Programer u Njemackoj bez diplome

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#26 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by insomnia78 »

Nemas ti druze pojma. Mirso je cito na internetu
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#27 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by un1ted »

a koji zele ozbiljnu IT karijeur pati sa ETF-om
Prva nebuloza...

Druga jos gora
buduci da uz relativno malo truda dobijes solidno placen posao.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#28 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Hvala na izuzetno ozbiljnom i argumentovanom odgovoru :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#29 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by vjesticanametli »

gidra wrote:
vjesticanametli wrote:Eng i njem...hamburg...platu necu reci osim da sam super zadovoljna ali u sept su preg. Za povisicu opet :D ma super mi je hahhahah
Plus sto popujem nasima na balkanu oko sapa hahjaja jer firma uvodi sap u sve zemlje gdje postoji :-) luda kuca
Zanima me šta popuješ ljudima u BiH oko SAP-a, da rade na uvođenju istog?
Godišnja SAP licenca po korisniku košta oko 1200 KM a uvođenje SAP-a nevjerovatno puno košta za naše uslove.
Firma je njem. I u sve svoje poslovnice uvodi sap...znam ja koliko kosta....milioniiii a dok dve fercera da se roknes hahhahaha
Ima posla ko u prici..ne govore svi eng i njem pa uskocim malo :mrgreen:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#30 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

bosnianidiot wrote:Nisam ja nista zaboravio, i sam sam "IT strucnjak sa liste deficitarnih zanimanja" i radim u Njemackoj vec neko vrijeme.
Moze, buduci da se radi o cijeni ispod realne cijene rada. 1500 netto je nekih maksimalno 2300 - 2500 brutto, sto u IT industriji apsolutno ne moze proci. Ukoliko firma podigne cijenu na razumnu, i tada nema nikog iz EU ko se prijavio za identican posao, onda mozes dobiti Vizu.

Ne zelim nikog da demotivisem, ali postoji razlog zasto se vecina koji zele ozbiljnu IT karijeur pati sa ETF-om, a ne zajebava po Wordpress tutorijalima. Postoji i razlog zasto za Plavu kartu postoji minimalna granica od 41k eura, koja je bukvalno mjera realne pocetne plate za IT strucnjaka u EU (iako je i ona spustena, buduci da za zanimanja izvan MINT profesija granica iznosi skoro 60k Eura).

Njemacke firme iz BiH uvoze IT strucnjake, inzinjere i doktorante. Za sve poslove koje mozes nauciti u godinu dana, preko raznih IT akademija ili Youtube tutorijala, u Njemackoj postoji nesto sto se zove Ausbildung, gdje te firma uzme na godinu dana i skoluje za posao.
Nakon toga ima gotovog strucnjaka samo za taj posao. Takvih u EU ima koliko hoces, buduci da uz relativno malo truda dobijes solidno placen posao.


Trziste je izuzetno regulirano, za sto sam ja izuzetno zahvalan, jer drzi cijenu mog rada na nivou na kojem treba biti.
Kod nas ces cuti price nekoga ko je uspio dobiti posao po nizoj cijeni, ali taj ti obicno ne navede da preko tetke ima hrvatsku putovnicu, i samim tim je EU gradjanin.
Uvijek postoji nacin da se neko "provuce", ali iskreno to je neznatan procenat.
Vidio sam tonu oglasa za IT gdje navode pocetnu platu oko 1500€ pa navise zavisno od skole i iskustva. :?
Sto mislis da 1500€ ne moze proci kao plata za juniora bez faksa i bez nekog velikog iskustva ?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#31 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Nemas ti druze pojma. Mirso je cito na internetu
:lol: :lol: Teka ekspert za statistiku...miran..
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#32 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

