Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#101 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

BezDlakeNaTastaturi wrote:Balijama itekako odgovara ovo previranje oko genocida i igra sa kostima mrtvih. Oni kao ne priznaju, a ovi kao insistiraju. I onaj Sadik Ahmetović, svako malo se pojavi da on nešto kaže o Srebrenici. Jadna ti majka kada smo pali na Durakovića i Ahmetovića da brane interese Bošnjaka u RS-u. Sa Srbima bi se mogao postići dogovor, oni priznaju genocid i ostale zločine, a bošnjaci prestanu zloupotrebljavati sopstvenu tragediju i svetinju zbog politike. Rat prepustiti naučnicima, a ne političarima.
Nema se razloga rat prepustati naucnicima a posebno politicarima, samo mentalno retardiran lik ili politticki kalkulator moze drugacije zakljuciti od onoga sto svi znamo, sto putem suda sto putem licnog svjedocenja.
Samo se puno kalkulise i rat se dozivljava drugacije od onoga sto je bio na linijama prema srbima i linijama prema hrvatima.
Nije potreban nikakav dogovor nisakime vec zakon koji ce sprjecavati i sankcionosati glupane poput Rajka Vasica i inih da im nikad ne na um padne pisati gluposti, ali se to nece desiti radi raznih politickih kalkulacija, jer mnoge stvari mpraju izaci naa vidjelo.
Tako da je narodu u bosni ostalo da sisa motku dok ne dojade nekome u MZ.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#102 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

Maystor wrote:
cyprus wrote:U zadnje vrijeme razmišljam da li je došlo vrijeme da se ovo pitanje stavi kao minimum uslova koji stranke sa sjedištem u ovom dijelu Bosne i Hercegovine pred stranke iz Republike Srpske, kada je riječ o formiranju vlasti nakon izbora?

Dosad to nije bila realna opcija zbog opasnosti od velike krize i blokada... Međutim, ukoliko SNSD odnese izbornu pobjedu, nova velika kriza na državnom nivou se svakako smiješi... Tako da se meni nekako čini da je možda i došlo vrijeme da se ova stvar iznese na sto i ozbiljno stane iza nje... Da budem jasan, ako već nisam - stranke iz Federacije Bosne i Hercegovine bi trebale kao conditio sine qua non postaviti priznavanje genocida od strane političkih predstavnika Republike Srpske i rezoluciju o tome u državnom parlamentu i ne odstupiti od toga pod cijenu da se vlast na državnom nivou ne formira naredne četiri godine, pogotovo ukoliko SNSD bude izborni pobjednik u manjem entitetu... Naravno, u sklopu tog akta suočavanja bi išla osuda i svih ostalih počinjenih zločina, kako nad Bošnjacima, tako i nad pripadnicima ostalih naroda i građana, ali bi genocid u tome svemu morao biti jasno imenovan i imati poseban status...

Ovo smatram zato što takav zahtjev nije nimalo teško utemeljiti i braniti, jer nije riječ o nikakvoj maksimalističkoj priči tipa ukidanje entiteta i konstitutivnosti ili uvođenje nekakve unitarizacije, nego jednostavno o ljudskom činu i osnovi suočavanja sa prošlošću... Ovo govorim prvenstveno sa aspekta argumenata prema međunarodnoj zajednici i međunarodnoj javnosti, čiji je uticaj ovdje i dalje od krucijalnog značaja...

Dakle, šta misle ostali? Da li bi se isplatilo ići u političku "avanturu" ovog tipa ili bi cijena po ovu državu i građane ipak mogla bila previsoka?
Došlo je vrijeme ... za drugačiji nastup prema rušiteljima naše države. Da li će oni priznati genocid ili neće, nije bitno (priznao je Vučić "nešto", pa nemamo ništa od toga). Najveći rušitelji BiH su Dodik i Čović (uz podršku Beograda i Zagreba, naravno). Ovaj boldirani je slabija karika u tom lancu i, logično, prvo treba udariti po njemu. Recept je vrlo jednostavan i zove se Željko Komšić u Predsjedništvu. Ostalo će se poredati po vertikali. Što se tiče Dodika, on će ostati usamljen i izolovan. SDA je uradila jednu dobru stvar: izbacila je 2014.g. Dodika iz državne vlasti. Mi ćemo uvijek moći izabrati nekog ala Šarović da sjedi u Vijeću ministara, nikada više tamo ne smije sjesti Špirić i kompanija, zajedno sa Čovićevim ljudima.

