Programer u Njemackoj bez diplome

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1 Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Ivo Lola »

pozdrav ljudi
radim vec godinu dana u jednoj IT firmi u bih...
fakultetski sam obrazovan ali apsolutno nevezano za programiranje

e sad, plan je biti ovdje jos godinu dana, stec iskustvo i pokusati u njemacku
kakva je procedura da ja kao programer bez diplome odem tamo, da li je to uopste moguce ? u kojoj mjeri otezava u odnosu na ljude sa diplomom itd...
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#2 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Chischo »

Mogu ti ispricati svoje iskustvo.

Zavrsio ekonomiju, radio kao komercijalista, a u slobodno vrijeme kao hobijem se bavio php-om, pomalo css, javascript i slicno. Pravio neke sitne aplikacije, par web sajtova i slicno. Napravio sam sajt za svaku firmu u kojoj sam radio, a u prijasnjoj firmi sam napravio i prilicno jednostavan portal za narucivanje robe u Laravelu.

Sve prilicno jednostavno i na amaterskom nivou, bez GIT-a, bez administracije servera i slicno.

U maju prosle godine mi je situacija u Bosni pocela ici na zivce do te mjere da sam se poceo prijavljivati na konkurse za posao web developera u Njemackoj. CV sam napravio prilicno iskreno, i uz svaku prijavu prilozio neke od radova. Nakon mozda 20 prijava, nekoliko bezuspjesnih testiranja i intervjua dobijem poziv iz njemacke firme da dodjem na dvosedmicni trening i evaluaciju uz sve placene troskove i smjestaj u hotelu.

Trening sam obavio sa jos nekoliko kolega iz BiH koji su bili profesionalni programeri i na kraju sam dobio ponudu za poziciju junior programera i pocetnu platu od 1500 eura neto. Ponudu sam prihvatio i iako je to mozda preniska plata za IT struku, mislim da mi je dolazak u Njemacku nesto najbolje sto mi se desilo u zivotu. Za 5 mjeseci koliko sam ovdje sam mnogo toga naucio i za mjesec dana imam razgovor za povisicu.

Mislim da mozes naci posao u Njemackoj, samo moras biti jako uporan u trazenju posla i ne odustajati. Potraznja za strucnjacima svih nivoa u Njemackoj je nevjerovatna, i to ne samo za strucnjacima, nego i za ljudima koji zele da uce.

Naravno za pocetak moras znati engleski jako dobro i to je dovoljno jer vecina IT firmi u Njemackoj je sastavljena od ljudi sa svih strana svijeta i engleski je de-facto sluzbeni jezik u IT-u. Ako znas njemacki mozes odmah ocekivati placu za 50% vecu, takav je barem slucaj u mojoj firmi jer tada mozes komunicirati sa klijentima sto se vrlo cijeni.

Sto se tice diplome, svakako je fino imati je, ali sa dobrim referencama i zeljom za ucenjem mozes kompenzirati nedostatak. Poslodavcu je svakako bitnije sta znas raditi, nego sta pise na papiru da znas uraditi. Diploma ce ti svakako otvoriti neka vrata, pogotovo za velike koncerne u Njemackoj ali s obzirom da je nemas, nemoj se zamarati s njom.

Takodje bez diplome, bez znanja njemackog jezika i bez nekog veceg iskustva, moras biti spreman raditi za manje pare, barem u pocetku dok se ne dokazes.

Ako te jos nesto zanima u vezi Njemacke, slobodno pitaj... ;)

P.S. Ne znam da li si i ti u web-developmentu ali mogu ti poslati neke testne zadatke koje sam dobivao sa svojim rjesenjima, kao i spisak vjestina koje sam morao savladati u sadasnjoj firmi...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by vjesticanametli »

I ja sam u tom sektoru ali mala ti plata ba....def. trazi vise :) jezik i njem i eng...naravno da moze bez diplome...ja upala slucajno iako nemam nikakve it diplome vec radim svoj posao koji sam u bos i radila al u drugom odjelu....pristekala se i samo ispitujem i ucim dodatno hahhahah zadovoljna samo tako...
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#4 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Chischo »

vjesticanametli wrote:I ja sam u tom sektoru ali mala ti plata ba....def. trazi vise :) jezik i njem i eng...naravno da moze bez diplome...ja upala slucajno iako nemam nikakve it diplome vec radim svoj posao koji sam u bos i radila al u drugom odjelu....pristekala se i samo ispitujem i ucim dodatno hahhahah zadovoljna samo tako...
sta radis tacno? koji grad? kolika plata? kakva si sa jezicima? :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by vjesticanametli »

