Problem pasa lutalica vol 2

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#1 Problem pasa lutalica vol 2

Post by AmirBaa »

http://source.ba/clanak/Alen/398489/Psi ... vu-i-vukla prosla tema mi je ukinuta jer sam sirio ,,lazi" a pisao sam o ovom slucaju :roll: Uglavnom roditelji ovog malog spremaju da tuze od opstine pa sve na dalje. Veterinarski inspektor koji mi je i rekao za ovaj slucaj prije nego sto je izasao u javnost im takodjer pomaze u spremanju tuzbe, tako da ce se mozda napokon i nesto pokrenuti da se polako rjesava ovaj problem.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#2 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by -LIBERO- »

Idemo pokusati sa temom opet.
Pozivam vas na civilizovanu raspravu. Pozivam vas na civilizovani medjusobni odnos. I pozivam vas da ne sirite mrznju, agresivnost, netoleranciju...i da sa konstruktivnim prijedlozima, pokusate ucestvovati u ovoj raspravi.

Nadam se da i ova tema nece doseci 'nivo' predhodne, i da nece morati biti zakljucana.

Samo fino...
:thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by pici »

jel smijem da pljujem i psujem po ovim dogmoneyovcima...hvaalaa
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by O'zone »

Najbolji princip je samo tužba.

Tužiti treba preventivno i opštine i kanton pa i državu jer ne čine ništa da se pošast ukloni sa ulica. Poslije ovakvih napada meni lično tužba ne znači ništa ovo dijete je traumatizirano za čitav život a nema tih para niti presude koja to može nadomjestiti.
artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#5 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by artuditu »

Bojim se da se tužbom neće puno postići.

Nemojte me pogrešno shvatiti. Roditelji trebaju ići s tužbom i tražiti barem neki vid odštete.

Međutim, ako gledamo veću sliku, boli neka stvar općine i kanton i ine nivoe vlasti što će morati da isplate odštetu, nije iz njihovog džepa nego opet od naših para. Presuda može biti da je kriva općina, neka općinska služba itd, ali opet niko neće lično odgovarati za to.

Možda je najbolje probati tužiti nekoga po imenu i prezimenu, probati sud navesti na presedan, odštetu tražiti od tog imena i prezimena...možda bi se tad malo podigli da urade nešto.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by O'zone »

artuditu wrote:Bojim se da se tužbom neće puno postići.

Nemojte me pogrešno shvatiti. Roditelji trebaju ići s tužbom i tražiti barem neki vid odštete.

Međutim, ako gledamo veću sliku, boli neka stvar općine i kanton i ine nivoe vlasti što će morati da isplate odštetu, nije iz njihovog džepa nego opet od naših para. Presuda može biti da je kriva općina, neka općinska služba itd, ali opet niko neće lično odgovarati za to.

Možda je najbolje probati tužiti nekoga po imenu i prezimenu, probati sud navesti na presedan, odštetu tražiti od tog imena i prezimena...možda bi se tad malo podigli da urade nešto.
Slažem se osim što smatram da ni vlasti neće biti jednostavno da im izvlačiš iz budžeta novac a definitivno se treba ići i imenom i prezimenom protiv odgovornog lica u službi.

Zakon postoji (nakaradan kakav jeste) ali postoji i mora da se provodi. Ako im se ne dopada neka ga mjenjaju.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by pici »

Prisustvo psa na poslu povećava produktivnost radnika i profit firme
Klix.ba
prije 4h 39 min

Ukoliko šefovi žele povećati produktivnost i profit svoje firme eksperti ih savjetuju da dozvole svom osoblju da dovedu pse na posao.
Prisustvo psa na poslu povećava produktivnost radnika i profit firme
Image
Sanela Diana Jenkins

Ljudi će imati više međusobnog povjerenja, bit će opušteniji i ljubazniji nakon što se budu družili sa psom. Igranje s psom smanjuje stres za trećinu, a vlasnici pasa dokazano opuštaju oksitocin poznat kao "hormon ljubavi" tokom igre s ovim životinjama.

