projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#76 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by notsure »

Žmigavac se ne daje pri ulasku, ali se mora dati pri izlasku.

Image Image

A za bicikle... naravno da ih ima malo kad nemaju kuda. Nadam se da će trotoare na GGMu barem ofarbati crveno/zeleno kao u Sloveniji, pa pola trotoara za pješake a pola za bicikle. Ne trebaju onda posebne staze.

Image

I stvarno... pješaci su nagrabusili.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#77 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Bobi »

Bubalo1 wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Kamion :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Image
E ja cirkusa :D, a policije nigdje :D .
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#78 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

belfy wrote:pa po gradu se i ne trkaju nikakvi sinovi tajkuna. ili su auta stara po 20 godina ili su strane table. nesto mimo toga je toliko rijetko da nije vrijedno pomena. mada, ja zaista odavno i nisam vidio da neko divlja autom po gradu.

sto se tice ovog tvog komentara da ako nema biciklisticke da ga i ne prave mogu reci - jako smijesno. pored sve infrastrukture koja nam fali ne podrzati barem ovo samo zato jer, eto, nema biciklisticke staze je zaista samo smijesno. kad si vec kod pjesaka, ako se sa ovim saobracaj koliko-toliko rastereti, a ja vjerujem da bi trebao, onda ce i oni lakse prelaziti ulicu i rjedje susretati se sa neuroznim idiotima za volanom. a ako si povjerovao u tu izjavu "najnadjebivije saobracajnice" onda je do tebe.
Izvinite glasnogovornice H.S. nismo Vas prepoznali...Crveni audiji A5,sivi TT, odredjeni modeli Volva, koji prolaze kroz crveno preticucu sve koji u koloni cekaju na zeleno nisu sigurno sinovi tajkuna :-) ...a ti kao i nasi policajci (koje inace i ne krivim, jer da postupe kako dolikuje vjerovatno bi zaradili disciplinsku) koji na ovakve stvari okrecu glavu i kazu da nisu vidjeli...
Ja i tvrdim upravo da Zenici fali mnogo toga od infrastrukture, a ti ako vjerujes da ce ovaj projekat, koji je star vise od 30 god. i pravljen jos u vrijeme kada su rudnici Raspotocje kao i Prim radili punim kapacitetom, rasteretiti saobracajne guzve na dva mosta, onda je do Tebe...Ja licno nisam ubjedjen...
I jos da dodam, ako se vec zaduzujemo i pravimo saobracajnice za 21 vijek/stoljece zar nije normalno da iste prilagodimo barem malo onima koje zahtijevaju propisi EU...Da se sve ovo radi od nasih sredstava, ja bi bio jako ponosan, ali zaduziti i naredne generacije za ovo... :?
No kako kazete glasnogovornice, "struka" je kazala kako je ovo nesto naj...
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#79 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Mustang1 »

Kruzni tok bi TREBAO ali kazem TREBAO da rastereti saobracaj .. ALI kod nas ga nece NIKAD rasteretit jer nasim seljacima ce trebati godine da skontaju kako to funkcionise :D
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#80 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by belfy »

sto me ljudi tako pogresno tumacite? kad sam rekao da se ne trkaju nisam mislio da nisu supci u saobracaju. da, sinovi tajkuna obilaze kolone, prolaze kroz crveno i prepadaju pjesake, ali sam rekao da se ne trkaju. trkaci su obicno bubuljicari koji sjednu u auto od starog koji je jedva prosao tehnicki pregled. to sam mislio kada sam rekao da se sinovi tajkuna ne trkaju. kako ste vi uspjeli procitati to na sta odgovarate ja neznam.

norm, ocekivao sam da cu odmah biti prozvan husinim advokatom, ali svoje misljenje iznosim onakvo kakvo jeste. ovo sto pominjes da je projekat star i nece rijesiti probleme na mostovima. heh, pa nek ide jedno po jedno. eto za mostove nikada nije ni postojao projekat prosirenja ili dodavanja nekog novog. dakle, nek se napravi ovo sto ceka 30 godina (kako ti rece), a onda nek idu na sljedece. sta bi sad trebalo odjednom da obustave sav saobracaj na jedno 4-5 godina da odrade sve odjednom? od kojih para? i ovo sto rade od ovog kredita ti sam tvrdis da nisu trebali jer je kao zaduzuju naredne generacije. dakle da su uzeli jos vise kredita da naprave i mostove ti bi opet pljuckao kao i sada. i ja nigdje nisam rekao da je neka struka rekla bilo sta, niti da je bilo sta "naj". to si ti rekao, ali izgleda da ti ne citas ono sto pises. evo da ti pokazem i kako si to rekao i sta sam ti ja odgovorio:
belfy wrote:
Norm wrote:Ako nisu, kako to po izjavi H.S. moze da bude GM kakvu nijedan grad u Evropi nema...Izjava je data u jednom od proslih brojeva Nase Rijeci koja btw izlazi u Zenici...
...a ako si povjerovao u tu izjavu "najnadjebivije saobracajnice" onda je do tebe.
Last edited by belfy on 07/04/2012 11:16, edited 2 times in total.
User avatar
samo_ti
Posts: 1440
Joined: 02/12/2008 00:53
Location: Jalija Columbia

