Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

ig78sa
Posts: 190
Joined: 21/02/2011 22:18

#51 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by ig78sa »

Davne 1986.g., Crvena jabuka je napisala i otpjevala jedan od mnogobrojnih hitova, ali sigurno tada nije znala da će ova pjesma biti “himna” zaljubljenih…Izvodile su je generacije i generacije uz gitaru, more, ekskurzije i druga druženja. I dan danas po mišljenju mnogih, pjesma se nalazi u top 10 najboljih pjesama jabuke.
Snimak je izvorni i iz tv emisije koja se davno vrtila u sitnim satima, a danas je nakon preko 20 godina opet ugledala svjetlo dana…”(Crvenajabuka.org)

S tvojih usana-1986(Crvena jabuka)
nedim80
Posts: 22
Joined: 15/07/2011 23:31

#52 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by nedim80 »

Legenda zauvijek!Bio i ostao jedan od najboljih nasih muzicara.
Kako bi Crvena jabuka izgledala da je Zijo ziv....nebi im kraja bilo...
Last edited by nedim80 on 16/07/2011 23:52, edited 1 time in total.
nedim80
Posts: 22
Joined: 15/07/2011 23:31

#53 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by nedim80 »


nedim80
Posts: 22
Joined: 15/07/2011 23:31

#54 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by nedim80 »


User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#55 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by sheilak »

nedim80 wrote:Legenda zauvijek!Bio i ostao jedan od najboljih nasih muzicara.
Kako bi Crvena jabuka izgledala da je Zijo ziv....nebi im kraja bilo...
:thumbup:

:(
nedim80
Posts: 22
Joined: 15/07/2011 23:31

#56 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by nedim80 »

"PRIČA O CRVENOJ JABUCI"-POGLED IZ PUBLIKE
(1.DIO)
Knjiga je scenirana u visokoj rezoluciji i obrađena te prilagođena za web,ali video treba gledati preko cijelog zaslona (full screen) u HD rezoluciji (umjesto 360p odaberite 720p ili 1080p)




"crvenajabuka.org"
will07
Posts: 17
Joined: 20/09/2011 22:58

#57 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by will07 »

Image




Dražen Ričl bio je jedna od najpoznatijih ličnosti sarajevske kulturne scene '80-ih godina prošlog stoljeća. Karijeru je počeo u bendu Elvis J.Kurtović & His Meteors, a zajedno sa Zlatkom Arslanagićem je osnovao Crvenu jabuku. Također, jedan je od začetnika Novog primitivizma, zajedno sa Elvisom J.Kurtovićem, Neletom Karajlićem, Sejom Sexonom i Zenitom Đozićem.

Ričl je tokom svog kratkog života zahvaljujući nevjerovatnoj karizmi i smislu za humor ostavio neizbrisiv trag u kulturnom životu Sarajeva te je i više nego zaslužio da mu se isti taj grad oduži ulicom sa njegovim imenom.


Dražen Ričl

Dražen Ričl Zijo ili Para rođen je 12. marta 1962. godine u Sarajevu, a odrastao je na Koševu sa majkom Elvirom, budući mu je otac Ferdinand umro u djetinjstvu. Završio je samo osnovnu muzičku školu, budući da tada u Srednjoj muzičkoj školi u Sarajevu nije bilo odsjeka za gitaru. Završio je sarajevsku Drugu gimnaziju, nakon koje upisuje žurnalistiku na Fakuletu politčkih nauka u Sarajevu. Zbog prevelikih obaveza, završio je samo dvije godine.


Elvis J. Kurtović & His Meteors

Prvo je svirao u bendu Elvis J. Kurtović & His Meteors, nakon čijeg raspada sa Zlatkom Arslanagićem 1985. osniva Crvenu jabuku. Osim što je svirao gitaru, Ričl je u Crvenoj jabuci bio i tekstopisac zajedno sa Zlatkom te glavni vokal. Pjesme za prvi album pisali su u Zlatkovom potkrovnom stanu, a ubrzo su u bend došli i basista iz Zenice Aljoša Buha, klavijaturista Dražen Žerić Žera i bubnjar Darko Jelčić Cunja, također iz Zenice.


