Problem ISIS / IDIL povratnika

Locked
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#151 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by kiligonzales »

Hafis wrote:Kad su Ameri zdekovali u Guantanamo one delegate iz tzv. Alžirske skupine, djecu iz škola tjeralo vani da prosvjeduju zbog protuzakonitog uhićenja ''BiH državljana''.
Strah me bilo upaliti FTV od kuknjave i leleka za ''BiH državljanima''. Otvoreni studio radio, preseravali svi mogući ''borci za ljudska prava'' i NV-a. Zlatko Lagumdžija ispao gori od Sharona :) :) A čovjek, samo vidio dalje i hvala Bogu.

Ja mislim kad bi sad Ameri zdekovali 2 000 onakvih delegata u Guantanamo , ne bi se nitko poćešao po guzici zbog toga ...prpa :)
I koliko je tamo poslao nepotrebno ljudi?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#152 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by kiligonzales »

Hafis wrote:To ne treba gledati baš pesimistično. Naša je prednost u domaćem materijalu koji možemo sami proizvoditi, za razliku od Austrije koja to mora uvoziti.
Ovdje je upravo ta austrijska struja napravila najviše problema.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#153 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

Hadzi Lojo wrote:Nastavljamo sutra, ovdje se tek zatamburaloizgleda do zore nece prestat.
Moram se tambure prihvatiti.
Sta ces nastaviti sutra? Bjesomucno postiranje videa, slika,.. o nekim drugim ekstremistima?

Umislio da nam mora otvoriti oci i dati informacije o genocidu, cetnicima, ustasama,.. ko biva eto ti pamtis, znas a ja kao zaboravio pa me trebas podsjetiti. Podsjecas na ubistva povratnika u RS kao da imas tapiju nad tom istinom,.. eto ti znas bolje o tome.

Tema je o ISIS. I to nije tabu tema niti zabranjeno o tome govoriti. A to sto su cetnici gori,.. hvala na info - ali kako mislis to rijesiti? SIPA mozda?
Ispada da ISIS ima imunitet u BiH dok nismo iskorijenili cetnike iz BiH. E nacekacemo se.

Koji je tvoj motiv, interes,... miniranja teme i sto si toliko skocio da branis ISIS? ISIS kojeg je cijeli muslimanski svijet osudio, i ogradio se od toga, svi eminentni imami svijeta, i nasa domaca IZ kojoj isti ISIS prijeti ubistvima a veselo drustvo trovanjem nas.
Pa jesi li ti uopce normalan covjece?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#154 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

hAZNADAR wrote: ali kako mislis to rijesiti? SIPA mozda?
Ispada da ISIS ima imunitet u BiH dok nismo iskorijenili cetnike iz BiH. E nacekacemo se.
A da ti malo ne radiš po principu zamjene teza? Prvo mi ovdje na forumu sve i kada bi htjeli ne možemo uticati na ISIS (ne mogu to čitave države samostalno ili jedva da to mogu), ili na povratnike. BiH ima zakon (hej zakon) koji tretira takve, neki leže po zatvorima, dakle uveliko se radilo i radi se na tome zato nemoj izokretati stvari, nije to lijepo. Star čovjek a tako se ponaša. :mrgreen:

Mi ovdje možemo iznjeti svoj neki stav laički na osnovu informacija koje nam se doziraju a siguran sam da državne institucije imaju kompletnu informaciju pogotovo od obavještajnih krugova. Prema dostupnim informacijama koje se iznose mislim da nema mjesta za paniku, naravno opreza nikad dosta.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#155 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by tandmand »

hAZNADAR wrote:Sta sa njima? Zatvor, program resocijalizacije, zabrana ulaska, metak u celo, program deradikalizacije, ludnica, pustiti ih na slobodu da se sami snadju,..?

Ja u obicni zatvor sumnjam.
Formirati im udrugu "Strmogorski pokret", tako ih držati na okupu/oku a znalo bi se i ko im je glavni baja. Ili ih rehabilitirati, obrijati i zaposliti u novoosnovanu zaštitarsku firmu. Da se zarati bili bi istaknuti članovi vojne policije po gradovima i na punktovima. Mislim, puno stvari već viđeno, šta sad izmišljati. Napraviti od njih korisne i ugledne članove društva, samo koristiti iskustva susjeda. Ha, ja .... :skoljka:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#156 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

Hafis wrote:Kad su Ameri zdekovali u Guantanamo one delegate iz tzv. Alžirske skupine, djecu iz škola tjeralo vani da prosvjeduju zbog protuzakonitog uhićenja ''BiH državljana''.
Strah me bilo upaliti FTV od kuknjave i leleka za ''BiH državljanima''. Otvoreni studio radio, preseravali svi mogući ''borci za ljudska prava'' i NV-a. Zlatko Lagumdžija ispao gori od Sharona :) :) A čovjek, samo vidio dalje i hvala Bogu.

