Problem sa grafičkom karticom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
correspondent

#1 Problem sa grafičkom karticom

Post by correspondent » 15/01/2012 16:45

Haj'mo ljudi, pomozite :D
Ovako.
Nakon instalacije WinXP OS-a i potrebnih drivera, nakon restarta ne mogu ući u sistem. Pokaže mi samo onaj znak WindowsXp i kad treba da piše welcome i plavi ekran, to jeste kada bih trebao vidjeti imena korisnika, jednostavno sve bude crno ili ne nekada pojave vertikalne zelene linije, nekada tačkice raznih boja i slično.
Uđem u Safe mode i izbrišem driver za grafičku i onda mogu normalno ući u sistem. Problem je što se odmah po ulasku u sistem driver sam instalira (ne onaj originalni sa stranice proizvođača grafičke nego neki kojeg WinXp već ima u sebi) i nakon rada i gašenja ili restarta sistema - priča je opet ista. Isti problem nastupi i kada povećam rezoluciju.
Ima li neko rješenje?
Hvala. :thumbup: :o

dinozzoM6

#2 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by dinozzoM6 » 16/01/2012 21:20

correspondent wrote:Haj'mo ljudi, pomozite :D
Ovako.
Nakon instalacije WinXP OS-a i potrebnih drivera, nakon restarta ne mogu ući u sistem. Pokaže mi samo onaj znak WindowsXp i kad treba da piše welcome i plavi ekran, to jeste kada bih trebao vidjeti imena korisnika, jednostavno sve bude crno ili ne nekada pojave vertikalne zelene linije, nekada tačkice raznih boja i slično.
Uđem u Safe mode i izbrišem driver za grafičku i onda mogu normalno ući u sistem. Problem je što se odmah po ulasku u sistem driver sam instalira (ne onaj originalni sa stranice proizvođača grafičke nego neki kojeg WinXp već ima u sebi) i nakon rada i gašenja ili restarta sistema - priča je opet ista. Isti problem nastupi i kada povećam rezoluciju.
Ima li neko rješenje?
Hvala. :thumbup: :o
kad upališ PC tako poslije uninstalacije drivera, pusti sistem nek skida šta hoće, a ti u međuvremenu skini drivere od grafičke sa oficijelne stranice (nVidia, ATI...) i instaliraj ih prije tog restarta, oni bi trebali zamijeniti drivere koje je sistem instalirao
ako i tada ne bude radila, može biti da ti je pregorila grafulja, meni se nešto slično davno desilo, bez drivera radi na low performance, nekoj mizernoj rezoluciji, ali čim instaliram drivere, kad je driveri pokrenu kako treba, kod mene se pojave zelene linije na ekranu, koje god drivere da instaliram, i morao sam je zamijeniti :S

automatic

#3 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by automatic » 16/01/2012 21:28

dinozzoM6 wrote:...pregorila grafulja... morao sam je zamijeniti
kod mene na hp laptopu isti problem, koliko ta zamjena košta i gdje u SA to uraditi - zna li ko?

dragan.s

#4 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by dragan.s » 16/01/2012 21:33

automatic wrote:
kod mene na hp laptopu isti problem, koliko ta zamjena košta i gdje u SA to uraditi - zna li ko?
Na laptopu se ne može zamijeniti grafička kartica. Sem ako nije u zasebnom slotu, a ne integrisana na matičnoj ploči.
Jedino (ali bojim se samo privremeno) riješenje je "prženje" grafičkog čipa da se BGA lemovi malo regenerišu.
Last edited by dragan.s on 16/01/2012 23:27, edited 1 time in total.

correspondent

#5 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by correspondent » 16/01/2012 21:38

Hvala na odgovorima.

dinozzoM6

#6 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by dinozzoM6 » 16/01/2012 21:43

automatic wrote:
hmm, meni je ovo bilo na PC-u
ne znam, ako ti nije integracija, moguće je zamijeniti, ali je to ja mislim mnogo skuplje u odnosu na istu stvar na PC-u

Post Reply