#81 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by samo_ti »

Kako se Porča smirio, nema vise "trkaca" u Zenici :) :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#82 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

belfy ne shvataj ovo licno i nisam rekao advokat nego glasnogovornik... :-D
Postujem izrazavanje licnog misljenja i stava, Zenici treba nekakvo rijesenje za saobracajne guzve ali i dalje sam stava da GGM to pitanje ne rijesava na najbolji nacin i da nije vrijeme uzimati tolike kredite za polovicna rijesenja...zato i jesam skeptik glede ovoga projekta...druga je stvar stokruznitokovi u Zenici nece biti dovoljno veliki da saobracaj tece bez problema, jer jednostavno nema toliko prostora na postojecim raskrsnicama, a ako uzmu jos dio trotoara da iste naprave opet su pjesaci ti koji ce biti zakinuti...al je.o pjesake... :-?
Treca stvar, sticajem okolnost znam da se ovo neradi samo zbog saobracaja u Ze...Inace svaki projekat koji cini Zenicu urbanom sredinom zdusno podrzavam...
Taj projekat se trebao modifikovati i prilagoditi sadasnjim potrebama saobracajne infrastrukture a ne koristiti projekat star 30 god. U tom slucaju kreditna sredstva bi bila utrosena zaista na rijesavanje problema a ovako se trebamo zaduziti za jos 35 mil. da bi napravili zaobilaznicu koja rjesava problem...Dupli posao...Zasto?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#83 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by motorola01 »

Norm wrote:belfy ne shvataj ovo licno i nisam rekao advokat nego glasnogovornik... :-D
Postujem izrazavanje licnog misljenja i stava, Zenici treba nekakvo rijesenje za saobracajne guzve ali i dalje sam stava da GGM to pitanje ne rijesava na najbolji nacin i da nije vrijeme uzimati tolike kredite za polovicna rijesenja...zato i jesam skeptik glede ovoga projekta...druga je stvar stokruznitokovi u Zenici nece biti dovoljno veliki da saobracaj tece bez problema, jer jednostavno nema toliko prostora na postojecim raskrsnicama, a ako uzmu jos dio trotoara da iste naprave opet su pjesaci ti koji ce biti zakinuti...al je.o pjesake... :-?
Treca stvar, sticajem okolnost znam da se ovo neradi samo zbog saobracaja u Ze...Inace svaki projekat koji cini Zenicu urbanom sredinom zdusno podrzavam...
Taj projekat se trebao modifikovati i prilagoditi sadasnjim potrebama saobracajne infrastrukture a ne koristiti projekat star 30 god. U tom slucaju kreditna sredstva bi bila utrosena zaista na rijesavanje problema a ovako se trebamo zaduziti za jos 35 mil. da bi napravili zaobilaznicu koja rjesava problem...Dupli posao...Zasto?
KAko bolan zasto :) ..pa sta ce Almy&co raditi kad zavrse ovaj posao.Valja ond aprepravke raditi i dizati novi kredit da im se posla napravi.Kod nas se sve polovicno radi i ne radi zbog gradjana,nego zbog ekipe oko nacelnika..
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#84 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Mustang1 »

Bezveze se raspravljate .. Je'l neko bio dole kakvo je stanje danas :D :oops:
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#85 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

Bio na "kruznom" kod Lamele...Teferic, ne znas ko pije ko placa...ojha, udri pa ko prodje...
Ja znam zasto, a pitanje je postavljeno onima koji bez rezerve podrzavaju ovaj projekat...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#86 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by belfy »

a ne znam cemu toliko cudjenje kod guzvi i neznanju ljudi. ja sam relativno dobar vozac, pa sam i sam dva puta zastao da propustim nadolazece s desne strane, jer sam tako navikao. treba vremena dok se naviknes da kao lijevi imas prednost. desilo mi se, i to ne prvi put kad sam prolazio, nego nekoliko puta poslije. svima nam treba vremena da se mijenjaju navike koje smo sticali godinama. ja sam vozac nekih nepunih 9 godina i sada bih preko dana trebao da se naviknem na englesku voznju na samo djelicu saobracaja. ne ide tako, hebiga.

