Problemi sa mršanjem

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Naslovnica
Posts: 28380
Joined: 20/03/2013 15:38

#26 Re: Problemi sa mršanjem

Post by Naslovnica »

lopatica123 wrote: 06/03/2023 18:50 Htio bi da pitam ovdje strucnjake ako ih ima. Prije mjesec i po sam odlucio da skinem stomak. Visok sam 183 cm, tezine 93kg. Inace takva mi je gradja da mi se najvise masti skupljaju oko stomaka i kukova. Pomalo ko u žena. S obzirom da me to iritira, odlucio sam se zdravo hranit, skinut jedno 10kg i krenut u teretanu. Eh sad, vec nekih mjesec dana uglavnom jedem obroke sa hljebom bez glutena, i to 2 kriske maksimalno po obroku. Jedem 2 obroka koja kolicinski nisu nesto pretjerano; uglavnom je to riba, jaja, gljive, piletina. Ne jedem secer nikako. Treninzi mi traju od sat do sat i po, 6 dana u sedmici. Nevjeroatno mi je da za mjesec dana sam skinuo samo 1 kg. Ne dolazi mi to u glavu nikako. Bas me zanima u cemu je problem. Doduse imam problema sa neredovnom stolicom pa pretpostavljam da mi je metabolizam spor, al 1 kg u minusu mi je i dalje nevjeroatno. Izgleda da moram 30 dana nista da ne jedem da bi smrsao i izgubio stomak. I jos jedno pitanje; Da li ukoliko se zdravo nastavim hranit, a budem npr opet imao istu kilazu, da li postoji mogucnost da opet stomak bude manji?
Što se hljeba tiče, prebaci se na proteinski.
Ovaj ti je najpovoljniji u DM-u, a ima samo 7,5 UH na 100gr
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23729
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27 Re: Problemi sa mršanjem

Post by Sanjarko »

Doktoru prika nutricionisti otiđi, pa vidi s njim. Ja jedem 3 obroka većinom dnevno, nekad i 2 samo, s 3-4 kriške hljeba i imam oko 85-90 kg na oko 195 cm visine.

Još se zbog bolesti ja slabo krećem i neredovno vježbam.
User avatar
pici
Posts: 43789
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#28 Re: Problemi sa mršanjem

Post by pici »

moonca wrote: 07/03/2023 01:21
pici wrote: 07/03/2023 00:57 Žene mi vec dobacuju glumac i maneken :mrgreen:
😏 sta dobacuju djevojke.. :zoka:
Image
newera86
Posts: 290
Joined: 11/12/2012 00:18

#29 Re: Problemi sa mršanjem

Post by newera86 »

lopatica123 wrote: 06/03/2023 18:50 Doduse imam problema sa neredovnom stolicom pa pretpostavljam da mi je metabolizam spor, al 1 kg u minusu mi je i dalje nevjeroatno.
u slicnoj sam situaciji bio. moja preporuka ti je Wim hof metoda, mjenja zivot nabolje u svakom smislu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#30 Re: Problemi sa mršanjem

Post by banjaluka078 »

lopatica123 wrote: 06/03/2023 18:50 Htio bi da pitam ovdje strucnjake ako ih ima. Prije mjesec i po sam odlucio da skinem stomak. Visok sam 183 cm, tezine 93kg. Inace takva mi je gradja da mi se najvise masti skupljaju oko stomaka i kukova. Pomalo ko u žena. S obzirom da me to iritira, odlucio sam se zdravo hranit, skinut jedno 10kg i krenut u teretanu. Eh sad, vec nekih mjesec dana uglavnom jedem obroke sa hljebom bez glutena, i to 2 kriske maksimalno po obroku. Jedem 2 obroka koja kolicinski nisu nesto pretjerano; uglavnom je to riba, jaja, gljive, piletina. Ne jedem secer nikako. Treninzi mi traju od sat do sat i po, 6 dana u sedmici. Nevjeroatno mi je da za mjesec dana sam skinuo samo 1 kg. Ne dolazi mi to u glavu nikako. Bas me zanima u cemu je problem. Doduse imam problema sa neredovnom stolicom pa pretpostavljam da mi je metabolizam spor, al 1 kg u minusu mi je i dalje nevjeroatno. Izgleda da moram 30 dana nista da ne jedem da bi smrsao i izgubio stomak. I jos jedno pitanje; Da li ukoliko se zdravo nastavim hranit, a budem npr opet imao istu kilazu, da li postoji mogucnost da opet stomak bude manji?

