Procurio bojler

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#26 Re: Procurio bojler

Post by zmaj56 »

besana wrote:Meni samo nije jasno kako kupanje pravo može preći u naviku ... jebeš bojler ... kupiću mu ja drugi :lol: ... ali molim zmaja da malo pojasni ovo glede kupanja :D
Malo si van teme al ti je fino karanana odgovorio:
sad se pali svake nedjelje
Nego pomozi na bilo koji nacin.

:sax:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#27 Re: Procurio bojler

Post by Cholina_Lokica »

besana wrote:Meni samo nije jasno kako kupanje pravo može preći u naviku ... jebeš bojler ... kupiću mu ja drugi :lol: ... ali molim zmaja da malo pojasni ovo glede kupanja :D
od bajrama do bajrama :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#28 Re: Procurio bojler

Post by potpuni stranac »

zmaj56 wrote:
besana wrote:Meni samo nije jasno kako kupanje pravo može preći u naviku ... jebeš bojler ... kupiću mu ja drugi :lol: ... ali molim zmaja da malo pojasni ovo glede kupanja :D
Malo si van teme al ti je fino karanana odgovorio:
sad se pali svake nedjelje
Nego pomozi na bilo koji nacin.

:sax:
jedino rješenje ti je da se opet prestanes kupati :lol: :lol:

ma sve ti je fino objasnjeno, il zovi majstora ili radi sam, treceg nema.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#29 Re: Procurio bojler

Post by zmaj56 »

Dile wrote:
besana wrote:Meni samo nije jasno kako kupanje pravo može preći u naviku ... jebeš bojler ... kupiću mu ja drugi :lol: ... ali molim zmaja da malo pojasni ovo glede kupanja :D
od bajrama do bajrama :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hej...polahko ba... moze i tvoj dihtung otici... mislim onaj dolje...od smijanja, slicno ko i besani, ako me bude dalje provaljivala, pa ce joj morati ves masina biti stalno na ekstra ukljucena.
Nego jarane pomozi kakvim pametnim savjetom ili misljenjem ili bilo cim sto se moze smatrati prihvatljivim u ovoj ekonomskoj krizi. :bih:
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#30 Re: Procurio bojler

Post by Ublehas »

Zatvoris vodu na glavnom ventilu u kuci, naravno iskljucis struju, odvrnes cijevi s bojlera i pustis da voda iscuri (ako je nad kadom curi u kadu, ako nije kakvo bure ispod), skines te cijevi, otvoris poklopac ispod bojlera, nadjes struju, zapamtis ili obiljezis gdje koja zica dodje, brifer i raskopcas ih. Skines bojler, otkacis ga ili odsarafis, kupis novi, zasarafis i sklopis obrnutim redosljedom :-D . Nezaboravi sigurnosni ventil skinuti sa starog (ili kupi novi, jeftin je) i privrnuti na novi, znaci na cijev gdje ide hladna voda (plavo obiljezje). Za razliku od privrtanja cijevi (fleksibilnih) koje idu jednostavno i imaju gumice, za sigurnosni ventil ces trebati teflon traku ili kudelju (bolje) dihtovanja radi. I sve ovo ces uraditi ako imas imalo slifa u koristenju klijesta i sarafcigera bez problema, ako ne, majstor opaljivac po usima ti negine :D . Samo pazi da nebude viska dijelova :D . A ja to nebih popravljao, nov bojler sada nije puno skup, a vjeruj da nekad da prodjes jeftinije zna biti puno skuplje.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#31 Re: Procurio bojler

Post by zmaj56 »

