PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#76 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by dr.gog »

Neka pacijent odabere :wink:
Dzida85
Posts: 1
Joined: 16/04/2014 02:00

#77 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Dzida85 »

Ne bih da me bilo ko shvati pogresno i da nesto pametujem, ali sve sto sam procitala me navelo na to da i ja nesto kazem...Ljudi moji, vasi simptomi su realni, da tesko se podnose, velika su nelagoda, ali to nije nista strasno...ja se s tim nosim godinama i vjerujte zdrava sam potpuno...nervoza zeluca je nesto sto je jednostavno tako i to trebate prihvatiti...stres je uzrocnik svega toga i mozete samo sebi olaksati cajevima ili promijeniti zivotne navike i jednostavno prihvatiti da je to tako...ne pijte tablete jer vam to nece rijesiti problem, ako ne rijesite svoj problem u glavi...iduci raznim doktorima, citanjem foruma, postici cete samo to da vam se ljudi smiju, jer vam realno nije nista, a i samo doktori da dodju na ideju da vas posalju psihijatru, jer ste im dosadili...koliko sam uspjela vidjeti iz raznih komentara, mnogi od clanova foruma su vec jednom nogom na klinici za psihijatrijske bolesti, tj. zreli za psihijatrije...manite se foruma i razmisljanja o tome, kao i osluskivanju raznoraznih simptoma, otkucaja zeluca, srca, gusenja...bavite se drugim stvarima i citajte nesto drugo, osim tekstova o bolestima...vjerujte zdravi ste i nije vam bukvalno nista, osim reakcije na svakodnevni stres...ispusite se u teretani, a ne na netu...Veliki pozdrav i nista se ne brinite...kao sto rekoh: NIJE VAM NISTA I NEMATE NIKAKVU BOLEST I NEMA POTREBE DA CITATE I MISLITE STALNO NA TO...sve sto sam napisala je potkrijepljeno vlastitim iskustvom! :thumbup:
jacobs
Posts: 16
Joined: 27/05/2010 05:29

#78 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by jacobs »

Znam druga koji je imao problema sa želucom i pomogao mu je neki čaj za želudac. Mogu se raspitati ako ko bude zainteresovan. Mada je glavna stvar ishrana i znam da je on pazio dosta sta je jeo.
xlullabyx
Posts: 3
Joined: 08/04/2013 09:34

#79 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by xlullabyx »

Suzdržavam se ali ne mogu više. Ne znam šta bih rekla za komentar izvesnog dr.Gog. A tek za komentar Dzide 85. Eto, dr.Gog i Dzida 85 mi smo svi debilni, glupi, umišljamo, nikad ništa preduzeli nismo da rešimo svoj problem, došli na forum da naiđemo na mesiju i prosvećenje. Ja sam najgluplja izgleda, pošto sam se posle vaših komentara javila, ostali pobegli na vreme.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#80 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by preludezalude »

Gerb je ostecenje tj promjena sluznice tj ozbiljno stanje koje treba da se kontrolise i rijesi, prvenstveno urednijim nacinom zivota. Tj. sto manje alkohola, cigara, sto manje kafe, ljuto, sto manje nerviranja tj podizanja zelucane kiseline. Gerb ima vise stadija a vec u najvecem stadiju prelazi u karcinom.
reflux
Posts: 2
Joined: 11/11/2014 07:15

#81 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by reflux »

Nisam liječnik.

Po zanimanju sam konjopotkivač.

Moja priča


prije 20 godina sam si dijagnostiricrao dijabetes tipa 2. LIječio sam ga između ostalih i motforminom.

Taj metformin je bitan jer on ubija sposobnost želuca da proizvodi kiselinu.
Prije 5 godina skužim da bolujem od refluksa. Gerd ili gerb.

Otiđem na gastroskopiju god gastroenterologa.

Nalaz: reflux, hiatalna hernija, višak kiseline u želucu , helico bactery,,,,

Dadnu mi trojnu terapiju, controloc plus dva anitbiotica.

Nakon nekog vremena meni u jednjaku baš fino, ništa ne boli.

Na kontroli nestalo i helicobactery. Divota

Daju mi tako controloc godinama, meni fino, ništa ne boli.

Prije godinu dana gledam krvnu sliku.
hemogloin sve gori i gori . sve niži i niži.
anemičan sam. Pita me majka , šti si tako blijed sine.

Gledam MCV , sve viši i viši. Željezo u serumu ispod donje granice.
Sve gore i gore.
Učestao ja vaditi krvnu sliku svako 15 dana.
Sve gore i gore.
Slučajno izmjerim feritin.
Feritin 350.
Učim frosirano sa interneta. 10 sati dnevno. Kaže čika google da visok il povišen feritin uz nisko željezo u serumu upućuje ne anemiju kronične bolesti.

