Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#1 Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by rika »

Hi,

Interesuje me da li neko od forumasa ima iskustva sa priznavanjem bh. univerzitetskih diploma u A ili D? kakva je procedura, da li su eventualno morali polagati razliku ispita,koliko sve traje?
Hvala..
Lepir
Posts: 1
Joined: 18/04/2013 11:41

#2 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Lepir »

Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#3 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by teletrader »

Lepir wrote:Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).
Ja sam opet cuo drugo,elektrotehnikú i informatiku nije ni potrebno priznavati,medicina se priznaje ali treba odraditi neku praxu,farmacija se priznaje ali treba poloziti neku minimalnu razliku predmeta..
naravno sve se ovo odnosi na Univerzitet u Sarajevu i donekle u Mostaru,za Travnik ne znam :D :D :D
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#4 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by dedovic.almir »

Image

U Njemačkoj je nedavno uveden zakon koji omogućava lakše priznavanje stranih diploma i svjedodžbi. Sad mnogi useljenici laše mogu doći do radnog mjesta za koje su i kvalificirani.

Njemačkoj su potrebni stručnjaci raznih profila. Pored visokoobrazovanih stručnjaka, poput liječnika, inženjera, informatičara potražnja je velika i za kvalificiranim radnicima poput mehaničara specijalista, građevinara, stolari, medicinskih sestara i njegovatelja.

Sve osobe sa svjedodžbom o nekom izučenom zanimanju ili specijalizaciji u Njemačkoj mogu raditi u svojoj struci. No prije toga je potrebna nostrifikacija svjedodžbi.

Različiti propisi

Prema tzv. zakonu o priznavanju stranih diploma i kvalifikacija svi koji su studirali ili izučili neko zanimanje izvan Njemačke, imaju pravo tražiti priznanje svojih kvalifikacija u roku od tri do četiri mjeseca. No istodobno, ne postoji pravna osnova da se stručna sprema prizna automatski.


Uz to, pravila se razlikuju od zanimanja do zanimanja. Važna stavka je i podjela na regulirana i neregulirana zanimanja ako i pitanje da li je za određeno zanimanje nadležna savezna ili pokrajinska vlada. Za priznavanje diplome useljenik se u načelu prijavljuje u pokrajini u kojoj živi, odnosno gdje se namjerava zaposliti. Za priznavanje akademskih i stručnih kvalifikacija nadležne su različite institucije.

Regulirana i neregulirana zanimanja

Bez priznate diplome useljenik se ne smije baviti nekim od reguliranih zanimanja u Njemačkoj. To se na saveznoj razini odnosi na oko 60 poziva – na primjer liječnik, zubar, psihoterapeut, veterinar, apotekar, optičar, učitelj, pravnik ili javni bilježnik, ali i bolničar za njegu starijih, medicinski tehničar, babica, fizioterapeut, pekar, kopač bunara, krovopokrivač ili postavljač skela.

Pored toga, postoje i profesije koje reguliraju pojedine savezne pokrajine, na primjer vodiči za planinarenje i skijanje u Bavarskoj ili odgajivači, čiji je poziv različito reguliran u različitim dijelovima Njemačke. Lista zanimanja koja su regulirana u cijeloj Njemačkoj ili u pojedinim pokrajinama može se pronaći na internetu. No većina zanimanja, oko 350, nije regulirana. Poslodavac tu ima slobodan izbor. Ali čak i tada, dobro je imati nostrifikaciju diplome na njemačkom jeziku, od neke njemačke institucije. Među neregulirana zanimanja spada većina fakultetskih obrazovanih ali i nekih zanata do kojih se u njemačkoj dolazi stručnom naobrazbom u pogonima.

Kako do priznanja diplome?

Za proces priznavanja u Njemačkoj su nadležne institucije saveznih pokrajina.

Na internetskoj adresi berufliche-anerkennung.de možete naći listu ovlaštenih institucija, razvrstanih po pokrajinama i dodatna objašnjenja. Ovdje možete pronaći i liste sa zanimanjima a i kontakte ovlaštenih prevoditelja.

