Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#1 Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by žulijan asanž »

zadnjih godina mučimo muku sa vodovodom. pritisak u cijevima je katastrofalan, a po noći su redukcije već postale sasvim normalna stvar. u zadnjih 6 mjeseci situacija je postala alarmantna.

onaj čovjek što se javlja na telefon jako pristojno i uljudno, jelte, kaže: jebga jaro dobro je ikako ima.

a kad mu kažem da sam ne petom spratu, on kaže: eisssssssssss

raspada se kompletna infrastruktura ovog grada, sve je u raspadu.

ej čovječe, nema vode danima, a on mi još govori tonom, kao šta se buniš, šta hoćeš :x

pruge raspadnute, ceste raspadnute, elektrane raspadnute, vodovod raspadnut, zgrade se raspadaju u glavnoj ulici, DABOGDA SE SVE RASPALO I ISTRUNULO I NESTALO ZA SVA VREMENA :x :x

koliko sam ljut, toliko mi se plače. potpuno nemoćan, ne mogu dijete okupat, ne mogu sebe okupat, svim uređajima koji koriste vodu u domaćinstvu je prepolovljen vijek trajanja... i to traje danima, godinama, a on mi se još čudi što se bunim u onom šanerskom, čaršijskom maniru

JEBEM TE ZEMLJO PROKLETA LI SI :( :( :( :(
neki
Posts: 6609
Joined: 17/02/2005 07:57

#3 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by neki »

S obzirom da zivis na 5. spratu prije ce biti da je problem do hidroflex uredjaja nego do vodovoda, jer pritisak u vodovodnom sistemu nije ni predvidjen da izbacuje vodu na 5. sprat. Trazi od upravitelja da provjeri stanje hidroflexa
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#4 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by žulijan asanž »

neki wrote:S obzirom da zivis na 5. spratu prije ce biti da je problem do hidroflex uredjaja nego do vodovoda, jer pritisak u vodovodnom sistemu nije ni predvidjen da izbacuje vodu na 5. sprat. Trazi od upravitelja da provjeri stanje hidroflexa
sve je u redu sa instalacijama. u vodovodu priznaju da nema pritiska, odnosno da nema vode dovoljno u rezervoaru. inače, u starom gradu sam.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#5 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by jedna tamo »

vala dobro kažeš ovo i za ulice, majkemi kao da reli vozim, rijetko koja nema rupa :cry:
možda ove novije i glavna džada ostalo katastrofa.....
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#6 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Filter »

žulijan asanž wrote:
neki wrote:S obzirom da zivis na 5. spratu prije ce biti da je problem do hidroflex uredjaja nego do vodovoda, jer pritisak u vodovodnom sistemu nije ni predvidjen da izbacuje vodu na 5. sprat. Trazi od upravitelja da provjeri stanje hidroflexa
sve je u redu sa instalacijama. u vodovodu priznaju da nema pritiska, odnosno da nema vode dovoljno u rezervoaru. inače, u starom gradu sam.
:roll: kako ba slab pritisak u starom gradu. kod mene u logavini je 7-9 bara pritisak. normalan je 3 bara. poderao mi sigurnosnih ventila koliko hoces. smirio divljanje tek kad sam montirao regulator pritiska.

garant imate puknutu cijev i gubite kolicinu i pritisak ili neki drugi feler
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#7 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by amrica »

centar nema vode nocu zadnjih 100 godina :sad:
puste za novu godinu, bajram i sl
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#8 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by alica.k »

amrica wrote:centar nema vode nocu zadnjih 100 godina :sad:
puste za novu godinu, bajram i sl
nije to samo u centru
kazu u vodovodu "bazeni se isprazne"

ne znam sta to znaci.
u vogosci je isto...
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#9 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by žulijan asanž »

Filter wrote:
žulijan asanž wrote:
neki wrote:S obzirom da zivis na 5. spratu prije ce biti da je problem do hidroflex uredjaja nego do vodovoda, jer pritisak u vodovodnom sistemu nije ni predvidjen da izbacuje vodu na 5. sprat. Trazi od upravitelja da provjeri stanje hidroflexa
sve je u redu sa instalacijama. u vodovodu priznaju da nema pritiska, odnosno da nema vode dovoljno u rezervoaru. inače, u starom gradu sam.
:roll: kako ba slab pritisak u starom gradu. kod mene u logavini je 7-9 bara pritisak. normalan je 3 bara. poderao mi sigurnosnih ventila koliko hoces. smirio divljanje tek kad sam montirao regulator pritiska.