Jao!
Anemija kronične bolesti , rak, ovaj, onaj, leukemija, aids, lupus, rumatski arthtritis, sve bolje od boljeg, Sledila mi se krv.

Ima jedna ponuda u anemiji kronične bolesti koja mi izgleda , onako, prihvatljiva.
Zove se MEGALOBLASTIČNA anemija.
Kako nastaje ta anemija, kazu, nedostatak b12 vitamina.
Lako se prepozna po povišenom MCV u krvnoj slici. Taj mcv meni raste pri svakoj novoj krvnoj slici.
Slutim da bi mogla biti megaloblastična anemija.
Hitam kontrolirati b12.

Krasno. 200! Donja granica po hr standardu je 192, dok englezi , japanci i mnogi drugi drze donju granicu 500. zato japan ima deset puta manje alchajmera.

Jurim kod gastroenterologa da mi da 1000 mcg b12 u debelo meso. Jako dugo se opirao, no uz prijetnje i pravo na samoobranu svim sredstvima , popušta i daje recept.

Moj liječnik mi daje mjesečno 1000 mcg b12 i meni sve krenulo nabolje.
za par mjeseci sve se vrati u normalu. Krvna slika , ok.

Ja i dalje na controlocu.
Tad jos nisam shvatio zasto sam imo b12 deficit. Učim dalje forsirano , 10 - 12 sati dnevno. Naučio sam sve engleske medicinkse izraze u the temi.

Zaključak:

Uzimajući dugo godina metformin (lijek za dijabetes), lošom prehranom, stresnim životom, alkoholizmom, pušenjem itd, bitno sam onesposobio želudac da proizvodi želučanu kiselinu.

Bez dovoljno želučane kiseline ne može se apsorbirati b12 ako ni ostali b vitamini a isto tako se ne mogu kvalitetno aposrbirati ni drugi minerali tipa željezo, bakar cink magnezij kalicij itd. Čak ni c vitamin.
I sad dolazi biser!

Na tu moju, tako jadnu želučanu kiselinu, vrli gastroenterolozi udaraju inhibitorima protonske pumpe.
Dakle, ljekovima koji suzbijaju želučanu sposobnost proizvdonje kiseline.

Sad je više nemam nikako. Nema apsorbcije b12 sta je dovelo do megaloblastične anemije. Nesanica. Da, usput sam dobio i psorijazu kao rezultat nemanja zelučane kiseline. Da, i jos seboreični dermatitis, isti uzrok. Uz jako ozbiljno koketiranje simptomima psorijatičnog artritisa.

Kakav paradox. Zašto to gastroenterolozi rade???

Ne mogu vjerovati da su svi zločinci i da za račun farmaceutske industrije truju narod.

TO NE MOGU PRIHVATIIT .

Šta je alternativa? Da su glupi, neobrazovani? Ni to ne mogu prihvatiit. Zašto sam ja ovo mogao naučiti, praktički polupismen čovjek. Konjopotkivač. Zašto to ne znaju gastroenterolozi kojima je to profesija. Puste godine školovanje. Ostaje misterija.

To je tako daleko išlo da u hr nigdje osim u vinogradskoj ne možete izmjeriti phmetriju, tj vrijednost ph želučane kiseline.
NIgdje u hr ne možete dobiti nadomjestak želučane kiseline. Nigdje. Zvao sam mnge apoteke. Uvijek isti odgovor, nitko ne zahtjeva, mi smo nekad radili zelučanu kiselinu, no od konca 80ih nitko više ne daje recepte za kiselinu. Od tad svi imaju samo višak kiseline, tvrdi apotekarica.

Ok, odlučim si izmjeriti sam kiselinu u želucu.

Uzmemm konac i namotam ga pazljivo duljina 70 cm, tako smotanog u finu rolicu ga gurnem u praznu kapsulu veličine 000 kroz kapsulu provučem jedan kraj konca . drugi kraj zašijem filterčić od motanja cigareta. dakle, jedan kraj viri iz kapsule i njega zalijepim za obraz, prvo gutljaj vode progutam da ovlažim jednjak , onda čašom vode progutam kapsulu. Kapsula je odnijela u želudac konac i na kraju konca filter od cigareta. Mali je to filterčić, doslovce komadić filtera, veličine 5x4 mm. Dok je kapsula putovala niz jednjak konac se odmotavao iz kapsule , zato je bilo bitno fino namotati konac u rolicu da se lako odmota i izvuče kroz rupicu na kapsuli. Sad imamo filter na kraju konca u zelucu.
legnemo na lijevi bok i čekamo da se kapsula rastopi i da se filter natopi zelučanom tekućinom.
Nakon 10 minuta se uspravim u sjedeći polozaj netko mi energinčno izvuče konac i filter na kraju iz želuca.
sad se rukavicom istisne sadrzaj filtera na ph papir testnu trakicu koja ce svojom bojom kazati ph vrijednost tekućine koju smo dobavili iz želuca.
Npominjem da u čitavoj operacije testiranja kiseline nisam imo niti jedan refleks povraćanja.