mirsek wrote: Vidio sam tonu oglasa za IT gdje navode pocetnu platu oko 1500€ pa navise zavisno od skole i iskustva. :?
Sto mislis da 1500€ ne moze proci kao plata za juniora bez faksa i bez nekog velikog iskustva ?
Kao prvo, kako vidis 1500 eura u oglasima? U oglasima se uvijek navodi brutto plata.
Ono sto sam naveo nije da ti oglasi ne postoje, nego da po toj cijeni rada 99,99% ne mozes dobiti vizu. Za tu cijenu rade studenti bez iskustva iz Rumunije, Bugarske, ondnedavno i Hrvatske.
Ova floskula o IT-u kao "deficitarnom zanimanju" ne znaci da svako ko zna instalirati Windows moze otici u Njemacku i raditi u IT-u.
Deficitarno zanimanje znaci samo da su potrebnu minimalnu platu za Plavu kartu spustili sa regularnih blizu 60k godisnje, na 41k godisnje (i svake godine se ova granica podize).
Stvar je u tome sto Njemackoj toliko ne trebaju takozvani "code monkey" programeri, koji ce dobiti zadatak da isprogramiraju neku funkcionalnost, ili odrade sitne promjene na interfaceu i slicno. Za to postoje firme u Indiji, Rumuniji, te kod nas u BiH, koji dobiju taj dio posla.
Njemacka trazi konkretno Software inzinjere, ljude koij imaju inzinjerski background i mogu na osnovu potreba krajnjeg kupca odraditi dizajn, planiranje, vodjenje projekta, i na kraju delegiranje zadataka firmama iz gore navedenih drzava. Takodjer se traze security eksperti, inzinjeri mreza, masinstva i slicno, ukratko strucnjaci za poslove koje ne mozes nauciti u godinu dana Ausbildunga.

@mirsek, vidim da ti nicija iskustva ne mogu promijeniti misljenje, i sretno, furaj svoje. Uvijek postoji onaj promil sanse, i iskreno ti zelim da uspijes. Govorim samo realno stanje, na osnovu iskustava velikog broja ljudi.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#33 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

bosnianidiot wrote:
mirsek wrote: Vidio sam tonu oglasa za IT gdje navode pocetnu platu oko 1500€ pa navise zavisno od skole i iskustva. :?
Sto mislis da 1500€ ne moze proci kao plata za juniora bez faksa i bez nekog velikog iskustva ?
Kao prvo, kako vidis 1500 eura u oglasima? U oglasima se uvijek navodi brutto plata.
Ono sto sam naveo nije da ti oglasi ne postoje, nego da po toj cijeni rada 99,99% ne mozes dobiti vizu. Za tu cijenu rade studenti bez iskustva iz Rumunije, Bugarske, ondnedavno i Hrvatske.
Ova floskula o IT-u kao "deficitarnom zanimanju" ne znaci da svako ko zna instalirati Windows moze otici u Njemacku i raditi u IT-u.
Deficitarno zanimanje znaci samo da su potrebnu minimalnu platu za Plavu kartu spustili sa regularnih blizu 60k godisnje, na 41k godisnje (i svake godine se ova granica podize).
Stvar je u tome sto Njemackoj toliko ne trebaju takozvani "code monkey" programeri, koji ce dobiti zadatak da isprogramiraju neku funkcionalnost, ili odrade sitne promjene na interfaceu i slicno. Za to postoje firme u Indiji, Rumuniji, te kod nas u BiH, koji dobiju taj dio posla.
Njemacka trazi konkretno Software inzinjere, ljude koij imaju inzinjerski background i mogu na osnovu potreba krajnjeg kupca odraditi dizajn, planiranje, vodjenje projekta, i na kraju delegiranje zadataka firmama iz gore navedenih drzava. Takodjer se traze security eksperti, inzinjeri mreza, masinstva i slicno, ukratko strucnjaci za poslove koje ne mozes nauciti u godinu dana Ausbildunga.

@mirsek, vidim da ti nicija iskustva ne mogu promijeniti misljenje, i sretno, furaj svoje. Uvijek postoji onaj promil sanse, i iskreno ti zelim da uspijes. Govorim samo realno stanje, na osnovu iskustava velikog broja ljudi.
A ne, hvala tebi sto ovako iscrpno pises, svaka informacija je vise nego dobrodosla.
A ovo gdje vidim da je netto plata 1500€, pa bas tako sto preracunam brutto od 2300-2500€ koji se navodi u oglasu u netto zato sam stavio OKO 1500€ jer ne znam u koji poresku klasu osoba spada i koliki ce porez platiti.
Meni onda na osnovu tvoga odgovora jedino ostaje da upisem u BiH neki master koji ima veze sa IT-om ili cak mozda u inostranstvu.
A de mi reci po tebi kakve sanse moze imati osoba sa zavrsenim FIT-om, par godina radnog iskustva i solidnim brojem zavrsenih projekata na svom git-u ?
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#34 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

