problem(blinka lampica od ulja)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dobitak
Posts: 57
Joined: 25/02/2005 08:38

#1 problem(blinka lampica od ulja)

Post by Dobitak »

Imam problem na caddy 1.9 SD motor godiste 98.Naime promjenio sam mu zupcasti remen i po palenju motora lampica od ulja mi je pocela blinkati.Poslje toga sam provjerio:kruske,pritisak ulja na donjoj i gornjoj kruski za ulje,instalaciju i sve je u redu.
Motor je radio u leru 2,3 sata i radi savrseno dobro ali imam taj problem blinkanja lampice od ulja(kada motor radi).Chuo sam da bi to mogla biti greska koju treba na tester prikljuciti i resetovati.
Molim ko ima ikakvog iskustva da napise bio bih mu zahvalan.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#2 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by dr.iver »

za pocetak provjeri nivo ulja,

ako je to ok, onda zamijeni filter ulja i ulje

meni se desavalo na golfovima, lampica blinka, stoji upaljena par sekundi, zamjena ulja i filtera je rijesila problem..
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by Edin H. »

dr.iver wrote:za pocetak provjeri nivo ulja,

ako je to ok, onda zamijeni filter ulja i ulje

meni se desavalo na golfovima, lampica blinka, stoji upaljena par sekundi, zamjena ulja i filtera je rijesila problem..
Ako ima dovoljno ulja, a pali se par sekundi nakon paljenja, pa se za destak sekundi ugasi to ti je otisao uljni senzor.
davud87
Posts: 12
Joined: 08/02/2008 17:21

#4 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by davud87 »

Ja sam na dvici imao taj problem, dok mi je nisu klepili :sad: ... možeš ti voziti bez problema... ja sam otišao u Bihać na regatu i vratio se sa tim blinkanjem... nije se ništa desilo :-) jedino što nervira to blinkanje...
Rajvosa_boy
Posts: 74
Joined: 09/06/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by Rajvosa_boy »

Prijatelj imao na passatu 2001 godina isti problem. Upali se lampica od ulja i kompijuter ga opominje da stane i ugasi auto .. Bilo je do ulja mora da se sipa sinteticko ulje jer je neko beze ulje nasuo i uljna pumpa nije mogla da dovoljno ulja izbacuje .. Majstor je ocistio karter i pumpu , i nasuo neku tecnost sve procistio na kraju nasuo sinteticko ulje i sad je sve OK
Dobitak
Posts: 57
Joined: 25/02/2005 08:38

#6 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by Dobitak »

dr.iver wrote:za pocetak provjeri nivo ulja,

ako je to ok, onda zamijeni filter ulja i ulje

meni se desavalo na golfovima, lampica blinka, stoji upaljena par sekundi, zamjena ulja i filtera je rijesila problem..
Ocigledno ne citas pazljivo sta je gore napisano.Covjece to sve uradio cak pregledao kruske od ulja,pritisak ulja provjerio,kablove ispitao,centralni relej ispitao sve ok.Nivo ulja pogledao.
Rajvosa_boy wrote:Prijatelj imao na passatu 2001 godina isti problem. Upali se lampica od ulja i kompijuter ga opominje da stane i ugasi auto .. Bilo je do ulja mora da se sipa sinteticko ulje jer je neko beze ulje nasuo i uljna pumpa nije mogla da dovoljno ulja izbacuje .. Majstor je ocistio karter i pumpu , i nasuo neku tecnost sve procistio na kraju nasuo sinteticko ulje i sad je sve OK
Ulje sintenticko 5x40 shellovo filter ostao stari.A pritisak ulja ostvaruje kao u knjigama jer sam provjerio manometrom da li ostvaruje na gornjoj kruski koja za bregastu i donja na filteru koja je za radilicu i letece lezajeve zaduzena sve ok.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#7 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by dr.iver »

zamijeni i filter

zasto sintetika,

ne znam tacno, ali za te diesele ide zuti shell 10 40(polusintetika), barem u 1.9d golf 3....
Dobitak
Posts: 57
Joined: 25/02/2005 08:38

#8 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by Dobitak »

Jebiga ti sad drug sipam to ulje vec 240 000 koliko je i sam Caddy presao i da najednom ne ljava ulje.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#9 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by walkabout »

Koliko mogu da naslutim iz gornjih opisa, ovdje je najvjerovatnije rijec o mehanizmu koji mjeri i "javlja" tj pokazuje nivo ulja.
Cini mi se da si ti dobro provjerio ulje, pritisak i ostalo...i da motor radi sasvim ispravno ali "sigurnosni" mehanizam koji bi trebao da upozori na nedostatak ulja ne funkcionise kako treba...

Ja sam imao jedan vrlo neobican slucaj, ne sa indikatorom nivoa ulja vec sa indikatorom nivoa goriva. Nasuo ja pun rezervoar i nakon stotinjak km primijetim da pokazuje samo pola!
Prestravim se, pomislih negdje curi, moze se i zapaliti, iako je auto relativno novo. Stanem, pregledam, nigdje nista ne curi, niti se cuje miris benzina. Na prvoj stanici stanem i pocnem sipati - stade samo oko 10-ak litara, sto je sasvim normalno za ~150 km. Pratio sam josh izvjesno vrijeme sta se desava i zakljucio ovo:
-indikator nivoa goriva je poceo da pogresno pokazuje, umjesto punog pokazuje samo pola rezervoara ali i dalje pravilno pokazuje brzinu potrosnje goriva tj kada dodje na "nulu" to znaci da je josh pola rezervoara
- problem kako znati koliko je josh ostalo u rezervoaru kada padne ispod pola (jer tada stalno pokazuje nulu a po nesreci lampica za gorivo nikada nije ni radila iako smo auto kupili novo) sam rijesio na taj nacin sto sam svaki put resetovao kilometrazu, znajuci da sa punim rezervoarom mogu preci ~500 km.
- nikad nisam nasao za shodno da popravim ovaj "problem", cak sam auto i prodao te novi vlasnik nije imao problema kada sam mu rekao o cemu je rijec

Mozda se i kod tebe radi o slicnom problemu, indikator za nivo ulja ne funkcionise kako treba.
pyrocool
Posts: 72
Joined: 26/12/2004 14:24

#10 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by pyrocool »

Da nije problem u masi? Vidi i to s nekim autoelektricarom. Drug je imao slican problem....i problem je bio s masom. Ne znam detalje, a tesko sad mogu doci do njega ali eto, probaj.
rikta123
Posts: 273
Joined: 13/03/2023 08:46

#11 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by rikta123 »

Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#12 Re: problem(blinka lampica od ulja)

Post by emotivac »

Joj kralja oživljava temu staru 15 godina, a dobio već odgovor u aktuelnoj temi :-) :-)
Post Reply