Prvi test kaze, 5
Kiselina u zelucu trba biti 1,5 do 2, 5.
Ja je gotovo i nemam.

Prestao sam uzimati controloc, naručio sam u usa "HCL plus pepsin" dodatak zelučane kiseline. Jeo sam pojačano kiseli kupus, svjež, nikako prokuhan. Kiseli kupus je bogat probioticima. Poznat je kako regulator želučane kiseline . ako ga prokuhamo, postaje bezvrijedan.

kako sam ispravno dozirao dodanom hcl plus pepsin: Prvo sam uzimao uz obrok jednu kapsulu 650 mg. ako nisma imo nikakvu neugodnu reakciju iz zeluca, a nisam, uz drugi obrok sam pojačao
broj kaspula za jedan. i tako dosao do 7.
Naravno, uz obrok bogat mesom treba više dok uz obrok bez mesa treba manje dodatne kiseline.
Želučana kiselina ima tri funkcije.

1. da ubije viruse bakterije i ostalu gamad gljivice itd.
2. da vari proteine
3 da da impuls gušterači i žući da izluče svoje sokove potrebne za razgradnju ughljikohidrata i masti.
naravno tu je i funkcija zatvaranja sfinktera na dnu jednjaka i otvaranja ventila za praznjenje želuca.

ovo je bitno.

Ako nema dovoljno želučane kiseline, neće se otvoriti donji vnetil za želucu, hrana ce stajati u zelucu i umjesto da se probavi, trulit će. Uz truljenje se razvijaju plinovi tipa co2, taj plin stvara pritiskak u želucu, zato nam se podriguje, uz otvoren ventil na jednjaku ono malo želučane kiseline sto smo imali ostecuje jednjak koji ne se ne moze nositi sa kiselinom.
rezultat - žgaravica
idemo doktoru.
doktor prepiše controloc, nexium ili neki drugi supresor želučane kiseline.
nama u jednjaku baš fino.
a dolje, dolje je katastrofa.




Ovo sam shvatio prije pola godine. od tad ne uzimam nista za unistavanje zelučane kiseline. uzimam hcl plus pepsin, sve manje i manje, izgleda da mi se oporavlja želudac, da počinje sam proizvoditi hcl. Zadnje testiranje kiesline, ph bio 3- 4. šta jedem. najviše brokule, kaula, kupusa, kiselog kupusa, od proteina najviše jeftinu ribu, sta jeftiniju to bolja, i nesto piletine, izbjegavam šećere brašna sokove slatko voće i masti, od masti maslinovo ulje, tu i tamo poneki avokado, sirov.


rezultat:
Pola godine ni jednog jedinog simptomičića od gerda. od gastritisa, nista!
kineska poslovica kaze,
tko je sebe izlječio ima pravo liječiti druge.

Napominjem, ja nisam liječnik, ovo moje razmisljanje ne smije biti predlozak nikom za ponasanje i ili samoliječenje. Ovo vam moze posluziti samo kao razgovor ugodan sa vašim gastroenterologom.
Nakon mojih razgovora s gastroenterolozima obično bih od njih dobivao uputnice za psihijatriju.

Još sam vam zaboravio napomenuti koje sam sve probleme imao.

Trnule su mi ruke, pogotovo prsti, noge, gubio sam pamćenje. Igram odlično šah. Igrao sam na netu uz poznat rejting. Odjendom, kad je počeo cirkus s b12 meni opala snaga na gotovo prosječnog kafanskog šahistu.

Dakle , ozbiljni simptomi periferne neuropatije.

