Problem sa laptopom...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
zgembica23

#1 Problem sa laptopom...

Post by zgembica23 » 21/02/2011 22:05

Pozdrav svima, imam mali problem sa laptopom, ne znam da li je ovo pravi topic za to, ali nadam se da ce mi neko od vas strpljivijih moci pomoci.
Imam Toshiba Satellite L500-1U7 i sa njim sa dobio AC adapter (punjac) sa 3 pina(koji se spaja sa DC kablom za napajanje koji sam takodje dobio), ciji je kabl VDE tipa i H03VV-F , dok u prirucniku koji sam dobio uz taj laptop za L500, fino pise da taj kabl mora biti VDE, H05VV-F. Inace, taj AC kabl koji imam je za napon od 250V, dok je na DC IN 19V i sve ostalo je kako treba, ali svaki put ka ga ustekam u uticnicu da mu napunim bateriju, prilikom kontakta sa uticnicom on zaiskri i cuje se zvuk kao "kvrc", kao neki kratki spoj, pa se bojim da mu to dugotrajno punjenje na taj nacin, za nekih 6 mjeseci, mozda nije ostetilo maticnu plocu, koju sam morao zamijeniti na tom istom laptopu na servisu, prije nekih 2 sedmice, zato sto sistem uopste nije mogao da starta, stalno je "ledio" i sto je najvaznije, na kraju nije mogao raditi na punjacu, odnosno svaki put kada bih ga prikljucio na punjac on bi se automatski ugasio, dok je na bateriji barem ostajao upaljen, iako je "zaledio", sto je bio jasan pokazatelj da se radi o ostecenoj maticnoj ploci.
Na servisu su mi zamijenili maticnu plocu i sada sve radi, ali mi nisu bas znali reci na koji nacin je ona zapravo bila ostecena odnosno sta ne bih trebao raditi da se to ne ponovi. S obzirom da koristim obicnu uticnicu na produznom kablu(za punjenje laptopa naravno), bez prekidaca i bez UPS-a, kontam da mi to nije sjebalo maticnu takvim dugotrajnim punjenjem vec pola godine(nije mi grom udario, tako da to odmah mozete otpisati). Mislio sam kupiti produzni kabl sa prekidacem i mozda sa UPS-om(kad vec kupujem), pa da ukljucim punjac u uticnicu dok je prekidac na 0, pa tek onda da ukljucim prekidac, jer koliko sam vidio kod prijatelja koji zivi u istom haustoru, tada nista ne iskri i ne "krcka". Ali nisam siguran da li je samo u tome problem ili je mozda problem i u kablu punjaca kojeg sam dobio, da mi slucajno nisu dali pogresan za ovaj laptop, jer je moj H03VV-F, kao sto sam vec naveo, a u pripucniku pise da mora biti H05VV-F za 3 pina kao sto je moj, iako uredno puni bateriju i laptom sada moze raditi bez problema sa ukljucenim punjacem, samo sto svaki put zaiskri i "krcne" pri kontaktu sa uticnicom?
Jednostavno ne zelim da mi se opet desi ista stvar i da se opet nadjem u situaciji da nakon pola godine moram mijenjati maticnu. :roll:
Sta vi mislite o tome, da li se nekome vec nesto slicno desavalo? :?

nellington

#2 Re: Problem sa laptopom...

Post by nellington » 21/02/2011 22:07

Ja to kvrc i iskru pri spajanju ispravljača sa utičnicom imam 4 godine, i laptop k'o nov :)

almirr_51

#3 Re: Problem sa laptopom...

Post by almirr_51 » 22/02/2011 22:29

taj kvrc slusam vise od godinu dana vise puta dnevno, i naravno nije uticalo na bilo šta.

Marcello

#4 Re: Problem sa laptopom...

Post by Marcello » 22/02/2011 22:38

zgembica23 wrote:Pozdrav svima, imam mali problem sa laptopom, ne znam da li je ovo pravi topic za to, ali nadam se da ce mi neko od vas strpljivijih moci pomoci.

< cut >
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p5288860

zgembica23

#5 Re: Problem sa laptopom...

Post by zgembica23 » 22/02/2011 23:21

Marcello wrote:
zgembica23 wrote:Pozdrav svima, imam mali problem sa laptopom, ne znam da li je ovo pravi topic za to, ali nadam se da ce mi neko od vas strpljivijih moci pomoci.

< cut >
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p5288860
Veliko hvala, samo jos nesto, to znaci da problem nije ni u razlicitoj jednoj brojci sifre napojnog kabla kojeg imam(koji uspjesno puni bateriju) u odnosu na onaj kabl koji preporucuju, koji su navedeni u tekstu, grijesim li? :wink:

Marcello

#6 Re: Problem sa laptopom...

Post by Marcello » 22/02/2011 23:25

zgembica23 wrote:Veliko hvala, samo jos nesto, to znaci da problem nije ni u razlicitoj jednoj brojci sifre napojnog kabla kojeg imam(koji uspjesno puni bateriju) u odnosu na onaj kabl koji preporucuju, koji su navedeni u tekstu, grijesim li? :wink:
Ne, mada je (ako već toliko sumnjaš u to) sve najbolje provjeriti u prodavaonici gdje si kupio laptop (moguće je da se radi o klasičnoj grešci pri pisanju, ili o ekvivalentnom zamjenskom modelu). U principu sve to može raditi (samo) na dva načina - ili odmah pregori, ili sve radi kako treba. :)

udrch

#7 Re: Problem sa laptopom...

Post by udrch » 23/02/2011 11:38

Ti nemaš problem..kod svih nas se čuje to kvrcanje..
Ako si baš neki plašivko kupi APC produžni zaštitni kabal sa prekidačem i neš imati te probleme..35 markica za smiraj duše..
Ploča ti je otišla jer se danas sve kvari i treba se navići na to..

zgembica23

#8 Re: Problem sa laptopom...

Post by zgembica23 » 23/02/2011 18:58

Hvala svima, nisam plasljivko udrch, nego sam peh, sve sto se lose drugima nikad ne desi, meni se desi, tako da moram uvijek biti dobro informisan, to je sve. :D Pozz ;-)

Post Reply