Prodavnica - novi posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#1 Prodavnica - novi posao

Post by navedeni »

Ćao raja,

Babo hoće da otvorimo neku malu trgovinu, kući smo pričali o tome i to bi bio kao porodični nam mali biznis. Do sada se niko nije bavio s nečim sličnim, babo vozač (Nekad bio stolar), mama radi u Preventu, ja imam posao u medijima, ali bi volio im pomoći oko toga i navečer raditi u trgovini kada dolaze po rizle i pivo :). Našli smo mali prostor na Stupu 40m2 plus 15m2 magazina, mala kirija, namještaja imamo, frižidera polovnih.

Mene zanima koliko su to marže npr na koka koli, toalet papiru itd? Ima li neko iskustva? I općenito i tom poslu, je li im taj posao može donijeti nafaku.
Oni bi radili i mama i tata, nisu još prestari ali malo im sad posao udara na zdravlje a rade za male pare, a ja bi im pomogao kad god mogu.

Hvala unaprijed
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2 Re: Prodavnica - novi posao

Post by victom »

marža ti je najmanji problem. pođoni od drugih granapa.
pitanje je imal tu ljudi okolo koji su spremni kupovati u granapu i da li ima drugih granapa okolo.

jer kod nas ljudi kupuju u granapu samo ako nema alternative.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:01, edited 2 times in total.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#3 Re: Prodavnica - novi posao

Post by ado_sar »

Pokusaj biti drugaciji, odnosno pokusaj sa otkupom prvoklasnih proizvoda od domacih proizvodjaca, ali sa normalnom cijenom. Znam ljude koji su napravili biznis prodajuci vrhunski jogurt, sir i suho meso. Tu ti je najvaznija kontrola kvalitete jer bosanski seljak hoce zavaliti, odnosno isporuci ti 1000 litara vrhunskog jogurta, ali mu onda mala zarada pa tu naspe vode. Naravno, ti tada gubis musterije.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Prodavnica - novi posao

Post by O'zone »

Mahalski granap je dobra stvar. Ali se mora paziti na par stvari.

1. Nema na teku! To može ukopati toliko da svuče gaće sa guzice.
2. Ako je jedini granap u okolini ne korisititi to pa odmah dići cijene jer vjeruj da će ljudi zbog 20 pfeninga razlike u cijeni otići na drugo mjesto. Takvi su ne možeš im ništa.

Vidio sam u svojoj ulici gdje nema prodavnice u krugu od 500 - 600 metara 6 grnapa koji su propali zbog ove gore dvije navedene stvari.

Nabavka kod Gadže iza GRASA i na HECI koji Vam je bliži i udri sine. Sretno :thumbup:
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#5 Re: Prodavnica - novi posao

Post by emmir1 »

Ovisi o lokaciji naravno.

Ako će to biti granap za pive i rizle ne otvaraj.

Neko ti napisa ideju, nabavku radi po selima od seljaka koji uzgajaju svoju hranu

Pa imaj brašno od ječma, heljde...
Koji domaći dzem, sok.
Sirče
Jaja, sir, povrće, voće

Pa onda nađeš tele na selu pa unaprijed oglasiš da će biti mlade teletine domaće...pa ljudi pokupuju unaprijed sve

Pa ako vam ide od ruke malo i svoje proizvodnje
Kupite 100 kg šljiva pa dzem i pekmez napravite pa dupla zarada.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Prodavnica - novi posao

Post by insomnia78 »

:lol: :lol: :lol:
Ako mislis da propadnes odlicni su savjeti
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#7 Re: Prodavnica - novi posao

Post by teAMICA »