Provjeri kortizol u 8 i 16 sati (obavezno oba mjerenje) i uradi test na isulinsku rezistenciju ako zaista radiš sve kako tvrdiš, a ne gubiš kilažu. Kortizol ti je hormon stresa i jedan od glavnih krivaca za salo oko stomaka. IR ti ne da smršati tako lako, meni je s tom beštijom trebalo za 1 kg onoliko truda koliko su drugi ulagali za 5 kg.
Gluten ne moraš izbacivati osim ako imaš potvrđenu netoleranciju, samo ćeš bez veze davati pare na preskupe bezglutenske proizvode. Radije se samo prebaci na integralno ili zobeno, da nisi na proizvodima od bijelog brašna i na bijeloj riži.
Uostalom, ne trebaju ti dvije šnite hljeba uz svaki obrok. Uz doručak da, ali za ostale ako dobro složiš obrok, uopšte ne trebaš hljeb - protein, UH, salata (salata obavezno, slobodno uz svaki obrok - popuniće želudac, pa ćeš biti sit, a popuniće i crijeva, pa ćeš ih lakše prazniti).
I jedi češće, a manje, velikom pauzom između obroka usporavaš metabolizam.
I spavaj 7-8 sati.

Evo ti zamjena za hljeb. https://www.coolinarika.com/recept/oops ... 42ac12001e
User avatar
mufa1
Posts: 2134
Joined: 03/03/2014 19:26

#31 Re: Problemi sa mršanjem

Post by mufa1 »

Cim vidis da ti neko preporucuje izbaci ovo, izbaci ono, trci 10 km dnevno, znaj da veze s vezom nema.. A u sustini stvar je vrlo jednostavna.. Tebi treba odprilike 2700kcal dnevno, da bi bio u nekom solidnom deficitu moras smanjit 500kcal, znaci 2200 dnevno, i na tom nivou ces mrsati 0,5kg sedmicno, sto je neka idealna mjera..
Ti si u startu napravio gresku jer nisi brojao kalorije.. To ti je isto kao da t neko kaze, trebas danas prekoracati tacno 2100 metara, kolika je vjerovatnoca da ces bez metra tacno toliko prekoracati?
Ti ako si smrsao kilu za mjesec, bio si nekih 250 kcal dnevno u deficitu, prosjecno naravno...vjerovatno je bilo dana kad je bilo vise, nekad manje.. Sto realno i nije los rezultat, jer na manjem deficitu ces vise gubiti masti nego misice. Upravo zato se i trenira sa tegovima u procesu mrsavljenja, da bi se sacuvalo sto vise misica.
Za uspjesno mrsavljenje je kljucno brojanje kalorija, bar neki pocetni period dok ne udjes u fazon koliko sta ima...

https://www.calculator.net/tdee-calcula ... &x=55&y=16
Naslovnica
Posts: 28380
Joined: 20/03/2013 15:38

#32 Re: Problemi sa mršanjem

Post by Naslovnica »

Čim ti neko kaže da brojiš kalorije, znaj da veze s vezom nema.
Iz ličnog iskustva ti govorim.
Poslušaj @banjaluka078 , ona i ja smo otprilike u istim vanago.
:thumbup:
User avatar
dulekrele
Posts: 3920
Joined: 10/04/2014 18:25