Tokom istraživanja ljubimci su bili podijeljeni u dvije grupe. Jedni su se igrali s psima dok drugi nisu imali interakciju sa životinjama. Od članova obje grupe zatraženo je da pokažu povjerenje tako što će prebaciti online novac nekom strancu. Rezultati su pokazali da su oni koji su se igrali s psom imali manji nivo stresa i 24 posto više povjerenja od druge grupe.

"Nije to samo lijepo ili zabavno imati psa na poslu. To je efektan način da unaprijedite produktivnost i profit", rekao je profesor Paul Zak sa Claremont Graduate Univerziteta u Californiji.
SANELA UDOMI MEEEE !!!


a šHa je s macama, kokama, guskama, patkama itd... recimo kodnaske ufirmi najvišHe ima prisustva žoHara, produktivnost je na zavidnom nivou.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by Truba »

indijanci su u ameriku dosli preko azije i sa sobom su doveli samo jednu zivotinju psa
podijelili su se u nekoliko skupina
bilo ih je 4 milijuna i zapeli su u brončanom dobu
ona skupina koja mene zanima je u sjernoj americi
voljeli su slobodu bizone i ratnicki plijen...

prica koja se nas tice i ovoga topika dolazi iz cinjenice da indijance vecina ljudi zamislja na konjima kako jure sa kopljima...

otkud im konji???
kako sam ja pročitao neki dan...jedna spanjoslka ekspedicija je trazila eldorado i dio konja im se razbjezao i nakon desetina i stotina godina konji su se razmnozili nakon sto sau podivljali
pa su ih indijanci lagano pripitomljavali i jahali bez sedla...

pripitomljena zivotinja bez ljudskog vlasnika tezi ka povratku u stadij divlje zivotinje
ulicni psi koji nemaju vlasnika su na pola puta...oni nemaju prirodnih predatora i zato se mnoze ko ludi...

problem se treba detektovati i ispitati i rijesiti...interdisciplinarno

lazu oni koji kazu da ulicni psi kratko zive...ja neke vidjam vec 4. godinu...a ovaj avlijski zivi od daytonskog sporazuma...nemaq ni sluh ni pola zuba...
oko pasa se velike lazi valjaju zbog love


itd itd
User avatar
jasko_ba
Posts: 7805
Joined: 13/11/2006 17:47

#9 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by jasko_ba »

Zenicani imaju novu fontanu, ali zato sve ostalo je haos :lol:
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#10 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by esmasaric »

Ne žive oni kratko, ma kakvi... Kod mene leglo štenaca, ima ih najmanje 20tak sveukupno. Ljudi se brinu o njima, čak i zdravo izgledaju.

Ako imaju sreće pa ne uhvate krpelja, mogu baš dugo živjeti, imam nekoliko primjeraka u mahali :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by vješalica »

Kad sam isla u ZEnicu zao mi je sto je onakav grad postao ruglo od pasa
U lokalitetu oko stanice dok uveliko traju radovi copori od desrtak i vise pasa terorisu automobile,bagere i ostalo uglavnom ko je bio zna o cemu.pisem,ukljucujuci i one koji tamo zive
@osim odstete za ugrize od bijesnih neciviliziranih i opasnih pasa potrebno je traziti i obestecenje za dusevne i psihicke bolove
I naravno potpuno je prirodno da takvi psi nece biti uklonjeni nego tazmjesteni na drugu lokaciju i tako u krug
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#12 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by esmasaric »

