Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Javier Pena
Posts: 561
Joined: 09/11/2020 21:50

#11976 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Javier Pena »

“Konstantno ukazujemo na potrebu kontinuiranog ulaganja u obnovu vodovodne mreže. Vodovodni sistem kojim upravlja naše preduzeće ima više od 1.200 kilometara vodovodne mreže različitih profila prosječne starosti više od 60 godina. Da bismo napravili konkretne pomake potrebno je godišnje rekonstruisati cca 25 kilometara cjevovoda, a što nažalost nije bila praksa svih ovih ranijih godina”, istaknuli su iz ViK-a.
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#11977 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by emigrazione »

Da se sve i jedna cijev rekonstruise vrlo brzo bi isti problem nastao, problem je u odrzavanju, VIK nema kapacitet da odrzava toliku mrezu...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#11978 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

moimoi wrote: 12/02/2024 11:29 Koliko znam gubici vode su preko 70%… e zad zamislite da se sve sanira :D Pa rat bi izbio :lol:

Nego ono sto je mene haj da kazem “zabrinulo”.. sta da je negdje nesto planulo?? Jesu li hidranti odvojeni od ovog sistema tj sistema pitke vode? Kako to ide?
Ja to znam samo ko laik sto su mi objasnili za moju zgradu. Ispred ulaza ima prikljucak za hidrant i tu se moze cisterna prikaciti ako nema vode u sistemu, i tako pumpati vodu.

A, ostali po spratovima hidranti su na sistemu pitke vode. Samo imaju svoje posebne cijevi sa glavne cijevi, to je odvojeno.

Trebao bi se mjeriti pritisak valjda redovno na tim hidrantima (upravnik zgrade) i testirati funkcionise li to ikako.
Last edited by Haris.ba on 12/02/2024 11:44, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11979 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Sreca pa je nedelja bila kad su radili.
Ne smijem ni zamislit da su radnim danom ovo sanirali--kad bi poceli zaposleni po firmama i institucijama picit da pišaju i ne do bog velku nuždu vršit a neJmat vode :-) djeca i osoblje po školama-kakva bi to zaraza bila :-)

Zato tišu i govorite fala bogu pa završiše prije pocetka radnog dana :D
DonieBrasco
Posts: 15552
Joined: 31/08/2016 16:09

#11980 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by DonieBrasco »

I sad kad se slegne i ovo zaboravi za dva dana, a oni idalje uhljebljavaju debile i glasace dizu cijene vode, a kad se desi kvar debili ga ne znaju popraviti nego angazuju firmu koja zna.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#11981 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

muha_sa wrote: 12/02/2024 11:43 Sreca pa je nedelja bila kad su radili.
Ne smijem ni zamislit da su radnim danom ovo sanirali--kad bi poceli zaposleni po firmama i institucijama picit da pišaju i ne do bog velku nuždu vršit a neJmat vode :-) djeca i osoblje po školama-kakva bi to zaraza bila :-)

Zato tišu i govorite fala bogu pa završiše prije pocetka radnog dana :D
Ma ja, "Šuti, dobro je, samo nek' ne puca"
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11982 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

HelaS wrote: 12/02/2024 11:46
muha_sa wrote: 12/02/2024 11:43 Sreca pa je nedelja bila kad su radili.
Ne smijem ni zamislit da su radnim danom ovo sanirali--kad bi poceli zaposleni po firmama i institucijama picit da pišaju i ne do bog velku nuždu vršit a neJmat vode :-) djeca i osoblje po školama-kakva bi to zaraza bila :-)

Zato tišu i govorite fala bogu pa završiše prije pocetka radnog dana :D
Ma ja, "Šuti, dobro je, samo nek' ne puca"
Naravno da je dobro-i više nego dobro a nije se rodio ko je nama ugodio :-)
Posebno na forumu-svi najbolji varioci, najbolji organizatori, najbolji konstruktori, najbolji fudbaleri, košarkaši, selektori......................znam ja nas jebo nas
moimoi
Posts: 4711
Joined: 01/07/2006 12:59

