Problemi sa dokumentacijom

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Juka Jebach
Posts: 841
Joined: 18/04/2017 22:53

#1 Problemi sa dokumentacijom

Post by Juka Jebach »

Nisam primjetio da ima tema slična pa da započnem, ako ima nek admin prebaci ili preimenuje u neki bolji naziv.

Uglavnom prodao sam auto nedavno i sva dokumentacija je kod novog vlasnika, meni sada traze iz osiguranja dokaz da je on preveo na sebe ali novi vlasnik nece da posalje dokaz da je preveo na sebe auto.

Je li imao neko slicnog iskustva i kako je završeno to sve.
veselinovic
Posts: 60
Joined: 11/11/2011 16:57

#2 Re: Problemi sa dokumentacijom

Post by veselinovic »

Imas ugovor o kupoprodaji i to je dovoljno.
On je duzan u roku od 15 dana da unese svaku promjenu u saobracajnu, i to ne zavisi od tebe.
A osiguranje neka vidi sa policijom jel preveo ili nije.
esso_sa
Posts: 1669
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#3 Re: Problemi sa dokumentacijom

Post by esso_sa »

Juka Jebach wrote: 05/05/2024 17:45 Nisam primjetio da ima tema slična pa da započnem, ako ima nek admin prebaci ili preimenuje u neki bolji naziv.

Uglavnom prodao sam auto nedavno i sva dokumentacija je kod novog vlasnika, meni sada traze iz osiguranja dokaz da je on preveo na sebe ali novi vlasnik nece da posalje dokaz da je preveo na sebe auto.

Je li imao neko slicnog iskustva i kako je završeno to sve.
Dokaz da je novi vlasnik preveo na sebe treba ukoliko hoces da ti osiguranje refundira novac za neiskoristeni dio polise osiguranja. Bar je tako prije bilo. U tom slucaju ti treba od kupca auta kopija vlasnicke i saobracajne gdje se vidi da je auto na njemu, plus izjava od njegovo osiguranja da su mu izdali polisu osiguranja na njegovo ime i auto.
Sa tim onda ides u svoje osiguranje, predas polisu i te papire da ti isplate razliku.
Ako neces raditi refundiranje, onda ti je dovoljno da imas polisu osiguranja, kupoprodajni ugovor i eventualno kopiju vlasnicke knjizice gdje se vidi da si odjavio auto.
Moje strogo pravilo - polisu osiguranja ne dajes sa autom nego je zadrzavas (zbog bonusa ili ako se odlucis na povrat para), a na dan prodaje auta i zakljucivanja kupoprodajnog ugovora odmah u MUP-u radis odjavu auta sa sebe. To se sve zavrsi za 2-3 sata i onda lijepo kupcu predas auto, saobracajnu i vlasnicku sa odjavom, pa on neka sam bira kada ce i sta raditi. Ti si tu 100% cist i siguran od malverzacija i problema.
Ako MUP-u treba vise vremena za odjavu, onda kupcu posaljes postom vlasnicku kada odjavis auto sa sebe
User avatar
vjeshalica
Posts: 17363
Joined: 31/03/2019 14:56

#4 Re: Problemi sa dokumentacijom

Post by vjeshalica »

Image[/url]
Emir92
Posts: 305
Joined: 13/01/2011 15:31

#5 Re: Problemi sa dokumentacijom

Post by Emir92 »

Juka Jebach wrote: 05/05/2024 17:45 Nisam primjetio da ima tema slična pa da započnem, ako ima nek admin prebaci ili preimenuje u neki bolji naziv.

Uglavnom prodao sam auto nedavno i sva dokumentacija je kod novog vlasnika, meni sada traze iz osiguranja dokaz da je on preveo na sebe ali novi vlasnik nece da posalje dokaz da je preveo na sebe auto.

Je li imao neko slicnog iskustva i kako je završeno to sve.
Ne znam koje je osiguranje, ali oni mogu provjeriti da li je auto registrovano na nekog drugog.
Ako nisi tablice vratio samo uneses ih i stavis npr danasji datum i izbaci ti koja je polisa.
https://www.bzkbih.ba/bs/provjera-osiguranja
Post Reply