vješalica wrote:Kad sam isla u ZEnicu zao mi je sto je onakav grad postao ruglo od pasa
U lokalitetu oko stanice dok uveliko traju radovi copori od desrtak i vise pasa terorisu automobile,bagere i ostalo uglavnom ko je bio zna o cemu.pisem,ukljucujuci i one koji tamo zive
@osim odstete za ugrize od bijesnih neciviliziranih i opasnih pasa potrebno je traziti i obestecenje za dusevne i psihicke bolove
I naravno potpuno je prirodno da takvi psi nece biti uklonjeni nego tazmjesteni na drugu lokaciju i tako u krug
Nije samo Zenica u pitanju, mnogo gradova. Pa, glavni grad vrvi od čopora i niko ništa ne rješava.
Evo kod mene dva čopora, po svu noć laju, gledam ih već godinu dana, broj se ne smanjuje, čak se i povećava jer su se dvije okotile, pa sad ima jedno desetak novih kučića. Užas!
Nanananana
Posts: 138
Joined: 10/06/2014 15:00

#13 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by Nanananana »

Jedan od tzv. ljubitelja pasa:
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#14 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by vjesticanametli »

:run: pa sto te nije bacio s balkona ......
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#15 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by SkyLimit »

Glasam za onog koji obeca da ce osobe koje budu hranile pse lutalice po novom zakonu krivicno odgovarati, dakle da ce to biti zakonom zabranjeno.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#16 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by kolegione »

Treba sagledati stvari sa psima lutalicama iz šire perspektive, sistema koji je podložan najbanalnijim lobiranjima (da ne kažemo korupciji) naravno jedno demokratsko društvo sačinjeno je od mnoštva interesnih grupa u konkretnom slučaju na jednoj strani su organizovani borci za prava životinja, sa određenom količinom kapitala, na drugoj strani je neorganizovana grupa ljudi koja je ugrožena od strane agresivnih pasa lutalica. Država (tačnije sistem) je po svom djevolanju trebao da bude tas na vagi koji će da napravi kompromis između ove dvije grupe tačnije da kreira win-win situaciju. Ukoliko već nije u stanju da napravi, tu win-win situaciju, što bi u ovoj konstalaciji značilo. PSI LUTALICE SE NE UBIJAJU, ALI DRŽAVA IH SKLANJA SA ULICA, I PROPISUJE OGROMNE SANKIIJE ZA NEODGOVORNE VLASNIKE. Takva zakonska regulativa je stupila na snagu ali sistem je opet pokazao svu svoju mizeriju i takvu odluku nije bio u stanju da izgura da kraja, jer nakon izvjesnog vremena bilo je jasno da će gradjani ispaštati. Dalje vrlo jasno se pokazao i mentalni sklop stanovništva ( udruge nisu u stanju da pomognu tim životinjama pa ih mi koji ih nismo ni tražili moramo hraniti, jer nam neki moralni kodeks ne dozvaljava da gledamo kako umire štene) što znači da nevladine organizacije nisu u stanju da se izbore za prava tih životinja jer također POTKRADAJU svoje organizacije, jer vjerujem da bi toliko organizacija moglo da nahrani steriliše i udomi većinu pasa lutalica.
Slijedeće rješenje je jasno ukoliko nismo u stanju za WIN-WIN trebamo svi biti podjednako sjebani. Znači PSI LUTALICE KOJI SE POKUPE SA ULICE IMAJU RAZUMAN ROK OD 20-30 DA SE UDOME NAKON TOGA ĆE BITI USPAVANI, NEODGOVORNI VLASNICI DRAKONSKE KAZNE. Tim rješenjem bi i građani imali i dalje rizik od ugriza a udruge bi morale mnogo više raditi na marketingu, udomljavanja i tako pomoći psima.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#17 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by L u c i f e r »

Moje je skromno misljenje da ne treba zakljucavati teme, vec banovati one koji krse pravila foruma.

Narocito zato jer neki radikalni dzukeloljupci i krse da bi tema bila zakljucana.

On topic: postoje samo 3 rjesenja ovog problema: eutanazija, uspavljivanje i eliminacija.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#18 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by esmasaric »

Da li se uopšte ovih dana radi na uklanjanju čopora sa ulica, ja nešto nisam primjetila.... :roll:
A zanima me, jer meni izgleda da ih je sve više.

