk ultra wrote: 12/02/2024 11:13 samo se još Bogu možemo zahvaliti jer Ergas i dalje postoji.

jer inače tlačne cjevovode i boce, na prste izbrojati ko vari :skoljka:
Firma rodbinski vezana za Edina Fortu. Slucajno.
Slucajno ViK za grad od 350.000 stanovnika ne zaposljava VARIOCE! Slucajno.

Da li cemo ikad JAVNO saznati koliko naseg novca je ulupano u ovu katastrofalno isplaniranu popravku i 26-satni angazman privatnih firmi/varioca i njihovih usluga???
Ergas i Energogas su 2 razlicite firme

i da ako pitate, ergas je jedna od rijetkih firmi u KS koja ima atestirane varioce za ovakve varove, radili ljudi komplet autocestu - tlačne cjevovode u CG, pogledajte im reference...
Vjerovatno je onda moja greska jer se i Ergas i Energogas nalaze prakticno na istoj lokaciji - Ciglane, ulica do ulice (H. Redzica i Merhemica trg), a i istim djelatnostima se obje firme bave :-)
Koincidencija.
I Energogas medju klijentima navodi i ViK
https://energogas.ba/nasi-klijenti/
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12047 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

mk ultra wrote: 12/02/2024 17:32

Ergas i Energogas su 2 razlicite firme

Vidim naskrabali ste svasta

10bar HVP na celicnu bocu ili cijev, to doslovce odzvanja
Gasovodi jos na vecem pritisku samo je medij pogodnij, stisljiviji

Voda ubi.

i da ako pitate, ergas je jedna od rijetkih firmi u KS koja ima atestirane varioce za ovakve varove, radili ljudi komplet autocestu - tlačne cjevovode u CG, pogledajte im reference...
:thumbup:

Jasno--ne može to ono po naški kao da zavarujemo cjev na kazanu za rakiju :D zavario-hajd pušćaj vodu-puni sistem pa cemo vidjet kapa li gdje--more bit bidne da je ostalo šljake u varu pa jebaji ga i ako kapa nije neki jazuk :lol:

Za te popravke ide ekipa strucnjaka-varovi se snimaju na licinom mjestu pa ako prodju rendgen tek tad ide punjenje sistema.
Bar bi tako trebalo bit a vjerujem da tako i rade :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#12048 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

da se malo podsjetimo zašto je sve ovako - tekst iz 2022. godine i još uvijek aktuelan:

https://tacno.net/od-sda-do-nip-a-kako- ... xC8yF49tIj

Nedavno su me na forumu napali kako je ok. da se zapošljava podoban stranački kadar a ne sposoban nestranački pa eto sami procijenite da li su kadrovska rješenja NiP-a bolja od SDA ili je sve to isti kadar koji je samo promijenio dres...
User avatar
Peacean
Posts: 2692
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#12049 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Peacean »

Zašto su radovi bili u nedjelju i zašto je angažovan Ergas

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /240214034
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12050 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

Peacean wrote: 14/02/2024 08:58 Zašto su radovi bili u nedjelju i zašto je angažovan Ergas

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /240214034
Kakva je logika od EBRD kredita obnavljati prvo cijevi koje su dublje u sistemu tj. blize potrosacima, umjesto ovih pocetnih ogromnih koje su kako sami kazu toliko porozne (zahrdjale) da su samo na toj jednoj lokaciji nasli curenja na duzini 30m glavne cijevi koja napaja Sarajevo :?

Nije li svakako jednostavnije za iskopavanje, dozvole, asfaltiranje itd. prvo mijenjati te najvece koje krecu s Baceva, i dobrim dijelom su van urbane zone saobracajnica, zgrada/objekata?

Ovom dinamikom taj EBRD kretit ce iskoristiti tj. zavrsiti s rekonstrukcijom tek za brat bratu 10-ak godina :-)
Post Reply