Mislim da je svima jasno da bi pogubno za državu BiH bilo da u Predsjedništvu budu Dodik i Čović. Ako baš mora, u državnoj vlasti može biti samo HDZ ili SNSD, nikako i jedni i drugi. I što više treba forsirati ovu priču o utjecaju Rusije, ništa na zapadu nema bolji prolaz.

Pri tome, ne treba se uzdati u naše stranke, oni bi prodali i rođenu mater za jedan tender. Narod mora reći šta je crvena linija ispod koje nećemo ići. Ko je prijeđe - srušit ćemo ga.
Haj ziv bio objasni kako moze ZK to zastiti drzavu ili da je dodik ili covic sruse? Je li ti znas uopste koje su ingerencije predsjednistva?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#103 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

BHCluster wrote:
General War wrote: Kako onda objasnjavas da je Dodik zakleti neprijatelj bosnjaka sam rekao da je bio genocid i nije zasmetalo da pobjedi na izborima?
I opet pitam ako to bosnjackim strankama smeta, zasto ne izadju iz parlamenta PC tj svih tijela u PC i tako uskrate legitimnost onih koji one gadosti pricaju?

Nikakva ovo borba nije nego goli interes, one koje je zemlja pokrila, pokrila i pisi propalo.
Zato sto je na predizbornim skupovima trubio drugacije.

A od kad i je ovaj klip?
On je dosao na vlast tvrdeci da je bio genocid, i znas lijepo o cemu govorim.
I opet pitam sto bosnjaci ne izadju iz institucija PC, ako je tako?
Dovoljno si na forumu da znas sta daje legitimet a sta je puka demagogija.
User avatar
BHCluster
Posts: 23409
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#104 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by BHCluster »

General War wrote:
BHCluster wrote:
General War wrote: Kako onda objasnjavas da je Dodik zakleti neprijatelj bosnjaka sam rekao da je bio genocid i nije zasmetalo da pobjedi na izborima?
I opet pitam ako to bosnjackim strankama smeta, zasto ne izadju iz parlamenta PC tj svih tijela u PC i tako uskrate legitimnost onih koji one gadosti pricaju?

Nikakva ovo borba nije nego goli interes, one koje je zemlja pokrila, pokrila i pisi propalo.
Zato sto je na predizbornim skupovima trubio drugacije.

A od kad i je ovaj klip?
On je dosao na vlast tvrdeci da je bio genocid, i znas lijepo o cemu govorim.
I opet pitam sto bosnjaci ne izadju iz institucija PC, ako je tako?
Dovoljno si na forumu da znas sta daje legitimet a sta je puka demagogija.
Klip je 7 godina star, no sta je on pricao na FaceTV-u je bila prica za strance i naivne u tzv "FBiH" , na vlas Dodik je dosao na tekovima/transporterima SFOR-a ako se ne varam a ovih dana mu je na repertoaru Ivjestaj RS-a o Srebrenici. Bosnjaci u tzv "RS-u" imaju toliku moc kao Srbi u tzv "FBiH".
BezDlakeNaTastaturi
Posts: 88
Joined: 11/07/2018 16:13

#105 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by BezDlakeNaTastaturi »

General War wrote: Haj ziv bio objasni kako moze ZK to zastiti drzavu ili da je dodik ili covic sruse? Je li ti znas uopste koje su ingerencije predsjednistva?
Ma Željka Komšića treba birati samo da se ustaše i stranci navikavaju na to. Ako je moglo dva puta, može i treći. Poenta je da se u doglednom vremenu obezvrijedi ta njihova mućka podvala o legitimnosti, prebiranju kršstenica, zapišavanju kantona, preduzeća. Ako se jednom mogla formirati vlast bez HDZ-a, što se ne bi opet to dogodilo. To je jedini lijek za ovaj njihov nacizam.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#106 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

