Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Muhaca
Posts: 2
Joined: 28/04/2015 11:54

#101 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Muhaca »

molim pomoc, zelim da upisem u njemackoj skolu za med. sestru koji traje 3 godine a za to mi je potrebna nostrifikacija diplome iz srednje skole (u mom slucaju gimnazije) da bih upisala tu skolu, ali trenutno nemam mjesto boravka u njemackoj, pa me zanima moze li se to uraditi bez mjesta boravka, da se navede da je u svrhu skolovanja...ima li ko iskustva sa tim? unaprijed hvala
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#102 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

Nece ti tek tako to uciniti jer treba da postoji razlog ili bolje receno u tvom slucaju ti moras preko skole to uciniti ili da imas crno na bijelo da sa skolom koju vec imas mozes upisati skolu o kojoj pises. Mislim ako ti je ko ispricao da mozes samo nako otici te traziti priznanje nije tacno.
Muhaca
Posts: 2
Joined: 28/04/2015 11:54

#103 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Muhaca »

hvala na informaciji, prijateljica ce se jos tamo raspitati da vidi kako sve ide...
jacobs
Posts: 16
Joined: 27/05/2010 05:29

#104 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by jacobs »

Da li ima iskustva neko sa pronalaskom posla tokom master studija u Becu? Zavrsio sam ekonomiju u Sarajevu i planiram upisati master studij u Becu. Da li je moguce naci neki posao tokom studija? Citao sam da se moze raditi 40 sati sedmicno? Vrijedi li radno iskustvo iz BiH tamo?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#105 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by uglavnomja »

jacobs wrote:Da li ima iskustva neko sa pronalaskom posla tokom master studija u Becu? Zavrsio sam ekonomiju u Sarajevu i planiram upisati master studij u Becu. Da li je moguce naci neki posao tokom studija? Citao sam da se moze raditi 40 sati sedmicno? Vrijedi li radno iskustvo iz BiH tamo?

40 sati sedmicno je puno radno vrijeme, jesi li siguran da si dobro procitao?
jacobs
Posts: 16
Joined: 27/05/2010 05:29

#106 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by jacobs »

uglavnomja wrote:
jacobs wrote:Da li ima iskustva neko sa pronalaskom posla tokom master studija u Becu? Zavrsio sam ekonomiju u Sarajevu i planiram upisati master studij u Becu. Da li je moguce naci neki posao tokom studija? Citao sam da se moze raditi 40 sati sedmicno? Vrijedi li radno iskustvo iz BiH tamo?

40 sati sedmicno je puno radno vrijeme, jesi li siguran da si dobro procitao?
Procitao sam da je za vrijeme bachelor studija 20 sati a mastera 40. Logicnije je da je to mjesecno 40 sati. Nebitno je sada to nego je li tesko naci posao bilo kakav tokom studija?
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#107 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by burekodsira »

10h za predstudije/jezik i bsc studije, 20h za msc
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#108 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Klitemnestraaa »

Malo je off topic, ali eto nije puno:

Zna li iko kako se srednja glazbena po hrvatskom programu priznaje u Njemačkoj? Koja je to vrsta srednje škole?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#109 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by All Apologies »

Muhaca wrote:molim pomoc, zelim da upisem u njemackoj skolu za med. sestru koji traje 3 godine a za to mi je potrebna nostrifikacija diplome iz srednje skole (u mom slucaju gimnazije) da bih upisala tu skolu, ali trenutno nemam mjesto boravka u njemackoj, pa me zanima moze li se to uraditi bez mjesta boravka, da se navede da je u svrhu skolovanja...ima li ko iskustva sa tim? unaprijed hvala
Imas na fb grupu IUSNJ-AUSBILDUNG :)
tutku
Posts: 1340
Joined: 18/06/2011 12:10

#110 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by tutku »

