Prodaja putem eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
GoldenBoy89
Posts: 118
Joined: 06/01/2010 23:57

#1 Prodaja putem eBay-a

Post by GoldenBoy89 »

Svi smo mi ponesto kupili, i ugl. imali pozitivna iskustva :)

...ali ja bih želio da neštto prodam, i da li postoji neka kompanija u BiH koja garantuje sigurnost i koja isporučuje u Evropu ili neki drugi kontinent ?

Nije bitno koji proizvod ev npr. nekav artikl da prodate... kako šta ide, dali je neko od Vas imao iskustvo sa tim ? ? ?

LP
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#2 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Eborg »

Da trznem ovu temu. :)

Imam par artikala koji nemaju baš tržište u BiH da bih koristio Pik pa sam kontao da ih prodam putem eBaya. Da li je istina da se prilikom slanja tih nekih manjih artikala (npr. DVD u kutiji i sl.) u inostranstvo mora plaćati izvozna carina ili ono što se izračuna na http://www.posta.ba odgovara konačnom trošku? Meni nikad recimo nisu ocarinili DVD-eve kada sam ih naručuvao iz inostranstva.

Npr. obično naručujem stvari iz Velike Britanije najjeftinijom opcijom i u prosjeku dođe za 5 radnih dana. Da li je ova najjeftinija opcija u kalkulatoru cijena BH Pošte to ili je potrebno dodati i/ili preporučeno/avionski prijenos?

Imaju li neke tabele po zonama koje određuju cijenu (je li sva Evropa npr. ista kategorija ili nije isto slati u Slovačku, Holandiju, Španiju i Veliku Britanju)?
User avatar
GoldenBoy89
Posts: 118
Joined: 06/01/2010 23:57

#3 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by GoldenBoy89 »

Eborg wrote:Da trznem ovu temu. :)

Imam par artikala koji nemaju baš tržište u BiH da bih koristio Pik pa sam kontao da ih prodam putem eBaya. Da li je istina da se prilikom slanja tih nekih manjih artikala (npr. DVD u kutiji i sl.) u inostranstvo mora plaćati izvozna carina ili ono što se izračuna na http://www.posta.ba odgovara konačnom trošku? Meni nikad recimo nisu ocarinili DVD-eve kada sam ih naručuvao iz inostranstva.

Npr. obično naručujem stvari iz Velike Britanije najjeftinijom opcijom i u prosjeku dođe za 5 radnih dana. Da li je ova najjeftinija opcija u kalkulatoru cijena BH Pošte to ili je potrebno dodati i/ili preporučeno/avionski prijenos?

Imaju li neke tabele po zonama koje određuju cijenu (je li sva Evropa npr. ista kategorija ili nije isto slati u Slovačku, Holandiju, Španiju i Veliku Britanju)?

ovako ... prodavao sam viljusku od bicikla, nekih 500 km je bila vrijedna i vise :) ali eto za toliko sam je prodao tamo u njemacku, platio sam 50 km postarine i to je to :) slao sam preko bhposte i sigurno je :) bila je teska oko 1.2 kg ... a to sa carinom sve zavisi koliko oni odrede, imas na stranici carine bih, cijene za odredjene artikle :D

pozz
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#4 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by radet »

Što se tiče sigurnosti, sigurno je isto kao i kada ti pošalju Royal mail-om ili nekom drugom državnom poštom. Najsigurnija opcija je da to pošalješ preporučenom pošiljkom, malo je skuplje ali i skoro pa 100% sigurno da će stići na odredište, te u ovoj opciji možeš pratiti pošiljku putem neta. Prodavao sam neke ploče i iz mog iskustva pošiljka stiže na odredište u roku 5 - 10 dana na odredište, a u zavisnosti od odredišne države.
Za tu izvoznu carinu nemam pojma, ali znam da imaju neki artikli koji se ne mogu poslati iz naše zemlje i da to carina lijepo vrati.
Na onom kalkulatoru sve lijepo piše, mislim da je cijena pošiljki u evropi tu negdje.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#5 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by ZV Keli »