mirsek wrote: A ne, hvala tebi sto ovako iscrpno pises, svaka informacija je vise nego dobrodosla.
A ovo gdje vidim da je netto plata 1500€, pa bas tako sto preracunam brutto od 2300-2500€ koji se navodi u oglasu u netto zato sam stavio OKO 1500€ jer ne znam u koji poresku klasu osoba spada i koliki ce porez platiti.
Meni onda na osnovu tvoga odgovora jedino ostaje da upisem u BiH neki master koji ima veze sa IT-om ili cak mozda u inostranstvu.
A de mi reci po tebi kakve sanse moze imati osoba sa zavrsenim FIT-om, par godina radnog iskustva i solidnim brojem zavrsenih projekata na svom git-u ?
Nije problem, danas je malo sporiji dan na poslu pa mogu razmijeniti svoje iskustvo.
Sto se tice sansi takve osobe, ako ima znanje i iskustvo, ne bi trebalo da ima problema u pronalasku posla.
Pretpostavljam, iako nisam provjerio, da je FIT priznat u Njemackoj, i sa tim referencama ne bi trebao biti nikakav problem dobiti Plavu kartu.
Vecina njemackih firmi, ukoliko im je zaista potreban radnik, ce ponuditi tih pocetnih 40tak hiljada godisnje bez problema.
Kasnije plata raste izuzetno brzo ukoliko si dobar u svom poslu.

Master ti je definitivno najbolja opcija. To su dvije godine tvog zivota koje ce ti se visestruko isplatiti. Sjetit ces me se kad potpises ugovor o radu, posaljes ga mailom ambasadi sa prevodom diplome, i dobijes prioritetni termin za 10 dana od slanja maila, i gotovu vizu za dva dana, dok ljudi cekaju na termin i po godinu dana. Doduse, sad za Plavu kartu postoje posebni termini pa se ni s tim ne moras zamarati.

Postoji uvijek i opcija da nadjes firmu i odradis Ausbildung u Njemackoj, mislim da je zvanje koje time dobijes "Fachinformatiker", ali nisam upucen na koji nacin se do toga dolazi i sta je sve potrebno da bi dobio tu vizu. Mislim da moras imati ozbiljan stek novca, ili eventualno nekoga u Njemackoj ko garantuje da te moze izdrzavati u toku Ausbildunga (okvirno godinu dana). Ali to vec nagadjam.
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#35 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Chischo »

...
Last edited by Chischo on 06/04/2018 08:56, edited 1 time in total.
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#36 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Chischo »

bosnianidiot wrote:Ne prica niko ovdje o Mirseku.

Zanima me @Chischo, na koji nacin je uspio izgurati radnu vizu sa tako niskom platom u IT struci.
Iskreno nema sanse, tako da pretpostavljam da osoba ima EU pasos
Imam EU pasos, ali prije mene je dosao i kolega iz Bosne koji nema. U pocetku je radio remote, dok nije dobio termin u ambasadi i sredio papire. Mislim da nisi 100% upravu kada se radi o dolasku bez plave karte. Cinjenica je da Njemaci vole certifikate, diplome i potvrde, ali ako znas posao i ako se svidis poslodavcu, mozes biti i bez identiteta, ljudi ce se ovdje pobrinuti da ti sve srede - legalno, naravno.

Kada pricamo o plavoj karti, onda je to druga prica, tu se razmatra minimalna plata za odgovarajucu struku.

