Prodavnica - novi posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Ci-Nick

Re: Prodavnica - novi posao

Post by Ci-Nick » 22/09/2017 23:36

navedeni wrote:
Ci-Nick wrote:
mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Gledam u Zenici, na Londži, tipovi otvorili voćaru i sistem je uzmi vrećicu i biraj. Izvagaju i naplate.
Dakle nema podvale. Niko ne pita za cijenu. Mislim da su za tri mjeseca pazarili 100.000 maraka.

Sad ne znam baš da ću postat milioner od trgovine male na stupu :-D
Naravno da nećeš. Ima tu i troškova.

moonca

Post by moonca » 23/09/2017 01:34

mali_balon wrote:
moonca wrote:
mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Da, ali se dosta i baca. Moras stalno pregledati ,osvjezavati -a to sve kosta. Krajnji kupac to ne vidi. Hoce jeftino i kvalitetno. :-)
Naravno, ali i to se probere i jeftinije proda ako ko hoce a na zalost penzioneri i oni slabijeg novcanika ce kupiti.....
Pred moju zgradu dolazi lik sa autom i prodaje voce i povrce i proda sve za 1 sat...a bude mu pun onaj pijacarski kedi, naravno vecina su mu svu stalne musterije, ali od njega kupuje i lokalni....neki dan mu prodao buraniju za 3KM/kg a piljar tu istu buraniju prodaje za 6KM/kg....ovo je samo primjer....dobro se moze zaraditi na vocu i povrcu....
Moze se zaraditi. I meni je zao tih'prodavaca' sto prodaju na divlje, no ipak zelenar koji ima prodavnicu to ispasta.
On mora platiti kiriju, dazbine drzavi od koje bi svi trebali imati koristi i placa radnika -pomocnika ,ako ima koji izdrzava familiju. To mu sve uskracuje 'simpaticni' lik sa autom. :-)

purgatorio

Post by purgatorio » 23/09/2017 07:35

Kako se mogu prodavati domaći proizvodi (mlijeko, jaja, sir...) ako se kupe na selu? Nema računa, faktura, ništa...Ima li način da se to regulira, čini mi se da bi se takve stvari dobro prodavale.

emmir1

Post by emmir1 » 23/09/2017 08:36

purgatorio wrote:Kako se mogu prodavati domaći proizvodi (mlijeko, jaja, sir...) ako se kupe na selu? Nema računa, faktura, ništa...Ima li način da se to regulira, čini mi se da bi se takve stvari dobro prodavale.

Ja gdje sam prije živio, pred zgradu su dolazila 2 momka sa hranom iz svoje proizvodnje.

Sir, kajmak, mlijeko, sirutka, povrće...ponešto od voća..uglavnom jabuka
Onda tarhana, suho meso, brašno od ječma i heljde, salate zimi...pekmezi i dzemovi

Ja sam odselio ali i danas idem i kupujem kod njih.

Ljudi razvaljuju, ne mogu nadonosit i bukvalno bude red za kupovinu.

Ali sve im je domaće i dobro.

purgatorio

Post by purgatorio » 23/09/2017 09:55

emmir1 wrote:
purgatorio wrote:Kako se mogu prodavati domaći proizvodi (mlijeko, jaja, sir...) ako se kupe na selu? Nema računa, faktura, ništa...Ima li način da se to regulira, čini mi se da bi se takve stvari dobro prodavale.

Ja gdje sam prije živio, pred zgradu su dolazila 2 momka sa hranom iz svoje proizvodnje.

Onda tarhana, suho meso, brašno od ječma i heljde, salate zimi...pekmezi i dzemovi

Ok to. Ali kako takvu robu prodavati u prodavnici a da su svi zakoni ispostovani.

emmir1

Post by emmir1 » 23/09/2017 12:50

purgatorio wrote:
emmir1 wrote:

Ok to. Ali kako takvu robu prodavati u prodavnici a da su svi zakoni ispostovani.

Pa lijepo.

Obezbjediš kontrole i sanitarne uslove, deklarisat proizvode...

Sve se to odradi i nije to nikakav problem

Zakon se ispoštuje

Pa imaš koliko hoćeš malih proizvođaća koji prodaju po marketima

moonca

Post by moonca » 23/09/2017 13:03

emmir1 wrote:

Da, i kada se neko pojavi na Ferhadiji da prodaje - kazna.