#33 Re: Problemi sa mršanjem

Post by dulekrele »

banjaluka078 wrote: 07/03/2023 09:30
lopatica123 wrote: 06/03/2023 18:50 Htio bi da pitam ovdje strucnjake ako ih ima. Prije mjesec i po sam odlucio da skinem stomak. Visok sam 183 cm, tezine 93kg. Inace takva mi je gradja da mi se najvise masti skupljaju oko stomaka i kukova. Pomalo ko u žena. S obzirom da me to iritira, odlucio sam se zdravo hranit, skinut jedno 10kg i krenut u teretanu. Eh sad, vec nekih mjesec dana uglavnom jedem obroke sa hljebom bez glutena, i to 2 kriske maksimalno po obroku. Jedem 2 obroka koja kolicinski nisu nesto pretjerano; uglavnom je to riba, jaja, gljive, piletina. Ne jedem secer nikako. Treninzi mi traju od sat do sat i po, 6 dana u sedmici. Nevjeroatno mi je da za mjesec dana sam skinuo samo 1 kg. Ne dolazi mi to u glavu nikako. Bas me zanima u cemu je problem. Doduse imam problema sa neredovnom stolicom pa pretpostavljam da mi je metabolizam spor, al 1 kg u minusu mi je i dalje nevjeroatno. Izgleda da moram 30 dana nista da ne jedem da bi smrsao i izgubio stomak. I jos jedno pitanje; Da li ukoliko se zdravo nastavim hranit, a budem npr opet imao istu kilazu, da li postoji mogucnost da opet stomak bude manji?

Provjeri kortizol u 8 i 16 sati (obavezno oba mjerenje) i uradi test na isulinsku rezistenciju ako zaista radiš sve kako tvrdiš, a ne gubiš kilažu. Kortizol ti je hormon stresa i jedan od glavnih krivaca za salo oko stomaka. IR ti ne da smršati tako lako, meni je s tom beštijom trebalo za 1 kg onoliko truda koliko su drugi ulagali za 5 kg.
Gluten ne moraš izbacivati osim ako imaš potvrđenu netoleranciju, samo ćeš bez veze davati pare na preskupe bezglutenske proizvode. Radije se samo prebaci na integralno ili zobeno, da nisi na proizvodima od bijelog brašna i na bijeloj riži.
Uostalom, ne trebaju ti dvije šnite hljeba uz svaki obrok. Uz doručak da, ali za ostale ako dobro složiš obrok, uopšte ne trebaš hljeb - protein, UH, salata (salata obavezno, slobodno uz svaki obrok - popuniće želudac, pa ćeš biti sit, a popuniće i crijeva, pa ćeš ih lakše prazniti).
I jedi češće, a manje, velikom pauzom između obroka usporavaš metabolizam.
I spavaj 7-8 sati.

Evo ti zamjena za hljeb. https://www.coolinarika.com/recept/oops ... 42ac12001e
I ja sam od skoro saznao da imam IR. Trebao bih skinuti nesto kila iz zdravstvenih razloga (estetski bas i nemam neki problem) jer nemam bas previse viska al zaista ide bas tesko.
User avatar
mufa1
Posts: 2134
Joined: 03/03/2014 19:26

#34 Re: Problemi sa mršanjem

Post by mufa1 »