norm, ni ja nisam misljenja da ce rijesiti probleme guzvi u saobracaju, ali sam siguran da je ovo pozitivan pomak u rjesavanju istih. svi znamo da je ovo dio predizborne, i to pazljivo planiran. ali to nije razlog da se ne vide i pozitivne strane. nek do iducih izbora urade nesto i sa mostovima u sklopu predizborne ja bih bio jako zadovoljan. takodjer, ne slazem se da ce pjesaci igdje biti zakinuti. cak mislim da je nemoguce pjesake zakinuti gradnjom bilo kakvih puteva, ali to je druga prica, pa da ne sirimo.
jedino mi nije jasno ovo sto kazes da se ovo ne radi samo radi saobracaja u ze. osim ako nisi mislio na politicke razloge, ali njih vec pomenuh...
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#87 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Mustang1 »

Kad sam na utakmicu isao jedan ukljucio sve cetiri i ide kruznim tokom ( mislim da je jedan puni krug obisao dalje nisam vidio ) a jedan dao lijevi zmigavac ( prema unutrasnjosti kruznog toka) :D :thumbup:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#88 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by kamen spoticanja »

ja sam vala bio pristalica gradnje i jos uvijek sam,po matrici nek se gradi i nek se lova upumpava u sistem(relativno kredit je skoro pa dzaba) i nisam se puno bavio stvarima struke i pitanjem hoce li ggm smanjiti guzvu u gradu,ali sam nedavno cuo na takvo postavljeno pitanje,husu kako kaze da ce to rijesit tunelom izmedju crkvica i blatuse :shock: :-) jer on voli gradove s tunelima 8-)
tako da rijesavanje guzve na mostovima vjerovatno ostaje u emanet nacelniku koji dolazi uz simbolican dug od 30 miliona KM-a :P
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#89 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by dinozzoM6 »

tunel :O wooow
pa isplativije je napravit 2 nova četverotračna mosta xD
nemamo mi Dunav širok kilometar pa da nam trebaju tuneli xD
Huso kralj xD
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#90 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by kamen spoticanja »

dinozzoM6 wrote:tunel :O wooow
pa isplativije je napravit 2 nova četverotračna mosta xD
nemamo mi Dunav širok kilometar pa da nam trebaju tuneli xD
Huso kralj xD
bilo bi jos vise cool da nam i u tunelu naprave jedan kruzni tok :D
pa nek i hala gori
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#91 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by dinozzoM6 »

hahahh, i to što kažeš :D

sad nešto razmišljam, dobro rješenje bi bilo onaj pješački most na Kamberovića polje ispod Bosanke, napravit ondje kružni tok, most novi napravit, da mogu i auta preko njega, i spojit gore na nadvožnjak, da imamo i mi "Y" haha
to bi smanjilo gužve xD
kad već o tunelima razmišljamo, ima se para xD
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#92 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

Ihhh odoste vi daleko u buducnost...
Salu na stranu, zar nije bilo jednostavnije popravit sadasnje saobracajnice, uvesti nesto tipa kruznog toka Sarajevskom do Odmuta pa nazad bulevarom do Stanice, imas vec dvije trake u jednom smjeru...Sva infrastruktura je tu, samo malo urediti odvijanje saobracaja...A jos bi imali love da pravimo i prolaze za pjesake i (ponovo) stazu za bicikliste...
Ja inace volim biciklizam i ABD samo da mi malo djeca odrastu pa svi na bikeove...ako se bude imalo kuda...
A mozda i grijesim...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#93 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Eborg »

Ma neka za početak fakat samo nanesu onaj nehabajući materijal (nešto kao oni zeleni trotoari u Sarajevu) na jedan dio trotoara i neka to bude za bicikliste.
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#94 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by dinozzoM6 »

Norm wrote:Ihhh odoste vi daleko u buducnost...
Salu na stranu, zar nije bilo jednostavnije popravit sadasnje saobracajnice, uvesti nesto tipa kruznog toka Sarajevskom do Odmuta pa nazad bulevarom do Stanice, imas vec dvije trake u jednom smjeru...Sva infrastruktura je tu, samo malo urediti odvijanje saobracaja...A jos bi imali love da pravimo i prolaze za pjesake i (ponovo) stazu za bicikliste...
Ja inace volim biciklizam i ABD samo da mi malo djeca odrastu pa svi na bikeove...ako se bude imalo kuda...
A mozda i grijesim...
Image

Na početku priče o GGM-u, ja sam baš o tome mislio
napraviti krug, puno puno protočnije saobraćajnice (povezanost nije problem, imamo dovoljno "poprečnih ulica"), ne bi bilo potrebe za velikim proširivanjem postojećih prometnica, tu i tamo samo dodati koju traku za isključenje/skretanje i to je to, jedan veliki zeleni val da ide u krug i no problem :)
Na to eventualno dodati još jedan most negdje između ova postojeća dva i to je to...
Mislim da ne bi koštalo više od GGM-a :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#95 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