Ma kakav SFOR
Suplja od tadasnjeg SDSa...nije on samo lijepo zborio o srebrenici vec se obrusavao i na karadjica i mladica
https://youtu.be/RDneXVAzMcs
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#107 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

BezDlakeNaTastaturi wrote:
General War wrote: Haj ziv bio objasni kako moze ZK to zastiti drzavu ili da je dodik ili covic sruse? Je li ti znas uopste koje su ingerencije predsjednistva?
Ma Željka Komšića treba birati samo da se ustaše i stranci navikavaju na to. Ako je moglo dva puta, može i treći. Poenta je da se u doglednom vremenu obezvrijedi ta njihova mućka podvala o legitimnosti, prebiranju kršstenica, zapišavanju kantona, preduzeća. Ako se jednom mogla formirati vlast bez HDZ-a, što se ne bi opet to dogodilo. To je jedini lijek za ovaj njihov nacizam.
Prilicno plitko razmisljanje...posebno kad je taj Zeljko isao u koaliciju sa HDZom i lijepo se dogovarao...radi takve strategije je i MZ digla ruke, jer nam se politika svela na demagosko zacerivanje a drzava ode u pizdu materinu ekonomski i svakako drugacije po vertikali i horizontali...gdje nema ustasa, cetnika ni balija...
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#108 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by Maystor »

General War wrote: Haj ziv bio objasni kako moze ZK to zastiti drzavu ili da je dodik ili covic sruse? Je li ti znas uopste koje su ingerencije predsjednistva?
Ništa ja tebi neću objašnjavati, sa takvima kao ti ja ne raspravljam, čak ni o fudbalu.

Okani me se.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#109 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by General War »

Maystor wrote:
General War wrote: Haj ziv bio objasni kako moze ZK to zastiti drzavu ili da je dodik ili covic sruse? Je li ti znas uopste koje su ingerencije predsjednistva?
Ništa ja tebi neću objašnjavati, sa takvima kao ti ja ne raspravljam, čak ni o fudbalu.

Okani me se.
:thumbup:
Ko je reko, zeko reko sta se tu ima objasnjavati s tvoje strane...uzmi onda napravi blog pa onda pricaj sam sa sobom.
Ne objasnjavas ti samo meni vec vaskolikom forumskom pucanstvu.
Mani se lafine i bit ce mi neobicno drago da te zaobidjem
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#110 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by GeeTnT »

Biti petobanka koja je ispala iz dubajiceveg sinjela je toliko jadna stvar da se bojim da ce svaki pronalazac (citalac) najmanje harakiri napraviti....ban na forumu za pronalazaca petobanke dodje kao blagoslov.
User avatar
BHCluster
Posts: 23409
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#111 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by BHCluster »

General War wrote:Ma kakav SFOR
Suplja od tadasnjeg SDSa...nije on samo lijepo zborio o srebrenici vec se obrusavao i na karadjica i mladica
https://youtu.be/RDneXVAzMcs
Zavisi kome je poruka upucena, danas su Dodiku Mladic i Karadzic heroji i legende po kojima imenuje koje kakve studentske domove i slicno. Od Amerckog potrchka to crne liste i negatora genocida. :lol: Slab spin pokusaj ono u rangu Pionirske doline.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#112 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by Chmoljo »

GeeTnT wrote:ban na forumu za pronalazaca petobanke dodje kao blagoslov.
Banned user for reason “komentarisanje moderacije, ignorisanje upozorenja”
» GeeTnT

trajno
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#113 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by broj dva »

fosna2014 wrote:
BAK-eV wrote:
fosna2014 wrote:Bosnjacke stranke ukinuti i dozvoliti samo izraz BOSANSKE.
Zasto?
fosna2014 wrote: Takodje zabraniti znak jednakost izmedju ova dva pojma.
U cemu se razlikuju?
Bosanac u Bosni prica bosanski!
Šta priča hercegovac u hercegovini ?
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#114 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by klosar pravi »

hercegovački
User avatar
BHCluster
Posts: 23409
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#115 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by BHCluster »