Ja mislim kad bi sad Ameri zdekovali 2 000 onakvih delegata u Guantanamo , ne bi se nitko poćešao po guzici zbog toga ...prpa :)
Nemoj biti siguran. I tada je protestvovala selefijska zajednica i danas bi isto tako.
Pa prije par godina palili danske i hrvatske zastave u Sarajevu zbog crteza poslanika. To je demokratija i svako moze protestvovati.
Samo onaj slucaj alzirske grupe ipak nije bio OK. Tada su Ameri bili kabadahije zeljne osvete poslije napada na WTC, Bushova administracija,... i Lagumdziji je naredjeno da isporuci. Nije zamoljeno lijepim diplomatskim tonom vec zaprijeceno inace,... Tada su se Ameri popisali na ustav BiH javno - isti ustav cije su sastavljanje pomagali ranije. Bez obzira sta mislio o selefijama, tekfirlijama - to je tada bilo nelegalno i nepravedno.

Neki BiH drzavljani su bili hapseni po BiH i drzani u americkoj kasarni bez ikakvog naloga i mimo zakona. Vehabija Sabahudin Fiuljanin proveo tri mjeseca u americkoj bazi i pustise ga jer nisu imali dokaza. Nosalantno. Naravno i to totalno mimo BiH zakona. Niko se tada nije u BiH ni pocesao zbog toga. Niko od vlasti, mediji jedino o tome pisali. Pa nek je najveci vehabija ali zakon je zakon.

Tako da sumnjam da je sada drugacije. Hebe se nama za svoje.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#157 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
hAZNADAR wrote: ali kako mislis to rijesiti? SIPA mozda?
Ispada da ISIS ima imunitet u BiH dok nismo iskorijenili cetnike iz BiH. E nacekacemo se.
A da ti malo ne radiš po principu zamjene teza? Prvo mi ovdje na forumu sve i kada bi htjeli ne možemo uticati na ISIS (ne mogu to čitave države samostalno ili jedva da to mogu), ili na povratnike. BiH ima zakon (hej zakon) koji tretira takve, neki leže po zatvorima, dakle uveliko se radilo i radi se na tome zato nemoj izokretati stvari, nije to lijepo. Star čovjek a tako se ponaša. :mrgreen:

Mi ovdje možemo iznjeti svoj neki stav laički na osnovu informacija koje nam se doziraju a siguran sam da državne institucije imaju kompletnu informaciju pogotovo od obavještajnih krugova. Prema dostupnim informacijama koje se iznose mislim da nema mjesta za paniku, naravno opreza nikad dosta.
Ne mozes uticati na ISIS generalno ali mozes u BiH. Ljudi su prijetili Bosnjacima, stekli mnoga znanja i umijeca u Siriji,... i zatvor na par godina meni nije rjesenje. To je problem sa kojim se suocava vecina zemalja u Evropi jer se svi potajno nadaju da ce izginuti dole, medjutim kada se vrate - neznaju sta ce sa njima. Po zakonu su drzavljani.
Osim toga - nije mi poznat slucaj da je neko drustvo porucilo videom sa ratista da se recimo u Britaniji moraju ubijati kjafiri i munafici, vodeci imami,...

Onaj video kojeg mnogi ovdje ignoristu je presudan u ovoj prici.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#158 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by animals »

Ma ja bi ih u Afriku..
u one nacionalne parkove..
da prezivljavaju u konkurenciji sa divljim zvjerima..
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#159 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by tandmand »

Hafis wrote:Kad su Ameri zdekovali u Guantanamo one delegate iz tzv. Alžirske skupine, djecu iz škola tjeralo vani da prosvjeduju zbog protuzakonitog uhićenja ''BiH državljana''.
Strah me bilo upaliti FTV od kuknjave i leleka za ''BiH državljanima''. Otvoreni studio radio, preseravali svi mogući ''borci za ljudska prava'' i NV-a. Zlatko Lagumdžija ispao gori od Sharona :) :) A čovjek, samo vidio dalje i hvala Bogu.

