Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#1 Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by rtldanas »

Pozdrav, situacija je ovakva.

Muž i žena su stekli za vrijeme braka određenu nekretninu, ali žena nije bila upisana sa svojim dijelom za života.
Sad su preminuli oboje jedno za drugim, prvo muž, a onda i žena pola godine kasnije. Imali su zajedničku djecu iz svog braka, a muž je imao i sina iz ranijeg braka.
Pokrenut je ostavinski postupak iza muža, te je isti prekinut nakon prigovora djece iz novog braka, da je dio nekretnine majčina bračna stečevina, te oni žele izdvajanje tog dijela kako njihov polubrat iz ranijge braka ne bi naslijedio i taj dio (otac je imao dijete iz ranijeg braka sa drugom ženom).
Sad je pitanje kako izdvojiti taj dio tužbom, tj. kako da glasi tužbeni zahtjev, jer ne može glasiti na uknjižbu majčinog dijela, budući da je ona umrla, a umrla osoba nema pravnu sposobnost, pa kako onda izdvojiti taj dio i raspraviti ga u posebnom ostavinskom postupku iza majke?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by Haris.ba »

Jesi ti advokat?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by hadzinicasa »

ne bih da ti sjedam na muku, nisam pravnik nemam odgovor na tvoje pitanje, no samo pomislih kad sam procitala post - sve treba za zivota iza sebe urediti, testamentom, isprepisivati sta se ima ili makar reci naglas svoje zelje. ljudi imaju odbojnost prema tome, a smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. radije tako nego da oni koji ostaju poslije rasciscavaju godinama zaostavstinu uz komplikacije medjusobnih odnosa.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65333
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by _BataZiv_0809 »

Obrati se advokatu.
hadzinicasa wrote: 21/06/2021 13:15 ne bih da ti sjedam na muku, nisam pravnik nemam odgovor na tvoje pitanje, no samo pomislih kad sam procitala post - sve treba za zivota iza sebe urediti, testamentom, isprepisivati sta se ima ili makar reci naglas svoje zelje. ljudi imaju odbojnost prema tome, a smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. radije tako nego da oni koji ostaju poslije rasciscavaju godinama zaostavstinu uz komplikacije medjusobnih odnosa.
Apsolutno. Sve za zivota dok su svi u zdravlju i u pameti rascistiti. Inace nastupa havarija. Nazalost imam iskustvo iz prve ruke.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#5 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by rtldanas »

Haris.ba wrote: 21/06/2021 13:12 Jesi ti advokat?
Zašto? Nisam, advokat ali jesam pravnik.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by Truba »

_BataZiv_0809 wrote: 21/06/2021 13:31 Obrati se advokatu.
hadzinicasa wrote: 21/06/2021 13:15 ne bih da ti sjedam na muku, nisam pravnik nemam odgovor na tvoje pitanje, no samo pomislih kad sam procitala post - sve treba za zivota iza sebe urediti, testamentom, isprepisivati sta se ima ili makar reci naglas svoje zelje. ljudi imaju odbojnost prema tome, a smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. radije tako nego da oni koji ostaju poslije rasciscavaju godinama zaostavstinu uz komplikacije medjusobnih odnosa.
Apsolutno. Sve za zivota dok su svi u zdravlju i u pameti rascistiti. Inace nastupa havarija. Nazalost imam iskustvo iz prve ruke.
pa može se i testament osporavati

najbolje je svoje sam steći ne očekivati od drugoga
ili prodati za života i podijeliti pare
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by Haris.ba »

rtldanas wrote: 21/06/2021 13:36
Zašto? Nisam, advokat ali jesam pravnik.
Pa zato sto pitas za petit tuzbe. To isto ko da medicinski radnik dodje i kaze kako zasiti prst na forumu, ili elektricar kako spojiti trofazni kabal.
Neces je valjda ti sastavljati? Ako ne znas, nemoj, pusti nekom ko vec zna kad je vec u pitanju veca vrijednost ko nekretnina.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#8 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by rtldanas »

Haris.ba wrote: 21/06/2021 13:47
rtldanas wrote: 21/06/2021 13:36
Zašto? Nisam, advokat ali jesam pravnik.
Pa zato sto pitas za petit tuzbe. To isto ko da medicinski radnik dodje i kaze kako zasiti prst na forumu, ili elektricar kako spojiti trofazni kabal.
Neces je valjda ti sastavljati? Ako ne znas, nemoj, pusti nekom ko vec zna kad je vec u pitanju veca vrijednost ko nekretnina.
Neću ja sastavljati, advokat je već upoznat sa stanjem stvari te i on razmišlja trenutno kako to odraditi. Ja sam postavio pitanje jer me zanima mišljenje drugih pravnika, budući da je riječ o situaciji koja nije baš česta u praksi, pa me čisto zanima i zbog svoje struke. Valjda tome i služi ovaj forum, za razmjenju mišljenja i savjeta ;-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by hadzinicasa »