Eng i njem...hamburg...platu necu reci osim da sam super zadovoljna ali u sept su preg. Za povisicu opet :D ma super mi je hahhahah
Plus sto popujem nasima na balkanu oko sapa hahjaja jer firma uvodi sap u sve zemlje gdje postoji :-) luda kuca
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

Chischo wrote:Mogu ti ispricati svoje iskustvo.

Zavrsio ekonomiju, radio kao komercijalista, a u slobodno vrijeme kao hobijem se bavio php-om, pomalo css, javascript i slicno. Pravio neke sitne aplikacije, par web sajtova i slicno. Napravio sam sajt za svaku firmu u kojoj sam radio, a u prijasnjoj firmi sam napravio i prilicno jednostavan portal za narucivanje robe u Laravelu.

Sve prilicno jednostavno i na amaterskom nivou, bez GIT-a, bez administracije servera i slicno.

U maju prosle godine mi je situacija u Bosni pocela ici na zivce do te mjere da sam se poceo prijavljivati na konkurse za posao web developera u Njemackoj. CV sam napravio prilicno iskreno, i uz svaku prijavu prilozio neke od radova. Nakon mozda 20 prijava, nekoliko bezuspjesnih testiranja i intervjua dobijem poziv iz njemacke firme da dodjem na dvosedmicni trening i evaluaciju uz sve placene troskove i smjestaj u hotelu.

Trening sam obavio sa jos nekoliko kolega iz BiH koji su bili profesionalni programeri i na kraju sam dobio ponudu za poziciju junior programera i pocetnu platu od 1500 eura neto. Ponudu sam prihvatio i iako je to mozda preniska plata za IT struku, mislim da mi je dolazak u Njemacku nesto najbolje sto mi se desilo u zivotu. Za 5 mjeseci koliko sam ovdje sam mnogo toga naucio i za mjesec dana imam razgovor za povisicu.

Mislim da mozes naci posao u Njemackoj, samo moras biti jako uporan u trazenju posla i ne odustajati. Potraznja za strucnjacima svih nivoa u Njemackoj je nevjerovatna, i to ne samo za strucnjacima, nego i za ljudima koji zele da uce.

Naravno za pocetak moras znati engleski jako dobro i to je dovoljno jer vecina IT firmi u Njemackoj je sastavljena od ljudi sa svih strana svijeta i engleski je de-facto sluzbeni jezik u IT-u. Ako znas njemacki mozes odmah ocekivati placu za 50% vecu, takav je barem slucaj u mojoj firmi jer tada mozes komunicirati sa klijentima sto se vrlo cijeni.

Sto se tice diplome, svakako je fino imati je, ali sa dobrim referencama i zeljom za ucenjem mozes kompenzirati nedostatak. Poslodavcu je svakako bitnije sta znas raditi, nego sta pise na papiru da znas uraditi. Diploma ce ti svakako otvoriti neka vrata, pogotovo za velike koncerne u Njemackoj ali s obzirom da je nemas, nemoj se zamarati s njom.

Takodje bez diplome, bez znanja njemackog jezika i bez nekog veceg iskustva, moras biti spreman raditi za manje pare, barem u pocetku dok se ne dokazes.

Ako te jos nesto zanima u vezi Njemacke, slobodno pitaj... ;)

P.S. Ne znam da li si i ti u web-developmentu ali mogu ti poslati neke testne zadatke koje sam dobivao sa svojim rjesenjima, kao i spisak vjestina koje sam morao savladati u sadasnjoj firmi...
I ja sam u slicnoj situaciji, zavrsio Ekonomiju, radim u WP kao freelancer, skupljam iskustvo i ucim nove tehnologije.
Mozes li mi poslati na PP testne zadatke i vjestine koje si morao da savladas u sadasnjoj firmi ? To bi mi puno pomoglo jer svakako planiram seliti odavde .
Hvala unaprijed.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#7 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Ivo Lola »

Chischo wrote:Mogu ti ispricati svoje iskustvo.
Sto se tice diplome, svakako je fino imati je, ali sa dobrim referencama i zeljom za ucenjem mozes kompenzirati nedostatak. Poslodavcu je svakako bitnije sta znas raditi, nego sta pise na papiru da znas uraditi. Diploma ce ti svakako otvoriti neka vrata, pogotovo za velike koncerne u Njemackoj ali s obzirom da je nemas, nemoj se zamarati s njom.