Iskren da budem nisam se puno bavio procedurama dolaska za ljude koji nisu EU gradjani, jer me se to nije previse ticalo, ali upoznao sam barem 10 ljudi sa podrucja ExYU koji rade za ispodprosjecne plate u IT-u i naravno uce jezik, posao, i kako razvsrstati smece :)

Gubljenje vremena po kojekakvim skolama, fakultetima i slicno ne bih preporucio (pogotovo u Bosni), niti bih omalovazavao znacaj internet tutoriala, knjiga i kurseva. Ako imas afinitet, uzmi par godina uci Javu preko tutoriala, stisni zube jos par godina, radi za ispodrposjecnu platu, beri znanje, uci jezik i za 5 godina ces imati bruto 60.000 ;) Naravno, vrlo je bitno imati afinitet i voljeti IT, jer ovim poslom se ne mozes baviti samouk, ako ga ne volis.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#37 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Chischo wrote: Imam EU pasos, ali prije mene je dosao i kolega iz Bosne koji nema. U pocetku je radio remote, dok nije dobio termin u ambasadi i sredio papire. Mislim da nisi 100% upravu kada se radi o dolasku bez plave karte. Cinjenica je da Njemaci vole certifikate, diplome i potvrde, ali ako znas posao i ako se svidis poslodavcu, mozes biti i bez identiteta, ljudi ce se ovdje pobrinuti da ti sve srede - legalno, naravno.

Kada pricamo o plavoj karti, onda je to druga prica, tu se razmatra minimalna plata za odgovarajucu struku.

Iskren da budem nisam se puno bavio procedurama dolaska za ljude koji nisu EU gradjani, jer me se to nije previse ticalo, ali upoznao sam barem 10 ljudi sa podrucja ExYU koji rade za ispodprosjecne plate u IT-u i naravno uce jezik, posao, i kako razvsrstati smece :)

Gubljenje vremena po kojekakvim skolama, fakultetima i slicno ne bih preporucio (pogotovo u Bosni), niti bih omalovazavao znacaj internet tutoriala, knjiga i kurseva. Ako imas afinitet, uzmi par godina uci Javu preko tutoriala, stisni zube jos par godina, radi za ispodrposjecnu platu, beri znanje, uci jezik i za 5 godina ces imati bruto 60.000 ;) Naravno, vrlo je bitno imati afinitet i voljeti IT, jer ovim poslom se ne mozes baviti samouk, ako ga ne volis.
Znaci pogodio sam :D
Hvala na iskrenom odgovoru, vrlo lako si da pojacas argument mogao reci i da nemas EU pasos.

Osnove matematike i logike su me naucile da uvijek ostavim odredjeni postotak sansi da nisam upravu, i to sam uradio i ovdje. Naravno da ima procenat ljudi koji se na jedan ili drugi nacin uspije "provuci kroz sistem", i zato sam i kolegi rekao da pokusa ako smatra da mu se to isplati.
Problem je sto iz godine u godinu postaje sve teze dobiti vizu (ljudi koji su izvrsili rezervaciju u aprilu 2017. jos nisu dobili termin u ambasadi), dok se standard takodjer povecava, i neka plata sa kojom je non-EU gradjanin mogao dobiti posao u odredjenoj struci prije 4-5-6 godina, sada vise nije dovoljna.

Fakulteti definitivno nisu, i nikad nece biti gubljenje vremena. Pogotovo u IT struci.
Meni je fakultet omogucio da dobijem Plavu kartu nakon zavrsenog fakulteta i manje od godinu dana rada u struci u Sarajevu. Par godina ucenja Jave preko tutorijala ti sigurno nece donijeti ni blizu nivo znanja niti mogucnosti napredovanja kakav ti omogucava npr. ETF.
Naravno, i kroz fakultet je moguce proci bez da ista naucis. Ali takvoj osobi nece pomoci ni 20 godina Java tutorijala, kada nije spremna raditi.

Samouke osobe sa afinitetom prema programiranju itekako mogu uspjeti. Ali to su vecinom ljudi koji se od 14te godine bave programiranjem, i koji su "kroz igru" razvili logiku i razvaljuju na trzistu.

Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
User avatar
B0SNlANKlNGD0M
Posts: 6
Joined: 10/04/2018 00:24

#38 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by B0SNlANKlNGD0M »

mirsek wrote:Ali zaboravio si da su IT strucnjaci na listi deficitarnih zanimanja i da imaju olaksice kod trazenja posla bas zato jer ih fali na trzistu rada. Ako firma ima neki radno mjesto otvoreno par mjeseci i niko iz EU se ne javi a kaze da joj trebaju bas ti skillovi koje aplikant iz BIH ima zar drzava moze sprijeciti firmu da zaposli ovoga iz BIH ???
Trazenje posla je jedna stvar a dobijanje radne dozvole je totalno druga. IT strucnjaci jesu na listi deficitarnih zanimanja i te olaksice koje se spominju se odnose na dobijanje radne dozvole. Ja imam Americki pasos i to mi nista ne bi znacilo da nemam diplomu sa fakulteta. U potpunosti se slazem sa svim postovima koji je napisao drug bosnianidiot :D
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#39 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by PeeJay »

bosnianidiot wrote: ...
Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
To je veoma interesantno zapazanje. Ako bih gledao sa svog ugla zapazanja, mogao bi procijeniti diametralno suprotno: nikad me nitko nije upitao za diplomu, niti sam primjetijo, da bi velik postotak mojih kolega imalo diplomu. Obicno su poslodavce vise zanimala (1) moja izkustva na samom procesnom podrucju (2) moje poznavanje tehnologija, koje bi bilo najbolje aplicirati tijekom rijesavanja nekog procesnog problema. Istina, radim pretezno direktno za proizvodne firme i uvjek ciljam na nadprosjecno dobro placene poslove. Tako da u ohrabrivanje svih, koji imaju jaku zelju i san nesto ostvariti, dodam i ja svoje izkustvo i tako mozda malo pripomognem.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#40 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

PeeJay wrote:
bosnianidiot wrote: ...
Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
To je veoma interesantno zapazanje. Ako bih gledao sa svog ugla zapazanja, mogao bi procijeniti diametralno suprotno: nikad me nitko nije upitao za diplomu, niti sam primjetijo, da bi velik postotak mojih kolega imalo diplomu. Obicno su poslodavce vise zanimala (1) moja izkustva na samom procesnom podrucju (2) moje poznavanje tehnologija, koje bi bilo najbolje aplicirati tijekom rijesavanja nekog procesnog problema. Istina, radim pretezno direktno za proizvodne firme i uvjek ciljam na nadprosjecno dobro placene poslove. Tako da u ohrabrivanje svih, koji imaju jaku zelju i san nesto ostvariti, dodam i ja svoje izkustvo i tako mozda malo pripomognem.
Jel imas ti neki tehnicki faks zavrsen ?
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#41 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by PeeJay »

mirsek wrote:
PeeJay wrote:
bosnianidiot wrote: ...
Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
To je veoma interesantno zapazanje. Ako bih gledao sa svog ugla zapazanja, mogao bi procijeniti diametralno suprotno: nikad me nitko nije upitao za diplomu, niti sam primjetijo, da bi velik postotak mojih kolega imalo diplomu. Obicno su poslodavce vise zanimala (1) moja izkustva na samom procesnom podrucju (2) moje poznavanje tehnologija, koje bi bilo najbolje aplicirati tijekom rijesavanja nekog procesnog problema. Istina, radim pretezno direktno za proizvodne firme i uvjek ciljam na nadprosjecno dobro placene poslove. Tako da u ohrabrivanje svih, koji imaju jaku zelju i san nesto ostvariti, dodam i ja svoje izkustvo i tako mozda malo pripomognem.
Jel imas ti neki tehnicki faks zavrsen ?
Oficijelno imam zavrsenu gimnaziju. Nemam zavrsen faks. Pohadjao sam Fakultet za organizacijske nauke (???) smjer "Informacijske tehnologije u organizaciji procesa", jedva uspjeo da odradim "strucni zadatak" (preddiplomu), imao poprilicno dobar prosjek (8,2) ali igrom slucaja nikad nisam diplomirao. Miris novca mi je nekako vise prijao, nego akademsko pisanje nekih tekstova, koji ne sluze nicemu. :mrgreen:

Edit: kad gledam unazad, mislim, da je bitnije to, sto kaze kolega gore, da sam prve redke pisao u Simons Basicu jos u osnovnoj in Borlandovom Turbo Pascalu kasnije u srednjoj, dok izraz "IT" jos nije ni postojao, nego faks. Znanje programiranja tako nekako primjerim sa znanjem jezika... netko moze znat nas, slovenski, njemaci, engleski,... ali to je samo temelj. Za napisat pjesmu, novinarski clanak ili upustvo za uporabu, trebaju druga znanja i sposobnosti, kojima je jezik samo nacin izraza (formulacije). Tako je i programiranje samo opis nekog postupka, a definisanje tog postupka zahtjeva znanje, dok programski jezik mora biti nesto, o cemu covjek uopste vise ne razmislja (svjestno).
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#42 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