Za priznavanje kvalifikacija nereguliranih zanimanja, u koje spadaju i sva industrijsko - tehnička kao i trgovačka zanimanja, na ovoj stranici postoji i spisak udruga i komora tih profesija u svakoj pokrajini. Za neregulirana akademska zanimanja, u koje spadaju gotovo sve diplome iz područja filoloških, prirodnih i društvenih znanosti, priznavanje fakultetskih diploma nije obavezno. Procjenu kvalifikacija u ovim slučajevima vrši Središnja služba za inozemno obrazovanje ZAB.

Puno ili djelomično priznavanje

Image

Ako njemačke ustanove utvrde da nema bitnih razlika između kvalifikacija u Njemačkoj i onih iz inozemstva, izdaje se potvrda o potpunoj ravnopravnosti kvalifikacija. Ukoliko se utvrde presudne razlike u procesu izobrazbe, useljenici se mogu dodatno obrazovati putem doškolovanja ili preko tečajeva i polaganja ispita, ukoliko su u pitanju akademci.

Provjera i priznavanje kvalifikacija se plaća. Različite pokrajine i različita udruženja imaju i različite cijene, a visina troškova ovisi i od toga koliko je proces kompliciran. Novac treba izdvojiti i za prijevod i ovjeru stranih dokumenata, u nekim slučajevima i za doškolovanje. Sve to plaća sam potencijalni useljenik. Priznavanje kvalifikacije istodobno ne znači i automatske stjecanje boravišne dozvole u Njemačkoj.

Savezna institucija za migrante i izbjeglice nudi više informacija o priznavanju diploma i to na njemačkom i engleskom jeziku. Telefonski broj ove institucije glasi: +49 (0) 30 1815 1111.

DW
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#5 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Troll_Happens »

Lepir wrote:Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sarajevomojgrad
Posts: 84
Joined: 17/04/2008 09:22

#6 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by sarajevomojgrad »

diplome tehnicke struke medicine i ostalo se priznaju...
iz valstitog iskustva..

npr dipl ing gradjevine nakon priznanja diplome postaje u njemackoj master bau ing.

1.Prvi link za nostrifikaciju:

http://www.kmk.org/zab/zeugnisbewertungen.html
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#7 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by filozofija »

Troll_Happens wrote:
Lepir wrote:Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne kontam sta je ovdje smijesno?!? U Njemackoj, nakon sto zavrsis Bachelor ili Master studij imas godinu i pol vremena da nadjes posao. Sa zavrsenim PhD-om ces vjerovatno dobiti trajni boravak odmah, ako nadjes odgovarajuci posao. Cim nadjes posao odmah dobijes radnu dozvolu i vizu na maksimalno cetiri godine prvi put (Blue Card). U Austriji nakon zavrsetka Bachelora, Mastera ili PhD imas sest mjeseci da nadjes posao. Ukoliko nadjes posao automatski bez problema dobijas boravisnu dozvolu sa pravom na rad (Blue Card). Mozda se forumas iznad nije najbolje izjasnio, tj. ne dobivas vizu po zavrsetku studija, nego po pronalasku posla nakon zavrstka studija.

Nekada je to bilo ekstremno tesko, ali zakoni su u zadnje vrijeme pravo olabavljeni.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#8 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

filozofija wrote:
Troll_Happens wrote:
Lepir wrote:Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne kontam sta je ovdje smijesno?!? U Njemackoj, nakon sto zavrsis Bachelor ili Master studij imas godinu i pol vremena da nadjes posao. Sa zavrsenim PhD-om ces vjerovatno dobiti trajni boravak odmah, ako nadjes odgovarajuci posao. Cim nadjes posao odmah dobijes radnu dozvolu i vizu na maksimalno cetiri godine prvi put (Blue Card). U Austriji nakon zavrsetka Bachelora, Mastera ili PhD imas sest mjeseci da nadjes posao. Ukoliko nadjes posao automatski bez problema dobijas boravisnu dozvolu sa pravom na rad (Blue Card). Mozda se forumas iznad nije najbolje izjasnio, tj. ne dobivas vizu po zavrsetku studija, nego po pronalasku posla nakon zavrstka studija.