garant imate puknutu cijev i gubite kolicinu i pritisak ili neki drugi feler
ko to može riješiti? zvao sam od a do ž - u vodovodu kažu da se jednostavno moram pomiriti s tim
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#10 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Filter »

žulijan asanž wrote:
ko to može riješiti? zvao sam od a do ž - u vodovodu kažu da se jednostavno moram pomiriti s tim
fakat ne znam. i meni je odgovor bio da je takva situacija u cijelom sg. u folu, pritisak je prevelik i nisu u mogucnosti da ga smanje. opcija mi je bila da kupim regulator
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#11 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by žulijan asanž »

Filter wrote:
žulijan asanž wrote:
ko to može riješiti? zvao sam od a do ž - u vodovodu kažu da se jednostavno moram pomiriti s tim
fakat ne znam. i meni je odgovor bio da je takva situacija u cijelom sg. u folu, pritisak je prevelik i nisu u mogucnosti da ga smanje. opcija mi je bila da kupim regulator

a da li ti gase vodu u 23h?
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#12 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Filter »

žulijan asanž wrote:
Filter wrote:
žulijan asanž wrote:
ko to može riješiti? zvao sam od a do ž - u vodovodu kažu da se jednostavno moram pomiriti s tim
fakat ne znam. i meni je odgovor bio da je takva situacija u cijelom sg. u folu, pritisak je prevelik i nisu u mogucnosti da ga smanje. opcija mi je bila da kupim regulator

a da li ti gase vodu u 23h?
ma jok ba. ja tek ovdje cuo za te redukcije :(
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.idoconline.info/digitalarchi ... tId=467312##
Vodovod mi određuje kada ću se kupati-Oslobodjenje -18-06-2008.


U jednoj od glavnih sarajevskih ulica, koja nosi naziv Mula Mustafe Bašeskije, na brojevima stambene zgrade 58 i 60 stanari od završetka rata imaju problema sa vodosnabdijevanjem. Naime, u pojedinim dijelovima dana, pogotovo na posljednjem, četvrtom spratu pritisak vode je izuzetno slab tako da stanari nemaju vode za osnovne životne potrebe. Iz KJKP Vodovod i kanalizacija kažu nam kako je vodovodna mreža rekonstruisana do ulaza, ali da je problem u instalacijama zgrade, te da to nije njihova nad...

Cijeli članak DOWNLOAD PRINT EMAIL

Članak dostupan pretplatnicima. Molimo Vas da se prijavite prvo.
doboj71
Posts: 578
Joined: 21/07/2011 05:20

#14 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by doboj71 »

Znaci ,kupanje od prvog do prvog.
rikiriki
Posts: 133
Joined: 04/10/2011 11:20

#15 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by rikiriki »

u Alipašinoj nema noću vode godinama.Idiotima,lopovima ne možeš objasniti da nam uvedu neku faktor korekcije,jer 30x nam zrak protutnji vodomjerom i nabije kubika.Jedan vodomjer za 28 stanova,na cijevi od sigurno 1,5-2 cola.Lično se očima uvjerio,kada dolazi voda,kako zrak tjera kazaljke.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#16 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by teAMICA »

Šta očekujete kad pola grada ne plaća vodu?
Ne, ne radim u Vodovodu ali mislim da je dobro ikako imamo koliko ljudi ne plaća vodu :(
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#17 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by jazzer »

teAMICA wrote:Šta očekujete kad pola grada ne plaća vodu?
Ne, ne radim u Vodovodu ali mislim da je dobro ikako imamo koliko ljudi ne plaća vodu :(
Ocekujemo da se drzava obracuna sa takvima a nama omoguci ono sto uredno placamo.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#18 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by LieToMe »

teAMICA wrote:Šta očekujete kad pola grada ne plaća vodu?
Ne, ne radim u Vodovodu ali mislim da je dobro ikako imamo koliko ljudi ne plaća vodu :(
:shock: to isto ko za grijanje...jel treba nama koji placamo zavrnuti jer neki ne placaju. totalno bezveze... vodovod se namiri bez brige. donedavno smo placali po pausalu pa ispade da 5 osoba (koje su u prosjeku odsutne po 6 sati)potrosi vise vode nego autopraonica... isto da je 5 slonova u stanu... tako da ta prica kako jadni propadaju jer im se ne placa (dovoljno) ne pije vode :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