Narucivao vise puta,samo jednom se zeznuo ostalih puta roba je ekstra bila.Ubrzo cu jos neke stvari naruciti pa se nadam da ce se niz dobrih stvari nastaviti :D :D
idana_85
Posts: 25
Joined: 22/10/2006 11:09

#6 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by idana_85 »

Ima li neko iskustva s prodajom, kako ide carina, kada se salje putem poste? Npr kada zelite prodati neki parfem ili nesto slicno, cija je vrijednost 30-40 KM?
User avatar
GoldenBoy89
Posts: 118
Joined: 06/01/2010 23:57

#7 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by GoldenBoy89 »

idana_85 wrote:Ima li neko iskustva s prodajom, kako ide carina, kada se salje putem poste? Npr kada zelite prodati neki parfem ili nesto slicno, cija je vrijednost 30-40 KM?
ma to nista ne kosta, mozda 10 e je posiljka u EU ... odi u postu pa pogledaj tamo, ako naletis na nekog ljubaznog gospodina sve ce ti lijepo objasniti ;)

a carinu ti platis 2-3 km mozda... a on koliko placa to zavisi od drzave gdje ide ... to on mora da pogleda, tvoje je da posaljes :D

LP
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by hopi »

dižem temu jer bi nešto prodao preko ebaya, pa da vidimo ima li ko kakav savjet, kako to ide itd, šta se primjenilo jer je zadnji post iz 2012, a i inače nema baš puno info o tome kako prodavati na netu

prodao bi par starih igara za konzole, vrijednost ne znam tačno još, veličina ktuije možda 20x20cm, masa oko 300 grama
slao bi samo za europu
kako šaljem, preko koga čega, šta ja plaćam, kako ću odrediti šiping, imam li još nekih troškova
svako iskustvo je dobro došlo
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#9 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Nexus2 »

hopi wrote:dižem temu jer bi nešto prodao preko ebaya, pa da vidimo ima li ko kakav savjet, kako to ide itd, šta se primjenilo jer je zadnji post iz 2012, a i inače nema baš puno info o tome kako prodavati na netu

prodao bi par starih igara za konzole, vrijednost ne znam tačno još, veličina ktuije možda 20x20cm, masa oko 300 grama
slao bi samo za europu
kako šaljem, preko koga čega, šta ja plaćam, kako ću odrediti šiping, imam li još nekih troškova
svako iskustvo je dobro došlo
Nedavno prodao neke stvarčice u Izrael, Maleziju i neki dan u Australiju.
Ne vidim nikakav problem sa prodajom, odim sto je postarina skupa. Kalkulacija o cijeni postarine je na stranici bh poste i koliko sam mogao skontati, do 250gr postarina s krece od 7 KM do 20 KM.

Mene zanima nesto drugo.....kupovina na jednoj intetnet stranicib a ptodaja na drugoj...s tim da kupovina ide tek po ucinjenoj prodaji.
Fakticki, prodam unaorijed, zatim kupim na drugoj stranici i pri kupovini ubacim delivery adresu od svog kupca
Jel neko ima iskustva sa tim?
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#10 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by bersK »

Imam austrougarski originalni novčić (Kreuzer) iz 1818 godine. Gdje da ga prodam?
cortez
Posts: 20
Joined: 16/08/2013 00:51

#11 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by cortez »

Nexus2 wrote:
hopi wrote:
Mene zanima nesto drugo.....kupovina na jednoj intetnet stranicib a ptodaja na drugoj...s tim da kupovina ide tek po ucinjenoj prodaji.
Fakticki, prodam unaorijed, zatim kupim na drugoj stranici i pri kupovini ubacim delivery adresu od svog kupca
Jel neko ima iskustva sa tim?
Da,tipični dropshipping u današnje vrijeme veoma popularno, da se mnogo zaraditi.
Bilo bi poželjno da na ebayu imaš svoju prodavnicu (store) osnovni paket košta 25$ mjesečno i možeš stavit 250 proizvoda i reklamirat iste,dok na običnom nalogu možeš stavit 50 proizvoda.

Takodje potrebno je i ebayu plaćati oglašavanje kako bi prodavao te proizvode jer ćeš ih teško prodat bez oglasa kako bi bili vidljivi kupcima.
O samoj prodaji najviše zavisi od toga šta prodaješ,manje je bitno kolika je cijena to je najmanji problem strancima,nije to olx.ba !