:lol:
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#116 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by nenadivan »

Pozdrav svima!
Izvinjavam se unaprijed, znam da ovo možda nije pravo mjesto za ovaj post.
neko vrijeme već pratim forum ali se nisam uključivao u rasprave. Ova tema me je nagnala da se registrujem i da iznesem svoje mišljenje. Srbin sam po nacionalnosti mada nisam "čist" ako to kome znači :) - mama mi je po ocu katolkinja. Živio u Tuzli do rata. Bio srednjoškolac kada sam izbjegao iz TZ.
Za sebe mogu reći da sam od tog nekog perioda devedesetih do danas prešao put od desničara i obožavatelja Šešelja do ljevičara koji totalno ne podnosi nacionalizam ni sa jedne strane, a ponajmanje sa srpske - valjda jer sam njome svakodnevno okružen. Mnogo vas nije svjesno kakva je to desničarska, fašistička histerija bila ovdje u medijima servirana od početka devedesetih (pa možda čak i od kraja osamdesetih) u "prosrpskim medijima". Slabo ko da se nije upecao na to. Ja ljudima ne zamjeram, i moji su se čak "upecali". Što je najžalosnije po ocu smo iz partizanske porodice, djed nosilac spomenice, a na kraju njegovi sinovi da budu nacionalisti. Za tadašnje i nažalost sadašnje pojmove vrlo umjereni, ali ipak nacionalisti - nažalost. Devedesetih godina se među Srbima smišljeno izazivao strah od novog Jasenovca. Bilo je za to osnova, itekako. Ja sam čak mišljenja, mada nemam posebnih dokaza za to, da su glavni akteri raspada one države, sa svih strana bili direktno ili indirektno poslati od strane obavještajnih agencija "zapada", ili su bar uz njihovu pomoć došli na bitna mjesta, možda i ne znajući to u potpunosti. O tome možemo naravno diskutovati, jer kao što rekoh, nemam nekih posebnih dokaza za to. Taj strah od fizičkog uništenja sam ja kao petnaestogodišnjak osjećao na svojoj koži. Tuzla je bila zaista mirna i tolerantna (kao što je i danas najtolerantniji grad u BiH) ali duhovi prošlosti su bili već pokrenuti tako da kažem. Na srbijanskoj televiziji (koja je bila i ostala glavni nosilac tih pojava) se najprije razvijava taj strah i zebnja da bi se odjednom pojavili rodoljubi u vidu Miloševića i Šešelja da nas "spasu", da nam daju rješenje. Ubjeđen sam da su i Slovenija i onda srpskohrvatski/hrvatskosrpski nacionalizam bili probuđeni spolja postavljanjem bitnih ljudi na ključna mjesta tada već nesposobnih dinosaurusa - saveza komunista bivših republika. Partija je bila već debelo birokratizovana i cilj partije postaje samo njihova gu**ica, tj ostanak na vlasti partijske vrhuške. Srbima je predstavljano to ovako - ako se raspadne Jugoslavija slijede novi Jasenovci, klanja, zatiranja. Kažem bilo je itekako materijala i sa Hrvatske strane (pa ipak su to stranci pažljivo isplanirali). Tuđman kreće odmah sa negacijom Jasenovca (u kojem mnogi Srbi - uključujući i moju porodicu imaju postradale rođake). Pažljivo koordinisana akcija proizvodi mic po mic rasplamsavanje nacionalizma u običnom puku sa svih strana. U čitavoj toj stvari, najkasnije budi se muslimanski, bošnjački nacionalizam. Ne može biti slučajno da se u svoj toj priči pojavljuje jedan Alija Izetbegović. Za naše bosanske muslimane može se reći da su posljednji upecani, i da su bili u najnezavidnijoj situaciji. Ali o ovome se može jako dugo pričati. Samo sam htio da ukratko iznesem kako je to sve započelo - sve je bilo spremno, i suho sijeno i slama, i tanka suva drva i samo je trebala varnica.
Što se tiče Srebrenice, zaista strašnog zločinačkog poduhvata organizovanog od najviših organa RS, genocida, mislim da nemam dovoljno riječi da opišem moj bijes na sopstveni narod zato što prihvata da zločinci budu nekažnjeni, a mnogi ih slave i kao heroje, kao i tugu kada čitam o sudbinama tih ljudi. Mene jednako boli životna priča i srpske i bošnjačke i hrvatske žrtve. Najbitnije mi je to da je to čovjek, a koje je nacionalnosti mi je potpuno nebitno. Zločinci i danas dan (velika većina njih) hodaju slobodno i čak se pojavljuju na televiziji i kao uvaženi građani daju svoja mišljenja o koječemu. Na srbijanskoj televiziji Happy je gostovao npr komandant 10.div.odreda, a svi znamo kakva je to zločinačka jednica bila.
O tome kako je to prikazivano na "našoj" strani, i kako je se došlo do toga da nažalost većina ljudi osjeća malo ili nedovoljno emapatije prema žrtvama, pričaću poslije. Potrebno je mnogo više prostora i vremena za to, nego što ja trenutno imam. Nije mi cilj da bilo koga opravdam, ali mogu da opišem svoja razmišljanja i moj preokret od kraja devedesetih i negiranja zločina, do prihvatanja da je se zločin desio pa sve do strašne spoznaje da je on zaista organizovan od strane same države (entiteta nazovite ga kako god hoćete) u cilju uništenja muslimanskog stanovništva uz Drinu, uz tzv genocidne namjere.
Toliko za sada.
Svako dobro!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#117 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by cyprus »