Imao sam snažne simptome karpal tunel i kubital tunel. Uz inekcije b12 uzimao sam dodatno oralno b6 50 mg dnevno i b komplex. Za par mjeseci su se povukli simptomi karpal i kubital tunel sindroma kao i trnjenje lica i nogu.


ovo je jedan mali djelić šta sve postoji na netu o ovoj temi :

There are many possible problems that could arise from hypochlorhydria:

Failure to digest foods properly. This will result in a general malabsorption of proteins. Indeed, hypochlorhydria as induced by antacids and H2 blockers and protein pump inhibitors substantially increases one's risk of osteoporosis because the body simply does not have the raw material to replace bone. Many degenerative conditions will be associated, therefore, with hypochlorhydria.
Failure to absorb trace elements. Trace elements are essential for normal body functioning. If these are not present then the biochemistry of the body will go slow, organs will go slow and this will accelerate the ageing process. Therefore, one would expect to see people getting diseases, such as cancer, heart disease and neuro-degenerative conditions, before their time.
Failure to sterilise the stomach contents. This will make individuals more susceptible to gut infections such as gastro-enteritis and possibly enteroviruses such as Epstein-Barr virus, Coxsackie virus, Echovirus and so on. Gastric acid is an essential part of normal defences against disease. Gastric acid is also essential for getting rid of undesirable bacteria and yeast that appear in the diet. Particularly virulent strains, of course, may cause simple food poisoning. However, if there is an overgrowth of bacteria and yeast in the stomach, then foods will get fermented instead of being digested. This produces wind and gas resulting in bloating and alcohols, which may or may not be useful to the body.
Allergy to gut microbes. The idea here is that gut microbes are miniscule compared with human cells and all too easily spill over into the bloodstream with the potential to cause allergic or inflammatory reactions at distal sites. Irritable bladder or interstitial cystitis is an obvious case. But I suspect many other pathologies such as arthritis, venous ulcers, rosacea, "intrinsic" asthma, mesenteric adenitis, rheumatic fever, polymyalgia rheumatica and other such can be explained by this mechanism.
Fermenting brain. Nishihara has shown that fermenting gut may result in fermenting brain - low levels of microbes in the brain may ferment neurotransmitters into LSD and amphetamine like substances (to cause hyperactivity, psychosis and other such) or ferment out serotonin, acetylcholine, GABA to cause low mood and depression. If this is correct then this explains a whole range of psychiatric conditions and establishes the mechanism of the widely observed food-mood connection. See Nishihara's work at [[1]]
Increased risk of stomach cancer. Having the wrong bacteria and yeast in the stomach will irritate the lining of the stomach and increase one's risk of stomach cancer.
Malabsorption of vitamin B12. It is well known that the stomach must be acid in order to absorb B12. Indeed, using a proton pump inhibitor such as Omeprazole, will reduce absorption of vitamin B12 to less than 1% of expected. Many people already suffer from borderline B12 deficiency - this is a difficult vitamin for the body to assimilate, but essential for normal biochemistry.
Risk factor for cancer. I suspect many bowel tumours are driven by microbes in the upper fermenting gut. Indeed we know that helicobacter pylori infection is a risk factor for stomach cancer. In Japan where hypochlorrhydria is very common stomach cancer is a major killer.

Sve što trebate učiniti:

Natjerajte vašeg gastroenterologa da vam utvrdi ph vrijednost želučane kiseline prije uzimanja ihibitora protonsk pumpe. Vi na to imate pravo.


umorio sam se !
nadam se da je nekom pomoglo.
__________________
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#82 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by oskarboy »

pa meni je jedna apotekarka rekla da ne koristim omerprazid jer je stetan,vidila da ja cesto trazim omerprazid i savjetovala me da bolje caj od kunice pijem a ne te tableta.treba smanjit te tableta i vise uzimat ljekovit bilje poput kamilice,kunice,maticnjaka.
bosonoga
Posts: 51
Joined: 03/11/2014 18:23

#83 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by bosonoga »