Takodje , ova 'dva momka' ne ubacuju u drzavnu kasu od zarade, nikakav porez. A hoce penziju, djabne lijekove itd? :-)

orinoco

Post by orinoco » 23/09/2017 13:19

navedeni wrote:Ćao raja,

Babo hoće da otvorimo neku malu trgovinu, kući smo pričali o tome i to bi bio kao porodični nam mali biznis. Do sada se niko nije bavio s nečim sličnim, babo vozač (Nekad bio stolar), mama radi u Preventu, ja imam posao u medijima, ali bi volio im pomoći oko toga i navečer raditi u trgovini kada dolaze po rizle i pivo :). Našli smo mali prostor na Stupu 40m2 plus 15m2 magazina, mala kirija, namještaja imamo, frižidera polovnih.

Mene zanima koliko su to marže npr na koka koli, toalet papiru itd? Ima li neko iskustva? I općenito i tom poslu, je li im taj posao može donijeti nafaku.
Oni bi radili i mama i tata, nisu još prestari ali malo im sad posao udara na zdravlje a rade za male pare, a ja bi im pomogao kad god mogu.

Hvala unaprijed
Uz svih milion prethodnih savjeta, prihvati i moj: S nekim većim trgovcem (nije nužno da je iz Sarajeva, može npr. i sokolački Onogošt ili drugi...), ugovori prodaju njihovih roba prema njihovim cijenama, asortimanu u toj tvojoj trgovini (a asortiman ćete zajedno usklađivati protokom vremena i prema zahtjevima kupaca). Radi za platu, u ugovor uračunaj opremu i poslovni protor, ako ti druga strana već prije ne ponudi svoju opremu. Bit ćeš oslobođen ogromnih problema u nabavci, u plaćanju za robe, u porezima, fiskalizaciji, itd., itd. a najviše - nećeš brinuti o platama i profitu.
A kasnije nekad, ako stekneš dovoljno kapaciteta da kreneš samostalno, onda tako i učini.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 23/09/2017 13:26

navedeni wrote:Ćao raja,

Babo hoće da otvorimo neku malu trgovinu, kući smo pričali o tome i to bi bio kao porodični nam mali biznis. Do sada se niko nije bavio s nečim sličnim, babo vozač (Nekad bio stolar), mama radi u Preventu, ja imam posao u medijima, ali bi volio im pomoći oko toga i navečer raditi u trgovini kada dolaze po rizle i pivo :). Našli smo mali prostor na Stupu 40m2 plus 15m2 magazina, mala kirija, namještaja imamo, frižidera polovnih.

Mene zanima koliko su to marže npr na koka koli, toalet papiru itd? Ima li neko iskustva? I općenito i tom poslu, je li im taj posao može donijeti nafaku.
Oni bi radili i mama i tata, nisu još prestari ali malo im sad posao udara na zdravlje a rade za male pare, a ja bi im pomogao kad god mogu.

Hvala unaprijed

Da zna babo u kakav se belaj uvaljuje nikad ne bi otvarao granap. Eto ti inspekcije za 15 dana pa fiskalizacija i nameti države. Ti granapi su za tavoriti, onako za cekera da imaš a po čitav dan moraš biti tu, zarobljenik za mizernu paru a sikiracije preko glave. Rijetki, zaista rijetki su granapi da su opstali i da rade dobro i to uglavnom oni pored škola, bolnica i gdje je veća koncentracija ljudi. Ako hoćeš išta ozbiljno moraš držati voće i povrće a ono propada brzo, kalira...itd. Poselami babu i reci bolje da ti da te pare da uložiš ako ništa u BitCoin ili ethereum mining.

Sretno!

zlo zlo

Post by zlo zlo » 23/09/2017 18:48

možeš klasiku kao i svi isti, to vjerovatno najmanje truda zahtjeva, ili ono što zahtjeva više truda i naručivanja izvana, otvori radnju s raznoraznim gađetima kakvih nema za naći u Bih. ono tipa: gps trakeri, sonari za ribe, teleskopi razni, laserski metri, mjerači potrošnje struje, digitalni ph mjeraci, ima 1000 tih gađeta koje bi mogao prodavati, em bi radnja ti bila zanimljiva za obići svima.

To je tip radnje u koju bi ja išla. :mrgreen:

insomnia78

Post by insomnia78 » 23/09/2017 19:11

:lol: :lol: :lol:
Ovo slobodno. Nema da omane :lol:

Post Reply