Naslovnica wrote: 07/03/2023 09:51 Čim ti neko kaže da brojiš kalorije, znaj da veze s vezom nema.
Iz ličnog iskustva ti govorim.
Poslušaj @banjaluka078 , ona i ja smo otprilike u istim vanago.
:thumbup:
I ja godinama lutao, mrsavio pa duplo brze vracao kile nego sto sam ih gubio, i uvijek bilo neuspjesno mrsanje.. Dok nisam poceo brojati kalorije, i dok nisam imao redovan deficit od 400-600 kcal. Kroz vrijeme sam skontas da umjesto 200 gr cipsa mozes pojesti haman manju pizzu, da ne pricam koje kolicine krompira, gljiva, batata, mrkve, brokolija, piletine, puretine mozes pojesti... Tako da te automatski tjera da predjes na zdraviju ishranu, tj manje kaloricnu. Kad sam poceo brojati kalorije, smrsao 17 kila bez da sam ikad bio gladan..Cak bilo perioda gdje sam se mucio da pojedem zadanu kolicinu hrane, jer sam morao ispostovati unos makronutrijenata tj proteina i masti, koji su najbitniji i ciji iznos moras ispostovati, UH su najmanje bitni i samo popunis sto ti je ostalo kcal na raspolaganju..
User avatar
dulekrele
Posts: 3920
Joined: 10/04/2014 18:25

#35 Re: Problemi sa mršanjem

Post by dulekrele »

mufa1 wrote: 07/03/2023 10:13
Naslovnica wrote: 07/03/2023 09:51 Čim ti neko kaže da brojiš kalorije, znaj da veze s vezom nema.
Iz ličnog iskustva ti govorim.
Poslušaj @banjaluka078 , ona i ja smo otprilike u istim vanago.
:thumbup:
I ja godinama lutao, mrsavio pa duplo brze vracao kile nego sto sam ih gubio, i uvijek bilo neuspjesno mrsanje.. Dok nisam poceo brojati kalorije, i dok nisam imao redovan deficit od 400-600 kcal. Kroz vrijeme sam skontas da umjesto 200 gr cipsa mozes pojesti haman manju pizzu, da ne pricam koje kolicine krompira, gljiva, batata, mrkve, brokolija, piletine, puretine mozes pojesti... Tako da te automatski tjera da predjes na zdraviju ishranu, tj manje kaloricnu. Kad sam poceo brojati kalorije, smrsao 17 kila bez da sam ikad bio gladan..Cak bilo perioda gdje sam se mucio da pojedem zadanu kolicinu hrane, jer sam morao ispostovati unos makronutrijenata tj proteina i masti, koji su najbitniji i ciji iznos moras ispostovati, UH su najmanje bitni i samo popunis sto ti je ostalo kcal na raspolaganju..
Na koji nacin brojis kalorije? Ima li neka metoda.
User avatar
mufa1
Posts: 2134
Joined: 03/03/2014 19:26

#36 Re: Problemi sa mršanjem

Post by mufa1 »

dulekrele wrote: 07/03/2023 10:20
mufa1 wrote: 07/03/2023 10:13

I ja godinama lutao, mrsavio pa duplo brze vracao kile nego sto sam ih gubio, i uvijek bilo neuspjesno mrsanje.. Dok nisam poceo brojati kalorije, i dok nisam imao redovan deficit od 400-600 kcal. Kroz vrijeme sam skontas da umjesto 200 gr cipsa mozes pojesti haman manju pizzu, da ne pricam koje kolicine krompira, gljiva, batata, mrkve, brokolija, piletine, puretine mozes pojesti... Tako da te automatski tjera da predjes na zdraviju ishranu, tj manje kaloricnu. Kad sam poceo brojati kalorije, smrsao 17 kila bez da sam ikad bio gladan..Cak bilo perioda gdje sam se mucio da pojedem zadanu kolicinu hrane, jer sam morao ispostovati unos makronutrijenata tj proteina i masti, koji su najbitniji i ciji iznos moras ispostovati, UH su najmanje bitni i samo popunis sto ti je ostalo kcal na raspolaganju..
Na koji nacin brojis kalorije? Ima li neka metoda.