Takodje bez diplome, bez znanja njemackog jezika i bez nekog veceg iskustva, moras biti spreman raditi za manje pare, barem u pocetku dok se ne dokazes.

Ako te jos nesto zanima u vezi Njemacke, slobodno pitaj... ;)

P.S. Ne znam da li si i ti u web-developmentu ali mogu ti poslati neke testne zadatke koje sam dobivao sa svojim rjesenjima, kao i spisak vjestina koje sam morao savladati u sadasnjoj firmi...
hvala na zaista fantasticnom odgovoru...
mene je vise brinulo da li je zakonski moguce da njemacka firma "uveze" programera koji to po papirima nije :)
konto sam da drzava to nece dopustiti
odlicne vijesi si mi saopstio... imas mustuluk ako naletis u tuzlu ili ja tamo gdje vec zivis...

naravno volio bi te testove vidjeti ako ti nije neki veliki napor...
mirsek wrote:
Chischo wrote:
I ja sam u slicnoj situaciji, zavrsio Ekonomiju, radim u WP kao freelancer, skupljam iskustvo i ucim nove tehnologije.
Mozes li mi poslati na PP testne zadatke i vjestine koje si morao da savladas u sadasnjoj firmi ? To bi mi puno pomoglo jer svakako planiram seliti odavde .
Hvala unaprijed.
ako sam dobro razumio i ti si vec u njemackoj i otisao si u IT sa diplomom iz ekonomije ?
naravno moram pitati, nemas hrvatski pasos, spajanje porodice...ili nesto slicno kao nacin odlaska ?
otisao cisto kao radnik ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by insomnia78 »

Nije sinko. On samo teoretise preko interneta
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#9 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Cookie85 »

Mene bas zanima kako ces ili kako si uspio dobiti vizu za taj posao bez diplome ?

Koliko znam (bar je u Austriji) kada firma aplicira za vizu i koju ces poziciju raditi u toj firmi, moras imati "dokaz" diplomu za tu poziciju, a to imam iskustvo, zanima firmu, ali ne i drzavu.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#10 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by ja71 »

Chischo wrote: ... i pocetnu platu od 1500 eura neto. ... preniska plata za IT struku ...
samo da dodam, da neto plata (odnosno porez na platu) zavisi puno od toga da li si oženjen ili ne.
pretpostavljam da si neoženjen a ako se oženiš trebala bi plata skočiti za nekih 200-300 EUR.

Osim toga, na početku u probnom vremenu se uvijek zarađuje manje ... mada 1500 jeste ispodprosječno
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#11 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

ja71 wrote:
Chischo wrote: ... i pocetnu platu od 1500 eura neto. ... preniska plata za IT struku ...
samo da dodam, da neto plata (odnosno porez na platu) zavisi puno od toga da li si oženjen ili ne.
pretpostavljam da si neoženjen a ako se oženiš trebala bi plata skočiti za nekih 200-300 EUR.

Osim toga, na početku u probnom vremenu se uvijek zarađuje manje ... mada 1500 jeste ispodprosječno
Ma podnosljiva je pocetna 1500 € za nekog stranca bez diplome kad znas da ce se za 2-3 godine doci na minimum 2000 €.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#12 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Nije problem moze li se zivjeti od 1500 eura, nego kako dobiti radnu vizu za posao programera sa tom cifrom?
Neke standardne pocetne plate za programera sa godinu-dvije iskustva i diplomom su izmedju 3.5-4k Eura brutto.
Kako bi se uopce dobio Zustimmung od njemacke Agencije za rad potrebno je biti otprilike u tom rangu, sto je vec rang Plave karte.
Sve nize ce vjerovatno odbiti, i samim tim je nemoguce dobiti radnu vizu.
Kolega u postu iznad vjerovatno ima EU pasos, i tu su vec druga pravila igre.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#13 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by Ivo Lola »

mirsek wrote:

Ma podnosljiva je pocetna 1500 € za nekog stranca bez diplome kad znas da ce se za 2-3 godine doci na minimum 2000 €.
sve ti nama rece osim onog sto te ja pita u prvom komentaru nakon tvog...
jesi li imao neku olaksicu za odlazak u njemacku
hrvatski pasos, bracni partner da je EU gradjanin...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by insomnia78 »

U Bosni bolan lik. :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#15 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

Ivo Lola wrote:
mirsek wrote:

Ma podnosljiva je pocetna 1500 € za nekog stranca bez diplome kad znas da ce se za 2-3 godine doci na minimum 2000 €.
sve ti nama rece osim onog sto te ja pita u prvom komentaru nakon tvog...
jesi li imao neku olaksicu za odlazak u njemacku
hrvatski pasos, bracni partner da je EU gradjanin...
Nisam trenutno u Njemackoj nego u BiH, bavim se IT-om, freelancer sam i zavrsio sam Ekonomiju, razmisljam o najboljem nacinu da odem iz BIH, najvjerovatnije kao programer, nemam EU pasos, Ekonomija mi je priznata kao master po Bolonji.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by insomnia78 »

KrOlj. Al cito je on na internetu da moze
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#17 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:U Bosni bolan lik. :lol:
Stai ti pise u tefteru za plate u Spaniji i Portugalu, ima li koji komsija odatle da izracunamo prosjek :lol: :lol: :lol: ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by insomnia78 »

SirotiLja. Sa mnom ovdje radi poprilicno Portugalaca
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#19 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Ne prica niko ovdje o Mirseku.

Zanima me @Chischo, na koji nacin je uspio izgurati radnu vizu sa tako niskom platom u IT struci.
Iskreno nema sanse, tako da pretpostavljam da osoba ima EU pasos
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#20 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:KrOlj. Al cito je on na internetu da moze
Jok reko mi komsija fransoa, sto bih citao kad ce mi sve to komsija fransoa objasniti uz kahvicu. :lol: :lol: :lol:
Ma nema sanse da nemas neku dijagnozu, ovo je previse za normalnog covjeka. :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#21 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

bosnianidiot wrote:Nije problem moze li se zivjeti od 1500 eura, nego kako dobiti radnu vizu za posao programera sa tom cifrom?
Neke standardne pocetne plate za programera sa godinu-dvije iskustva i diplomom su izmedju 3.5-4k Eura brutto.
Kako bi se uopce dobio Zustimmung od njemacke Agencije za rad potrebno je biti otprilike u tom rangu, sto je vec rang Plave karte.
Sve nize ce vjerovatno odbiti, i samim tim je nemoguce dobiti radnu vizu.
Kolega u postu iznad vjerovatno ima EU pasos, i tu su vec druga pravila igre.
Mozda moze ako firma nudi pocetnu platu za nekog bez diplome, stavi jace uslove/zahtjeve i niko se ne javi iz EU jer mu je plata preniska i onda se otvaraju vrata nasim ljudima.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#22 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Ne ide to tek tako, radi se o normalnoj drzavi koja stiti svoje gradjane.
Da je tako kako ti kazes, svaki bi poslodavac zaposljavao nisko placenu radnu snagu sa balkana ili iz Indije, sto bi potpuno unistilo domace IT strucnjake.
Da bi dobio radnu vizu za Njemackoj, tvoja plata i kvalifikacije moraju imati smisla za poziciju, i biti u rangu prosjecne plate za poziciju za koju se prijavljujes. Malo nize mozes ici, postoje ljudi koji su par hiljada eura godisnje ispod 41k, sto je granica za Plavu kartu, ali nize slabo.
Nedavno se na IUSNJ Fb grupu javila djevojka koja je dobila ugovor za diplomiranog gradjevinskog inzinjera sa nesto ispod 3k eura brutto, i dobila odbijenicu jer je prosjecna plata u Njemackoj za taj posao preko 4k.
Tako da mogu ruku u vatru staviti da kolega ima ili EU pasos, ili je na neki drugi nacin dosao u Njemacku pa trazio posao.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#23 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by mirsek »