Kako je vlada Republike Srpske osnovala ovu fantomsku komisiju za "istinu" o Srebrenici, ponovo mi se javila ova misao koju sam iznio na početku ove teme...

SDA je nedavno iznjela prilično maloumnu ideju o imenu Republike Srpske, za koju objektivno ne postoji ni osnova, niti potrebna vanjska podrška... Zar nije bilo mnogo osnovanije tražiti usvajanje deklaracije o osudi genocida i drugih zločina u proteklom ratu u Parlametarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kao neki minimum koji se očekuje od političkih predstavnika iz Republike Srpske da bi se krenulo u sastavljanje nove vlasti? Takva inicijativa je vrlo lako odbranjiva, i moralno i pravno (obzirom na presude međunarodnog suda pravde), a ujedno bi privukla ozbiljnu pažnju međunarodnih faktora, koji u slučaju nekog velikog zastoja jednostavno ne bi mogao ostati nijemi posmatrač kao u proteklih 13 godina... A nekako mi se čini da bi se teško ko od njih usudio da otvoreno osudi inicijativu tog tipa...

Po meni ova ideja ima puni smisao već sa samom činjenicom da su nam blokade i zatezanja svakako neminovnost (kao npr. za NATO), te pogotovo nakon službenog ulaska vlasti manje entiteta u projekat manipulacije istinom...
Last edited by cyprus on 09/02/2019 00:03, edited 1 time in total.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#118 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by Matzan »