Imala sam i ja problema sa kiselinom u želucu,zapravo bi bilo ispravnije reći - imam je opet,i opet svojom krivnjom.Ali godinu dana je nisam imala,i to bez pomoći liječnika i bilo kakvih tableta.
Moram reći da nikakvih drugih bolesti nemam,jedino što me muči je kiselina.I to opaka - podrigivanje i stalni osjećaj da mi je sve gore do ustiju kiselo i guši me dok me uhvati. Ona nelagoda,nervoza,nerapoloženje...A uhvati me kada pojedem mlijeko, popijem kapučino,sve što ga sadrži,kruh,čokoladu,masno meso....Zapravo već točno znam šta će uslijediti nakon takvih obroka.
Kada su liječnici kod nekih bolesti davali preporuke provođenja raznih dijeta,gledala sam na to nepovjerljivo i mislila kakav utjecaj hrana može imati na primjerice žuč ili masnoču u krvi,a onda sam se sama na sebi uvjerila da može.Nakon godinu dana kupovanja samoinicijativno tableta koje se mogu dobiti bez recepta,i dvije na tabletama na recept,slučajno sam otkrila da je izbor hrane ipak taj koji može prevenirati i izliječiti.
Zapravo je sve počelo mojom odlukom da skinem deset kila onim famoznim proteinima toliko reklamiranim po netu.Tu je izbor hrane jako ograničen,a ja sam se, pošto sam znala da mlijeko ne podnosim, odlučila to koristiti sa vodom.Nisu proteini ti koji su mi eliminirali kiselinu.Jako puno vode koja se pije kroz dan,do tri litre,i prazan želudac,te jako malo hrane su mi u tri mjeseca ,zapravo već u prva dva tjedna stabilizirali kiselinu do te mjere da više nisam imala nikakvih simptima.Nakon tri mjeseca,kada sam ih prestala koristiti i počela jesti normalno hranu,sve je bilo ok.Bilo je i do godinu dana nakon toga,a onda me opet nešto navuklo na redoviti kapučino ujutro - kojega sam prije toga godinama pila,pa pomalo opet na čokolade,pa mlijeko sa kruhom....i tako,malo,pomalo,kiselina mi se vratila,istina,ne još uvijek onom žestinom kao nekada,ali sam na dobrom putu da tako bude.Evo već nekoliko dana polako opet počinjem kontrolirati ono što jedem,jer se zbilja ne želim dovesti u situaciju u kakvoj sam bila.
Želim reći samo to da zapravo sami moramo uvidjeti koja nam hrana smeta i nju izbjegavati.Nekom strogom dijetom,bilo koja to bila,ali bez namirnica koje škode i puno,puno vode,koja kiselinu razblažuje,moguće je u jako puno slučajeva,bez medikamenata riješiti se problema sa njom.

Evo,možda nekome pomogne.
malamoja
Posts: 20
Joined: 30/10/2014 17:58

#84 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by malamoja »

Još prije rata tamo negdje u zapadnim zemljama (Dojčland) ljudi su rješavali višak kiseline (kao i čir) kirurškim putem.
Kako? Operacija se svodi na smanjenje jedinica (neznam tačan naziv, možda ćelija, živac) koji proizvode kiselinu u želucu.
Odprilike živci (ne svi samo pojedini) se prekinu koji su povezani sa proizvodnjom kiseline i time je problem riješen.

Želudac je drugi mozak i stvarno oni su povezani, ako ste pod stresom dolazi do pojačanog lučenja kiseline i
zato "dont wory be happy" :-D
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#85 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Tabhana »

Da se i ovdje upišem.

Nakon gastroskopije prije par godina, osim hernije, i gastritisa dijagnosticiran mi je Gerb II stepen. Ovih dana idem opet na gastroskopiju ako Bog da.

Simptomi, barem kod mene: bol na lijevoj strani leđa, nelagodan osjećaj u prsnom košu (srce), napadi panike praćeni ubrzanim radom srca (išao sam i kardiologu koji je rekao da je srce u redu ali imam velike količine gerba), nekada i pulsiranje lijeve ruke.

Pijem controloc svako malo. Trenutno sam u 15 danu kada ga pijem. Rečeno mi je kada završim sa 30 dana, da ga pijem svaki drugi. Meni lično ne pomaže nikako. Zanimljivo da sam bio u redu godinu, godinu i pol, kada sam sve jeo sasvin normalno, no od prvog mjeseca ove godine, počeli su opet ti problemi.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#86 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Hafis »

Tabhana wrote:Da se i ovdje upišem.

Nakon gastroskopije prije par godina, osim hernije, i gastritisa dijagnosticiran mi je Gerb II stepen. Ovih dana idem opet na gastroskopiju ako Bog da.

Simptomi, barem kod mene: bol na lijevoj strani leđa, nelagodan osjećaj u prsnom košu (srce), napadi panike praćeni ubrzanim radom srca (išao sam i kardiologu koji je rekao da je srce u redu ali imam velike količine gerba), nekada i pulsiranje lijeve ruke.

Pijem controloc svako malo. Trenutno sam u 15 danu kada ga pijem. Rečeno mi je kada završim sa 30 dana, da ga pijem svaki drugi. Meni lično ne pomaže nikako. Zanimljivo da sam bio u redu godinu, godinu i pol, kada sam sve jeo sasvin normalno, no od prvog mjeseca ove godine, počeli su opet ti problemi.
Jedan savjet, u stvari dva:
1. Ni za živu glavu leći poslije obroka, ni pomisliti - poslije ručka obvezno tjelesna aktivnost...bilo kakva, pa makar i šetnja. Večerati ranije ili nikako.
(i nemoj objede zalivati ničim..ni voda, pivo, sok, bilo što...)

2. Žvakati hranu. Ako uzimaš hranu kao što bi rekli mostarci ''k'o sval'', velikim zalogajima i s malim brojem žvakanja, džaba ti deset controloca dnevno. Probaj se malo disciplinirati kod jela...to jest usporiti ritam...po pravilu svaki zalogaj bi trebao sažvakati između 30-40 puta....u tvom slučaju svaki zalogaj sažvakan ispod toga broja ti je bomba u želudcu.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#87 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Tabhana »

Hvala na savjetu.