Nekada je to bilo ekstremno tesko, ali zakoni su u zadnje vrijeme pravo olabavljeni.
Treba PhD prvo zavrsiti. Na mom Univerzitetu gdje 2/3 PhD studenata su stranci, znaci ne Danci, gdje imas stipendiju od cca. 2.500 do 3.000€ [varira malo ako imas radnog iskustva] netto - nema niko iz Bosne, ima nas 350-400 PhD studentata ukupno, ni jedan nije iz Bosne. Ima iz Makedonije 4, iz Srbije oko 15, Hrvatske jedno 7-8, Slovenije 5 za Crnu Goru nisam siguran ali mi je nepoznato a iz Bosne 0! Osim jedne, no ona je iz USA, mada ta zastupa USA a i nezna ni jezika. I nije nista zagarantovano aboslutno nista, pa cak ni posao. Ima dosta PhD studenata iz Irana oko 35 i svi pokusavaju na sve moguce nacine da dobiju posao da ostanu, ali mislim da je dvojici to upalilo, evo jednom cak istekla i viza, a nije jos branio svoju disertaciju. Vecina ih opet dodje ovdje da zarade nesto para tokom te 3, 3,5 godine. To sa pola godine ili godinu i po zvuci mi drasticno, znam da kod nas nems ni jednog dana. U principu moras vec imati zagarantovan kontrakt dok jos nisi odbarnio PhD. Mozda da imas koji dan lufta sto bi se reklo, recimo 1.5 istece viza a branis 15.4 ali da imas godinu i po ili pola :lol: super ako je moguce mada mi zvuci nerealno. Kod nas samo imas tri mjeseca u slucaju da radis i da dobijes otkaz bez opomene, znaci iznenada onda imas tri mjeseca i to je to.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#9 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by filozofija »

Njemačka (ako znaš njemački jezik):
Wenn das Studiums erfolgreich abgeschlossen wurde, kann die Aufenthaltserlaubnis für ein Jahr zum Zwecke der Suche eines der Ausbildung angemessenen Arbeitsplatzes erteilt werden (§ 16 Abs. 4 AufenthG). Für die Erteilung der Aufenthaltserlaubnis zum Zwecke der Arbeitsaufnahme nach dem abgeschlossenen Studium gelten die §§ 18 - 21 AufenthG.

Ovdje u pitanju samo jedna godina. Ranije sam naveo da se radi o godini i pol (moja greska).

Austrija:
Nach erfolgreichem Studienabschluss in Österreich ist der Umstieg von einer Aufenthaltsbewilligung „Studierende“ auf eine „Rot-Weiß-Rot – Karte“ möglich. StudienabsolventInnen können sich nach dem Studium mit einer entsprechenden Bestätigung der Aufenthaltsbehörde weitere sechs Monate zur Arbeitsuche in Österreich aufhalten.

Jedina ispravka: Sa diplomom Bachelora nije moguće tražiti posao.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#10 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

filozofija wrote:Njemačka (ako znaš njemački jezik):
Wenn das Studiums erfolgreich abgeschlossen wurde, kann die Aufenthaltserlaubnis für ein Jahr zum Zwecke der Suche eines der Ausbildung angemessenen Arbeitsplatzes erteilt werden (§ 16 Abs. 4 AufenthG). Für die Erteilung der Aufenthaltserlaubnis zum Zwecke der Arbeitsaufnahme nach dem abgeschlossenen Studium gelten die §§ 18 - 21 AufenthG.

Ovdje u pitanju samo jedna godina. Ranije sam naveo da se radi o godini i pol (moja greska).

Austrija:
Nach erfolgreichem Studienabschluss in Österreich ist der Umstieg von einer Aufenthaltsbewilligung „Studierende“ auf eine „Rot-Weiß-Rot – Karte“ möglich. StudienabsolventInnen können sich nach dem Studium mit einer entsprechenden Bestätigung der Aufenthaltsbehörde weitere sechs Monate zur Arbeitsuche in Österreich aufhalten.

Jedina ispravka: Sa diplomom Bachelora nije moguće tražiti posao.

