Program sufinansiranja zapošljavanja

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#26 Re: Program sufinansiranja zapošljavanja

Post by El_comadante »

semsasuljakovic wrote: 20/03/2024 16:58
Paul Gascoigne wrote: 20/03/2024 16:33
anex wrote: 20/03/2024 16:26 Zvat će te...sa biroa
Jasan mi je korak do biroa, i sa biroom, ali kako Biro zna koga će zvati? Koliko ljudi/nas? Po kojem kriteriju će Biro to odrediti, kada u prijavi poslodavca nije specificirano obrazovanje/radno mjesto? Evo prijavi se recimo neka banka, odabere mjeru "do 35g sa barem godinom iskustva". Na Birou hiljadu ekonomista koji odgovaraju tim kriterijima, koga će kontaktirati? Jedino smisla ima "tipa", odnosno prethodna komunikacija između nezaposlenog i poslodavca, po kojoj nezaposleni veli "de prijavite se, da vam onda ja dodjem".
Biro? Kakav crni biro?
Poslodavac ima bazu prijava za posao od ljudi koji su godinama slali molbe. I onda zove te ljude i pita žele li raditi.
Pa dobro ako biro ili fzzz daje pare onda je logično, barem meni, da je biro ili fzzz na neki način uključen u ovo.
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#27 Re: Program sufinansiranja zapošljavanja

Post by Paul Gascoigne »

El_comadante wrote: 21/03/2024 17:50
Paul Gascoigne wrote: 20/03/2024 16:33
anex wrote: 20/03/2024 16:26 Zvat će te...sa biroa
Jasan mi je korak do biroa, i sa biroom, ali kako Biro zna koga će zvati? Koliko ljudi/nas? Po kojem kriteriju će Biro to odrediti, kada u prijavi poslodavca nije specificirano obrazovanje/radno mjesto? Evo prijavi se recimo neka banka, odabere mjeru "do 35g sa barem godinom iskustva". Na Birou hiljadu ekonomista koji odgovaraju tim kriterijima, koga će kontaktirati? Jedino smisla ima "tipa", odnosno prethodna komunikacija između nezaposlenog i poslodavca, po kojoj nezaposleni veli "de prijavite se, da vam onda ja dodjem".
Mene sa biroa nikad nisu zvali za posao. Ali, biro ima bazu podataka prema kojima ko ispunjava uvjete i te će ljude, valjda, slati poslodavcima na razgovor i to je to. Po kojim kriterijima neznam. Možda će gledati ko je duže na biro, možda ove mlađe a znaš gdje živiš.
O tome govorim svo vrijeme, zvanični dokument Federalnog zavoda napisan je NEJASNO. Možda je tako ostavljeno namjerno, jer "podrazumijeva" da će nezaposleni i poslodavac doći do internog kontakta i dogovora svakako prije samog javnog poziva. Od toga da Biro prijavljenom poslodavcu na razgovore šalje po 20,30, 50 ljudi (a mnogo veći broj ih ispunjava uslove) nema ništa. Nije se desilo, nikad. Ali eto ljudi me ovdje iznapadaše i izvrijeđaše samo tako.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#28 Re: Program sufinansiranja zapošljavanja

Post by El_comadante »

Paul Gascoigne wrote: 21/03/2024 18:25
El_comadante wrote: 21/03/2024 17:50
Paul Gascoigne wrote: 20/03/2024 16:33