PeeJay wrote:
Oficijelno imam zavrsenu gimnaziju. Nemam zavrsen faks. Pohadjao sam Fakultet za organizacijske nauke (???) smjer "Informacijske tehnologije u organizaciji procesa", jedva uspjeo da odradim "strucni zadatak" (preddiplomu), imao poprilicno dobar prosjek (8,2) ali igrom slucaja nikad nisam diplomirao. Miris novca mi je nekako vise prijao, nego akademsko pisanje nekih tekstova, koji ne sluze nicemu. :mrgreen:
Nemoj tako, fakultet je dobar temelj ako se posvetis ucenju na pravom nivou. :thumbup:
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#43 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Ironman_88 »

PeeJay wrote:
bosnianidiot wrote: ...
Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
To je veoma interesantno zapazanje. Ako bih gledao sa svog ugla zapazanja, mogao bi procijeniti diametralno suprotno: nikad me nitko nije upitao za diplomu, niti sam primjetijo, da bi velik postotak mojih kolega imalo diplomu. Obicno su poslodavce vise zanimala (1) moja izkustva na samom procesnom podrucju (2) moje poznavanje tehnologija, koje bi bilo najbolje aplicirati tijekom rijesavanja nekog procesnog problema. Istina, radim pretezno direktno za proizvodne firme i uvjek ciljam na nadprosjecno dobro placene poslove. Tako da u ohrabrivanje svih, koji imaju jaku zelju i san nesto ostvariti, dodam i ja svoje izkustvo i tako mozda malo pripomognem.
Mogu potvrditi da faks i završena diploma ne igraju skoro nikakvu ulogu, puno bitnije je praktično iskustvo i poznavanje materije. Ko nema prakse, pažnju bi posvetio raznim tečajima, doškolovanjima itd. koje si samoinicijativno odabrao i odradio - to je jedan ogroman plus. Ne iz razloga što se očekuje da si ekspert na tom području u kojem si pohađao kurseve i da znaš sve i svašta, već je to jasan indikator da si spreman učiti, razvijati se bez da te neko tjera i voda te za ruku. U IT sektoru (i u mnogim drugima) je ta osobina na prvom mjestu kad je početnik u pitanju. Ne očekuje niko da imaš neko znanje, već je ključno da li si ti taj koji se može ukopiti, naučiti stvari, djelovati proaktivno i dinamično...
I sam imam pišljivu diplomu srednje škole sa vrlo skromnim uspjehom (čak jednom bio pred izbacivanjem iz škole, mladost-ludost :D ), danas radim isto i zarađujem isto kao kolege sa završenim faksom. Ništa protiv faksa i diplome, ali ni Njemačka ni Austrija nisu uopšte nimalo opsjednute diplomama, već je puno bitnije to što sam gore napisao. Kolegica koja radi na selekciji potencijalnih kandidata mi je čak pričala da su joj posebno zanimljivi kandidati koji su radili sve i svašta u životu, počinjali i prekidali razne faksove i poslove - ta osoba je navikla nalaziti se u novom okruženju, krenuti od nule, probijati led itd. Kaže da su apsolventi faksa koji u CV-u nemaju nikakvih "trzaja" u stranu često mačak u vreći, pošto "samo" završen faks ne odaje previše zanimljivih osobina relevantnih za tu poziciju.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#44 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Ljudi, promasili ste poentu.
Nije nemoguce doci do posla u Njemacku, nemoguce je doci do VIZE za posao u Njemackoj, jer se na termin ceka vise od godinu dana. Ako ima poslodavaca koji ce toliko cekati, super.
Plava karta se bez diplome ne moze dobiti.
Zato se isplati ulagati u sebe I svoju vrijednost kroz fakultet.
Stekne se znanje, diploma, I podignes svoju vrijednost na trzistu.
Ali dobro, o tom po tom, svako ima svoja iskustva.
Samo nemojte me zivota vam vise kvotati ako necete procitati kompletan post :D
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#45 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by PeeJay »