Eto nešto uopšteno o tome mada pretposatvljam da znaš već i sam to sve...za konkretna pitanja javi se u PP jer imam veoma dosta iskustva sa preprodajom na netu.
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#12 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Nexus2 »

cortez wrote:
Nexus2 wrote:
hopi wrote:
Mene zanima nesto drugo.....kupovina na jednoj intetnet stranicib a ptodaja na drugoj...s tim da kupovina ide tek po ucinjenoj prodaji.
Fakticki, prodam unaorijed, zatim kupim na drugoj stranici i pri kupovini ubacim delivery adresu od svog kupca
Jel neko ima iskustva sa tim?
Da,tipični dropshipping u današnje vrijeme veoma popularno, da se mnogo zaraditi.
Bilo bi poželjno da na ebayu imaš svoju prodavnicu (store) osnovni paket košta 25$ mjesečno i možeš stavit 250 proizvoda i reklamirat iste,dok na običnom nalogu možeš stavit 50 proizvoda.

Takodje potrebno je i ebayu plaćati oglašavanje kako bi prodavao te proizvode jer ćeš ih teško prodat bez oglasa kako bi bili vidljivi kupcima.
O samoj prodaji najviše zavisi od toga šta prodaješ,manje je bitno kolika je cijena to je najmanji problem strancima,nije to olx.ba !

Eto nešto uopšteno o tome mada pretposatvljam da znaš već i sam to sve...za konkretna pitanja javi se u PP jer imam veoma dosta iskustva sa preprodajom na netu.
Drug, hvala ti. Vec si mi pomogao.
Javim se gdje zspne.
Vec sam neke stvari prodao.
Ali skupa postarina kod nas.
A profit moze biti i samo ako se izbjegne postarina sto je izgleda moguce.
Hvala jos jednom
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#13 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by hopi »

Koja je najjeftinija opcija slanja paketa ebay, iz BiH za Europu?

Recimo bh pošta mi na njihovom kalkulatoru izbaci cijenu za moj artikal tj. paket 47KM sa slanje u Njemačku, ali kada ja recimo taj isti artikal potražim na ebayu lokacija Europa - slanje za BiH je nekih 10 -15 dolara tj nekih 15 do 24KM.
Znači npr. ispadne puno jeftinije slanje paketa iz Njemačke za BiH nego BiH -Njemačka?

Ima li neko isksutva, je li slao neki paket u zadnje vrijeme do 1-2 kg za recimo Njemačku, Švedsku nije ni bitno, je li ja fakat da onda zaračunam tih 47 KM kao šiping ili ima nekih boljih opcija za slati?
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#14 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Heva »

prodaja putem eBaya je škaljiva iz razloga što je NJ.V. Kupac u 95% slučajeva u pravu, pa ako ima imalo problema oko kvaliteta, opisa ili cijene dostave - goriš ko šibica. :-) Osim toga, eBay zadržava pravo da te banuje kao sellera iz tebi neznanih razloga i ne mora uopće da ti pojašnjava zašto, samo dobiješ obavijest tipa: "...nismo zadovoljni načinom na koji vodite prodaju a koji nije u skladu sa poslovanjem naše firme..." i tu završava karijera. osim toga, problem je i PayPal, neki ljudi neće baš da plaćaju samo sa PP, pa ako nemaš opciju kartice - gubiš kupca.
Ključna stvar je oštećenje pošiljke; rijetko se dešava ali u nas nema tih butika za karton i drugu ambalažu, ako se to nešto ogrebe, dobiješ minus, packu ili povrat robe i zahtjev za povrat para, i eto belaja! :-?
Znam to po stvarima (uglavnom muzička oprema) koje ja dobijem: prosto ti žao da otpakuješ kako je to lik upakovao, a kod nas ne možeš naći pristojnu kutiju. I onda, haj' se nadaj pozitivi na review kupaca...
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by hopi »

