Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#1 Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

Može li mi neko malo detaljnije opisati kako ide procedura kod kupovine vozila.
Evo npr. ja iz Mostara kupujem vozilo koje se nalazi u Sarajevu, koje je registrovano možda još 2-3 mjeseca (fizičko lice od fizičkog lica)
Dogovorim cijenu i uslove, šta slijedi? Kupoprodajni ugovor- da li postoji neki "propisani" obrazac ili? Šta dalje? Kako sa MUP-ovima, odjavama/prijavama, osiguranjima (ako već imam i ako nemam policu na svoje ime) i slično?
Prvi put ovo radim pa mi je sve novo, nadam se da će neko imati strpljenja pa objasniti...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by Ned071 »

putnik2107 wrote:Može li mi neko malo detaljnije opisati kako ide procedura kod kupovine vozila.
Evo npr. ja iz Mostara kupujem vozilo koje se nalazi u Sarajevu, koje je registrovano možda još 2-3 mjeseca (fizičko lice od fizičkog lica)
Dogovorim cijenu i uslove, šta slijedi? Kupoprodajni ugovor- da li postoji neki "propisani" obrazac ili? Šta dalje? Kako sa MUP-ovima, odjavama/prijavama, osiguranjima (ako već imam i ako nemam policu na svoje ime) i slično?
Prvi put ovo radim pa mi je sve novo, nadam se da će neko imati strpljenja pa objasniti...
neće :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

Ako ne znaš pravac neka agencija koja se bavi time, oni su već uhodani.

Uglavnom, redoslijed je kupoprodajni ugovor, odjava vozila u PS u kojoj je do sada registrovano, sa saobraćajnom, vlasničkim listom i original ugovorom i kopijom lične karte dosadašnjeg vlasnika ideš u PS kojoj pripada tvoja adresa i tu prijaviš auto. Opet bolje da to agencija neka završi.

Za osiguranje vidi sa dosadašnjim vlasnikom, ali prilike su da ćeš morati izvaditi polisu osiguranja na svoje ime do isteka registracije....zato je najbolje naći agenciju koja se bavi registracijama i prevodima vozila, oni znaju tačno kako i šta ide i hoda.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by condy »

I provjeri u PS-u da li taj prodavac ima neplaćenih kazni :)
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#5 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by yasaq »

condy wrote:I provjeri u PS-u da li taj prodavac ima neplaćenih kazni :)
Pa ako taj povuće svoju polisu onda nema veze ima li kazni !

Ukratko, odete do osiguravajućeg društva gdje je taj još registrovan, napravite kupoprodajni ugovor, ti ili taj iz osiguravajućeg društva ode u MUP da se u vlasničku upise novi vlasnik, uplatiš polisu osiguranja koliko je ostalo do kada je auto registrovano, zajedno sa vlasničkom i saobračajnom ideš u MUP da se izda nova saobračajna dozvola na ime novog vlasnika. Malo izgleda komplikovano i traje procedura 2-3 dana !
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

Procedura traje jedan ili dva dana, ako dođeš na vrijeme i ako nema problema u MUP-ovima. Osim u PS Novo Sarajevo, tamo sve traje sedmicama i mjesecima...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#7 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by condy »

yasaq wrote:
condy wrote:I provjeri u PS-u da li taj prodavac ima neplaćenih kazni :)
Pa ako taj povuće svoju polisu onda nema veze ima li kazni !
I ko ti je to rekao ?
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#8 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by Throttle »

Kakve veze ima polisa, valjda se auto ne moze odjavit/prevest ako ima kazni? Polisa je vezana za osiguranje, ovjera saobracajne u MUPu je drugo
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

Kad prijavljuješ auto moraš imati neku polisu, ako ti ostavi prijašnji vlasnik ili izvađenu na svoje ime.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#10 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

Malo sam se raspitivao još i skontao ovako:
-potpišemo kupoprodajni ugovor;
-ovjerimo ga u opštini/notara;
-odemo u MUP prodavača sa kopijom ugovora, saobraćajnom i vlasničkom da se odjavi auto sa bivšeg vlasnika, tablice ostaju;
-odem u osiguranje da uzmem policu do kraja važenja registracije;
-idem u MUP moj sa tim papirima i kopijom LK prodavača da prijavim auto da je moje.

Nek me neko ispravi ako sam negdje pogriješio....
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by problemnatravunu »

Ja sam u februaru prodao auto kupcu iz drugog grada (i entiteta čak štaviše :D )
-napravili ugovor u agenciji za reg. vozila
-otisli u banku, prebacio mi pare
-on sa saobracajnom, mojom policom i kupoprodajnim ugovorom se odvezao kuci
-meni ta agencija na osnovu kupoprodajnog ugovora i vlasnicke knjizice izvrsila odjavu auta u MUP-u
-ja mu poslao postom vlasnicku knjizicu (auto odjavljen iz Sa)
-on sve reguliusao na svoje ime , a meni poslao nazad policu osiguranja, ja od osiguranja dobio povrat preostalih para
Dakle sve fino, lijepo, ljudski, dogovoreno, uradjeno, nema tu pameti, dakle sve to uradi i pojasni neka od agencija za reg vozila, nikakve ovjere u općini ili kod notara.... mi smo to sa ugovorom i parama uradili u subotu oko podneva, i čovjek se odvezao, a onda od ponedeljka te ostale formalnosti...
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#12 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