Potruditi ću se maksimalno. Mene samo zanima stanje želdca što će se vidjeti najbolje na toj gastroskopiji. Mogu ti reći da me strah, ne gastroskopije, nego onoga što će ona pokazati. Znam da mnogi imaju velikih problema sa gerbom i sa želdcem, ali ne mogu shvatiti da čovjeka može ovako iscrpiti.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#88 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Hafis »

malamoja wrote:Još prije rata tamo negdje u zapadnim zemljama (Dojčland) ljudi su rješavali višak kiseline (kao i čir) kirurškim putem.
Kako? Operacija se svodi na smanjenje jedinica (neznam tačan naziv, možda ćelija, živac) koji proizvode kiselinu u želucu.
Odprilike živci (ne svi samo pojedini) se prekinu koji su povezani sa proizvodnjom kiseline i time je problem riješen.

Želudac je drugi mozak i stvarno oni su povezani, ako ste pod stresom dolazi do pojačanog lučenja kiseline i
zato "dont wory be happy" :-D
Vagotomija.
Kirurškim putem se vršila resekcija nervusa vagusa.
On je živac, koji osim mnogobrojnih funkcija u organizmu, svojim proksimalnim dijelom inervira želudac i potiče sekrecijsku aktivnost sluznice.
Njegovom selektivnom resekcijom postizalo se smanjenje inervacije želudca i smanjenje sekrecijske aktivnosti želudčane sluznice.

Danas se veoma rijetko izvodi, upravo poradi napretka farmakoloških preparata, prvenstveno H2 receptora (nekada cimetidin, danas ranitidin, famotidin i druga srodna ekipa), i inhibitora protonske pumpe (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol i dr) koji drže većinu bolesti uzrokovanih poremećajem sekrecijske funkcije želudca pod kontrolom.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#89 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Tabhana »

Evo našao sam nalaz doktora iz 2008. godine kada sam gastroskopiju uradio u drugom gradu.

Jednjak sa znacima refluksnog ezofagitisa.
Kardia je hipotonićna i vidljiva hijatalna hernija.
Želdac srednje zapremine uz dosta sekreta i hiperomija sluznice.
Pilorični otvor kružan.
Bulbus duodenuma uredan.
Silazni duodenum uredan.

DG: Gerd I, Hyatus hernia, Gastritis chr.

Tada sam pio controloc (koštao 37KM, danas mnogo jeftiniji :mrgreen: ), espumisan (pijem ga i danas), Eglonyl. Dijeta sa manje začina.

Ipak mi nije drugog stepena, nego prvog, ali gastritis kroničan, ako sam dobro razumio.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#90 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Hafis »

Tabhana wrote:Hvala na savjetu.

Potruditi ću se maksimalno. Mene samo zanima stanje želdca što će se vidjeti najbolje na toj gastroskopiji. Mogu ti reći da me strah, ne gastroskopije, nego onoga što će ona pokazati. Znam da mnogi imaju velikih problema sa gerbom i sa želdcem, ali ne mogu shvatiti da čovjeka može ovako iscrpiti.
De boga ti. Po tvojim simptomima, ako sumnaš na malignitet, izbij to iz glave. Ni blizu.
Malo se discipliniraj, prilagodi hranu, tjelesnu aktivnost i rekoh ti - nikada leći nakon obroka i pravilno žvakanje.
Većina problema u tebe je zbog refluksa. Hvala bogu ako si u horizontali, ili imaš u sebi nesažvakanu hranu da će stalno dolaziti do toga.

Pitaš se otkuda bol???
probat ću ti nekako narodnim rječnikom:
Sluznica jednjaka i želudca su sasvim dva različita histološka pojma.

Sluznica želudca je građena da podnese višesatni proces varenja hrane, uz obilje kiseline koja se tu stvara.

S druge strane, jednjak je obložen cilindričnim epitelom - znači nije radjen da se u njemu hrana zadržava...on služi samo za prolaz hrane i ništa više. E sad zamisli kako mu je kada svaki dan malo hrane iz želudca se vrati nazad u njega.

Znači, do tebe je najviše i do tvog ponašanja.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#91 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Tabhana »

Hvala na pozitivnim riječima, nemaš pojma koliko meni to znači :thumbup:
Animosus
Posts: 6
Joined: 19/05/2011 15:02

#92 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Animosus »

Pozdrav svima,

Izvinite, znam da nije bas pravo mjesto za oglas , zbog odlaska u inostranstvo prodajem vrlo povoljno jastuk za GERB u odlicnom stanju. Znam kako ga je meni bilo tesko nabaviti u Sarajevu, pa ako je neko zainteresovan neka se javi na p.p.