Ma kakvi vise...
Ostalo bi jos love za brdo "rondo(v)a"... :D
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#96 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by belfy »

kruzni tok koji je dinozzoM6 predlozio nije moguc, a niti bilo kakav koji uzima kao dionicu ulice od petlje do sena i sarajevsku ulicu. cijela ta trasa je put za kamione koji sabracaju prema mittalu, rudniku i ostalim dijelovima, a kojima je zabranjeno saobracanje gradom. ako bi se tu napravila jednosmjerna ulica u bilo kojem smjeru dobili bi jako puno kamiona koji tutnje gradom. to ne samo sto je ruzno, nego bi se pravila i velika guzva i saobracajnice brze unistavale. zbog zabrane za kamione bulevar i jeste u puno boljem stanju nego ulice koje sam naveo. tesko je zamisliti bilo kakav kruzni tok sa postojecim saobracajnicama. ali posto nisam te struke, mozda se i moze naci neko rjesenje sa izgradnjom nekih manjih saobracajnica koje bi omogucile prevazilazenje ovog problema, pa da se moze napraviti kruzni tok...
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#97 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by dinozzoM6 »

a vidiš, nisam na teretnjake ni mislio, hmm
Sarajevo ima svoj "tranzit", što kažeš, mi toga nemamo, jedino ih natjerat da idu M17-kom do petlje pa onda odozgo na Željezaru xD
hahah
dobro je i ovako :P
pogotovo kad se sve završi, bit će fakat bolje nego je sad, samo koliko, i da li za 25 M€ bolje, to je pitanje, al' opet, kredit je isuviše povoljan, pa ne mogu da kažem da ne valja :)
bit će dobro, samo će trebat dobrog strpljenja i čeličnih živaca slijedeće dvije godine dok se finishira...
a evo gledam na jpautoceste.ba, do kraja marta su izbušili po 500m onog tunela Vijenac svake cijevi sa svake strane, ukupno par metara manje od 2 km, a ukupna dužina obe cijevi 5,nešto kilometara
a radi se trasa od Kaknja do tunela, i od tunela do Drivuše, ja mislim da će taman tu negdje završiti se i A1 Zenica-Sarajevo i GGM.
Neki dan sam slušao saopćenje iz JPACFBiH, da planiraju do kraja 2014. napravit ukupno 135 km, sve od Zenica (Sjever) do Tarčina dole iza Sarajeva
ih ako uspiju, predobro :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#98 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

Pa zato se svugdje u svijetu (ili barem u Evropi) Poslovna zona odvaja (saobracajem) od gradske...
A koliko sam uspio skontati i dalje ce teskasi tutnjati GGM-om...
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#99 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by dinozzoM6 »

Norm wrote:Pa zato se svugdje u svijetu (ili barem u Evropi) Poslovna zona odvaja (saobracajem) od gradske...
A koliko sam uspio skontati i dalje ce teskasi tutnjati GGM-om...
Tutnjati nego šta, nažalost, nemaju kuda drugo... :(
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#100 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by belfy »

krad je koncipiran tako kako jeste i ludo bi bilo pricati kako bi trebalo biti ovako ili onako. usput, sumnjam da je toliko ljudi primjecivalo te kamione, upravo jer su diskretno izdvojeni tim "okolnim" putem. eh sad, GGM za njih zaista nije rjesenje, ali ce sigurno biti lakse saobracati ako oni vec imaju traku za sebe.

s druge strane, dio rjesenja se moze naci i u GGM-u. recimo, ovaj most u Lukovom polju bi se mogao spojiti na M17 i time su rijeseni rudnik, prim i sav onaj proizvodno/trgovinski dio u Raspotocju i Lukovom polju. problem ostaje sa kamionima koji trebaju doci do zeljezare (a ciji broj je veliki) i Kanala. postoji vise rjesenja koje ja tu vidim. jedno bi bilo, recimo, spajanje M17 sa onim nadvoznjakom u Peharama kojim bi se kamioni ukljucivali direktno na Kanal i imali put i prema zeljezari i prema poslovnoj zoni na Kanalu (ne znam da li je ono zvanicno poslovna zona, ali od mljekare do Brane ima dosta poslovnih objekata prema kojima saobracaju kamioni). drugo rjesenje bi bilo izgradnja novog odvajanja sa M17 preko pruge na sami pocetak Kanala (gdje je autobusna okretaljka Kanal-Bolnica). u oba slucaja je pitanje kako uraditi odvajanje kamiona iz oba smjera bez zaustavljanja na M17 i cini mi se da je to lakse izvesti na nadvoznjaku, ali tamo ima dosta kuca i pitanje je kako bi tamo islo sa imovinsko-pravnim odnosima, dok je na Kanalu po tom pitanju sve drzavna svojina.

vjerujem kada bi se detaljno obisao svaki dio da bi se moglo naci najpovoljnije rjesenje, pa mozda cak ni skupo.
Post Reply