Razumije, ali opet sama rijec: kann [moze] - erteilt werden [dodjeljena biti] sta ja sad znam, nisam ekspert u zakonima ali znaci da nije parksa nego je ipak nesto sto apliciras, barem mi tako zvuci.

I kod austrianaca pise: möglich [moguce] - mit einer entsprechenden Bestätigung [sa odredjenom potvrdom navedenog organa] znaci opet nije nikakva garancija.

Opet kazem samo meni zvuci kao moguce je ali nije nikakva garancija. Nigdje nepise da steces pravo, ili imas garanciju... zvuci dobro ako je 100% garancija a ne pausalna po izboru brojnih drugih kriterija, koji se ne spominju.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#11 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by filozofija »

Pa ja sam i napisao da ces dobiti boravisno-radnu dozvolu samo ako nadjes posao nakon studija. Ali je mnogo lakse nego ranije, jer ti ne stvaraju probleme prilikom izdavanja potvrde sa kojom mozes da trazis posao. Koliko znam u Austriji ce ti ovaj Bestätigung biti dodjeljen 100% ako si zavrsio diplomski ili master (cijeli studij) kod njih. Ukoliko nadjes posao u tih sest mjeseci, neces imati problema sa boravisno-radnom dozvolom.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#12 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Op3r4t0r »

sarajevomojgrad wrote:diplome tehnicke struke medicine i ostalo se priznaju...
iz valstitog iskustva..

npr dipl ing gradjevine nakon priznanja diplome postaje u njemackoj master bau ing.

1.Prvi link za nostrifikaciju:

http://www.kmk.org/zab/zeugnisbewertungen.html
Za medicinu nije tacno, ne priznaju se. Moras nostrifikovati a to traje i skupo je.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#13 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Troll_Happens »

filozofija wrote:
Troll_Happens wrote:
Lepir wrote:Koliko ja znam, tesko priznaju nase diplome, opet zavisi sta si zavrsio/la. Imaju uredi koji verifikuju diplome. Licno to nisam radila, ali sam cula od nekoliko poznanika da im nisu priznali steceno obrazovanje, tj. fakultetsku diplomu. Nazalos ne znam koji su to uredi, ali mislim, da su i jako skupe verifikacije. Ukoliko zaista zelis nesto da radis u A i N pokusaj upisati Master studij (traje 2 godine) i onda nemas nikakvih problema ni oko verifikacije diplome, niti oko vize (automatski nakon zavrsenog studija dobivas radnu dozvolu).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne kontam sta je ovdje smijesno?!? U Njemackoj, nakon sto zavrsis Bachelor ili Master studij imas godinu i pol vremena da nadjes posao. Sa zavrsenim PhD-om ces vjerovatno dobiti trajni boravak odmah, ako nadjes odgovarajuci posao. Cim nadjes posao odmah dobijes radnu dozvolu i vizu na maksimalno cetiri godine prvi put (Blue Card). U Austriji nakon zavrsetka Bachelora, Mastera ili PhD imas sest mjeseci da nadjes posao. Ukoliko nadjes posao automatski bez problema dobijas boravisnu dozvolu sa pravom na rad (Blue Card). Mozda se forumas iznad nije najbolje izjasnio, tj. ne dobivas vizu po zavrsetku studija, nego po pronalasku posla nakon zavrstka studija.

Nekada je to bilo ekstremno tesko, ali zakoni su u zadnje vrijeme pravo olabavljeni.
Pa smijesno je to sto si napisao/la da automatski dobije pa si se ispravio/la u drugom postu (ako nadjes odgovarajuci posao) to ne znaci sto posto. Pogotovo sto RWR karta nije pokazala zeljene rezultate. Planirano je da oko 8000 dobije od toga je ca 2000 predalo i od toga knap 1500 dobilo znaci nije bas tako jednostavno kao sto pises i automatski. Malo informisanja prije nije na odmet makar je statisticke podatke lako dobiti i naci :skoljka:
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#14 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Felidae »

Da li ste upoznati sa procesom nostrifikacije diplome u austriji?Mislim konkretno na diplomu srednje medicinske škole?