hvala na odgovoru, nisam ga odmah vidio

artikle koje bi ja prodao (stare video igre), dobije šta vidi, tu nema ne odgovara mi, ne sviđa mi se,mali broj ružna boja itd, naravno sve je ispravno, bez reprodukcija, sve čisto s moje strane
samo pay pal, kome se ne sviđa ne mora
fino bi ja to upakovao, sama roba nije osjetljiva niti lako lomljiva ako ispustiš ili bacaš paket, jedino da sada maljem udaraš

jedino me ovaj šiping zeza, ja bi robu dao 10 do 20 posto ispod cijene pa mislim da ne bi bilo problema je prodati, ali kod mene je šiping 30 dolara, dok kod drugih za istu robu recimo 12 dolara, znači nekih 18 dolara (28KM) sam skuplji po šipingu i za taj iznos i trebao biti jeftiniji što ipak nije malo, zato pitam ima li šta jeftinije nego preko bh pošte
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#16 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by EliasVeskot »

Postarina iz BIH je puno povoljnija nego obratno. Ne znam da li zaista saljes paket ili to moze stati u " pismo", u stvari u onu veliku zracnu kovertu. Tu mozes sve do 2kg strpati. Peglace te sta je unutra I da li ima magnet, ako popunis prijavu da je manje od 20KM ne moras placati carinu. Medjutim, moja preporuka da nista ne saljes obicnom postom jer se kupac moze napraviti lud pa reci da nije dobio, a ti nemas dokaz o slanju I tu je kraj.
Medjutim, tu ima jedna caka. BH posta salje avionom sve preporucene posiljke, kupac mora potpisati bi to jako puno kosta, haman duplo, dok posta RS ( najbliza u Lukavici) ima daleko povoljniju postarinu dok je opcija sa trackingom samo par maraka skuplja ( al zato avionsko slanje kosta duplo).
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#17 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by hopi »

EliasVeskot wrote:Postarina iz BIH je puno povoljnija nego obratno. Ne znam da li zaista saljes paket ili to moze stati u " pismo", u stvari u onu veliku zracnu kovertu. Tu mozes sve do 2kg strpati. Peglace te sta je unutra I da li ima magnet, ako popunis prijavu da je manje od 20KM ne moras placati carinu. Medjutim, moja preporuka da nista ne saljes obicnom postom jer se kupac moze napraviti lud pa reci da nije dobio, a ti nemas dokaz o slanju I tu je kraj.
Medjutim, tu ima jedna caka. BH posta salje avionom sve preporucene posiljke, kupac mora potpisati bi to jako puno kosta, haman duplo, dok posta RS ( najbliza u Lukavici) ima daleko povoljniju postarinu dok je opcija sa trackingom samo par maraka skuplja ( al zato avionsko slanje kosta duplo).
hvala na savjetu

Kako misliš da je poštarina povoljnija iz BiH, koliko sam ja vidio baš je obrnuto.
Recimo kada provjerim na stranici HR pošte na kalkulatoru za slanje, stavim iste parametre, i izbaci mi cijenu 96,4 kuna= 25- 26 KM, a na našoj pošti mi izbaci tih 47KM kako sam i napisao ranije, znači skuplje nekih 20KM od HR pošte.
Ako šaljem nešto sa povratnicom nije li mi to dovoljan dokaz da je osoba primila poslano?

a dobro si, mogu ovo što namjeravam poslati i u ono pismo, ne prelazi 1kg (vjerovatno ni 500g) i tada mi izbaci šiping (sa povratnicom) 27KM do 1kg, tj 25,5 KM za 500g i da probam tako, šta misliš?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#18 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by EliasVeskot »