Prva postava Crvene jabuke

Ričl je jedno vrijeme bio voditelj na Radiju Sarajevo zajedno sa budućim Nadrealistima Neletom Karajlićem, Zlatkom Arslanagićem, Zenitom Đozićem i Borisom Šiberom u humorističkoj emisiji i preteči prvih nadrealista PRIMUS (Priče i muzike subotom). Slovio je za jednog od najboljih gitarista sarajevske rock scene zbog čega je od Elvisa J. Kurtovića dobio zvanje "Zijo, najbrža ruka srednje Bosne, uključujući i zajednicu opština Tuzla – car pare, magle i ostalih vremenskih nepogoda", kako je bio i najavljivan na koncertima ove grupe..

Glumio je u prvoj sezoni serije Top lista nadrealista iz 1984. godine. Sa grupom Crvena jabuka je snimio jedan album - Crvena jabuka i TV spotove za pjesme Bježi kišo s prozora, S tvojih usana, Nek te on ljubi i Dirlija...


Spomen-ploča na mjestu nesreće

18. septembra 1986. godine, na putu za Mostar, kod Jablanice, Fićo u kom su bili Ričl, Aljoša Buha i Zlatko Arslanagić udario je u kamion. Aljoša Buha je preminuo na licu mesta, a Ričl je prebačen u Beograd, na Vojno-medicinsku akademiju.

Bio je u komi sve do 1. oktobra 1986, kada je zauvijek otišao. Sahranjen je na sarajevskom groblju Bare. Na nadgrobnom spomeniku u obliku presječene jabuke uklesan je stih iz jedne od njegovih pjesama:
"Prođe avgust srećo moja,
Vrijeme da se rastane
Bilo je izgleda previše lijepo
Da nam tako ostane"

Mjesto stradanja Buhe i Ričla je tek nakon 23 godine od nesreće obilježeno mramornom spomen-pločom u obliku jabuke.

radiosarajevo ba
Last edited by will07 on 23/09/2011 17:19, edited 2 times in total.
will07
Posts: 17
Joined: 20/09/2011 22:58

#58 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by will07 »


will07
Posts: 17
Joined: 20/09/2011 22:58

#59 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by will07 »

Joey Tribbiani wrote:Baš je fascinantno šta je momak uspio uraditi do 24 godine i koliki je trag ostavio...
Bas tako!!Danas nema ovakvih umjetnika vise...Poznato je da ga je Balasevic volio i u Zetri mu je posvetio pjesmu "Slovenska" u novembru 86te,ima ispod clanka jednom o Ziji ta recenica.

"...Živio je u vašem gradu jedan dječak koji mi je bio drag.I ne bih htio da držim neke velike govore,ni da pletem lovore.Na kraju krajeva to će,vjerovatno drugi uraditi.Do nekog susreta koji nam ne gine u nekom drugom filmu,dozvolite, kao što je običaj kod mene u ulici da samo zapalim svijeću...."
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#60 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by ultima_palabra »

Legenda... valjda je suđeno da najbolji umru mladi.

Vjerovatno ni CJ sa njim ne bi bila ovo komercijalno smeće kakvo je danas... a kakvi bi bili Nadrealisti tek :(
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#61 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

Piše: Elvis J. Kurtovich

25 tužnih godina od pogibije Aljoše Buhe i Dražena Ričla. Četvrtina stoljeća!


Aljoša je bio iz Zenice i njega nisam imao prilike bolje upoznati. Zato ću se u današnjoj kolumni "Tužni utorak" napisati nešto o Draženu. Osnovne podatke o njemu naći ćete u ovom tekstu iz našeg serijala "Junaci bez ulica".

Čuo sam za njega kao „opasnog gitaristu s Bjelava“ još dok sam bio u osnovnoj (i možda ga vidio jednom-dvaput) a onda smo krenuli u istu smjenu u gimnaziji "Ognjen Prica".

Kako je moj razred bio na "nivou slušanja Zdravka Čolića" kada bi bio odmor, ja bih se više družio s rajom iz njegovog razreda. Osim Pare, tu je bilo još rokera poput Sule, Zenita, Maketa, Šibija starijeg... Bilo je derneka uz gitaru, razmjenjivale su se ploče stranih grupa i tako to...

Da vas ne tušim pričama kako smo na teksas-jaknama hemijskim pisali "Pink Floyd" i tako to... preskočit ću godine i godine... i preporučiti ovaj insert iz edukativnog programa "Liga mladih lingvista".Mada pokušava da bude ozbiljan, i da učenicima i profesorima nešto pametno kaže, ipak na kraju intervjua prevlada zajebantska priroda pokojnog Dražena (Ferdinanda) Richla...