Evo ti par savjeta:
-Nabavljaj većinu robe od direktnih dobavljača, jer tu (uglavnom) imaš pravo na povrat robe + roba ti dođe na vrata, kupovati kod Gadze ti znači sjedi u auto i idi po robu, veća cijena + baci ako ti istekne rok (čisti gubitak). Kod komercijalista odmah zauzmi stav da ti njima plačaš a ne oni tebi :) Na početku ćeš morati većini avansno plaćati, kasnije imaš odgodu - 7, 15 do 30 dana.
-Frižidere za sokove/pive dobiješ od dobavljača, ali ne smiješ držati pive u kolinom friž. i obratno. Ako hoćeš sve na jednom mjestu kupi svoj frižider.
-Posla oko ulaznih kalkulacija, plaćanja, narudžbi, praćenja rokova i sl. ima ko u priči, ali s obzirom da se kod tebe radi o manjoj prodavnici možda će biti izdržljivo
-Nabavi nešto što drugi u okolini nemaju, stavi se u cipele kupca: Zašto bi neko baš kod tebe kupio? Asortiman? Cijene? Ljubaznost? Ćistoća? Vidi koji su minusi u okolini, pa to iskoristi.
-Ne igraj se sa fiskalnim računima, dezinfekcijom i deratizacijom, protupožarnom opremom, svim mogućim papirima koji ti trebaju.
-Ne uzimaj robu koja nema traga porijekla, deklaracije, uvoznika, i VS obrasca ako je roba životinjskog porijekla. Pazi na temperaturu i skladištenje iste.

Ovo ti je ukratko, i to ako ćete raditi po zakonu i pravilima. Ako ćeš na drugi način onda idi na Hecu, tamo kupuješ isključivo za keš sireve, salame, jaja, i sl. koji stoje napolju bilo ljeto ili zima. :run: , radi na crno i moli boga da se ko ne otruje ili ti inspekcija ne bane.

Nek ti je sa srećom kako god ;)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Prodavnica - novi posao

Post by moonca »

Slazem se sa @ emmir1--- jeste malo vise truda , ali isplatiti ce se. I posvetiti paznju enterijeru- topao -svjetlost u radni je jako bitna.

Ili nesto -kao organska hrana i hrana bez glutina.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Prodavnica - novi posao

Post by moonca »

Ima , mladi drugacije jedu, eksperimentisu. A i zbog svih pesticida, smo sve vise osjetljivi.

Ne otvara sadaka granap.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10 Re: Prodavnica - novi posao

Post by O'zone »

Ljudi pričamo o granapu od 40 kvadarata negdje na Stupu a ne o hipsterskoj prodavnici u Ferhadiji. Kakva bezglutenska ponuda i domaći proizvodi?

Hljeb, mlijeko, jogurt, čokolade kad ljudima prahne slatko, keksi, kahva kad kone dođu a nestalo u špajzu, ulje, so, šećer, cigarete, dopune, pive, nešto salama i viršli...etc normalno sezonsko voće i povrće..
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11 Re: Prodavnica - novi posao

Post by pinkman »

Nemojte otvarati standardnu prodavnicu gdje se moze naci od mlijeka do cigara. Ljudi idu u velike objekte. Po meni je bolje nesto specijalizirano. To mogu biti sljedeci objekti:

- Poljoprivredna apoteka (ne znam da li treba skola za ovo)
- Prodavnica alkoholnih pica
- Prodavnica djecijih igracki

itd. Inace imam sumnju u "prodavnicu zdrave hrane", mislim da se kod nas tome ne pridaje znacajna paznja. Mozda i grijesim. Recimo neko je napisao da ne otvarate "granap za pive", a ja mislim da bi mozda i bilo lijepo otvoriti specijaliziranu prodavnicu alkohola u blizini studentskih domova :D

Iskljucivo specijalizirano traziti i biti bas dobar u tome. Treba imati dobar omjer cijene i kvaliteta, ne smije biti previse jeftino, ali ni preskupo. Kao sto je neko vec rekao, treba dobra rasvjeta biti i sto bolje sredjeno. Sretno.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#12 Re: Prodavnica - novi posao

Post by amko761 »

Hehe što kokuzi mogu zamisliti, ne može bog otac realizovati :-)

Puni ideja, al' tuđim kurcem naravno :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Prodavnica - novi posao

Post by moonca »

amko761 wrote:Hehe što kokuzi mogu zamisliti, ne može bog otac realizovati :-)

Puni ideja, al' tuđim kurcem naravno :D
Daj svoj prijedlog?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Prodavnica - novi posao

Post by moonca »

U BBI ima prodavnica -organske radnje- godinama je tamo? ZAR NE ?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#15 Re: Prodavnica - novi posao

Post by O'zone »

Pa i treba biti standardna prodavnica.