nenadivan wrote:Pozdrav svima!
Izvinjavam se unaprijed, znam da ovo možda nije pravo mjesto za ovaj post.
neko vrijeme već pratim forum ali se nisam uključivao u rasprave. Ova tema me je nagnala da se registrujem i da iznesem svoje mišljenje. Srbin sam po nacionalnosti mada nisam "čist" ako to kome znači :) - mama mi je po ocu katolkinja. Živio u Tuzli do rata. Bio srednjoškolac kada sam izbjegao iz TZ.
Za sebe mogu reći da sam od tog nekog perioda devedesetih do danas prešao put od desničara i obožavatelja Šešelja do ljevičara koji totalno ne podnosi nacionalizam ni sa jedne strane, a ponajmanje sa srpske - valjda jer sam njome svakodnevno okružen. Mnogo vas nije svjesno kakva je to desničarska, fašistička histerija bila ovdje u medijima servirana od početka devedesetih (pa možda čak i od kraja osamdesetih) u "prosrpskim medijima". Slabo ko da se nije upecao na to. Ja ljudima ne zamjeram, i moji su se čak "upecali". Što je najžalosnije po ocu smo iz partizanske porodice, djed nosilac spomenice, a na kraju njegovi sinovi da budu nacionalisti. Za tadašnje i nažalost sadašnje pojmove vrlo umjereni, ali ipak nacionalisti - nažalost. Devedesetih godina se među Srbima smišljeno izazivao strah od novog Jasenovca. Bilo je za to osnova, itekako. Ja sam čak mišljenja, mada nemam posebnih dokaza za to, da su glavni akteri raspada one države, sa svih strana bili direktno ili indirektno poslati od strane obavještajnih agencija "zapada", ili su bar uz njihovu pomoć došli na bitna mjesta, možda i ne znajući to u potpunosti. O tome možemo naravno diskutovati, jer kao što rekoh, nemam nekih posebnih dokaza za to. Taj strah od fizičkog uništenja sam ja kao petnaestogodišnjak osjećao na svojoj koži. Tuzla je bila zaista mirna i tolerantna (kao što je i danas najtolerantniji grad u BiH) ali duhovi prošlosti su bili već pokrenuti tako da kažem. Na srbijanskoj televiziji (koja je bila i ostala glavni nosilac tih pojava) se najprije razvijava taj strah i zebnja da bi se odjednom pojavili rodoljubi u vidu Miloševića i Šešelja da nas "spasu", da nam daju rješenje. Ubjeđen sam da su i Slovenija i onda srpskohrvatski/hrvatskosrpski nacionalizam bili probuđeni spolja postavljanjem bitnih ljudi na ključna mjesta tada već nesposobnih dinosaurusa - saveza komunista bivših republika. Partija je bila već debelo birokratizovana i cilj partije postaje samo njihova gu**ica, tj ostanak na vlasti partijske vrhuške. Srbima je predstavljano to ovako - ako se raspadne Jugoslavija slijede novi Jasenovci, klanja, zatiranja. Kažem bilo je itekako materijala i sa Hrvatske strane (pa ipak su to stranci pažljivo isplanirali). Tuđman kreće odmah sa negacijom Jasenovca (u kojem mnogi Srbi - uključujući i moju porodicu imaju postradale rođake). Pažljivo koordinisana akcija proizvodi mic po mic rasplamsavanje nacionalizma u običnom puku sa svih strana. U čitavoj toj stvari, najkasnije budi se muslimanski, bošnjački nacionalizam. Ne može biti slučajno da se u svoj toj priči pojavljuje jedan Alija Izetbegović. Za naše bosanske muslimane može se reći da su posljednji upecani, i da su bili u najnezavidnijoj situaciji. Ali o ovome se može jako dugo pričati. Samo sam htio da ukratko iznesem kako je to sve započelo - sve je bilo spremno, i suho sijeno i slama, i tanka suva drva i samo je trebala varnica.
Što se tiče Srebrenice, zaista strašnog zločinačkog poduhvata organizovanog od najviših organa RS, genocida, mislim da nemam dovoljno riječi da opišem moj bijes na sopstveni narod zato što prihvata da zločinci budu nekažnjeni, a mnogi ih slave i kao heroje, kao i tugu kada čitam o sudbinama tih ljudi. Mene jednako boli životna priča i srpske i bošnjačke i hrvatske žrtve. Najbitnije mi je to da je to čovjek, a koje je nacionalnosti mi je potpuno nebitno. Zločinci i danas dan (velika većina njih) hodaju slobodno i čak se pojavljuju na televiziji i kao uvaženi građani daju svoja mišljenja o koječemu. Na srbijanskoj televiziji Happy je gostovao npr komandant 10.div.odreda, a svi znamo kakva je to zločinačka jednica bila.
O tome kako je to prikazivano na "našoj" strani, i kako je se došlo do toga da nažalost većina ljudi osjeća malo ili nedovoljno emapatije prema žrtvama, pričaću poslije. Potrebno je mnogo više prostora i vremena za to, nego što ja trenutno imam. Nije mi cilj da bilo koga opravdam, ali mogu da opišem svoja razmišljanja i moj preokret od kraja devedesetih i negiranja zločina, do prihvatanja da je se zločin desio pa sve do strašne spoznaje da je on zaista organizovan od strane same države (entiteta nazovite ga kako god hoćete) u cilju uništenja muslimanskog stanovništva uz Drinu, uz tzv genocidne namjere.
Toliko za sada.
Svako dobro!