Ja mislim kad bi sad Ameri zdekovali 2 000 onakvih delegata u Guantanamo , ne bi se nitko poćešao po guzici zbog toga ...prpa :)
Nemoj da ih Ameri dekuju, opet će završiti negdje na Bliskom istoku kao proljećari.
Nego bi ovdje trebalo pozvati u pomoć Hezbolah, Ruse i kadirovce; oni znaju kako s njima. :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#160 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by insomnia78 »

Mozes i “simine četnike” i oni to isto kažu
User avatar
nadInsan
Posts: 248
Joined: 24/09/2017 12:44

#161 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by nadInsan »

Koliko je Saudijska Arabija pomogla Bošnjacima da mi moramo sada tolerirati njene agente? Čime nas je toliko zadužila, i kako stati u kraj bosanskim amišima?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#162 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

hAZNADAR wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
hAZNADAR wrote: ali kako mislis to rijesiti? SIPA mozda?
Ispada da ISIS ima imunitet u BiH dok nismo iskorijenili cetnike iz BiH. E nacekacemo se.
A da ti malo ne radiš po principu zamjene teza? Prvo mi ovdje na forumu sve i kada bi htjeli ne možemo uticati na ISIS (ne mogu to čitave države samostalno ili jedva da to mogu), ili na povratnike. BiH ima zakon (hej zakon) koji tretira takve, neki leže po zatvorima, dakle uveliko se radilo i radi se na tome zato nemoj izokretati stvari, nije to lijepo. Star čovjek a tako se ponaša. :mrgreen:

Mi ovdje možemo iznjeti svoj neki stav laički na osnovu informacija koje nam se doziraju a siguran sam da državne institucije imaju kompletnu informaciju pogotovo od obavještajnih krugova. Prema dostupnim informacijama koje se iznose mislim da nema mjesta za paniku, naravno opreza nikad dosta.
Ne mozes uticati na ISIS generalno ali mozes u BiH. Ljudi su prijetili Bosnjacima, stekli mnoga znanja i umijeca u Siriji,... i zatvor na par godina meni nije rjesenje. To je problem sa kojim se suocava vecina zemalja u Evropi jer se svi potajno nadaju da ce izginuti dole, medjutim kada se vrate - neznaju sta ce sa njima. Po zakonu su drzavljani.
Osim toga - nije mi poznat slucaj da je neko drustvo porucilo videom sa ratista da se recimo u Britaniji moraju ubijati kjafiri i munafici, vodeci imami,...

Onaj video kojeg mnogi ovdje ignoristu je presudan u ovoj prici.
Opet se vraćamo na isto, ne mogu najmoćnije organizacije i države spriječiti teroriste da naprave to što su naumili a ti video, pa video. Pa šta, mislim nije pa šta, ali ti ovdje na forumu ne možeš ništa osim palamuđenja. Državne i sve druge instance u BiH trebaju stvoriti takve pretpostavke da se efekti tih eventualnih nopada preduprijede, ako je moguće a iskustvo nam govori vrlo teško, eventualno minimiziraju posljedice. Vjerovao ili ne to je sve što se može u ovom trenutku. Opet ponavljam zatvor jeste rješenje jer ne možeš takvima na Bjelašnici otvoriti rehabilitacioni centar sa životinjama jer takvi se ne rehabilituju na takav način. Opet sam zatvor takvima nije prepreka, kako je tvrdio onaj forumaš da bi nekoga spriječilo da podupire takve ili da aktivno učestvuje sa takvima, ali u ovom trenutku zatvor jeste jedino nužno dostupno "rješenje".
Novak20
Posts: 13964
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#163 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Novak20 »

Jako interesantna ali i osjetljiva tema.

Zakon kojim se kažnjava učešće u ratnim sukobima koje ne vodi BiH je imao efekta. Prije svega preventivnog u smislu odlaska na strana ratišta, mada su kazne preblage a sud pristaje i na novčanu kaznu. E sad, kako se neko može sa ratišta vratiti sa parama možemo da pretpostavimo.

U stvari, treba pokušati resocijalizaciju povratnika sa stranih ratišta ali su ti likovi su zavedeni i fanatizirani do te mjere da idu uz nos i prvoj rodbini a sistemu pogotovo. Policija će sa takvima uvijek imati posla.