U današnji vakat ljudi se podmiruju u velikim centrima međutim...Nestane mlijeka, pavlake, treba hljeb, prahnulo ti jabuke ili banane, nešto se potroši nenadano e tu dolazi granap i ono "de izleti kupi" a ne de sjedi u auto i idi do Binga na Stupu nađi pavlaku u onim frižiderima, stani na kasi 15 minuta zato što brza kasa ne radi i donesi kući al pohiti Boga ti.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#16 Re: Prodavnica - novi posao

Post by Matijevic_Vlado »

I da prodaje teletinu u granapu :mrgreen: ?
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#17 Re: Prodavnica - novi posao

Post by emmir1 »

Soko zove Orla wrote:
emmir1 wrote:Ovisi o lokaciji naravno.

Ako će to biti granap za pive i rizle ne otvaraj.

Neko ti napisa ideju, nabavku radi po selima od seljaka koji uzgajaju svoju hranu

Pa imaj brašno od ječma, heljde...
Koji domaći dzem, sok.
Sirče
Jaja, sir, povrće, voće

Pa onda nađeš tele na selu pa unaprijed oglasiš da će biti mlade teletine domaće...pa ljudi pokupuju unaprijed sve

Pa ako vam ide od ruke malo i svoje proizvodnje
Kupite 100 kg šljiva pa dzem i pekmez napravite pa dupla zarada.

Šta kažeš da pravi svoj pekmez :lol: :lol: :lol: još mu savjet daj da kupi drenjina i koju tonu šipurka :lol: čuj po selima da ide hahahaahhaah


Naravno.

To se danas najviše prodaje i sve će više da bude potražnja za zdravom i domaćom hranom
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#18 Re: Prodavnica - novi posao

Post by navedeni »

Hvala na savjetima.. već sam danas krenuo u razgovore sa dobavljačima i prostor smo potpisali. Za neke super super fancy radnje nismo u mogućnosti, ali naravno da ćemo se potruditi da lijepo izgleda, higijena da je na mjestu i sve normalne stvari.

Ako neko imao još konkretan savjet bio bi zahvalan!
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#19 Re: Prodavnica - novi posao

Post by navedeni »

teAMICA wrote:Evo ti par savjeta:
-Nabavljaj većinu robe od direktnih dobavljača, jer tu (uglavnom) imaš pravo na povrat robe + roba ti dođe na vrata, kupovati kod Gadze ti znači sjedi u auto i idi po robu, veća cijena + baci ako ti istekne rok (čisti gubitak). Kod komercijalista odmah zauzmi stav da ti njima plačaš a ne oni tebi :) Na početku ćeš morati većini avansno plaćati, kasnije imaš odgodu - 7, 15 do 30 dana.
-Frižidere za sokove/pive dobiješ od dobavljača, ali ne smiješ držati pive u kolinom friž. i obratno. Ako hoćeš sve na jednom mjestu kupi svoj frižider.
-Posla oko ulaznih kalkulacija, plaćanja, narudžbi, praćenja rokova i sl. ima ko u priči, ali s obzirom da se kod tebe radi o manjoj prodavnici možda će biti izdržljivo
-Nabavi nešto što drugi u okolini nemaju, stavi se u cipele kupca: Zašto bi neko baš kod tebe kupio? Asortiman? Cijene? Ljubaznost? Ćistoća? Vidi koji su minusi u okolini, pa to iskoristi.
-Ne igraj se sa fiskalnim računima, dezinfekcijom i deratizacijom, protupožarnom opremom, svim mogućim papirima koji ti trebaju.
-Ne uzimaj robu koja nema traga porijekla, deklaracije, uvoznika, i VS obrasca ako je roba životinjskog porijekla. Pazi na temperaturu i skladištenje iste.