LP
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#93 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Hadzi Lojo »

Ovaj cudotvorni lijek je koristio i sam Hipokrat a koristenje kore sipka ili nara koristio je i nas poznati travar Sadik Sadikovic u svojim receptima.
Za izlječenje za 7 dana od: čira na želucu, čira na tankom crijevu, kolitisa (zapaljenja debelog crijeva), disbakterioza crijeva, konzumirati odvar suhih kora sipka ili nara na sljedeći način:

Priprema odvara od susenih kora nara:

Odnos susenih kora nara i ključale vode je 1:20. U prethodno ugrijanu toplu šolju ili čašu staviti 10-12 grama kora sipka i preliti ih sa 200 ml ključale vode. Pokriti tacnicom. Ostaviti da odstoji 25-30 minuta. Posle toga može da se pije. Kore ne bacajte, one ostaju u odvaru. Nakon toga, liječenje je počelo.

Priprema odvara od sušenih kora nara za sve navedene bolesti je ista.

Nakon što odstoji 25-30 minuta, odvar početi piti. U toku dana popiti odvar u 4 puta, u približno jednakim porcijama i u približno jednakim vremenskim razmacima. Početi piti ujutro na prazan stomak nakon buđenja, a poslednju četvrtu dozu, pred spavanje.

Ne treba piti odvar svaki dan, već svaki drugi. 1,3,5,7 dan - piti, 2,4,6 dan - ne piti. To je dovoljno za kompletno izlječenje. Ako želite nastaviti sa tretmanom, zbog sigurnog izlječenja čira želuca, to možete učiniti poslije napravljene pauze od 7 dana poslije prvog tretmana liječenja.

Zapamtite: U procesu lijecenja - odvar se ne cijedi. Za vrijeme liječenja - ne smije se konzumirati alkohol. Odnos kore sipka- nara i ključale vode je 1:20.
Blue plavo
Posts: 4
Joined: 16/01/2018 23:40

#94 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Blue plavo »

Pozdrav svima. Da li neko moze da mi odgovori, ovako prije par mjeseci sam iznenada dok sam sjedio osjecao kao da mi nestaje zraka iz stomaka pa kroz prsa, konstantno neki kao nedostatak zraka i kroz grlo, kao knedla, odmah sam nalaze uradio krv i urin, bilo je sve uredu, jedino trigliceridi 6.1, ali su mi objasnili da to nije strasno nista, to me ohrabrilo ali kroz odredjen period pocelo mi se opet vracat, kao kucanje u grlu, neki nedostatak zraka iz stomaka, od cega me uhvati velika panika. Poslali su me kod neurologa, koja mi je nakon sto sam sve ispricao preporucila da uradim hormone stitnjace i ultrazvuk stitnjace, sve je bilo uredu. Propisala mi je deprozel koji sam pio 3 mjeseca i koji mi je pomogao da ne razmisljam o mogucim napadima gubitka vazduha. Redovno treniram, ne pijem, ne pusim, ne jedem pretjerano ali mi se ponovo javi cesto kao neki nedostatak zraka iz stomaka, nekad iz predjela zeluca, nekada sa desne strane vise, i kratkotrajno kao da gubim dah u grlu kao neka knedla, svak govori proce, mislim kratkotrajno to traje ali je jako ruzno i o tome onda stalno razmisljam, da li mozda neko ima takve simptome da nije neki problem sa zelucem? Pozz
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#95 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by aldm »

Pozdrav,

je li neko mozda mjerio kiselost zeluca, da se odredi ph vrijednost?

Citam upravo jednu knjigu koja je jako zanimljiva i kaze da je ovaj standardni pristup sa PPI blokatorima (controloc i sl) promasaj, jer vecina ljudi koji imaju GERB ustvari ima premalu zelucanu kiselinu. Signal da se LES zatvori i ne da kiselini da se vraca u jednjak je upravo kiselost zeluca, a ako je mala, nema ni zatvaranja LESa. Isto tako, kiselina je jako bitna zbog vise stvari, ubijanje bakterija i ekstraktovanje hranljivih sastojaka iz hrane. Sve detaljno objasnjeno i ima smisla: https://www.amazon.com/Why-Stomach-Acid ... 0871319314

Malo sam pogledao po Sa i fakat sam se zijanio da izgleda da niko ne radi mjerenje kiselosti zeluca uopste (WTF, pa kako onda znaju da mi je jaka kiselina i da mi treba controloc???). Mozda ima neki laboratorij...
sandromisic
Posts: 12
Joined: 06/08/2018 10:29