#11983 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 12/02/2024 11:38
moimoi wrote: 12/02/2024 11:29 Koliko znam gubici vode su preko 70%… e zad zamislite da se sve sanira :D Pa rat bi izbio :lol:

Nego ono sto je mene haj da kazem “zabrinulo”.. sta da je negdje nesto planulo?? Jesu li hidranti odvojeni od ovog sistema tj sistema pitke vode? Kako to ide?
Ja to znam samo ko laik sto su mi objasnili za moju zgradu. Ispred ulaza ima prikljucak za hidrant i tu se moze cisterna prikaciti ako nema vode u sistemu, i tako pumpati vodu.

A, ostali po spratovima hidranti su na sistemu pitke vode. Samo imaju svoje posebne cijevi sa glavne cijevi, to je odvojeno.

Trebao bi se mjeriti pritisak valjda redovno na tim hidrantima (upravnik zgrade) i testirati funkcionise li to ikako.
:thumbup:
To me brinulo.


A predstavnik stanara nam je za 10.. znam da se zaista o svemu brine tj nema zabusavanja od strane upravitelja.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#11984 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by laserShow »

ja samo znam da ce biti gore, nikako bolje. Kad 30 godina nista nisi radio, treba ti jos toliko da nesto uradis, a to bude vidljivo.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11985 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Dzontra_Volta wrote: 11/02/2024 23:01 Image
:D
Ne zovu ga djaba Balvan koji govori......

Koliko glup moras biti pa izjaviti ovakve gluposti.....
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11986 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

mk ultra wrote: 12/02/2024 11:13 samo se još Bogu možemo zahvaliti jer Ergas i dalje postoji.

jer inače tlačne cjevovode i boce, na prste izbrojati ko vari :skoljka:
Firma rodbinski vezana za Edina Fortu. Slucajno.
Slucajno ViK za grad od 350.000 stanovnika ne zaposljava VARIOCE! Slucajno.

Da li cemo ikad JAVNO saznati koliko naseg novca je ulupano u ovu katastrofalno isplaniranu popravku i 26-satni angazman privatnih firmi/varioca i njihovih usluga???
Last edited by Hajlac on 12/02/2024 12:09, edited 1 time in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11987 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

emigrazione wrote: 12/02/2024 11:35 Da se sve i jedna cijev rekonstruise vrlo brzo bi isti problem nastao, problem je u odrzavanju, VIK nema kapacitet da odrzava toliku mrezu...
Ali zato ima kapacitet za kradju, utaljivanje s privatnim firmama i uposljavanje STOTINA "radnika" u administraciji, kao i za kvalitetan odabir novih mobitela šefovima, direktorima...
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#11988 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Utokkha »

PM72 wrote: 12/02/2024 07:24
Utokkha wrote: 12/02/2024 07:01 Ovo je katastrofa i neko mora snositi odgovornost.
Ljude zulja gradski prevoz svaki dan, pa je GRAS nekako stalno u fokusu. I stoga su se ogromni resursi ulozili u gradski saobracaj, cisto jer ispada da je to bio prioritet iznad svih.

Nema javnog preduzeca koje nije zapusteno. Ima li ijedno da posluje u skladu s normalnim ocekivanjima? Nema.

Katil ferman Vodovodu potpisao je Braco odmah nakon rata. Mozes mislit kakvi su ljudi odlucivali kad su Gumenog stavili za direktora. Po rodbinskoj je najmanje 200 ljudi zaposlio. Kakvih ljudi? Kakav direktor on moze biti? Moze samo okruzen pistoljdzijama nakon rata.
Tako je ispisana druga stranica propadanja vodovodnog sistema.
Braco nikad nije bio direktor,nije čak bio ni šef niti je zaposlio 200 ljudi
Izvini prijatelju, evo u ovom intervju sam pretjeruje da je zaposlio 400 ljudi:

https://faktor.ba/vijest/alija-hadziosm ... endi/74082

Mozda su me ljudi slagali, zaposlenici Vodovoda ili me zafrkavali, ali su mi rekli da ih je on doveo. I brojku 200 ljudi.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#11989 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by nivla »