Za početak bi trebalo obratiti pažnju na one koji ih vrbuju i ispiru mozak sa ko zna kakvom namjerom. Bilal Bosnić je, na primjer, osuđen radi poticanja drugih da idu na strana ratišta ali iza njega je ostao propagandni materijal na internetu. Ne znam da li se može sudskom presudom prilikom izricanja kazne narediti i uklanjanje ovakvih videosadržaja osuđenog.

https://www.youtube.com/watch?v=qfwVYkJebTc
https://www.youtube.com/watch?v=F58nrviV0T8

Image

Ponosni šejh i lav islama Bilal Bosnić, Allah ga izbavio i učvrstio na istini
hudba od 29.08.2014 pred samo hapšenje koje je bilo 03.09.14 (pred izbore).
https://www.youtube.com/watch?v=Liruv7YB0MA

Itd.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#164 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Matzan »

Navikle komunjare na cenzuru pa to ti je. :D
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#165 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Hadzi Lojo »

Sta bi, gdje smo stali?
Tek sad sebi doso, dernek je pravi bio prijatelji Hosovci donijeli i vina i loze, a one djevojke igrale ko cigre.

Dokle mi Haznadar dogura, jel se javio za dobrovoljca za Siriju, cujem hoce tamo da ih na licu mjesta onemoguci povratak?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#166 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

Hadzi Lojo wrote:Sta bi, gdje smo stali?
Tek sad sebi doso, dernek je pravi bio prijatelji Hosovci donijeli i vina i loze, a one djevojke igrale ko cigre.

Dokle mi Haznadar dogura, jel se javio za dobrovoljca za Siriju, cujem hoce tamo da ih na licu mjesta onemoguci povratak?
Cuj gdje smo stali? Iznio sam vise prijedloga ali te jedan ocigledno dirnuo u srce. Dobro da znam ko ovdje ISIS smatta Nasima i brani ih.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#167 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Hadzi Lojo »

Ja branim samo nase ljude, od salonaca kao ti.
User avatar
nadInsan
Posts: 248
Joined: 24/09/2017 12:44

#168 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by nadInsan »

Šta kažu naši šejhovi na odluku kralja Salmana kojom se ženama dozvoljava vožnja automobila? Koliko je samo sati utrošeno na silne dersove gdje se zabrana vožnje automobila pravdala referirajući na mnoge vjerodostojne hadise. Arapi shvatiše da ne mogu mimo cijelog svijeta ali zato naš Bošnjo može.

Trebali bi zabraniti djelovanje/misionarenje selefija, i svako njihovo okupljanje (ders) tretirati kao planiranje terorističkog napada.
Novak20
Posts: 13964
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#169 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Novak20 »

U radikalizaciju i prelazak na druge načine praktikovanja islama uvjerili su se i članovi nezavisne Komisije parlamenta BiH za praćenje uslova boravka u zavodima, koji su nedavno bili u posjeti Kazneno-popravnom zavodu Zenici.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/618 ... brade.html

Vehabijski vođa Bilal Bosnić vrbovao je tridesetak osuđenika koji s njim izdržavaju kaznu u paviljonu zeničkog zatvora, piše današnji Glas Srpske, prenose Nezavisne. List navodi da je Bosnić vrbovao zatvorenike koji su u skladu sa pravilima vehabijskog pokreta promijenili fizički izgled, skratili pantalone i pustili brade, te sada vjerske potrebe ispoljavaju svakodnevnim molitvama i učenjima koja ne priznaje Islamska zajednica BiH.

U radikalizaciju i prelazak na druge načine praktikovanja islama uvjerili su se i članovi nezavisne Komisije parlamenta BiH za praćenje uslova boravka u zavodima, koji su nedavno bili u posjeti Kazneno-popravnom zavodu Zenica. Jedan od posljednjih zatvorenika koje je Bosnić radikalizovao je i Edib Buljubašić, četvorostruki ubica kome se sudi i za zločine nad Srbima u logoru Dretelj.

"Institucije bi trebalo da se pozabave ovim problemom dok situacija nije eskalirala", navode izvori "Glasa Srpske". Bilala Bosnića je Sud BiH lani pravosnažno osudio na sedam godina zbog javnog podsticanja na terorističke aktivnosti u vezi sa krivičnim djelima vrbovanje radi terorističkih aktivnosti i organizovanje terorističke grupe.

Grupa osuđenika u zeničkom zatvoru, među kojima je bilo i pripadnika vehabijskog pokreta, 1. maja prošle godine je na pravoslavni Vaskrs pretukla zatvorenike srpske nacionalnosti Nenada i Predraga Bajića i Sinišu Babića, a česte žrtve maltretiranja su i Robert Jusić i Nenad Zorić.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#170 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

To da su zatvori rasadnici terorizma i nije neka vijest.
To sto neki ovdje tu cinjenicu ne prihvataju - prihvatice kada bude kasno.