#96 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by sandromisic »

Ima li iko iskustva sa hiatal herniom tj. strunom na želucu. Prije par mjeseci sam "odkrio" da imam taj problem i od tad idem mozda jednom mjesecno kod narodnog ljekara da mi ga vrati na mjesto. Kada mi je zeludac na mjestu nemam problema sa kiselinom, fino podrigujem, probava bolja i nestanu mi bolovi oko donjih rebara. Zanima me da li je uredu/normalno da mi se zeludac skoro svaki mjesec pomjeri, i da li je ok sto ga vracam? Znam da je to rezultat pogresnog fizickog pokreta, prejedanja, gaziranog pića i slicno, ali kolko god da pazio nesto se desi i želudac ode gore.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#97 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Brus Lee »

sandromisic wrote:Ima li iko iskustva sa hiatal herniom tj. strunom na želucu. Prije par mjeseci sam "odkrio" da imam taj problem i od tad idem mozda jednom mjesecno kod narodnog ljekara da mi ga vrati na mjesto. Kada mi je zeludac na mjestu nemam problema sa kiselinom, fino podrigujem, probava bolja i nestanu mi bolovi oko donjih rebara. Zanima me da li je uredu/normalno da mi se zeludac skoro svaki mjesec pomjeri, i da li je ok sto ga vracam? Znam da je to rezultat pogresnog fizickog pokreta, prejedanja, gaziranog pića i slicno, ali kolko god da pazio nesto se desi i želudac ode gore.
Nije normalno da i jednom u zivotu ides na "namjestanje" zeluca, a ne mjesecno. Ili jedi manje a cesce, poslije objeda nemoj leci najmanje 2 sata....ili se javi abdominalnom hirurgu da se uradi operacija. Nema tablete koja ce ti izlijeciti HH, niti kiroprakticara. Operacije se, inace, rade kada "dogori do nokata", moras malo ozbiljnije pristupiti svom problemu.
sandromisic
Posts: 12
Joined: 06/08/2018 10:29

#98 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by sandromisic »

Brus Lee wrote:
sandromisic wrote:Ima li iko iskustva sa hiatal herniom tj. strunom na želucu. Prije par mjeseci sam "odkrio" da imam taj problem i od tad idem mozda jednom mjesecno kod narodnog ljekara da mi ga vrati na mjesto. Kada mi je zeludac na mjestu nemam problema sa kiselinom, fino podrigujem, probava bolja i nestanu mi bolovi oko donjih rebara. Zanima me da li je uredu/normalno da mi se zeludac skoro svaki mjesec pomjeri, i da li je ok sto ga vracam? Znam da je to rezultat pogresnog fizickog pokreta, prejedanja, gaziranog pića i slicno, ali kolko god da pazio nesto se desi i želudac ode gore.
Nije normalno da i jednom u zivotu ides na "namjestanje" zeluca, a ne mjesecno. Ili jedi manje a cesce, poslije objeda nemoj leci najmanje 2 sata....ili se javi abdominalnom hirurgu da se uradi operacija. Nema tablete koja ce ti izlijeciti HH, niti kiroprakticara. Operacije se, inace, rade kada "dogori do nokata", moras malo ozbiljnije pristupiti svom problemu.
Pa pazim ja da jedem manje obroke, 3-4 puta dnevno jedem, i ne legnem poslije jela(dobro ponekad...). Tablete nikakve ne koristim za želudac, prije sam koristio ranibos za kiselinu al odkad idem na namjestanje želuca ih ne koristim. Moram priznat da ne vodim bas najzdraviji život, pušim i pijem. Ali mi nije jasno sta uzrokuje pomjeranje želuca, sumnjam da se trebam svega odreći :-?
Dzeno12
Posts: 1
Joined: 29/12/2020 18:48

#99 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Dzeno12 »

E vako da i ja nes kazem u vezi upale jednjaka i gerba tipa ll...za mene ova bolest svaki dan nocna mora...siptomi kad ukucam trebao davno umrijet...predrzavam se svega al bol je tu kad se probudim...koristim controloc 40 mg..al malo je lakse a bol je tu...moj je pitanje imal kakvog lijeka ili ovo ce vako do smrti...hvala svima koji pomognu unaprijed..
zvezda1
Posts: 2
Joined: 03/01/2021 21:45

#100 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by zvezda1 »

imam problem sa želucem već pola godine ubrzano mi radi pulsira stomak mi se trese stvara mi nervozu ne mogu spavat molim vas ako neko zna nekog doktora ili neki lijek ili bilo šta da mi može pomoć da mi javi hvala od srca
Post Reply