Nema nista "vjerovatno", ako imas kucnu vagu izvagaj ili zamoli fino u granapu, duplo je razlika izmedju 250 I 500 gr, I nemoj da te buni paket I pismo, pismo je fakat sve do 2kg, kako god da upakujes. Velike koverte su jeftinije u knjizari nego kod njih u posti ( duplo!) I ne treba ti povratnica nego preporucena posiljka: popunis papiric u posti, daju ti tracking broj, taj broj saljes kupcu I to je to,imas dokaz sa imenom kupca I to je za eventualni spor sasvim dovoljno.
Cim izaberes preporuceno, to znaci da se salje avionom, max 7 radnih dana je dolazilo na odrediste u EU.
Na posti RS ima isto kalkulator, vidjeces da su cijene povoljnije, a tracking se dodatno placa samo 3,5 KM, pa ako imas auto, odes na Dobrinju 4 i posaljes.
Kad kazem na jeftinije, mislim generalno da mi do sada niko nije izasao u susret da salje nesto jeftinije I to "drzavnom" postom, svi biraju varijante sa dhl, gls ili nekom brzom, da se osiguraju od gubitka I sl, PLUS uracunaju kovertu, pakovanje, vrijeme sto ce spakovati I otici na postu...a gledajuci njihove standarde to nas puno kosta. Npr, kad izracunam slanje jednog paketica iz De za BiH izadje, 4-5€ , medjutim, seller mi salje za 9,90 E, gledajuci pogodnosti koje nude ( popuste I sl) to jeste skupo, plus pravno lice ne bi trebalo da ti naplati pdv, a oni dodatno povecaju cijene za prodaju online da ne bi gubili na konverziji I sl. uglavnom, ko hoce nesto da kupi, kupice I bez obzira na cijenu, nekad nesto friziras, spustis cijenu, povecas postarinu I obratno I sam vidis sta bolje ide.
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#19 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by djama »

Mene nesto slicno zanima. Imam nov SSD od 2 TB koji je ovdje gotovo nemoguce prodati , pa bih pokusao preko ebay da ga prodam. Sad me zanima da li mi se isplati to odavde da radim ili npr posto imam rodjaka u DE, da njemu posaljem pa kad neko kupi da ga on samo otpremi postom.
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#20 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by hopi »

EliasVeskot wrote:Nema nista "vjerovatno", ako imas kucnu vagu izvagaj ili zamoli fino u granapu, duplo je razlika izmedju 250 I 500 gr, I nemoj da te buni paket I pismo, pismo je fakat sve do 2kg, kako god da upakujes. Velike koverte su jeftinije u knjizari nego kod njih u posti ( duplo!) I ne treba ti povratnica nego preporucena posiljka: popunis papiric u posti, daju ti tracking broj, taj broj saljes kupcu I to je to,imas dokaz sa imenom kupca I to je za eventualni spor sasvim dovoljno.
Cim izaberes preporuceno, to znaci da se salje avionom, max 7 radnih dana je dolazilo na odrediste u EU.
Na posti RS ima isto kalkulator, vidjeces da su cijene povoljnije, a tracking se dodatno placa samo 3,5 KM, pa ako imas auto, odes na Dobrinju 4 i posaljes.
Kad kazem na jeftinije, mislim generalno da mi do sada niko nije izasao u susret da salje nesto jeftinije I to "drzavnom" postom, svi biraju varijante sa dhl, gls ili nekom brzom, da se osiguraju od gubitka I sl, PLUS uracunaju kovertu, pakovanje, vrijeme sto ce spakovati I otici na postu...a gledajuci njihove standarde to nas puno kosta. Npr, kad izracunam slanje jednog paketica iz De za BiH izadje, 4-5€ , medjutim, seller mi salje za 9,90 E, gledajuci pogodnosti koje nude ( popuste I sl) to jeste skupo, plus pravno lice ne bi trebalo da ti naplati pdv, a oni dodatno povecaju cijene za prodaju online da ne bi gubili na konverziji I sl. uglavnom, ko hoce nesto da kupi, kupice I bez obzira na cijenu, nekad nesto friziras, spustis cijenu, povecas postarinu I obratno I sam vidis sta bolje ide.
hvala na info, neke stvari su mi jasnije, pa skontam kako mi je najbolje pa probam, javim kako je sve ispalo kada završim
User avatar
Violet Love
Posts: 70
Joined: 02/11/2013 13:38

#21 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Violet Love »