Black swan wrote: 21/06/2021 13:38
_BataZiv_0809 wrote: 21/06/2021 13:31 Obrati se advokatu.
hadzinicasa wrote: 21/06/2021 13:15 ne bih da ti sjedam na muku, nisam pravnik nemam odgovor na tvoje pitanje, no samo pomislih kad sam procitala post - sve treba za zivota iza sebe urediti, testamentom, isprepisivati sta se ima ili makar reci naglas svoje zelje. ljudi imaju odbojnost prema tome, a smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. radije tako nego da oni koji ostaju poslije rasciscavaju godinama zaostavstinu uz komplikacije medjusobnih odnosa.
Apsolutno. Sve za zivota dok su svi u zdravlju i u pameti rascistiti. Inace nastupa havarija. Nazalost imam iskustvo iz prve ruke.
pa može se i testament osporavati

najbolje je svoje sam steći ne očekivati od drugoga
ili prodati za života i podijeliti pare
moze. ali je malo vjerovatno. moze lakse u teoriji nego u praksi.
pa to sto sama sticem ne znaci da necu u jednom trenutku (nadam se ne skoro) naslijediti nesto ili da mi se ne moze nesto desiti neplanirano pa da ostane iza mene za naslijediti. imam i oporuku cak i grobno mjesto kupljeno (jos samo da umrem :)), nece se poslije mene niko krviti niti u dugove uvlaciti.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote: 21/06/2021 13:31 Obrati se advokatu.
hadzinicasa wrote: 21/06/2021 13:15 ne bih da ti sjedam na muku, nisam pravnik nemam odgovor na tvoje pitanje, no samo pomislih kad sam procitala post - sve treba za zivota iza sebe urediti, testamentom, isprepisivati sta se ima ili makar reci naglas svoje zelje. ljudi imaju odbojnost prema tome, a smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. radije tako nego da oni koji ostaju poslije rasciscavaju godinama zaostavstinu uz komplikacije medjusobnih odnosa.
Apsolutno. Sve za zivota dok su svi u zdravlju i u pameti rascistiti. Inace nastupa havarija. Nazalost imam iskustvo iz prve ruke.
nadam se da ces rijesiti. a vjerujem da je i muka i trosak i razvlacenje.
a ljudi su toliko gladni para da je to strasno. ni karaktera, ni rijeci, ni dogovora, ljubavi ... sve pada u vodu pred parama.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11 Re: Problem sa bračnom stečevinom i nasljedstvom?

Post by SaraFina »

Sarajmen wrote: 21/06/2021 20:57
rtldanas wrote: 21/06/2021 13:09 Pozdrav, situacija je ovakva.

Muž i žena su stekli za vrijeme braka određenu nekretninu, ali žena nije bila upisana sa svojim dijelom za života.
Sad su preminuli oboje jedno za drugim, prvo muž, a onda i žena pola godine kasnije. Imali su zajedničku djecu iz svog braka, a muž je imao i sina iz ranijeg braka.
Pokrenut je ostavinski postupak iza muža, te je isti prekinut nakon prigovora djece iz novog braka, da je dio nekretnine majčina bračna stečevina, te oni žele izdvajanje tog dijela kako njihov polubrat iz ranijge braka ne bi naslijedio i taj dio (otac je imao dijete iz ranijeg braka sa drugom ženom).
Sad je pitanje kako izdvojiti taj dio tužbom, tj. kako da glasi tužbeni zahtjev, jer ne može glasiti na uknjižbu majčinog dijela, budući da je ona umrla, a umrla osoba nema pravnu sposobnost, pa kako onda izdvojiti taj dio i raspraviti ga u posebnom ostavinskom postupku iza majke?
Po meni bi potomci iz oba braka trebali poštovati svoje biološke roditelje i postići pravedan kompromis u vezi nasljedstva. Ne znam šta je zaista pravedno, mogu samo pretpostaviti na osnovu informacija koje si podijelio...po jednu trećinu svakom potomku i to je to. Sretno.
Mislim da to nije ok.

Trebali bi nekretninu (vrijednost) podijeliti po pola. I djeca iz drugog braka bi imala ravnomjerne dijelove. Sa majčine i očeve strane. I u toj očevoj polovini sin iz prvog braka bi trebao ostvariti prvo na svoj dio. Nema logike da on naslijedi dio od žene, koja mu nije biološka majka. Sad opet, sa pravnog aspekta..ali u biti to je to.
Post Reply