LieToMe wrote:
teAMICA wrote:Šta očekujete kad pola grada ne plaća vodu?
Ne, ne radim u Vodovodu ali mislim da je dobro ikako imamo koliko ljudi ne plaća vodu :(
:shock: to isto ko za grijanje...jel treba nama koji placamo zavrnuti jer neki ne placaju. totalno bezveze... vodovod se namiri bez brige. donedavno smo placali po pausalu pa ispade da 5 osoba (koje su u prosjeku odsutne po 6 sati)potrosi vise vode nego autopraonica... isto da je 5 slonova u stanu... tako da ta prica kako jadni propadaju jer im se ne placa (dovoljno) ne pije vode :D
Pošto smo organizovali Olimpijadu, promjenom tadašnjih odluka o principu da se na planinama-vodozaštitnim zonama ne gradi ništa, a turisti da spavaju u Zlatnoj dolini, te da se turisti-skijaši transportuju na staze busevima, dozvolili smo ''divlju apartmanizaciju'', a probijanjem i asfaltiranjem šumskog puta prema Boračkom jezeru sto posto će nastupiti i ''divlja vikendizacija'' koja je i bez toga uhvatila maha.

Dakle, VUČKO je krivac za sve, pa i za buduće masovno zagađenje vode za piće na Bačevu. Tek problemi dolaze, a voda za piće će biti sve skuplja i skuplja. Paretine silne će naša djeca i unuci potrošiti da uklone sve nepotrebno i nepredviđeno iz vodozaštitne zone na planinama Igman i Bjelašnica.
Proklinjaće nas djeca i unuci!

Dolje Vučko i ljaga!

Privremeno rješenje obustave nastavka pravljenja još veće štete je hitno obustaviti gradnju i asfaltiranje šumskog puta prema Boračkom jezeru. Ja nisam nikada čuo da neko šumsko preduzeće radi izvoza posječenog drveća asfaltira toliko dugačak put u vodozaštitnoj zoni u kojoj je sve posječeno što se moglo posjeći još davno.

Usloviti gradnju i asfaltiranje puta završetkom projekta dovođenja vode sa Treskavice pod nazivom ''Crna rijeka'', pa tek onda graditi šumske puteve, betonirati im 14 staza ako je potrebno, ali prvo dovesti pitku vodu u Zlatnu dolinu.

VUČKO i guvrener Okerić su nas prevarili kada su odbili japansku donaciju nekada davno.
User avatar
kobe_sa
Posts: 179
Joined: 28/07/2003 00:00
Contact:

#20 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by kobe_sa »

Sramota , zivim na reonu Marijin Dvora na III spratu i obicno od 00.00 - 05.30 nemam vode :roll: .

Inace velika razliku u ukusu vide sa Jahorinskih vrela u odnosu na izvor Bacici tj. iz rezervoara na Mojmilu i iznad Skenderije.

Imam podatak da je vodovod 2005 imao gubitke vode 80 % :-) , ali opet mogu kad hoce , eno kako je za vrijeme Ramazana bilo non stop vode i ranim jutarnjim satima ? Sta stede struju na pumpama ???? , nekontam vise , ali ovo je sramota , da covjek koji zivi u centru (III sprat pa navise) se nemoze istusirati od 23.00 - 05.30 h :x .
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#21 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Hasharijast »

U vodovodu nemaju ni za najmanjeg ventila. Imaju previse zaposlenih, pa i ono sto bi otislo na investicije i odrzavanje ode na plate nepravdano velikog broja uposlenih koji su uglavnom porijeklom van kanotna sarajevo a i same BiH.

Ovo je isti scenario koji se desava u domovima zdravlja i grasu, stotine nepotrebno zaposlenih preko sistematizacije, a usluge koje pruzaju svakim danom sve gore i gore.... a narod kroz prevelike racune (i poreze kad zagusti) sve placa. Obicno kantonalna vlada ogromne gubitke namiri grantom iz budžeta, a iako sve uredno placam nisam u stanju da se okupam kada zelim, izvadim nalaze ili dodjem busom na vrijeme na posao.

