Projekat za povratak stručnjaka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Vratio bih se u BiH?

da
7
88%
ne
1
13%
nisam stručnjak
0
No votes

Total votes: 8

klif

Post by klif » 23/05/2007 23:15

23. maj 2007. | 17:36 | Izvor: Beta

Beograd -- Ministarstvo za dijasporu Srbije pokrenuće projekat privremenog povratka stručnjaka u Srbiju.

Ministarstvo je danas potpisalo Memorandum o razumevanju sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) o saradnji u realizaciji tog projekta. U saopštenju Ministarstva se navodi da je tim programom planirano da se 25 visokoobrazovanih stručnjaka srpskog porekla, koji u Holandiji imaju dozvolu stalnog boravka ili holandsko državljanstvo, privremeno vrati i radi u Srbiji.

Oni bi se privremeno vratili u Srbiju kako bi svojim znanjem i radom u privatnom i javnom sektoru dali doprinos razvoju zemlje, dodaje se u saopštenju.

Pilot faza projekta trajaće do aprila 2008, a stručnjaci koji budu učestvovali u njemu, mogu da se vrate u Srbiju na period do šest meseci.

Zainteresovane institucije iz Vladinog i nevladinog sektora obraćaće se Ministarstvu za dijasporu ili kancelariji IOM-a u Beogradu kako bi se informisali o potencijalnim kandidatima i njihovim kvalifikacijama, ali i o potrebama za kadrovima koje kao poslodavac imaju.

Poslodavci neće imati nikakve troškove za stručnjaka koga budu primili na rad u Srbiji, jer će troškove njihovog avio-prevoza, plata i boravka u Srbiji snositi holandsko ministarstvo spoljnih poslova.

Međunarodna organizacija za migracije sprovodi projekat privremenog povratka stručnjaka u nekoliko zemalja regiona, uključujući BiH i Crnu Goru.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... rder=hrono

Šta mislite o ideji? Znete li nešto više o ovom projektu? I, da li bi se vratili kući?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 23/05/2007 23:25

A zasta ce nam ti stručnjaci :? :sad:

janje_

Post by janje_ » 24/05/2007 15:04

vratiti se da, ali uzdati se u to da ce me neko docekati rasirenih ruku :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol:

Black swan

Post by Black swan » 24/05/2007 15:48

stručnjaci se ne trebaju vraćati
jer će ih dočekati krezavi portiri nesposobne "kolege" direktorovi rođaci i direktor kojeg zanima samo održanje postojećeg stanja i nivoa plata

:D:D:D

klif

Post by klif » 25/05/2007 18:59

Kada sam gledao film „Mutanti“ – to su, znate već, oni ljudi koji zbog neke greške u genima ili gdje već, imaju kojekakve natprirodne moći – pa jedan od njih može da kontroliše i manipuliše metal, drugi može pogledom da razori šta god vidi, treći manipuliše ljudskim mislima, četvrti je neranjiv, peti kontroliše vrijeme... zapitao sam se u jednom momentu, koju natprirodnu moć bih volio ja da posjedujem.

Pošto nisam jako maštovit, jedino što mi je palo na pamat je bilo da bih volio da imam takvu moć, pa da mogu sve ljude iz BiH koji su napustili zemlju od 1992. pa na ovamo, jednim mojim pritiskom na neko dugme, jednom godišnje, na 24 sata, dovesti nazad u BiH, na ono mjesto odakle su otišli i pokazati im kako bi toga dana, baš tog dana, izgledao njihov život i kako bi izgledala BiH da nisu otišli, pod pretpostavkom, naravno, da je 1992. bila samo jedna od običnih prestupnih godina koja ni po čemu drugom nije bila značajna.

Naravno, takva želja je bila rezultat, prije svega, moje sebičnosti, jer bih tako mogao da vidim i svoj neostvareni život u BiH. Pošto nemam takvu, a niti neku drugu moć, kažem sebi svaki put kad o razmišljam o takvim stvarima: da vratiću se, kad-tad... I zbilja u to vjerujem.

pjega

Post by pjega » 25/05/2007 19:14

klif wrote:Kada sam gledao film „Mutanti“ – to su, znate već, oni ljudi koji zbog neke greške u genima ili gdje već, imaju kojekakve natprirodne moći – pa jedan od njih može da kontroliše i manipuliše metal, drugi može pogledom da razori šta god vidi, treći manipuliše ljudskim mislima, četvrti je neranjiv, peti kontroliše vrijeme... zapitao sam se u jednom momentu, koju natprirodnu moć bih volio ja da posjedujem.

