Proces objavljivanja knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 Proces objavljivanja knjige

Post by sizifinho »

Šta ima raja?
Posljednjih godinu-dvije sam pisao malo intenzivnije nego inače i sakupio sam nekolicinu priča, pretežno znanstvene fantastike i iz žanra fantazije. Naravno, to je produkt faze pisanja i trebao bih ja to još ispolirati, prepisati nekoliko puta, editovati, izmijeniti neke stvari - no sve u svemu - imam ogromnu želju da objavim te svoje priče.
Zanimaju me vaša iskustva!

Da li ste ikada objavili knjigu? Kako ide procedura, kod nas? Mislim, kako naći izdavača? Da li se to i kod nas bazira na principu "odnesi priču, pokaži i ako im se svidi - objavi" ili je i taj segment korumpiran? Da li uopšte imamo izdavača koji posluje?
Koliko vas je novca izašao čitav projekat i šta su bili rezultati?

Opišite mi tu vaša iskustva, vaše muke i sreću. Da li ste se osjećali ponosno?

P.S.

Volio bih da odmah na startu izbjegnemo proletarske priče o tome kako se to ne isplati ovdje i slično. Želio bih napomenuti da ne pišem za neku zaradu, jer znam da toga neće biti. Pišem za svoj gušt i to je to.

Hvala!
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#2 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by sizifinho »

MickeyPierce wrote:Ne isplati ti se to ovdje jarugo.
dobro.

I sad bih ja zbog te javno poznate činjenice trebao odustati od namjere?
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#3 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by medvjed23 »

možda da se direktno obratiš nekom od izdavača..

ja imam gomilu nekih pjesama od kojih neke i nisu sasvim loše, ali nisam razmišljao o objavi mimo konkursa..

no za svaki slučaj pratim temu :D
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#4 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by sizifinho »

medvjed23 wrote:možda da se direktno obratiš nekom od izdavača..

ja imam gomilu nekih pjesama od kojih neke i nisu sasvim loše, ali nisam razmišljao o objavi mimo konkursa..

no za svaki slučaj pratim temu :D
Pa zbog ovih kao sto je momak iznad, onih koji nam kazu da od tog nema hajra - dosta ljudi i ne pokusa. Pokusaj brate, nista nas ne kosta.

Moj problem je sto ja moram jos jedno pet sest puta prepisati price, i sad kada vidim kako malo ljudi je pokusalo odgovoriti na temu zajedno sa ovim iznad komentarom - ja izgubim volju...
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#5 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by HomeArt »

sizifinho wrote:Šta ima raja?
Posljednjih godinu-dvije sam pisao malo intenzivnije nego inače i sakupio sam nekolicinu priča, pretežno znanstvene fantastike i iz žanra fantazije. Naravno, to je produkt faze pisanja i trebao bih ja to još ispolirati, prepisati nekoliko puta, editovati, izmijeniti neke stvari - no sve u svemu - imam ogromnu želju da objavim te svoje priče.
Zanimaju me vaša iskustva!

Da li ste ikada objavili knjigu? Kako ide procedura, kod nas? Mislim, kako naći izdavača? Da li se to i kod nas bazira na principu "odnesi priču, pokaži i ako im se svidi - objavi" ili je i taj segment korumpiran? Da li uopšte imamo izdavača koji posluje?
Koliko vas je novca izašao čitav projekat i šta su bili rezultati?

Opišite mi tu vaša iskustva, vaše muke i sreću. Da li ste se osjećali ponosno?

P.S.

Volio bih da odmah na startu izbjegnemo proletarske priče o tome kako se to ne isplati ovdje i slično. Želio bih napomenuti da ne pišem za neku zaradu, jer znam da toga neće biti. Pišem za svoj gušt i to je to.

Hvala!
Za objavljivanje knjige imaš dvije mogučnosti. Prva da nađeš izdavača koji će objaviti tvoju knjigu a druga je da je sam objaviš.

Kod prve opcije trebaš pronači izdavača koji objavljuke SF, kontaktirati ga, dogovoritit sastanak i pokazati mu rukopis. Poslije toga najčešće urednik izdavačke kuće će pregledati rukopis i s direktorom odlučiti hoće li ga objaviti. Ako se odluče za objavljivanje tebi će ponuditi ugovor koji može biti od prodaje autorskih prava do isplate u dijelu tiraža.

Što se tiče druge opcije da sam objaviš knjigu procedura je jednostavnije ali skuplja i rizičnija po tebe. Trebaš sam pripremiti knjigu za štampanje, platiti štampanje i možda najteže sam prodati tiraž.

Ovo je samo ugubo napisano i u oba slučaja mnogo se stvari može zakomplikovati što te ne treba obeshrabtiti nego samo da znaš šta te čeka.

Sretno u svakom slučaju.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#6 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by HomeArt »

Sarajmen wrote:Da, u suštini je @HomeArt taj proces fino objedinio u komentaru iznad, dodatnih detalja i finesa se uvijek nađe ali to bi bilo to. Ako uspiješ osigurati da ti izdavač štampa knjigu, onda je možeš objaviti i pod pseudonimom ako ti to nešto igra ulogu, dok u slučaju da sam snosiš troškove štampe ne možeš je objaviti pod pseudonimom. Proceduru oko dobijanja ISBN koda za svoju knjigu možeš da nađeš na sljedećem linku: http://www.nub.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=158

Tanko ali ne i nemoguće, pokušaj vidjeti možeš li dobiti finansijsku podršku za svoju knjigu ovdje: http://www.fondacijaizdavastvo.ba/web/i ... onkursi-81
Predlažem da pokušaš naći sponzora , jednog ili više njih za pokrivanje finansijske konstrukcije ako bi išao na varijantu da sam budeš izdavač.

Eto, tek da poguram temu...
Kada sam napisao "sam pripremiti knjigu za štampanje" ko god se bar malo razumije u izdavaštvo zna koliko tu ima različitih poslova pa nisam ni htio deteljno sve opisivati ali ako treba možemo i o tome.

Dobro je da si napomenuo i mogučnost sponzorstva, možda bi to bila i najbrža i najlakša varijanta.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#7 Re: Proces objavljivanja knjige

Post by seno_bh »

Pozdrav
Ja sam skoro završio svoju planiranu knjigu
Zanima me kako bi se moglo doci do potencijalnih sponzora da se pomogne u objavi
Post Reply