Ovo je klasican prikaz posljedica korupcije... Svi kukaju kada se povecavaju cijene usluga, a ni jedna revizija se ne usudjuje sačiniti analizu efikasnosti ili cost-benefit analizu koja bi zaista dala realno poređenje cijene usluga i onoga šta dobijemo kao uslugu. Da produzim post na jos dvije tri stranice mogao bih doktorirati na ovu temu na Univerzitetu u Travniku :)
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#22 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by stochar »

teAMICA wrote:Šta očekujete kad pola grada ne plaća vodu?
Ne, ne radim u Vodovodu ali mislim da je dobro ikako imamo koliko ljudi ne plaća vodu :(
redovno placam, i neki dan mi dodje tuzba da sam duzan 30 KM za april i maj 2009. mrsko mi bilo traziti racune koje sam sigurno platio, odem u Vodovod, teta upali kojmputer, i kaze: platili ste vi ovo... znaci, na meni su izgubili i vrijeme, i pare, i pokretali postupak, da bi se ocito ispostavilo da moje uplate nisu registrovane zbog nekog njihovog kasnjenja u knjizenju. i stotine takvih primjera!

hvalimo se kako smo imali prvi vodovod u Evropi, ali je problem sto mi i dalje imamo taj isti vodovod... mislim da je sve to Dodik kriv, a nikako Vlada KS i nadlezno ministarstvo...
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#23 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by privremeni »

Hasharijast wrote:Ovo je klasican prikaz posljedica korupcije... Svi kukaju kada se povecavaju cijene usluga, a ni jedna revizija se ne usudjuje sačiniti analizu efikasnosti ili cost-benefit analizu koja bi zaista dala realno poređenje cijene usluga i onoga šta dobijemo kao uslugu. Da produzim post na jos dvije tri stranice mogao bih doktorirati na ovu temu na Univerzitetu u Travniku :)
:thumbup:
I vrijedi za svu infrastruktutu u gradu.Zivi bili pa vidjeli kakav haos nas tek ocekuje. Para vise nejma...(uglavnom pokradene) a nekontrolisan priliv stanovnika na istu infrastrukturu, koja se ne odrzava kako treba, a kamo li da se prosiruje. :oops:
Sto se tice vodosnabdjevanja, barem za ove sto tek sada imaju problema, mozda ima nesto i u izuzetno dugom susnom periodu.
Mozda se malo treniraju sugradjani, kako bi lakse prosao zahtjev za poskupljenjem. Iako je voda zaista jeftina, ali samo tamo gdje se placa tacno onoliko koliko se potrosilo.
Nazalost, jos se sijecam 97-e kada su neki kvartovi u gradu imali "ratni" raspored snabdjevanja vodom. Zeznuli se ovi u Vodovodu jer nisu vodili racuna da u jednom od tih kvartova zivi tadasnji Visoki predstavnik, kojem dojadilo da ima vodu svaki drugi dan po 2 sata i zatrazio kontrolu. Utvrdili da g.... iz Vodovoda po noci prazne rezervoare,izlijevaju pitku vodu i kobajagi iste nema dovoljno, sistem u raspadu, imal kakva donacija... ;-) A gubici su im i danas 80%.
U stvari imaju dobar dio problema istovjetan ostalim kantonalnim javnim preduzecima, a sve zob gore citiranog teksta.
Last edited by privremeni on 17/10/2011 11:02, edited 1 time in total.
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#24 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by rimac »

Da se prijavim. Od prije 7-8 dana počele redukcije i u mojoj zgradi. Običavali kad pođemo spavati i nastupi jeftinija struja upaliti mašine za veš i suđe a sad moramo upaliti ranije po skupoj tarifi. Prazan vodokotlić znak je da je već netko od ukućana ustajao.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Truba »

sjećate se one zezancije podsjetnica

šaban šabanović
radno mjesto
direktorov zet

vodovod


eee slično je i u grasu...
ne možeš 20 godina raditi isto zapošljavati preko štele i koga želiš u državnu firmu takvog profila i očekivati da će sve biti ok
negdje moraju šavovi popucati
Post Reply