To je danas tako jednostavno da ne moze biti jednostavnije.. imas par aplikacija, a meni najbolje su Yazio i myfitnesspal.. Uneses ili skeniras proizvod, ili gotovo jelo, gramazu i aplikacija ti sama izracuna koliko je to kcal, plus podijeli i na makronutrijente... Najveci problem bude stavit hranu na vagu, al i to je uglavnom na pocetku, jer aplikacija pamti istoriju, tj ako si juce moro izvagati 2 kriske taost hljeba ili 2 sajbe sira, sutra ih vec imas u "svojim proizvodima"...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#37 Re: Problemi sa mršanjem

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 07/03/2023 09:51 Čim ti neko kaže da brojiš kalorije, znaj da veze s vezom nema.
Iz ličnog iskustva ti govorim.
Poslušaj @banjaluka078 , ona i ja smo otprilike u istim vanago.
:thumbup:
:kiss:

Ja sad sve preračunam u kilometre potrebne da ih odhodam. Krenem prema kesici čipsa, skontam da je za tu količinu kalorija potrebno 16 km hodanja da ih potrošim, okrenem se i odem.

Inače ne brojim kalorije. Samo totalni zaokret u načinu hranjenja i u kretanju/vježbi kad god je to moguće. Hodanje je spas.

IR i problemi sa štitnom su dugo bili smatrani samo muškim problemom i pravili su vam haos, a prolazili nedijagnostifikovano. Sad se to mijenja, pa se i tegobe, pogotovo u vezi s težinom mogu lakše skontati i riješiti.
last mohicans
Posts: 12285
Joined: 09/08/2012 23:19

#38 Re: Problemi sa mršanjem

Post by last mohicans »

Joj dobre teme, milion eksperata i stručnjaka, nemoj ovo, de ono, pusti to, haj ti ovo. :lol: Jedni druge pobijaju. Samo su bolje one kad traze pomoć pri kupovini auta.
mali_balon
Posts: 11540
Joined: 12/09/2012 09:57

#39 Re: Problemi sa mršanjem

Post by mali_balon »

Problem ove teme pa i svih na klixu, je sto se gleda i govori e ovako ces jer ovako sam ja....i odma iskljucuje drugog forumasa tipa 'ta ti znas valjas gluposti....
Ja od samog pocetka trubim nismo svi isti treba probati i vidjeti sta kome odgovara.....nekom nije problem sjebati 20kg nekom ja problem 1kg...neko moze trcati 10km neko 50km a neko jedva 500m....
Neko nema para pa mora jest krompir rizu i makarone i hljeb....sta njemu rec izbaci hljeb ubaci meso....
Pisite u smislu savjeta a ne pametovanja s visoka nismo svi isti...
Malo tolerancije i bit ce sve ok
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#40 Re: Problemi sa mršanjem

Post by PaulTracy »

Mislim da tu nema nekakave posebne filozofije.
Dvije su osnovne stvari, moraš da smanjiš unos kalorija i da vježbaš, prije svega trčiš.
Ja sam (bio) sličnih gabarita kao i pokretač ove teme, 182cm i 95kg. Prije 2 mjeseca sam se učlanio u teretanu ali zbog problema sa tetivom prvih mjesec dana nisam mogao da trčim tako da se moj trening svodio na 15min vožnje bicikla,15min "brzog" hoda (5 km/h) na traci i 30min vježbe sa tegovima i spravama. Išao sam 4x sedmično u teretanu, unosio sam 2000-2500 kalorija i za mjesec dana sam izgubio samo 1,5kg.
Drugi mjesec sam počeo da trčim, trenutno sam na 4km, pace 10km/h, smanjio sam unos kalorija na 1500-2000 i u mjesec dana izgubio 5kg.
Sa deficitom od 300/400 kalorija dnevno će proći i jesen 2023 a neće postići željene rezultate.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#41 Re: Problemi sa mršanjem

Post by banjaluka078 »

Nisam baš skontala da pišem s visoka, 162 cm baš i nisu nešto. :D
Ja pišem samo na osnovu mog iskustva i dijagnoza koje, kad su konačno postavljene, su mi objasnile puno toga. A puno ljudi ih nije svjesno.
Kad sam shvatila u kakvoj sam zdravstvenoj gabuli, onda se desio klik u glavi, ali sam i naučila kako ću tačno tog puta ući u obračun s viškom kila.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#42 Re: Problemi sa mršanjem