HelaS wrote: 12/02/2024 11:46
muha_sa wrote: 12/02/2024 11:43 Sreca pa je nedelja bila kad su radili.
Ne smijem ni zamislit da su radnim danom ovo sanirali--kad bi poceli zaposleni po firmama i institucijama picit da pišaju i ne do bog velku nuždu vršit a neJmat vode :-) djeca i osoblje po školama-kakva bi to zaraza bila :-)

Zato tišu i govorite fala bogu pa završiše prije pocetka radnog dana :D
Ma ja, "Šuti, dobro je, samo nek' ne puca"
barem ima flasa u hali da se opere dupe
BadBoy
Posts: 8091
Joined: 01/11/2005 21:55

#11990 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by BadBoy »

Thorgerson wrote: 12/02/2024 09:26
konami666 wrote: 12/02/2024 07:15 Stavili deku iznad glave onim variocima i okacili je na dvije grane pa ono nema ni u Africi. I one cijevi istruhle skroz, ima li neki plan promjene tih cijevi? Ko zna kakve otrove nose te cijevi. Jer ako nema plana, pitanje je kada će se raspasti i onda neće biti vode sedmicama a ne dan-dva.
Sdooo krivo. Bakir. Seka. Bla bla...

6 godina su evo na vlasti uhljupi.

Isti qrac sve. Ako se ovo ovako nastavi ja cu iz inata glasati za sda naredne izbore.
Ovo su mi najjači "alternativni" glasači :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11991 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Najlakše je zavarit-da su mene zvali džabalesku bi im zavario :D valja raskopat pa ocekuješ 5 cm rupicu i ta se rupica pojavi a ti onda brusilicom da malo ocistiš prije zavarivanja kad hop--sve truhlovina :-) onda isjec tu truhlovinu i doc do zdravog materijala pa skrojit novu zakrpu i upasovat je--tad zavarivac stupa na scenu i to je što se mene tice najlakši dio posla :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11992 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

muha_sa wrote: 12/02/2024 12:12 Najlakše je zavarit-da su mene zvali džabalesku bi im zavario :D valja raskopat pa ocekuješ 5 cm rupicu i ta se rupica pojavi a ti onda brusilicom da malo ocistiš prije zavarivanja kad hop--sve truhlovina :-) onda isjec tu truhlovinu i doc do zdravog materijala pa skrojit novu zakrpu i upasovat je--tad zavarivac stupa na scenu i to je što se mene tice najlakši dio posla :D
Kako da ne. Haj da vidimo koliki ce racun ta privatna firma ispostaviti ViK-u za ovu popravku pa mi onda pricaj kako je njihov dio bio nesto haman beznacajno u citavoj prici.

Zasto ViK ne uposljava svog barem jednog varioca na ovolike hiljade kilometara vodovodno-kanalizacijskih cijevi, jednako kako imaju i bagere i bageriste itd.?
Da nisu mozda od plastike te cijevi :lol:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#11993 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by PM72 »

Utokkha wrote: 12/02/2024 12:07
PM72 wrote: 12/02/2024 07:24
Utokkha wrote: 12/02/2024 07:01 Ovo je katastrofa i neko mora snositi odgovornost.
Ljude zulja gradski prevoz svaki dan, pa je GRAS nekako stalno u fokusu. I stoga su se ogromni resursi ulozili u gradski saobracaj, cisto jer ispada da je to bio prioritet iznad svih.

Nema javnog preduzeca koje nije zapusteno. Ima li ijedno da posluje u skladu s normalnim ocekivanjima? Nema.