Ja sam reducirao komentar samo na nit teme - zaposljenje u Njemackoj kao programer brez diplome. Sa vizom i postupkom oko nje kao drzavljan EU na zalost nemam nikakvog izkustva. :run:
svemirska_vjeverica
Posts: 309
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#46 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by svemirska_vjeverica »

Ironman_88 wrote:
PeeJay wrote:
bosnianidiot wrote: ...
Svako ima svoj put i nikog ja ni u cemu ne pokusavam obeshrabriti. Govorim realno stanje, da je ogromna patnja doci do posla u Njemackoj u ITu bez diplome. Bez 4-5 godine rada i iskustva negdje u BiH i ogromne doze srece, jako tesko.
Zasto onda to vrijeme ne iskoristiti i upisati npr. FIT (dl), raditi i nesto dodatno nauciti i dobiti diplomu.
Nakon toga je ovih 60000 kao gornja granica smijesna cifra.
To je veoma interesantno zapazanje. Ako bih gledao sa svog ugla zapazanja, mogao bi procijeniti diametralno suprotno: nikad me nitko nije upitao za diplomu, niti sam primjetijo, da bi velik postotak mojih kolega imalo diplomu. Obicno su poslodavce vise zanimala (1) moja izkustva na samom procesnom podrucju (2) moje poznavanje tehnologija, koje bi bilo najbolje aplicirati tijekom rijesavanja nekog procesnog problema. Istina, radim pretezno direktno za proizvodne firme i uvjek ciljam na nadprosjecno dobro placene poslove. Tako da u ohrabrivanje svih, koji imaju jaku zelju i san nesto ostvariti, dodam i ja svoje izkustvo i tako mozda malo pripomognem.
Mogu potvrditi da faks i završena diploma ne igraju skoro nikakvu ulogu, puno bitnije je praktično iskustvo i poznavanje materije. Ko nema prakse, pažnju bi posvetio raznim tečajima, doškolovanjima itd. koje si samoinicijativno odabrao i odradio - to je jedan ogroman plus. Ne iz razloga što se očekuje da si ekspert na tom području u kojem si pohađao kurseve i da znaš sve i svašta, već je to jasan indikator da si spreman učiti, razvijati se bez da te neko tjera i voda te za ruku. U IT sektoru (i u mnogim drugima) je ta osobina na prvom mjestu kad je početnik u pitanju. Ne očekuje niko da imaš neko znanje, već je ključno da li si ti taj koji se može ukopiti, naučiti stvari, djelovati proaktivno i dinamično...
I sam imam pišljivu diplomu srednje škole sa vrlo skromnim uspjehom (čak jednom bio pred izbacivanjem iz škole, mladost-ludost :D ), danas radim isto i zarađujem isto kao kolege sa završenim faksom. Ništa protiv faksa i diplome, ali ni Njemačka ni Austrija nisu uopšte nimalo opsjednute diplomama, već je puno bitnije to što sam gore napisao. Kolegica koja radi na selekciji potencijalnih kandidata mi je čak pričala da su joj posebno zanimljivi kandidati koji su radili sve i svašta u životu, počinjali i prekidali razne faksove i poslove - ta osoba je navikla nalaziti se u novom okruženju, krenuti od nule, probijati led itd. Kaže da su apsolventi faksa koji u CV-u nemaju nikakvih "trzaja" u stranu često mačak u vreći, pošto "samo" završen faks ne odaje previše zanimljivih osobina relevantnih za tu poziciju.
nemas pojma decko. znanje koje se stekne kroz fakultet se ne moze nauciti kroz neke kurseve i sl. jedan dr. informatike nikad nece imati istu startnu platu kao neki bez fakulteta. ne govorim o nekim html php css i slicnim stvarima. govorim o proizvodnji hardvera, processora, chipova i ostalih stvari gdje je potrebno teoretsko i prakticno znanje. u svakom slucaju uvijek se isplati studirati
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#47 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by PeeJay »