Jasan mi je korak do biroa, i sa biroom, ali kako Biro zna koga će zvati? Koliko ljudi/nas? Po kojem kriteriju će Biro to odrediti, kada u prijavi poslodavca nije specificirano obrazovanje/radno mjesto? Evo prijavi se recimo neka banka, odabere mjeru "do 35g sa barem godinom iskustva". Na Birou hiljadu ekonomista koji odgovaraju tim kriterijima, koga će kontaktirati? Jedino smisla ima "tipa", odnosno prethodna komunikacija između nezaposlenog i poslodavca, po kojoj nezaposleni veli "de prijavite se, da vam onda ja dodjem".
Mene sa biroa nikad nisu zvali za posao. Ali, biro ima bazu podataka prema kojima ko ispunjava uvjete i te će ljude, valjda, slati poslodavcima na razgovor i to je to. Po kojim kriterijima neznam. Možda će gledati ko je duže na biro, možda ove mlađe a znaš gdje živiš.
O tome govorim svo vrijeme, zvanični dokument Federalnog zavoda napisan je NEJASNO. Možda je tako ostavljeno namjerno, jer "podrazumijeva" da će nezaposleni i poslodavac doći do internog kontakta i dogovora svakako prije samog javnog poziva. Od toga da Biro prijavljenom poslodavcu na razgovore šalje po 20,30, 50 ljudi (a mnogo veći broj ih ispunjava uslove) nema ništa. Nije se desilo, nikad. Ali eto ljudi me ovdje iznapadaše i izvrijeđaše samo tako.
Pratio sam, bilo je tih projekata. Te 50+, prvo zaspoljenje, za žene 45+, te za omladinu do 35, što federalni što kantonalni biro, a ja nikad nisam ču od raje da je i zasita počeo raditi. Sada kako to ide jel fejk šta je neznam. U biltenu piše svaki mjesec da je preko biro određeni broj ljudi počeo raditi negdje, mene niko nikada nije zvao. Jesu li tebe ikada zvali za biroa?
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#29 Re: Program sufinansiranja zapošljavanja

Post by Paul Gascoigne »

El_comadante wrote: 21/03/2024 19:28
Paul Gascoigne wrote: 21/03/2024 18:25
El_comadante wrote: 21/03/2024 17:50

Mene sa biroa nikad nisu zvali za posao. Ali, biro ima bazu podataka prema kojima ko ispunjava uvjete i te će ljude, valjda, slati poslodavcima na razgovor i to je to. Po kojim kriterijima neznam. Možda će gledati ko je duže na biro, možda ove mlađe a znaš gdje živiš.
O tome govorim svo vrijeme, zvanični dokument Federalnog zavoda napisan je NEJASNO. Možda je tako ostavljeno namjerno, jer "podrazumijeva" da će nezaposleni i poslodavac doći do internog kontakta i dogovora svakako prije samog javnog poziva. Od toga da Biro prijavljenom poslodavcu na razgovore šalje po 20,30, 50 ljudi (a mnogo veći broj ih ispunjava uslove) nema ništa. Nije se desilo, nikad. Ali eto ljudi me ovdje iznapadaše i izvrijeđaše samo tako.
Pratio sam, bilo je tih projekata. Te 50+, prvo zaspoljenje, za žene 45+, te za omladinu do 35, što federalni što kantonalni biro, a ja nikad nisam ču od raje da je i zasita počeo raditi. Sada kako to ide jel fejk šta je neznam. U biltenu piše svaki mjesec da je preko biro određeni broj ljudi počeo raditi negdje, mene niko nikada nije zvao. Jesu li tebe ikada zvali za biroa?
Naravno da nisu. Zato sam pokrenuo temu, zato sam iznio argumente. Ljudi prosto ne razumiju suštinu stvari. Otiđi na fzzz.ba i u 2 klika pročitaj glavni dokument PROGRAM SUFINANSIRANJA; kratak je. Taj program izlazi već godinama. Koraci nisu do kraja objašnjeni. U samom aktu. U teoriji treba da funkcioniše tako što Biro ZOVE ljude. Koga će zvati? Po kojem kriteriju? Kako? Ništa ne piše.

Neki se tako zaposlili jesu, znam za neke, nije extremno rijedak slučaj, ali to u praksi funkcioniše tako što NN lice namiriše "tipu" negdje, javi se poslodavcu privatno, dogovore se da poslodavac aplicira na Program, a onda nezaposleni dođe i ugovor se sklopi.

Ponavljam, tehnički, digitalno, poslodavac popuni prijavu koja podrazumijeva odabir kantona, visinu stručne spreme i mjeru. Recimo da je mjera "Mladi sa iskustvom". To znači da zahvata nezaposlene do 35 godina sa barem godinom rada. Ok, šta dalje? Recimo kanton je tuzlanski. Koliko ih ima manje od 35 godina, barem godinu iskustva, i recimo VSS? Pa ima ih na stotine, možda i na hiljade. Znači sav VSS. Ko će biti pozvan da sklopi ugovor sa tim poslodavcem koji je aplicirao? Koga će biro nazvati? O tome NIŠTA ne piše u pravilniku Programa.
Post Reply