Katil ferman Vodovodu potpisao je Braco odmah nakon rata. Mozes mislit kakvi su ljudi odlucivali kad su Gumenog stavili za direktora. Po rodbinskoj je najmanje 200 ljudi zaposlio. Kakvih ljudi? Kakav direktor on moze biti? Moze samo okruzen pistoljdzijama nakon rata.
Tako je ispisana druga stranica propadanja vodovodnog sistema.
Braco nikad nije bio direktor,nije čak bio ni šef niti je zaposlio 200 ljudi
Izvini prijatelju, evo u ovom intervju sam pretjeruje da je zaposlio 400 ljudi:

https://faktor.ba/vijest/alija-hadziosm ... endi/74082

Mozda su me ljudi slagali, zaposlenici Vodovoda ili me zafrkavali, ali su mi rekli da ih je on doveo. I brojku 200 ljudi.
Stari ljudi kažu-pusti budalu.Nit je bio direktor a zaposlio je 20-tak ljudi iz Vrbanjuse i svoju kcer.
moimoi
Posts: 4711
Joined: 01/07/2006 12:59

#11994 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by moimoi »

Jedini nacin da se obnovi citav sistem, a mozda i najjeftiniji, jest da se uz stari vodovod postavljaju nove cijevi pa kada se citava mreza zavrsi ..sve prikopcas na novu mrezu :D
Da li je tako nesto moguce.. e to je pitanje?

Sve ostalo je krpanje koje ce opet i iznova praviti probleme.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11995 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Hajlac wrote: 12/02/2024 12:19
muha_sa wrote: 12/02/2024 12:12 Najlakše je zavarit-da su mene zvali džabalesku bi im zavario :D valja raskopat pa ocekuješ 5 cm rupicu i ta se rupica pojavi a ti onda brusilicom da malo ocistiš prije zavarivanja kad hop--sve truhlovina :-) onda isjec tu truhlovinu i doc do zdravog materijala pa skrojit novu zakrpu i upasovat je--tad zavarivac stupa na scenu i to je što se mene tice najlakši dio posla :D
Kako da ne. Haj da vidimo koliki ce racun ta privatna firma ispostaviti ViK-u za ovu popravku pa mi onda pricaj kako je njihov dio bio nesto haman beznacajno u citavoj prici.

Zasto ViK ne uposljava svog barem jednog varioca na ovolike hiljade kilometara vodovodno-kanalizacijskih cijevi, jednako kako imaju i bagere i bageriste itd.?
Šta ti ja imam pricat kad i sam znam za raznorazne talove--ne živim u staklenom zvonu :-) govorim o poslu i kako to hoda na licinom mjestu što se zanata i majstorluka tice.
Možda sam kvalifikovan da mogu tumacit nešto što se metalskog zanata tice :D da je rijec o ekonomiji, kuharstvu i nekim drugim privrednim granama ne bih se petljao jer nisam jedan od mnogih forumskih pametnjakovica koji se u sve-baš sve-razumiju :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11996 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

muha_sa wrote: 12/02/2024 12:28
Hajlac wrote: 12/02/2024 12:19 Kako da ne. Haj da vidimo koliki ce racun ta privatna firma ispostaviti ViK-u za ovu popravku pa mi onda pricaj kako je njihov dio bio nesto haman beznacajno u citavoj prici.

Zasto ViK ne uposljava svog barem jednog varioca na ovolike hiljade kilometara vodovodno-kanalizacijskih cijevi, jednako kako imaju i bagere i bageriste itd.?
Šta ti ja imam pricat kad i sam znam za raznorazne talove--ne živim u staklenom zvonu :-) govorim o poslu i kako to hoda na licinom mjestu što se zanata i majstorluka tice.
Možda sam kvalifikovan da mogu tumacit nešto što se metalskog zanata tice :D da je rijec o ekonomiji, kuharstvu i nekim drugim privrednim granama ne bih se petljao jer nisam jedan od mnogih forumskih pametnjakovica koji se u sve-baš sve-razumiju :D
Ne slazem se s tvojom pricom da je "najlakse zavarit" a u kontekstu angazovanja privatne firme Ergas juce.