svemirska_vjeverica wrote:
Ironman_88 wrote: nemas pojma decko. znanje koje se stekne kroz fakultet se ne moze nauciti kroz neke kurseve i sl. jedan dr. informatike nikad nece imati istu startnu platu kao neki bez fakulteta. ne govorim o nekim html php css i slicnim stvarima. govorim o proizvodnji hardvera, processora, chipova i ostalih stvari gdje je potrebno teoretsko i prakticno znanje. u svakom slucaju uvijek se isplati studirati
Nisam sasvim siguran, da vas razumijem kolega. Ali ono u sto jesam siguran jeste, da uspijeh na trzistu ne ovisi toliko od fakulteta, kao od tzv. "mekih osobina" pojedinca. Fakulteti proizvode izvodjace i sve dok smo sa tim zadovoljni, je sve u redu. Ali ne zaboravimo sto ljudi ustvari uce na fakultetima... U srzi uce stvari, kojse smo ljudi brez fakulteta iz ljubavi i unutrasnje motivacije razvijali do manifestacije neke ideje. Pa bilo to, da uce o stvarima, koje su u radionici za bicikle konstruirali braca Wright, ili stvari koje su cika Billy i pokojni Steve snivali u svojim garazama. Skolski sistem sam po sebi moze sluziti kao oslonac i dati neku sirinu nekome, ko zudi za tom sirinom. Ali u vecini slucajeva djeluje destruktivno na inovativnost pohadatelja.

P.S.: Molim vas, neka mi bude oprosteno za jezikovne greske.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#48 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

PeeJay wrote:Ja sam reducirao komentar samo na nit teme - zaposljenje u Njemackoj kao programer brez diplome. Sa vizom i postupkom oko nje kao drzavljan EU na zalost nemam nikakvog izkustva. :run:
Pa nadam se da shvatas da si na BH forumu, gdje 80% clanova nema luksuz EU pasosa. Samim tim sve te idealisticke price o poslovima na granama drveca za IT kadar bez fakultetskih diploma padaju u vodu.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#49 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by PeeJay »

bosnianidiot wrote:
PeeJay wrote:Ja sam reducirao komentar samo na nit teme - zaposljenje u Njemackoj kao programer brez diplome. Sa vizom i postupkom oko nje kao drzavljan EU na zalost nemam nikakvog izkustva. :run:
Pa nadam se da shvatas da si na BH forumu, gdje 80% clanova nema luksuz EU pasosa. Samim tim sve te idealisticke price o poslovima na granama drveca za IT kadar bez fakultetskih diploma padaju u vodu.
Sad opet... U pravu si, da ne poznajem detajle oko praksi u BiH. Ali... Mi (znaci "Slovenci") smo koristili guzvu prije ulazka u EU tako, da smo osnivali d.o.o., Njemacka strana je podpisala ugovor sa d.o.o., a onda je (taj moj) d.o.o. naputio radnika (to jeste mene) na rad u inostranstvo. Mozda samo kao ideja. Mozda u BiH to ne bi bilo izvodljivo. Takvu praksu smo mi imali na pocetku. Za te slucajeve se dozvola za rad do dvije godine dobivala "preko reda" (olaksani postupak).

A kad netko moze u CV stavit, da ima dvije godine izkustva na njemackom tlu, onda je mnogo lakse pregovarat oko "cekanja zbog postupaka oko vize". Sklon sam trazenju rijesenja, zato mi oprostite na entuzijazmu. ;-)
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#50 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Ironman_88 »

svemirska_vjeverica wrote:
nemas pojma decko. znanje koje se stekne kroz fakultet se ne moze nauciti kroz neke kurseve i sl. jedan dr. informatike nikad nece imati istu startnu platu kao neki bez fakulteta. ne govorim o nekim html php css i slicnim stvarima. govorim o proizvodnji hardvera, processora, chipova i ostalih stvari gdje je potrebno teoretsko i prakticno znanje. u svakom slucaju uvijek se isplati studirati
Promašio si poentu mog posta dečko. Nisam omlažavao studiranje što sam eksplicitno i naglasio, već sam podjelio lično iskustvo da diploma u IT sektoru uopšte nije neki sveti papir bez kojeg ne možeš maknuti i obrazložio to kroz argumente i primjere.
Post Reply