Volim ja životinje, ali ovo su svakim danom sve manje ljubimci koji se mogu udomiti....
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by Truba »

moja ideja je bila... ali kažu preskupo

ograditi kilometar sa kilometar na igmanu ili bjelašnici ( ako je malo 2 x 2 ili ako je puno 500 m sa 500 m)
instalirati stotine kućica i kuća...
razvodjiti po sredini muške i ženske
bijesne bolesne i agresivne u poseban separe
uspostaviti autobusku liniju 2 puta dnevno za sce sipatizere koji ih žele hraniti ili baciti kakvu hranu

osigurati minimum jednu konzervu hrane po psu ( manje od marke dnevno na veliko kad se kupuje)
i to je to
utopija naravno
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#20 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by esmasaric »

Nije loša ideja, da smo iole civilizovana država možda bi i prošlo.
Ali ne stvarno, da li se uklanjaju psi sa ulica ovih dana?
I šta da radim ako čopor u mahali postane previše agresivan?
Nanananana
Posts: 138
Joined: 10/06/2014 15:00

#21 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by Nanananana »

Oni iz Av-Mau redovno kmece kako im kupe pse. Ja nisam vidjela da ih kupe u zadnje vrijeme...
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#22 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by esmasaric »

Nanananana wrote:Oni iz Av-Mau redovno kmece kako im kupe pse. Ja nisam vidjela da ih kupe u zadnje vrijeme...
Gdje kupe da se odmah selim. :D
Šalim se, ne kupe, i to se primjeti...pa eto na Ferhadiji svaki dan se isti psi vrte. Pitomi su, lagano ih je uhvatiti.
Da neko kupi pse logično mi je nekako da se krene od njih. :oops:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#23 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by MAN-lion's coach »

Staviću ovdje , a i u odgovarajući podforum.

Na Malti , oko stometarke , tj. iza nje kod kotlovnice ima čopor pasa njih 5 lutalica ( koji nikada nisu imali vlasnika ) i od prije par dana i crni rotvajler im se pridružio.
Možda je ispušten ili pobjegao nekome . Pa eto... znači crn kupirani rep ima nisam naravno prilazila :D djeluje izdaleka njegovan pas koji je imao vlasnika.
Pa eto...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#24 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by vješalica »

SkyLimit wrote:Glasam za onog koji obeca da ce osobe koje budu hranile pse lutalice po novom zakonu krivicno odgovarati, dakle da ce to biti zakonom zabranjeno.
po zakonu komunalne čistoće to je kažnjivo bacanje hrane i hranjenje na ulicama
ruglo

inače lokaliteti čopora pasa su oko ex.pilića one zgrade (gdje trola prolazi) ima ih uvijek 10-tak šareni u raznim bojama tzv.napušteni psi kako to neki vole reći
dole po dobrinji 4 kod MZ uvijek ima par kerova agresivaca
trenutno je novo sarajevo najočajnije uključujući centar i stari grad
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#25 Re: Problem pasa lutalica vol 2

Post by astrid »

MAN-lion's coach wrote:Staviću ovdje , a i u odgovarajući podforum.

Na Malti , oko stometarke , tj. iza nje kod kotlovnice ima čopor pasa njih 5 lutalica ( koji nikada nisu imali vlasnika ) i od prije par dana i crni rotvajler im se pridružio.
Možda je ispušten ili pobjegao nekome . Pa eto... znači crn kupirani rep ima nisam naravno prilazila :D djeluje izdaleka njegovan pas koji je imao vlasnika.
Pa eto...
Ima više od pet dana kako se taj pas pridružio čoporu!Pas je sterilisan prije nekoliko dana.Prilazila sam mu,nije agresivan.
Možda nađe novog vlasnika :)
Post Reply