Ili bas i nije tako bezvezan posao variti spojeve za ovakve cijevi i pritiske vode na izvoristu vodovoda, ili uopste Ergas nije bio angazovan samo za varenje. Jer po tebi, ispade da je haman bilo koji radnik ViKa mogao uzeti aparat za varenje i odraditi zadatak juce :-)

Ovo je puno puno ozbiljnije od varenja zeljezne ograde oko kuce ili rukohvata/gelendera na javnom stepenistu.

Ako je krt/dotrajao metal, na mjestima vara zbog zatezanja i velike promjene temperature moze doci do novih napuknuca + sto se radi o velikim pritiscima koje ta cijev nakon varenja mora izdrzati godinama nakon zatrpavanja.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11997 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Hajlac wrote: 12/02/2024 12:33
muha_sa wrote: 12/02/2024 12:28
Hajlac wrote: 12/02/2024 12:19 Kako da ne. Haj da vidimo koliki ce racun ta privatna firma ispostaviti ViK-u za ovu popravku pa mi onda pricaj kako je njihov dio bio nesto haman beznacajno u citavoj prici.

Zasto ViK ne uposljava svog barem jednog varioca na ovolike hiljade kilometara vodovodno-kanalizacijskih cijevi, jednako kako imaju i bagere i bageriste itd.?
Šta ti ja imam pricat kad i sam znam za raznorazne talove--ne živim u staklenom zvonu :-) govorim o poslu i kako to hoda na licinom mjestu što se zanata i majstorluka tice.
Možda sam kvalifikovan da mogu tumacit nešto što se metalskog zanata tice :D da je rijec o ekonomiji, kuharstvu i nekim drugim privrednim granama ne bih se petljao jer nisam jedan od mnogih forumskih pametnjakovica koji se u sve-baš sve-razumiju :D
Ne slazem se s tvojom pricom da je "najlakse zavarit" a u kontekstu angazovanja privatne firme Ergas juce.

Ili bas i nije tako bezvezan posao variti spojeve za ovakve cijevi i pritiske vode na izvoristu vodovoda, ili uopste Ergas nije bio angazovan samo za varenje. Jer po tebi, ispade da je haman bilo koji radnik ViKa mogao uzeti aparat za varenje i odraditi zadatak juce :-)
Tvoje pravo da se ne slažeš i ja to poštujem :thumbup:
Ako nisi znao-ja sam zavarivac u penziji sa kilometrima varova iza sebe pa i na naftnom polju u Libiji --al tamo nisam mogo dugo izdržat jer postoji nešto mnogo bitnije u životu od zarade :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11998 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

muha_sa wrote: 12/02/2024 12:38 Tvoje pravo da se ne slažeš i ja to poštujem :thumbup:
Ako nisi znao-ja sam zavarivac u penziji sa kilometrima varova iza sebe pa i na naftnom polju u Libiji --al tamo nisam mogo dugo izdržat jer postoji nešto mnogo bitnije u životu od zarade :D
Ok :thumbup:
Hajmo onda ovako - da li je po tebi nuzno i ekonomicno da ViK angazuje privatnu firmu za varenje spojeva na svojim cijevima i ocita cinjenica da ne uposljavaju svog varioca? A imajuci u vidu oooogromnu kolicinu vodo-kanalizacionih cijevi, hidranata/ventila itd. koje su duzni odrzavati i zanavljati? Ili je to sve sad od plastike pa im varioci vise nisu potrebni za odrzavanje?

Ili je ovo svjestan i podmukao plan dodatnog izvlacenja naseg novca preko famoznih "javno-privatnih partnerstava" s u ovom slucaju firmom povezanom s trenutnim Ministrom komunikacija BiH ?