Ovo ti je ukratko, i to ako ćete raditi po zakonu i pravilima. Ako ćeš na drugi način onda idi na Hecu, tamo kupuješ isključivo za keš sireve, salame, jaja, i sl. koji stoje napolju bilo ljeto ili zima. :run: , radi na crno i moli boga da se ko ne otruje ili ti inspekcija ne bane.

Nek ti je sa srećom kako god ;)
Hvala, jako korisno!
mali_balon
Posts: 11364
Joined: 12/09/2012 09:57

#20 Re: Prodavnica - novi posao

Post by mali_balon »

Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#21 Re: Prodavnica - novi posao

Post by Ci-Nick »

navedeni wrote:Hvala na savjetima.. već sam danas krenuo u razgovore sa dobavljačima i prostor smo potpisali. Za neke super super fancy radnje nismo u mogućnosti, ali naravno da ćemo se potruditi da lijepo izgleda, higijena da je na mjestu i sve normalne stvari.

Ako neko imao još konkretan savjet bio bi zahvalan!
Pogledaj na kojoj udaljenosti lutrija BiH ima prvu poslovnicu.
Ako je daleko provjerite da li vam se isplati potpisati ugovor s njima.
Tu može dobre love nakapati uz to neko dođe uzeti bingo listić pa kupi još nešto od robe.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#22 Re: Prodavnica - novi posao

Post by Ci-Nick »

mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Gledam u Zenici, na Londži, tipovi otvorili voćaru i sistem je uzmi vrećicu i biraj. Izvagaju i naplate.
Dakle nema podvale. Niko ne pita za cijenu. Mislim da su za tri mjeseca pazarili 100.000 maraka.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Prodavnica - novi posao

Post by moonca »

mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Da, ali se dosta i baca. Moras stalno pregledati ,osvjezavati -a to sve kosta. Krajnji kupac to ne vidi. Hoce jeftino i kvalitetno. :-)
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#24 Re: Prodavnica - novi posao

Post by navedeni »

Ci-Nick wrote:
mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Gledam u Zenici, na Londži, tipovi otvorili voćaru i sistem je uzmi vrećicu i biraj. Izvagaju i naplate.
Dakle nema podvale. Niko ne pita za cijenu. Mislim da su za tri mjeseca pazarili 100.000 maraka.

Sad ne znam baš da ću postat milioner od trgovine male na stupu :-D
mali_balon
Posts: 11364
Joined: 12/09/2012 09:57

#25 Re: Prodavnica - novi posao

Post by mali_balon »

moonca wrote:
mali_balon wrote:Voce i povrce, najlaksa para, a ne moze niti hoce svako teglit sa pijace ili da kupuje plastiku i truhlostinju po bingu i konzumu a ako mu ti pred haustorom imas to ti je ko 1 na 10....samo pazi da je kvalitetno.....
Da, ali se dosta i baca. Moras stalno pregledati ,osvjezavati -a to sve kosta. Krajnji kupac to ne vidi. Hoce jeftino i kvalitetno. :-)
Naravno, ali i to se probere i jeftinije proda ako ko hoce a na zalost penzioneri i oni slabijeg novcanika ce kupiti.....
Pred moju zgradu dolazi lik sa autom i prodaje voce i povrce i proda sve za 1 sat...a bude mu pun onaj pijacarski kedi, naravno vecina su mu svu stalne musterije, ali od njega kupuje i lokalni....neki dan mu prodao buraniju za 3KM/kg a piljar tu istu buraniju prodaje za 6KM/kg....ovo je samo primjer....dobro se moze zaraditi na vocu i povrcu....
Post Reply