A opravdavanje ISIS u nasim redovima cetnicima je defakto najopasnije. Ispada da imamo nedodirljive u nasem drustvu kojima treba dati furseta - samo zato sto cetnike ne mozemo iskorijeniti.
Kriticari su naravno salonci, komunjare, prodani, izdajnici, ulizice, cetnicki simpatizeri,... i takvih poput Loje je sve vise.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#171 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Matzan »

Evo im braće

UKRAJINA UPOZORILA SRBIJU: "U Putinovoj vojci ratuje 300 dobrovoljaca iz Srbije i BiH"!

Oleksandr Aleksandrovič, ukrajinski ambasador u Srbiji, kazao je za "Blic" da je objavljivanje identiteta Srba koji ratuju u Putinovoj plaćeničkoj vojsci "Vagner", odgovor ukrajinskog državnog vrha na "odsustvo bilo kakve reakcije Vlade Srbije".

Image

"Blic" je danas prvi objavio inicijale i fotografije nekoliko državljana Srbije koji ratuju na strani proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine. U pitanju su šestorica Srba, a ukrajinska bezbjednosna služba (SBU) objavila je kompletne njihove podatke uključujući ime i prezime, datum i mjesto rođenja, broj pasoša i necenzurisane fotografije. Prema riječima ambasadora Aleksandroviča, u pitanju je tek početak, odnosno da će Ukrajina nastaviti da objavljuje podatke srpskih plaćenika kojih, prema njihovim procjenama, u Donbasu ratuje oko 300.

- Važno je to što je ta informacija bila zvanično poslata srpskom tužilaštvu još ranije. Imate zakone protiv svakakvih plaćenika u svakoj zemlji, ali dosad nijedan nije bio osuđen. Dakle, ovo objavljivanje je naša reakcija na odsustvo rekacije Vlade Srbije - rekao je ambasador za "Blic".

Za sada su objavljeni podaci o A.M. (25), rodom iz Valjeva, D.M. (49) iz Šapca, D.L. (38) iz Tuzle (BiH), Z.P. (26) iz Valjeva, N.S. (44) iz Doboja (BiH) i D.S. (37) iz Banovića (BiH).

Ukrajinski ambasador dodao je da mu je veoma žao zbog učešća Srba u konflitku na istoku njihove zemlje.

Ukrajinska bezbjednosna služba (SBU) je objavila prve podatke o Srbima u Vagnaru, ruskoj plaćeničkoj vojsci koja ratuje u Donbasu, ekskluzivno saznaje "Blic" iz ambasade Ukrajine u Srbiji.

- Meni kao ambasadoru je veoma žao da toliki broj Srba ratuje protiv Ukrajinaca koji vam nisu ništa loše nikad učinili. Ipak, ne vjerujem da čak i ovaj broj reprezentuje čitav srpski narod. u Srbiji postoji zakon da svaki plaćenik koji se bori u drugoj zemlji mora da bude kažnjen. Nažalost, još nisam čuo ni za jedan slučaj da se to desilo u Srbiji, da je neko kažnjen zbog ratovanja u Ukrajini. Primjera radi, jedan Britanac dobio je pet godina zatvora - dodao je ambasador.

Govoreći o trenutnom stanju na istoku zemlje, ambasador kaže da se ono nije bitno promijenilo uprkos svim dosadašnjim pregovorima uključujući i posljednji održan u Beogradu.

- Mi se u Ukrajini nadamo da će Amerika dati dodatni implus, uz ove pregovore Surkova i Volekra, za rješavanje problema. To je samo još jedan način da zajedno riješimo problem. Da li će oni donijeti odmah i direktno neke rezultate, to ne znamo. Dobili smo zaključke sastanka, nisam čuo ništa novo, lično ja, ali to ne znači da ne postoji. Za sada, čuli smo komentare i gospodina Volkera i gospodina Surkova da imaju optimizam, ali vidjećemo. Ne mogu da otkrivam detalje - kaže ukrajinski ambasador.

Kako je Blic ranije pisao, strani plaćenici dolaze u Donbas preko pojedinih ruskih kompanija. Francuz Viktor Lenta (28), koji je ratovao na strani proruskih pobunjenika, rekao je za BBC da iskusniji borci vrše obuku regruta.