Ja se mogu kladiti da ce racun Ergasa prema ViKu za jucerasnji 24+ satni (prekovremeno + vikend) angazman biti daleko od sitnog i beznacajnog.
Last edited by Hajlac on 12/02/2024 12:48, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11999 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by muha_sa »

Hajlac wrote: 12/02/2024 12:44
muha_sa wrote: 12/02/2024 12:38 Tvoje pravo da se ne slažeš i ja to poštujem :thumbup:
Ako nisi znao-ja sam zavarivac u penziji sa kilometrima varova iza sebe pa i na naftnom polju u Libiji --al tamo nisam mogo dugo izdržat jer postoji nešto mnogo bitnije u životu od zarade :D
Ok :thumbup:
Hajmo onda ovako - da li je po tebi nuzno i ekonomicno da ViK angazuje privatnu firmu za varenje spojeva na svojim cijevima i ocita cinjenica da ne uposljavaju svog varioca? A imajuci u vidu oooogromnu kolicinu vodo-kanalizacionih cijevi, hidranata/ventila itd. koje su duzni odrzavati i zanavljati?
Ama-sve si u pravu i moj se komentar nije odnosio na organizaciju i zapošljavanje u firmi bilo vodovoda il nekoj drugoj.
Cisto sam komentarisao zanatski dio--tu se nikad ne zna šta te ceka i kakav problem može iskrsnut pa umjesto 5 sati rada ostaneš 24 :-)
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#12000 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

muha_sa wrote: 12/02/2024 12:28
Hajlac wrote: 12/02/2024 12:19
muha_sa wrote: 12/02/2024 12:12 Najlakše je zavarit-da su mene zvali džabalesku bi im zavario :D valja raskopat pa ocekuješ 5 cm rupicu i ta se rupica pojavi a ti onda brusilicom da malo ocistiš prije zavarivanja kad hop--sve truhlovina :-) onda isjec tu truhlovinu i doc do zdravog materijala pa skrojit novu zakrpu i upasovat je--tad zavarivac stupa na scenu i to je što se mene tice najlakši dio posla :D
Kako da ne. Haj da vidimo koliki ce racun ta privatna firma ispostaviti ViK-u za ovu popravku pa mi onda pricaj kako je njihov dio bio nesto haman beznacajno u citavoj prici.

Zasto ViK ne uposljava svog barem jednog varioca na ovolike hiljade kilometara vodovodno-kanalizacijskih cijevi, jednako kako imaju i bagere i bageriste itd.?
Šta ti ja imam pricat kad i sam znam za raznorazne talove--ne živim u staklenom zvonu :-) govorim o poslu i kako to hoda na licinom mjestu što se zanata i majstorluka tice.
Možda sam kvalifikovan da mogu tumacit nešto što se metalskog zanata tice :D da je rijec o ekonomiji, kuharstvu i nekim drugim privrednim granama ne bih se petljao jer nisam jedan od mnogih forumskih pametnjakovica koji se u sve-baš sve-razumiju :D
Ne sjećam se da je ovdje bilo forumskih pametnjakovića koji su pisali primjedbe i komentare na varenje cijevi. Sve kritike bile su prema organizaciji rada na sanaciji cijevi, jer ViK-ovci nisu ni znali kakvo je stanje sa oštećenjem, dok nisu iskopali zemlju, a to su uradili tek ujutro u nedjelju, umjesto danima prije, pa da su imali kompletnu situaciju i da se mogu izvršiti sve pripreme. Očito je da je sve bilo rađeno ad-hoc, i da smo svih nas 70% u Sarajevu imali sreće što je cijev napukla samo na 1,5 m x 0,5 m, pa smo dobili vodu 10-tak sati iza planiranog vremena :-)

Očito je da javno komunalno ViK preduzeće nema organizaciju shodno svojoj djelatnosti, očito je da nas vile nosaju i da svi trebamo svakog petka na džumi moliti da nam još koja cijev ne naprsne, ili pukne, nedajbože, pa da se opet pomame forumski pametnjakovići.
Post Reply