Pošto nisam jako maštovit, jedino što mi je palo na pamat je bilo da bih volio da imam takvu moć, pa da mogu sve ljude iz BiH koji su napustili zemlju od 1992. pa na ovamo, jednim mojim pritiskom na neko dugme, jednom godišnje, na 24 sata, dovesti nazad u BiH, na ono mjesto odakle su otišli i pokazati im kako bi toga dana, baš tog dana, izgledao njihov život i kako bi izgledala BiH da nisu otišli, pod pretpostavkom, naravno, da je 1992. bila samo jedna od običnih prestupnih godina koja ni po čemu drugom nije bila značajna.

Naravno, takva želja je bila rezultat, prije svega, moje sebičnosti, jer bih tako mogao da vidim i svoj neostvareni život u BiH. Pošto nemam takvu, a niti neku drugu moć, kažem sebi svaki put kad o razmišljam o takvim stvarima: da vratiću se, kad-tad... I zbilja u to vjerujem.

I vise si nego mastovit. Ako ikada dodjes u posjed takve natprirodne moci, javi mi. Prijavljujem se rado za eksperiment. A opet, mozda je M.S. u pravu kada kaze "Covjek je proklet i zali za svim putevima kojima nije prosao." Ko zna?!

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 25/05/2007 21:15

imao je IOM prije nekoliko godina slican program za BiH. Program je vodila izvjesna Tanja, Austrijanka koja je se udala u Sarajevu. Statistike nisu objavljene tako da se evaluacija tog programa ne moze napraviti. U Svedskoj je 1999 drzala ljudima predavanje o "povratku strucnjaka" i jedna sarajevska familija se vratila. Kad su dosli u Sarajevo bili su prinudjeni da se snalaze kako sami znaju i umiju, a prica je bila samo bajka u koju su povjerovali. Srecom su imali svedsko drzavljanstvo i vratili su se u Svedsku gdje i danas zive

pirmin

Post by pirmin » 25/05/2007 21:25

basta sljezove boje wrote:imao je IOM prije nekoliko godina slican program za BiH. Program je vodila izvjesna Tanja, Austrijanka koja je se udala u Sarajevu. Statistike nisu objavljene tako da se evaluacija tog programa ne moze napraviti.

Tanji je jedino bilo bitno da se "uda u Sarajevo" . :D :D

tempora

Post by tempora » 26/05/2007 10:20

basta sljezove boje wrote:imao je IOM prije nekoliko godina slican program za BiH. Program je vodila izvjesna Tanja, Austrijanka koja je se udala u Sarajevu. Statistike nisu objavljene tako da se evaluacija tog programa ne moze napraviti. U Svedskoj je 1999 drzala ljudima predavanje o "povratku strucnjaka" i jedna sarajevska familija se vratila. Kad su dosli u Sarajevo bili su prinudjeni da se snalaze kako sami znaju i umiju, a prica je bila samo bajka u koju su povjerovali. Srecom su imali svedsko drzavljanstvo i vratili su se u Svedsku gdje i danas zive

Takav projekat( slican) postoji i danas, koliko ja znam.U Holandiji, za ostale zemlje ne znam, do aprila 2008 godine ( neki dan sam postavljala temu na forumu) zainteresovani se mogu prijaviti u IOM koji im na osnovu kvalifikacija trazi firmu u BiH za 150 ljudi.Projekat traje 6 mjeseci, sa mogucnoscu produzetka na jos 6.Poznajem par ljudi koji su na taj nacin otisli raditi u BiH, a ovdje su recimo bili nezaposleni.Neki od njih daju nekakve casove kompjutera, a nisu nikakvi strucnjaci-vec jednostavno ljudi koji su bili zainteresovani da odu dole, privremeno.
Mislim da je znacaj takvih projekata za zemlju-nikakav!

Post Reply