Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1 Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Klitemnestraaa »

Zdravo, nisam uspjela naći nigdje informaciju pa da upitam, zna li iko kako se priznaju naše srednje škole u Njemačkoj?

Odgovor nije "ne priznaju se" jer mi ne treba za faksa (znam da bih trebala Studienkolleg), nego priznavanje samo po sebi da znam koje imam obrazovanje uopće i mogućnosti dalje.

Završila sam srednju glazbenu po hrvatskom programu gdje sam imala 12 god maternji i engleski jezik, 8 god njemački i 10 god matematiku i naravno maturski ispit.
Je li to mittlerer Schulabschluss, tj. Realschule ili?

Molit ću ako znate da me uputite. :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#2 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Matijevic_Vlado »

Znas Li ti sta od Sabana?
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#3 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by pukepuke »

Klitemnestraaa wrote:Zdravo, nisam uspjela naći nigdje informaciju pa da upitam, zna li iko kako se priznaju naše srednje škole u Njemačkoj?

Odgovor nije "ne priznaju se" jer mi ne treba za faksa (znam da bih trebala Studienkolleg), nego priznavanje samo po sebi da znam koje imam obrazovanje uopće i mogućnosti dalje.

Završila sam srednju glazbenu po hrvatskom programu gdje sam imala 12 god maternji i engleski jezik, 8 god njemački i 10 god matematiku i naravno maturski ispit.
Je li to mittlerer Schulabschluss, tj. Realschule ili?

Molit ću ako znate da me uputite. :D
Ovdje bi mogla dobiti odgovarajuću informaciju, nazovi ih: http://www.cip.gov.ba/ Ako ništa, valjda te mogu uputiti na odgovarajuću adresu u Njemačkoj. Sretno!
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#5 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Klitemnestraaa »

pukepuke wrote:
Klitemnestraaa wrote:Zdravo, nisam uspjela naći nigdje informaciju pa da upitam, zna li iko kako se priznaju naše srednje škole u Njemačkoj?

Odgovor nije "ne priznaju se" jer mi ne treba za faksa (znam da bih trebala Studienkolleg), nego priznavanje samo po sebi da znam koje imam obrazovanje uopće i mogućnosti dalje.

Završila sam srednju glazbenu po hrvatskom programu gdje sam imala 12 god maternji i engleski jezik, 8 god njemački i 10 god matematiku i naravno maturski ispit.
Je li to mittlerer Schulabschluss, tj. Realschule ili?

Molit ću ako znate da me uputite. :D
Ovdje bi mogla dobiti odgovarajuću informaciju, nazovi ih: http://www.cip.gov.ba/ Ako ništa, valjda te mogu uputiti na odgovarajuću adresu u Njemačkoj. Sretno!
Oni su zaduženi za priznavanje stranih diploma u BiH, ali hvala svejedno.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Klitemnestraaa »

Hvala ti mnogo. :) Oba me pošalju na kraju na datoteku anabin.de na kojoj nema moje srednje. Pitala sam ambasadu, vele ako nema na anabinu, ne znaju ni oni.

Isto vele da zavisi od pokrajine do pokrajine i da pogledam u pokrajini zaduženu trgovačku komoru. Pronadjoh stranicu trgovačke komore u Hessen i piše za nostrifikaciju moraš predati milion papira, platiti i čekati proceduru da oni procijene prema odslušanim predmetima.

Eh sad, meni bi samo informacija trebala da znam koje imam opcije dalje, ako mi nije priznata kao (Fach-)Abitur ne bih ni prevodila i prolazila kroz sve te procedure, nego sačekala da diplomiram i onda dilpomu prevela, ona je svakako priznata.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#7 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Klitemnestraaa »

Isto tako, zna li iko ako položim hrvatsku državnu maturu, da li mi se onda automatski priznaje kao Abitur ili bih morala Studienkolleg da dobijem taj Abitur?
Znam da ovisi od faksa do faksa, ali meni ne treba za faks, nego za posao/usavršavanje pa ne znam gdje da provjerim.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#8 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by pukepuke »

Klitemnestraaa wrote:Oni su zaduženi za priznavanje stranih diploma u BiH, ali hvala svejedno.
Znam ali bi svejedno od njih mogla dobiti neku informaciju jer su povezani s drugim takvim centrima u drugim državama (mreža ENIC/NARIC), pa te barem mogu uputiti na pravu adresu. Sretno!
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#9 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by All Apologies »

Na anabinu su samo vise skole, fakulteti i univerziteti koliko ja znam. Spisak srednjih skola bi trebao da ti bude na stranici ministarstva obrazovanja federacije ili republike srpske, zavisi koje je u pitanju pa pogledaj. Ako se skola nalazi na spisku znaci da se bez problema moze priznati u potpunosti ili djelimicno u Njemackoj.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17946
Joined: 29/03/2014 19:20

#10 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by jao_situacije »

Klitemnestraaa wrote:Isto tako, zna li iko ako položim hrvatsku državnu maturu, da li mi se onda automatski priznaje kao Abitur ili bih morala Studienkolleg da dobijem taj Abitur?
Znam da ovisi od faksa do faksa, ali meni ne treba za faks, nego za posao/usavršavanje pa ne znam gdje da provjerim.
pa zar nije pametnije pitati na forum.hr nego na klix.ba
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#11 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by posavljak12 »

Nadležno ministarstvo u Njemačkoj, zavisi od pokrajne do pokrajne, dakle u koji grad želiš ići. Na webu od tih ministarstava imaš sve informacije, koje dokumente, kolko novca itd.
Nerko111
Posts: 8
Joined: 18/05/2018 13:31

#12 Re: Priznavanje svjedodžbe srednje škole u Njemačkoj

Post by Nerko111 »

Zna li netko jel su u Njemačkoj priznate diplome privatnih škola odnosno jel se može raditi Anerkennung Diplome?
Post Reply