EliasVeskot wrote:Postarina iz BIH je puno povoljnija nego obratno. Ne znam da li zaista saljes paket ili to moze stati u " pismo", u stvari u onu veliku zracnu kovertu. Tu mozes sve do 2kg strpati. Peglace te sta je unutra I da li ima magnet, ako popunis prijavu da je manje od 20KM ne moras placati carinu. Medjutim, moja preporuka da nista ne saljes obicnom postom jer se kupac moze napraviti lud pa reci da nije dobio, a ti nemas dokaz o slanju I tu je kraj.
Medjutim, tu ima jedna caka. BH posta salje avionom sve preporucene posiljke, kupac mora potpisati bi to jako puno kosta, haman duplo, dok posta RS ( najbliza u Lukavici) ima daleko povoljniju postarinu dok je opcija sa trackingom samo par maraka skuplja ( al zato avionsko slanje kosta duplo).
Ovo sam i ja čula, međutim kad uporedim, nije baš tako. Uzet ću za primjer preporučeno pismo mase 250 g za Njemačku preporučeno:

BH Pošta
Cijena po masi: 7,50
Preporučeno: 5,50
Cijena za avionski prijevoz: 2,60
Ukupna cijena 15,60 KM

Pošte Srpske
Cijena pisma po masi: 6,00 KM
Preporučena pošiljka: 5,50 KM
Prioritetna avionska pošiljka: 3,90 KM
Cijena: 15,40 KM

Napominjem da je avionska pošiljka po automatizmu obilježena kod oba operatera. Međutim, nešto mi je privuklo pažnju - kod BH Pošte ima opcija povratnice i pritom se avionski prevoz i preporučena pošiljka ne obilježavaju automatski, dok u RS-u ide sve, pa to za pismo iz prvog primjera izgleda ovako:

BH Pošta
Cijena po masi: 7,50
Sa povratnicom: 1,80
Ukupna cijena 9,30 KM

Pošte Srpske
Cijena pisma po masi: 6,00 KM
Preporučena pošiljka: 5,50 KM
Prioritetna avionska pošiljka: 3,90 KM
Povratnica za pismo: 1,70 KM
Cijena: 17,10 KM

Sad me ovo malo buni - ako je povratnica dokaz isporuke, zašto bismo plaćali preporučenu pošiljku kao neku garanciju za isporuku? Može li biti posrijedi greška u kalkulatoru BH pošte?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#22 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by EliasVeskot »

Violet Love wrote:
EliasVeskot wrote:Postarina iz BIH je puno povoljnija nego obratno. Ne znam da li zaista saljes paket ili to moze stati u " pismo", u stvari u onu veliku zracnu kovertu. Tu mozes sve do 2kg strpati. Peglace te sta je unutra I da li ima magnet, ako popunis prijavu da je manje od 20KM ne moras placati carinu. Medjutim, moja preporuka da nista ne saljes obicnom postom jer se kupac moze napraviti lud pa reci da nije dobio, a ti nemas dokaz o slanju I tu je kraj.
Medjutim, tu ima jedna caka. BH posta salje avionom sve preporucene posiljke, kupac mora potpisati bi to jako puno kosta, haman duplo, dok posta RS ( najbliza u Lukavici) ima daleko povoljniju postarinu dok je opcija sa trackingom samo par maraka skuplja ( al zato avionsko slanje kosta duplo).
Ovo sam i ja čula, međutim kad uporedim, nije baš tako. Uzet ću za primjer preporučeno pismo mase 250 g za Njemačku preporučeno:

BH Pošta
Cijena po masi: 7,50
Preporučeno: 5,50
Cijena za avionski prijevoz: 2,60
Ukupna cijena 15,60 KM

Pošte Srpske
Cijena pisma po masi: 6,00 KM
Preporučena pošiljka: 5,50 KM
Prioritetna avionska pošiljka: 3,90 KM
Cijena: 15,40 KM

Napominjem da je avionska pošiljka po automatizmu obilježena kod oba operatera. Međutim, nešto mi je privuklo pažnju - kod BH Pošte ima opcija povratnice i pritom se avionski prevoz i preporučena pošiljka ne obilježavaju automatski, dok u RS-u ide sve, pa to za pismo iz prvog primjera izgleda ovako:

BH Pošta
Cijena po masi: 7,50
Sa povratnicom: 1,80
Ukupna cijena 9,30 KM

Pošte Srpske
Cijena pisma po masi: 6,00 KM
Preporučena pošiljka: 5,50 KM
Prioritetna avionska pošiljka: 3,90 KM
Povratnica za pismo: 1,70 KM
Cijena: 17,10 KM

