Project menagment

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#1 Project menagment

Post by BiBi911 »

Poz mladja raja, da li je ko od vas imao iskustva sa ovom organizacijom
https://www.pmi.org/

Negdje su mi iskocili prijavio se I sada razmisljam jel OK imati ovu diplomu ili su I oni na nivou Travnika.

Ono super su oni samo da se gdje ne prijavim I ljudi mi na razgovoru xxxxxx

PS. Ne zivim(radim) u Bosni
Drugclanbiblioteke
Posts: 128
Joined: 06/10/2020 17:51

#2 Re: Project menagment

Post by Drugclanbiblioteke »

Upoznat sam sa radom par clanova, nazalost.
U nepostojanju ozbiljne certifikacije za ovaj tip posla imamo ovu "organizaciju" koja odrzava seminare i predavanja.
Koliko se isplati nisam siguran ali osim pumpanja ega 50 ak clanova u BiH dosta jalovo.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#3 Re: Project menagment

Post by baja »

ne znam sta je mlađa raja ali evo me :)

OK je biti dio te priče jer ta certifikacija (nije to fakultet) nije tako loša i cijeni se pri zaposlenjima (posebno IT firme). No PMBIH jesu prilicno zatvoreni. Ne moras biti njihov cclan da bi se certifkovao. Ali ti je lakse doci do info od njih, cim pljunes 100km za clanstvo :)

Da bi polozio trebas prvo poslusati 35h predavanja tj zaraditi njihove bodove PDu kako ih zovu. To mozes kod njih platiti 900KM kurs i ne vrijedi tih para, pogotovo ovisi ko ti je predavac. Ona doktorica je tanka!
Onda se ufatis knjige PMBOOK i naucis procitas i pokusas svhatiti materiju. Niije komplikacija ali ima dosta terminologije/metodologije koju usvojis jer vjerovatno vec slicno radis samo ne znas da se zove tako. 3mjeseca su dovoljna

na udemy 35 bodova mozes zaraditi tako sto odslusas kurs nekog od verifikovanih predavaca (Anrew Ramdayal najbolji a ima i onaj James/Jason sa cvikama)..i to te kosta cca 15$ (mjesto onih 900KM!!!)

Onda sebi uplati ispit u testing centru (da li logosoft ili neki drugi, raspitaj se..mjenjalo se to), ima opcija da polazes kuci ali je bas ono ne bih preporucio. Tek onda si certifikovan.

PS vidim nisi u BIH. Nemas onda nista sto si kod njih clan, svaka drzava ima svoj branch pa ako ti treba trazi lokalno. Za certifikaciju ti je svugdje isto vrijedi.
Last edited by baja on 22/05/2023 09:37, edited 1 time in total.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2451
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#4 Re: Project menagment

Post by cenecimoveocino »

ovisi u kojim oblastima hoces da budes PM, da li u okviru Evropskih projekata - apliciranje na sredstva ili u okviru neke IT kompanije.
Za IT kompanije procitas dvije knjige iz te oblasti i hop. SCRUM je dovoljan nista strasno.

Nesto kompleksnije je za EU projekte ali opet sve mozes naci na internetu kakvih crnih 900KM :-) :-)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#5 Re: Project menagment

Post by dr_Evil »

BiBi911 wrote: 21/05/2023 18:23 Poz mladja raja, da li je ko od vas imao iskustva sa ovom organizacijom
https://www.pmi.org/

Negdje su mi iskocili prijavio se I sada razmisljam jel OK imati ovu diplomu ili su I oni na nivou Travnika.

Ono super su oni samo da se gdje ne prijavim I ljudi mi na razgovoru xxxxxx

PS. Ne zivim(radim) u Bosni
Gledaj radim jednim dijelom kao PM vec godinama. Ako zelis nesto sta je svugdje isto polozi PMP, to mozes online uzeti predavanja ili sam knjige nabubaj i izadji na ispit.

A i svaki master unutar toga ti se jedanko racuna. U osnovi bitno je da znas vodit poslove, a papir manje vise. Ne znam u kojoj si struci.

Ne znam ko kod nas devri oko PMP-a ali znam da sigurno ima, ja sam davno polagao van BiH. I nikad me niko nije upitao za taj papir, niti ih je zanimalo, mada je meni to sporedno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6 Re: Project menagment

Post by dr_Evil »

Usput zbog naslova teme @BiBi911

Kada sam poceo raditi za inostranstvo, bilo je nas par iz BiH, davno je to bilo moj sine. I ovaj nas lider, skandinavac, kada sam jednom napisao project menagment se nasmijao i rekao da bas svi pisemo istu gresku, pise se mAnagment :)

ETo, skomni doprinos, svi se sjetite ove anegdote.

Jos neke tipicne greske koje sam pravio, see you for 15 min - ne ide for nego see you IN 15 min. Ono tipicna nasa :D
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#7 Re: Project menagment

Post by BiBi911 »

Tnx na odgovorima, prijavio se platio sada cekam termin kada pocinje taj kao kurs/škola.pa poslije polaganje.

Ludi svabo daj mu samo papire da se pokrije.

Hvala velikacka svima
Post Reply