Hvala!
User avatar
Popocatepetl
Posts: 122
Joined: 28/04/2013 23:42

#15 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Popocatepetl »

Felidae wrote:Da li ste upoznati sa procesom nostrifikacije diplome u austriji?Mislim konkretno na diplomu srednje medicinske škole?

Hvala!
Jesam ja.

Prijavis se na Landesregierung, oni ti kazu sta ti treba od papira i na koju adresu u becu ces ih poslati, pored osnovnih dokumenata trebaju ti jos ocjene iz srednje skole i ocjene mature, treba ti potvrda o zavrsenom pripravnickom (volonterskom) i polozenom ispitu, treba ti kompletan nastavni plan od prvog do zadnjeg razreda, manje vise za svaki cas koji si odslusala kako za teorijski tako i za prakticni dio, i ovaj nastavni plan je najveci problem jer on ima oko 200 stranica i kosta oko 200 maraka, eh onda to sve fino trebas prevesti kod ovlastenog sudskog tumaca a to predpostavljas nije jeftino i kad to sve uradis posaljes na dobijenu adresu u becu.

Sacekas par sedmica i nakon toga dobijes odgovor od njih da su tvoji papiri uredu (ili nisu) i da mozes (ili ne mozes) raditi nostrifikaciju, ako je sve uredu oni ce ti na osnovu tvog nastavnog plana odrediti sta moras da nostrifikujes, u prosjeku ces dobiti oko 700-800 sati teorije da odlusas (otprilike oko 7-8 mjeseci svakodnevne skole) i dobices da polozis u prosjeku 7-12 ispita, od prakticnog dijela ces dobiti otprilike 800-1000 sati prakse koju moras obaviti, naravno neplaceno (otprilike 6 mjeseci rada od ponedjeljka do petka po 8 sati dnevno).

I za sve ovo ces imati 2 godine vremena. U tom vremenu to trebas obaviti.

Jako bitna stvar, umalo da zaboravim, nakon sto dobijes potvrdu da mozes raditi nostrifikaciju moraces prije nego skola pocne ici na ispit njemackog jezika koji se sastoji od pismenog i usmenog dijela, ako padnes na ispitu moras cekati godinu dana, ako u ponovnom pokusaju polozis onda ti je ostala jos samo godina dana da sve resis sto je nemoguce, a onda ce te svako malo handriti sa landesregierunga.

Od nastavnog plana, odnosno od toga koliko toga prevedes ti najvise zavisi koliko ces ispita i prakse dobiti, nekome bude preskupo prevoditi sav plan pa prevede sto misli da je najvaznije i onda dobije 12 ispita za poloziti, neko prevede sve i dobije 7 ispita i onda se ovaj sa 12 ispita kaje sto nije preveo sve jer ce mu skola trajati bar pola godine duze.

Ukratko, nostrifikacija traje od jedne godine u najkracem slucaju (ako ti je dobar njemacki i ako volis da strebas) pa do dvije godine a nekad i duze i moras racunati na troskove od oko 2000 eura, prevod papira, pregled papira u becu nekih 150 eura, pa onda 400 eura prije pocetka skole za neki vrag, uglavnom nakupi se.

Eto toliko, sretno.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#16 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Felidae »

Iscrpno,hvala!
gern
Posts: 11
Joined: 01/03/2012 20:25

#17 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by gern »

Pozdrav svima,

završila sam germanistika i volila bih otići u Njemačku tražiti posao. Zna li neko dali je diploma priznata?
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#18 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by limunada25 »

Ja trenutno ganjam nostrifikaciju za fizioterapeuta..i nije priznata :( Mora se polagati neka razlika predmeta u vidu Kentnnisprüfung ili Anpassungslehrgang.. Ja sam se odlucila za ovu drugu varijantu...uzasno je komplikovano sve i treba love do mile volje :roll:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#19 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

limunada25 wrote:Ja trenutno ganjam nostrifikaciju za fizioterapeuta..i nije priznata :( Mora se polagati neka razlika predmeta u vidu Kentnnisprüfung ili Anpassungslehrgang.. Ja sam se odlucila za ovu drugu varijantu...uzasno je komplikovano sve i treba love do mile volje :roll:

Skuplja pita od tepsije.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#20 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by limunada25 »

Zviz wrote:
limunada25 wrote:Ja trenutno ganjam nostrifikaciju za fizioterapeuta..i nije priznata :( Mora se polagati neka razlika predmeta u vidu Kentnnisprüfung ili Anpassungslehrgang.. Ja sam se odlucila za ovu drugu varijantu...uzasno je komplikovano sve i treba love do mile volje :roll:

Skuplja pita od tepsije.
:?
ludimilojko
Posts: 98
Joined: 24/07/2011 22:17

#21 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by ludimilojko »

[quote="limunada25"][quote="Zviz"][quote="limunada25"]Ja trenutno ganjam nostrifikaciju za fizioterapeuta..i nije priznata :( Mora se polagati neka razlika predmeta u vidu Kentnnisprüfung ili Anpassungslehrgang.. Ja sam se odlucila za ovu drugu varijantu...uzasno je komplikovano sve i treba love do mile volje :roll:[/quote]


Skuplja pita od tepsije.[/quote]

:?[/quote]


Pa to je super. U italiji ne da ti je nepriznaju vec nema ni da mozes kakvu razliku predmeta da radis a uz to te jos i izblamiraju kad odes na razgovor sa pitanjima tipa ; Sta ce vama istorija u skoli , pedagogija filozofija te u vezi prakse to da sam za 4 god imao samo 700 sati a ovde u jednoj godini imas vise prakse nego tamo za cetiri.Pa sam tako dosao do zakljucka da sa nasim diplomama mozemo samo da obrisemo zadnjicu (pardon na izrazu). Tako da sam ja sve HAJMO JOVO NA NOVO al ovaj put u italiji.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#22 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

limunada25 wrote:
Zviz wrote:
limunada25 wrote:Ja trenutno ganjam nostrifikaciju za fizioterapeuta..i nije priznata :( Mora se polagati neka razlika predmeta u vidu Kentnnisprüfung ili Anpassungslehrgang.. Ja sam se odlucila za ovu drugu varijantu...uzasno je komplikovano sve i treba love do mile volje :roll:

Skuplja pita od tepsije.
:?

Kad kazem skuplja pita nego tepsija, mislim koliko vremena i para ti treba za priznavanje 2/3 i doskolovanje 1/3 - jeftinije ce te doci da u njemackoj nanovo upises iti kurs za fizo. Bar kad bi imala njemacku diplomu onda imas njemacku vako neces nikada imati njemacku nego ko fol ces imati njemacku a uvijek ce se znati da je originalna iz Bosne, a Bosne nema neku perutaciju po pitanju diploma. Vozacka se nepriznaje nego moras na novo da polazes a gdje ce neka skolska diploma i znate zasto. Jer su vjerti ljudi poslje rata po bosni kupovali lazne vozacke i diplome pa su ih po zapadu hapsili i trpali u zatvore.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#23 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by limunada25 »

Ma nije mi za vozacku..dok ima ovaj S-Bahn nije problem, pa kasnije se moze i to poloziti. Jest da je puno para i sve al ne mogu ici ponovo na Ausbildung, nepada mi napaet :roll: Ja sam nasla poslodavca i imam i smjestaj samo jos da polozim to :D...sretno svima :D
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#24 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

uskoro trebam da zavrsim ako bog da građevinski fakultet u BiH 4godine,interesuje me kako bi mogao da potrazim posao u Austriji..Imam rodbinu u Gracu,međutim,nisu upoznati sa procedurama oko nostrifikacije i dobijanja tih radnih dozvola rwr ili plave karte..Čitao sma na netu Interesuje ona rwr karta ima neka 3 slucaja A,B,C kao dobije se 6mj viza da se nađe poslodavac koji bi isplatio bruto platu 2200 eura,a da bi se dobila ta karta treba 75bodova minimum..JEl moze neko da mi objasni te pojmove rwr i plava i gdje ja spadam u tim kartama :lol:
Post Reply