Sad me ovo malo buni - ako je povratnica dokaz isporuke, zašto bismo plaćali preporučenu pošiljku kao neku garanciju za isporuku? Može li biti posrijedi greška u kalkulatoru BH pošte?
Pošte Srpske su digle cijene prije Nove Godine, prije toga su se žalili da su im usluge niske i onda su donijeli neku odluku o povećanju cijena tako da su sad izjednacili..Medjutim,napravili su Poštama Srpske još jedan #gaf#, od novembra su zabranili slanje običnih pošiljaka vani ( samo pisma mogu biti obicna) i sa tim te bukvalno prisiljavaju da šalješ sve avionskim prenosom i preopručeno što je naravno duplo skuplje. U BH poštama se još uvijek može poslati pošiljka kao obična, a razlika između preporučene i obićne je što ova prva mora imati dokaz o uručenju tj. mora se primalac potpisati i ako se izgubi, možse se locirati. Neke države ne dozvoljavaju niti skeniraju pakete na ulazu, ali u slučaju da pošiljka nije uručena, onda se šalje službena potražnica i moraju odgovoriti. Za povratnicu nisam sigurna da uopšte funkcioniše za inostranstvo i mislim da je ovo greška u kalkulatoru jer je nemoguće slati neregistrovani pismo sa povratnicom...
User avatar
Violet Love
Posts: 70
Joined: 02/11/2013 13:38

#23 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Violet Love »

EliasVeskot wrote:
Pošte Srpske su digle cijene prije Nove Godine, prije toga su se žalili da su im usluge niske i onda su donijeli neku odluku o povećanju cijena tako da su sad izjednacili..Medjutim,napravili su Poštama Srpske još jedan #gaf#, od novembra su zabranili slanje običnih pošiljaka vani ( samo pisma mogu biti obicna) i sa tim te bukvalno prisiljavaju da šalješ sve avionskim prenosom i preopručeno što je naravno duplo skuplje. U BH poštama se još uvijek može poslati pošiljka kao obična, a razlika između preporučene i obićne je što ova prva mora imati dokaz o uručenju tj. mora se primalac potpisati i ako se izgubi, možse se locirati. Neke države ne dozvoljavaju niti skeniraju pakete na ulazu, ali u slučaju da pošiljka nije uručena, onda se šalje službena potražnica i moraju odgovoriti. Za povratnicu nisam sigurna da uopšte funkcioniše za inostranstvo i mislim da je ovo greška u kalkulatoru jer je nemoguće slati neregistrovani pismo sa povratnicom...
Hvala na odgovoru. A šta je sa glupošću zvanom "izvozna carina"? Prolazi li deklariranje vrijednosti paketa ispod 20 KM?
mala_maja
Posts: 7
Joined: 13/03/2013 14:26

#24 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by mala_maja »

Pozdrav,

Bila bih zahvalna nekom ako bi mogao da mi objasni ovo sa shippingom polje kako ispuniti?
Meni to nista nije jasno. Ja konkretno imam za prodati neku markiranu robu, kapute i haljine.

Hvala unaprijed,
Nadam se da ce neko procitati. :)
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#25 Re: Prodaja putem eBay-a

Post by Xillenn »

mala_maja wrote: 24/10/2020 07:38 Pozdrav,

Bila bih zahvalna nekom ako bi mogao da mi objasni ovo sa shippingom polje kako ispuniti?
Meni to nista nije jasno. Ja konkretno imam za prodati neku markiranu robu, kapute i haljine.

Hvala unaprijed,
Nadam se da ce neko procitati. :)
Ispričavam se što budim staru temu, da se nadovežem i ja na Maju, a i da i Maji postavim pitanje ako je uspjela skužiti kako to ide.

Isto pitanje.

Kako ispuniti polje sa shippingom? Želio bih da šaljem sa BH Poštom, ali nema opcije nigdje, niti da je dodam niti bilo šta. Ili sam samo slijep? :D

Hvala puno :izet:
Post Reply