bosnianidiot wrote:Ne ide to tek tako, radi se o normalnoj drzavi koja stiti svoje gradjane.
Da je tako kako ti kazes, svaki bi poslodavac zaposljavao nisko placenu radnu snagu sa balkana ili iz Indije, sto bi potpuno unistilo domace IT strucnjake.
Da bi dobio radnu vizu za Njemackoj, tvoja plata i kvalifikacije moraju imati smisla za poziciju, i biti u rangu prosjecne plate za poziciju za koju se prijavljujes. Malo nize mozes ici, postoje ljudi koji su par hiljada eura godisnje ispod 41k, sto je granica za Plavu kartu, ali nize slabo.
Nedavno se na IUSNJ Fb grupu javila djevojka koja je dobila ugovor za diplomiranog gradjevinskog inzinjera sa nesto ispod 3k eura brutto, i dobila odbijenicu jer je prosjecna plata u Njemackoj za taj posao preko 4k.
Tako da mogu ruku u vatru staviti da kolega ima ili EU pasos, ili je na neki drugi nacin dosao u Njemacku pa trazio posao.
Ali zaboravio si da su IT strucnjaci na listi deficitarnih zanimanja i da imaju olaksice kod trazenja posla bas zato jer ih fali na trzistu rada.
Ako firma ima neki radno mjesto otvoreno par mjeseci i niko iz EU se ne javi a kaze da joj trebaju bas ti skillovi koje aplikant iz BIH ima zar drzava moze sprijeciti firmu da zaposli ovoga iz BIH ???
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#24 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by gidra »

vjesticanametli wrote:Eng i njem...hamburg...platu necu reci osim da sam super zadovoljna ali u sept su preg. Za povisicu opet :D ma super mi je hahhahah
Plus sto popujem nasima na balkanu oko sapa hahjaja jer firma uvodi sap u sve zemlje gdje postoji :-) luda kuca
Zanima me šta popuješ ljudima u BiH oko SAP-a, da rade na uvođenju istog?
Godišnja SAP licenca po korisniku košta oko 1200 KM a uvođenje SAP-a nevjerovatno puno košta za naše uslove.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#25 Re: Programer u Njemackoj bez diplome

Post by bosnianidiot »

Nisam ja nista zaboravio, i sam sam "IT strucnjak sa liste deficitarnih zanimanja" i radim u Njemackoj vec neko vrijeme.
Moze, buduci da se radi o cijeni ispod realne cijene rada. 1500 netto je nekih maksimalno 2300 - 2500 brutto, sto u IT industriji apsolutno ne moze proci. Ukoliko firma podigne cijenu na razumnu, i tada nema nikog iz EU ko se prijavio za identican posao, onda mozes dobiti Vizu.

Ne zelim nikog da demotivisem, ali postoji razlog zasto se vecina koji zele ozbiljnu IT karijeur pati sa ETF-om, a ne zajebava po Wordpress tutorijalima. Postoji i razlog zasto za Plavu kartu postoji minimalna granica od 41k eura, koja je bukvalno mjera realne pocetne plate za IT strucnjaka u EU (iako je i ona spustena, buduci da za zanimanja izvan MINT profesija granica iznosi skoro 60k Eura).

Njemacke firme iz BiH uvoze IT strucnjake, inzinjere i doktorante. Za sve poslove koje mozes nauciti u godinu dana, preko raznih IT akademija ili Youtube tutorijala, u Njemackoj postoji nesto sto se zove Ausbildung, gdje te firma uzme na godinu dana i skoluje za posao.
Nakon toga ima gotovog strucnjaka samo za taj posao. Takvih u EU ima koliko hoces, buduci da uz relativno malo truda dobijes solidno placen posao.


Trziste je izuzetno regulirano, za sto sam ja izuzetno zahvalan, jer drzi cijenu mog rada na nivou na kojem treba biti.
Kod nas ces cuti price nekoga ko je uspio dobiti posao po nizoj cijeni, ali taj ti obicno ne navede da preko tetke ima hrvatsku putovnicu, i samim tim je EU gradjanin.
Uvijek postoji nacin da se neko "provuce", ali iskreno to je neznatan procenat.
Post Reply