Post by kox »

Prvenstveno je do ishrane. Treba naravno i vježbati ali nema tog programa vježbanja koji može potrošiti kalorije ako je ishrana prekomjerna.
18 km trčanja meni potroši oko 1600 kalorija, to se nadoknadi sa dva hamburgera i pomfritom. A poslije takvog trčanja ja bih ih, da si dozvorlim, pojeo 5 i zalio sa 2 litra cole.
User avatar
nepass1
Posts: 10088
Joined: 06/07/2017 07:35

#44 Re: Problemi sa mršanjem

Post by nepass1 »

kox wrote: 07/03/2023 12:33 Prvenstveno je do ishrane. Treba naravno i vježbati ali nema tog programa vježbanja koji može potrošiti kalorije ako je ishrana prekomjerna.
18 km trčanja meni potroši oko 1600 kalorija, to se nadoknadi sa dva hamburgera i pomfritom. A poslije takvog trčanja ja bih ih, da si dozvorlim, pojeo 5 i zalio sa 2 litra cole.
:thumbup:
Bez "gladovanja" nema mrsanja

Ko god pretrci 15km za 1h20min zna kakva glad nastupi posle toga i koliko se moze pojesti.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#45 Re: Problemi sa mršanjem

Post by kox »

Treba promijeniti stil života, to je mislim jedini pravi način. Fizički se aktivirati, zdravije hraniti, jesti manje i promijeniti navike.
Sve što je ekstremno će dati brze rezultate ali te kile će se vjerovatno brzo i vratiti kada taj režim dodije.
User avatar
Filter
Posts: 8129
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#46 Re: Problemi sa mršanjem

Post by Filter »

sta fali trbuscicu :maca: pomaze kod citanja, plutanja. ja se peglo godinama da ga se kutarisem, dzaba.
kad sam batalio, najbolji jarani
User avatar
mayab
Posts: 27436
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#47 Re: Problemi sa mršanjem

Post by mayab »



Izbaci Uh totalno , nikakav "pravi" hljeb ne koristi...
Probaj da ti prvi obrok u danu bude proteinski, npr. pečena jaja sa nekim mesom, slaninom, zavisi šta preferiraš, uz to zeleni čaj....
2-3 l vode dnevno , i još barem jednu šolju zelenog čaja (uz ovu gore navedenu za doručak)
Proguglaj o LCHF ishrani, Anita Šupe ima znimljivu knjigu "Istine i laži o hrani" , može se naći besplatno na netu....
I ne zaboravi , odluka je samo u glavi, kad tu presječeš, dalje ide lako
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#48 Re: Problemi sa mršanjem

Post by moonca »

_id=18680684 wrote:07/03/2023 12:33 Prvenstveno je do ishrane.
Prvenstveno je do ..gradje tijela... :-)
User avatar
pici
Posts: 43789
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#49 Re: Problemi sa mršanjem

Post by pici »

moonca wrote: 07/03/2023 13:38
_id=18680684 wrote:07/03/2023 12:33 Prvenstveno je do ishrane.
Prvenstveno je do ..gradje tijela... :-)
En sad, de posalji na PePe, gradjevinu svoga tela da ocjenim objekate.
User avatar
Altsa
Posts: 7404
Joined: 19/03/2004 18:31

#50 Re: Problemi sa mršanjem

Post by Altsa »

Filter wrote: 07/03/2023 13:19 sta fali trbuscicu :maca: pomaze kod citanja, plutanja. ja se peglo godinama da ga se kutarisem, dzaba.
kad sam batalio, najbolji jarani
Ne fali nista sve dok te nalazi ne puknu po glavi.
Post Reply