- Jedan od naših osnovnih zadataka jeste da obezbedimo treninge za regrute koji pristižu iz Zapadne Evrope. Rusija je posljednji bastion protiv liberlane globalizacije koja je uticala na gubitak nacionalnih vrednosti i suvereniteta - rekao je Lenta.

Još jedan njegov sunarodnik govorio je za britanske medije, ali sa suprotne strane nišana.

- Borio sam se i u Kolumbiji i u Hrvatskoj. Svakodnevno dobijam imejlove od dobrovoljaca iz Evrope koji bi da se priključe - rekao je Gaston Beso (50), pripadnik ukrajinske paravojne formacije Azov koja ima 3.500 članova. U Azovu je ratovao i Hrvat Miroslav Maščić koji je prije dvije godine izjavio da “pomaže Ukrajincima u odbrani suvereniteta”.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#172 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Da priča ima dva kraja i da se zakon primjenjuje selektivno i proizvoljno dokazuje i ovaj članak. Naravno niko se neće počešati da procesuira ove navedene ali kada je riječ o muslimanima onda se digne kuka i motika. :oops:

U Ukrajini ratovalo sedam bh. državljana, jedan još uvijek ratuje, niko nije procesuiran
https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-ukraj ... /171016060
Dobrovoljac s najdužim stažom u Ukrajini je 26-godišnji Nemanja Ponjević iz Donjeg Vakufa koji trenutno ima samo državljanstvo Srbije. Kada nije na ukrajinskom ratištu, boravi u Rusiji ili Srbiji.

Osim u Ukrajini, Davor Savičić iz Banovića ratovao je i u Siriji gdje se s ruskim dobrovoljcima borio na strani vlade. Trenutno živi u Krasnodaru gdje radi kao ugostitelj.

Radoslav Milojević boravi u Njemačkoj, a na ukrajinsko ratište odlazi povremeno. Milojević je rođen u Njemačkoj, ali posjeduje bh. državljanstvo.

Slavenko Kuzmanović iz Čelinca u Ukrajini je boravio nekoliko mjeseci, gdje je dobio orden dobrovoljaca Donbasa. Trenutno boravi u BiH, a za svoje paravojne aktivnosti nikada nije osuđen.

Procesuirani nisu ni Gavrilo Stević iz Gradačca s trenutnom adresom u Banjoj Luci, kao ni Živan Vuksanović iz Pelagićeva.

Boreći se u Siriji u sastavu ruskih dobrovoljačkih formacija, junu ove godine poginuo je 25-godišnji Dimitrije Jojić iz Foče, koji je bio aktivan i na ukrajinskom ratištu.
Novak20
Posts: 13964
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#173 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Novak20 »

Sve se može kad se hoće.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/634 ... tistu.html
BANJALUKA: SIPA pretresla stan i privela osumnjičenog za učešće na ukrajinskom ratištu

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) jutros su, na području Banja Luke, pretresli jedan stambeni objekat zbog postojanja osnovane sumnje u počinjenje krivičnog djela iz člana 162b KZ BiH „Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama“.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#174 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by hAZNADAR »

Ti srpski dobrovoljci u Ukrajini naravno da podlijezu istom zakonu.

Ali iskreno receno - ne predstavljaju toliki problem za zajednicu gdje zive kada se vrate.
Ovi bosnjacki ili bolje receno muslimanski su nabrijani na svoje sunarodnike, komsije,... i takvi ekstremisti su bili i ostali opasnost prvenstveno za Bosnjake i bosnjacke interese. Cisto sumnjam da ce neki srpski povratnik rokati policijsku stanicu u RS eksplozivom, pucati sa trga po nekom konzulatu u BL, ....
Novak20
Posts: 13964
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#175 Re: Problem ISIS / IDIL povratnika

Post by Novak20 »

hAZNADAR wrote:Ti srpski dobrovoljci u Ukrajini naravno da podlijezu istom zakonu.

Ali iskreno receno - ne predstavljaju toliki problem za zajednicu gdje zive kada se vrate.
Ovi bosnjacki ili bolje receno muslimanski su nabrijani na svoje sunarodnike, komsije,... i takvi ekstremisti su bili i ostali opasnost prvenstveno za Bosnjake i bosnjacke interese. Cisto sumnjam da ce neki srpski povratnik rokati policijsku stanicu u RS eksplozivom, pucati sa trga po nekom konzulatu u BL, ....
Ja bih rekao da su povratnici sa stranih ratišta iste kapisle u ovom buretu baruta.
Locked