Vratimo se iz '86. godine u još dalju '83. Grupa smo za koju niko nije čuo. Do tada smo snimali samo pluća na sistematskom. Evo nas na nekakvom rock-festivalu u Lovranu. Do tamo smo došli vozom, drugom klasom, cijela grupa se upisala u ferijalni savez pa smo imali popust od 90 % (upoznaj s ferijalcima domovinu da bi je volio!).

Pošto smo već svirali u Rijeci imali smo nešto obožavatelja, uglavnom pankera. (Ovaj mali u ljubičastim tolama postao je kasnije pjevač grupe Let 3.) Navukli su nam i bis! Šta sad svirati kad nemamo više pjesama a gitaristi su pukle dvije žice i totalno raštiman je dočekao kraj nastupa? (Glavne zvijezde festivala hoće da odsviraju svoje i što prije odvedu u hotel svoje stare cure od 27 godina a mi nikako da završimo.)

Pogledajte u nastavku naše rubrike "Zijo tribute to Ljubiša Racić" jesmo li uspjeli nešto improvizirat za pankersku publiku:


Moglo bi se satima i satima pričati o Pari. Gdje god bi ušao donio bi dobro raspoloženje. Nasmijan i duhovit vazda bi vas digao iz depresije. Ako nađete vremena pogledajte stare skečeve iz prve sezone "Nadrealista" i brojne muzičke spotove koje se mogu naći na internetu.

Mi koji smo imali sreće da proživimo dio života uz njega nikad nećemo preboljeti gubitak. Mi sve te spotove teško i rijetko gledamo.

Jadna je moja današnja kolumna. Nije ispala dobra kao "Sto godina samoće".

1. 10. 2011.

Frtalj stoljeća tuge...

Radiosarajevo ba
Last edited by cjabuka on 30/09/2011 19:01, edited 2 times in total.
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#62 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#63 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

Tužno sjećanje

DRAŽEN RIČL ZIJO PARA
1.10.1986-1.10.2011


"Ostao si u svojim pjesmama i našim sjećanjima"...

Image


"...Živio je u vašem gradu jedan dječak koji mi je bio drag...I ne bih htio da držim neke velike govore,ni da pletem lovore.Na kraju krajeva to će,vjerovatno drugi uraditi.Do nekog susreta koji nam ne gine u nekom drugom filmu,dozvolite, kao što je običaj kod mene u ulici da samo zapalim svijeću...." (Balašević-Zetra novembar 1986)
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#64 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by Dori »

Image
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#65 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

R.I.P.
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#66 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

VIDEO: Sjećanje na Ziju – 25 godina od pogibije Dražena Ričla
25 godina od smrti glumca, nadrealiste, gitariste, pjevača i frontmena jedne od najvećih YU-grupa.

http://www.bhreporter.ba/film-i-muzika/ ... ena-ricla/
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#67 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by astrid »

R.I.P. :(
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#68 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by Filter »

:( r.i.p.
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#69 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

Pjesma posvećena Draženu Ričlu ,izdata 1987.godine.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#70 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by Qler »

:( :( :(
cjabuka
Posts: 16
Joined: 29/09/2011 23:34

#71 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cjabuka »

Lijepo su to pripremili na TV1...
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#73 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by diason »


Nedjelja
Nekako čudno prazna birtija
Rekli su mu da je otišla
Sa nekim gazdom iz Kraljeva
I danas dan kruži priča
Medju alasima
Kad je noć hladna i zvjezdana
Ko da iz rijeke neko doziva
Nekoga ... :(
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#74 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by cucamonga »

ima li negdje video davno sam ga vidio negdje gdje je Zijo sa rajom na moru i nesto mrlja u kameru kao - pozdravljam papke u saraj'vu nesto tako... ne mogu nigdje da ga nadjem :lol:

tu sam se smijao samo tako :lol: :mrgreen:

:(
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#75 Re: Prođe august srećo moja -Dražen Ričl

Post by ultima_palabra »

cucamonga wrote:ima li negdje video davno sam ga vidio negdje gdje je Zijo sa rajom na moru i nesto mrlja u kameru kao - pozdravljam papke u saraj'vu nesto tako... ne mogu nigdje da ga nadjem :lol:

tu sam se smijao samo tako :lol: :mrgreen:

:(
Ima negdje na ovoj temi... govori "vidi nas na moru, a Pušenje u onom smrdljivom Saraj'vu... eto kakva je to grupa" :lol: Legenda...
Post Reply