:thumbup: :thumbup:
User avatar
shbc
Posts: 3348
Joined: 20/07/2012 12:13

#119 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by shbc »

Eh, ali time nije lako stvoriti krizu kao sa imenom RS, 9. januarom, krstom na Zlatistu i slicnim jeftinim glupostima kojima se sluze radi cuvanja vlasti. Neku smislenu inicijativu i nesto sto ce zaista dugorocno pomoci u ozdravljenju odnosa i stabilizaciji drzave je suludo ocekivati od ovog trojca. Sa druge strane inicijative tipa ukidanja naziva RS dok u pozadini guras HDZ-ove i SNSD-ove zastupnike, dizes sebi plate i pausale i namjestas tendere je nesto sto ce se ucestalo desavati.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#120 Re: Priznavanje genocida kao koalicijski minimum?

Post by hAZNADAR »

cyprus wrote:Kako je vlada Republike Srpske osnovala ovu fantomsku komisiju za "istinu" o Srebrenici, ponovo mi se javila ova misao koju sam iznio na početku ove teme...

SDA je nedavno iznjela prilično maloumnu ideju o imenu Republike Srpske, za koju objektivno ne postoji ni osnova, niti potrebna vanjska podrška... Zar nije bilo mnogo osnovanije tražiti usvajanje deklaracije o osudi genocida i drugih zločina u proteklom ratu u Parlametarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kao neki minimum koji se očekuje od političkih predstavnika iz Republike Srpske da bi se krenulo u sastavljanje nove vlasti? Takva inicijativa je vrlo lako odbranjiva, i moralno i pravno (obzirom na presude međunarodnog suda pravde), a ujedno bi privukla ozbiljnu pažnju međunarodnih faktora, koji u slučaju nekog velikog zastoja jednostavno ne bi mogao ostati nijemi posmatrač kao u proteklih 13 godina... A nekako mi se čini da bi se teško ko od njih usudio da otvoreno osudi inicijativu tog tipa...

Po meni ova ideja ima puni smisao već sa samom činjenicom da su nam blokade i zatezanja svakako neminovnost (kao npr. za NATO), te pogotovo nakon službenog ulaska vlasti manje entiteta u projekat manipulacije istinom...
Neke istine su samo istine i default. Treba li mozda dati nagradu onome ko primjeti i konstatuje da je car go?
Kao Banjalucanin znam da svi u RS znaju da jeste bio genocid ali to nece nikada javno reci jer misle da to ima politicku cijenu.
Srpska nacionalisticka politika je uvijek bila dobra u pravljenju problema iz nicega - pa se poslije uz ustupke vrati na staro.
Hoce li oni priznati nesto sto je opcepoznato i dokazano - ni iz dzepa ni u dzep. Treba ljudima omoguciti da zive normalno, da imaju prava,... pitaj povratnike u RS uostalom koliko imaju koristi od priznavanja genocida. U vremenu dok se masovne grobnice premjestaju uz golemu logistiku i znanje mjestana - treba sad da je premija da ti isti priznaju da eto ima grobnica?

Koalicije se u politici prave iz interesa a ne laznog morala.
Locked