problemnatravunu wrote:Ja sam u februaru prodao auto kupcu iz drugog grada (i entiteta čak štaviše :D )
-napravili ugovor u agenciji za reg. vozila
-otisli u banku, prebacio mi pare
-on sa saobracajnom, mojom policom i kupoprodajnim ugovorom se odvezao kuci
-meni ta agencija na osnovu kupoprodajnog ugovora i vlasnicke knjizice izvrsila odjavu auta u MUP-u
-ja mu poslao postom vlasnicku knjizicu (auto odjavljen iz Sa)
-on sve reguliusao na svoje ime , a meni poslao nazad policu osiguranja, ja od osiguranja dobio povrat preostalih para
Dakle sve fino, lijepo, ljudski, dogovoreno, uradjeno, nema tu pameti, dakle sve to uradi i pojasni neka od agencija za reg vozila, nikakve ovjere u općini ili kod notara.... mi smo to sa ugovorom i parama uradili u subotu oko podneva, i čovjek se odvezao, a onda od ponedeljka te ostale formalnosti...
Koliko si platio agencija? Da ne bi reklamirali ovdje, moze u pp koja je agencija?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#13 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by problemnatravunu »

eto, pp
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#14 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by problemnatravunu »

.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

Variraju cijene ugovora od agencije do agencije, od 10 do 50KM.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#16 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

Može li se kupoprodaja obaviti subotom, rade li službe i te agencije u Sarajevu subotom ili mora biti radni dan?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#17 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

putnik2107 wrote:Može li se kupoprodaja obaviti subotom, rade li službe i te agencije u Sarajevu subotom ili mora biti radni dan?
MUP-ovi ne rade, a agencije mogu napraviti kupoprodajni ugovor...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#18 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by problemnatravunu »

putnik2107 wrote:Može li se kupoprodaja obaviti subotom, rade li službe i te agencije u Sarajevu subotom ili mora biti radni dan?
Ja prodao auto u subotu, napravili ugovor, pa u banku, pare prebacene i eto
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#19 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

Imam ja formu ugovora, ne znam moram li zbog toga u agenciju...ali mi je problem ako morao opet u Sarajevo radni dan da bi zavrsili odjave, prijave i slicno... Znaci ti si u svoj grad otisao a auto je jos uvijek bilo na tom starom vlasniku, i on tako... Pa tek onda rjesavali prijava/odjava u MUP-ovima?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#20 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by 530i »

Nisam siguran da u MUP-u prihvataju ugovor koji je samo napisan na papiru...mora se ili ovjeriti negdje ili da se uradi u agenciji koja se time bavi.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#21 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

530i wrote:Nisam siguran da u MUP-u prihvataju ugovor koji je samo napisan na papiru...mora se ili ovjeriti negdje ili da se uradi u agenciji koja se time bavi.
Ma ja, zato sam ja i pitao treba li ga ovjeravati u notara\opstini...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#22 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by problemnatravunu »

putnik2107 wrote:Imam ja formu ugovora, ne znam moram li zbog toga u agenciju...ali mi je problem ako morao opet u Sarajevo radni dan da bi zavrsili odjave, prijave i slicno... Znaci ti si u svoj grad otisao a auto je jos uvijek bilo na tom starom vlasniku, i on tako... Pa tek onda rjesavali prijava/odjava u MUP-ovima?
Jarane, sta si se prepao, pa sve sam napisao, sta je nejasno??
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#23 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by putnik2107 »

problemnatravunu wrote:
putnik2107 wrote:Imam ja formu ugovora, ne znam moram li zbog toga u agenciju...ali mi je problem ako morao opet u Sarajevo radni dan da bi zavrsili odjave, prijave i slicno... Znaci ti si u svoj grad otisao a auto je jos uvijek bilo na tom starom vlasniku, i on tako... Pa tek onda rjesavali prijava/odjava u MUP-ovima?
Jarane, sta si se prepao, pa sve sam napisao, sta je nejasno??
Ma sve sam skontao, već bojim se da zbog gluposti ili mog nekog propusta ne moram nekoliko puta ići u Sarajevo, teško mi je izlaziti sa posla radnim danima, pa hoću da sve obavim jedan dan kad već odem....
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#24 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by kokolina »

zna li ko moze li se preko MUP-a odjavit auto koje je registrovano kod drugog MUP-a?
preludezalude
Posts: 5628
Joined: 07/03/2012 00:09

#25 Re: Procedura kod kupovine (polovnog) vozila

Post by preludezalude »

kokolina wrote:zna li ko moze li se preko MUP-a odjavit auto koje je registrovano kod drugog MUP-a?
Moze ali dugo traje. Najjednostavnije ti je da ides preko neke osiguravajuce kuce. Ima ih koji rade to. Meni je osiguravajuca kuca odradila odjavu u drugom entitetu potpuno besplatno kao svom buducem klijentu.
Post Reply