Ublehas wrote:Zatvoris vodu na glavnom ventilu u kuci, naravno iskljucis struju, odvrnes cijevi s bojlera i pustis da voda iscuri (ako je nad kadom curi u kadu, ako nije kakvo bure ispod), skines te cijevi, otvoris poklopac ispod bojlera, nadjes struju, zapamtis ili obiljezis gdje koja zica dodje, brifer i raskopcas ih. Skines bojler, otkacis ga ili odsarafis, kupis novi, zasarafis i sklopis obrnutim redosljedom :-D . Nezaboravi sigurnosni ventil skinuti sa starog (ili kupi novi, jeftin je) i privrnuti na novi, znaci na cijev gdje ide hladna voda (plavo obiljezje). Za razliku od privrtanja cijevi (fleksibilnih) koje idu jednostavno i imaju gumice, za sigurnosni ventil ces trebati teflon traku ili kudelju (bolje) dihtovanja radi. I sve ovo ces uraditi ako imas imalo slifa u koristenju klijesta i sarafcigera bez problema, ako ne, majstor opaljivac po usima ti negine :D . Samo pazi da nebude viska dijelova :D . A ja to nebih popravljao, nov bojler sada nije puno skup, a vjeruj da nekad da prodjes jeftinije zna biti puno skuplje.
Do sada haman i jedini pravi odgovor. Jos malo ako bude savjeta, moci cu sam zasukati rukave.
Hvala unaprijed.
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#32 Re: Procurio bojler

Post by Ublehas »

Nije neki tezak posao zamjeniti bojler, samo polako. Neznam koliko si spretan u tim elektro/vodo/kucno tehnickim zahvatima, ako bas i nisi najbolje ti se posavjetovati s nekim ko jeste (jaran, komsija i sl.). Razlika moze biti u dizajnu bojlera, znaci poklopac se drukcije otvara, spajanje struje izgleda drugacije i sl. ali se sve svodi na isti princip. Vecinom su to klemice u koje prisarafis zicu. Kod struje je bitno da nezamjenis fazu, 0 i uzemljenje, zato kazem obiljezi zice prethodno. Faza i 0 su obicno plave i smedje boje, dok je uzemljenje zuto-zelena zica. Kod spajanja cijevi je bitno nepritezati snagom, cvrsto ali nesiliti jer ce popucati navoji, ali hajde kad pukne na cijevi, lako je zamjeniti, ali kad pukne navoj na cijevi u zidu ili bojleru nastupa veci belaj. I pazi kad privrces, ravno, navoj mora ici glatko do kraja tj. stezanja. Mozda ces morati kod sigurnosnog ventila navijati tzv. dupli nipl, ili naci "musko-zensku" fleksiblnu cijev da bi je spojio i u tom slucaju ce ti opet trebati teflon ili kudelja.
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#33 Re: Procurio bojler

Post by mikasa »

Mislim da ti je bolje da pozoves majstora i platis 20 KM
venividivici
Posts: 12982
Joined: 10/02/2009 11:42

#34 Re: Procurio bojler

Post by venividivici »

Zmaju
popravil ga ?!
User avatar
jazz001
Posts: 90
Joined: 11/08/2008 15:13

#35 Re: Procurio bojler

Post by jazz001 »

joj,,,zmajev danf se dovde čuje,,,, :-) :D :-),jebi ga zmaju,,,levata i krivih drva ce vazda biti,,, :-D :-D :-D
User avatar
jazz001
Posts: 90
Joined: 11/08/2008 15:13

#36 Re: Procurio bojler

Post by jazz001 »

da ne bi zmaja nebi se jutros nasmijao :-) :-) :D ,,,pa oci moje nov bojler 110 KM a grijac ili termostat 35 KM pa ti vidi,,,kupi ba nov nemoj bezveze lupati sta-kako...
nookey
Posts: 1020
Joined: 13/10/2010 21:42

#37 Re: Procurio bojler

Post by nookey »

Dragi svi, znam da je stara tema al da ne otvaram novu, kao sto naslov kaze bojler procurio.
Bojler je Braun kombinovani star 5 godina tacno, sto ce reci moze se grijati na struju ili vodom iz centralnog grijanja.
E sad sinoc sam primjetio da voda curi oko cepa gdje se spaja centralno grijanje i to sa strane gdje nije prikljuceno obzirom da moze s obje strane. Bojler normalno radi ne pregrijava se, al ima jedna zanimljiva stvar, kad otvorim ozraku na njemu voda curi bez prestanka iako su oba ventila za dovod i odvod vode iz grijanja zavrnuta.prije bi iscurilo malo i prestane, ali sad curi stalno dok je odvrnuta ozraka.
Da li je moguce da je negdje spirala popustila pa ulazi voda iz bojlera u nju?
Ili ako neko ima drugu ideju?
Hvala unaprijed.
Post Reply