Da malo dignem topic.. Ima li neko kakvih informacija oko priznavanja zvanja dipl. pravnika u Njemackoj? Citao sam malo online da je doslo do svojevrsne liberalizacije sto se tice tog priznavanja, a neko mi je spomenuo kako vise nije toliko neostvariva mogucnost priznavanja titule iz prava u Njemackoj (imajuci u vidu sve osobenosti ove branse i povezanosti za pravne okvire zemlje). I da li neko ima neke prakticne informacije o realnoj mogucnosti zaposlenja nakon zavrsenog master studija u Njemackoj, koliko to olaksava mogucnost zaposlenja i na kakvoj vrsti pravnih poslova? Hvala vam svima :thumbup:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#111 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

Prijatelj iz Ceske pokuso i rekli mu nije moguce, jer osim par predmeta sve ostalo sto je ucio je vezano za ceske zakone, koji kako su mu u obrazlozenju pojasnili se razlikuju od njemackih. Drugo sto su rekli je da teba imati ako zeli da pogadja nanovo u Njemackoj, dokaz o poznavanju njemackog jezika na najvisem nivou iz njemacke gimnazije. Ko studira pravo taj racuna iskljucivo da ce raditi u drzavi gdje ga studira, e postoji jedna grana tj. ko je ganjo medjunardono poslovnao, pomorno, ono tipa ratni zlocini i sl., itd. pravo ali opet i dosta toga je islo kako se nosi medjunarodno sa domacim. Ako nisi ganjo medjunarodne tematike mislim da su sanse tanke. Druga stvar je jezik, biti polu pismen pravnik u Njemackoj, poznavajuci Njemce i pedantnost, to se temeljno krsi sa njihovom eksistencijom. Kao sto sam napisao, prijatelja su odbili odma, tu nista nije bilo nako vako. Odgovor je dobio u pet linija. Ako ikako mozes uci na master u Njemackoj tj. univerzitet gdje bi isti tu uspjesno zavrsio, onda bi na osnovu polozenih ispita, master disertacije itd. komotno mogao da trazis posao unutar svoje profesije bez ikakvih ogranicenja, osim poslova gdje treba imati drzavljanstvo Njemacke, drzavne funkcije, drzavne administracije, vojska itd.
tutku
Posts: 1340
Joined: 18/06/2011 12:10

#112 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by tutku »

hrle1976 wrote:Prijatelj iz Ceske pokuso i rekli mu nije moguce, jer osim par predmeta sve ostalo sto je ucio je vezano za ceske zakone, koji kako su mu u obrazlozenju pojasnili se razlikuju od njemackih. Drugo sto su rekli je da teba imati ako zeli da pogadja nanovo u Njemackoj, dokaz o poznavanju njemackog jezika na najvisem nivou iz njemacke gimnazije. Ko studira pravo taj racuna iskljucivo da ce raditi u drzavi gdje ga studira, e postoji jedna grana tj. ko je ganjo medjunardono poslovnao, pomorno, ono tipa ratni zlocini i sl., itd. pravo ali opet i dosta toga je islo kako se nosi medjunarodno sa domacim. Ako nisi ganjo medjunarodne tematike mislim da su sanse tanke. Druga stvar je jezik, biti polu pismen pravnik u Njemackoj, poznavajuci Njemce i pedantnost, to se temeljno krsi sa njihovom eksistencijom. Kao sto sam napisao, prijatelja su odbili odma, tu nista nije bilo nako vako. Odgovor je dobio u pet linija. Ako ikako mozes uci na master u Njemackoj tj. univerzitet gdje bi isti tu uspjesno zavrsio, onda bi na osnovu polozenih ispita, master disertacije itd. komotno mogao da trazis posao unutar svoje profesije bez ikakvih ogranicenja, osim poslova gdje treba imati drzavljanstvo Njemacke, drzavne funkcije, drzavne administracije, vojska itd.
Hvala ti puno na prenesenom iskustvu. Dakle, njihov zakon o priznavanju diploma, gdje je medju tzv. reguliranim zanimanjim i pravnik, je u sustini neprimjenjiv. Svakako da ima i logike da ne priznaju titulu pravnika nekome ko dolazi iz druge zemlje i nema prakticno pojma o njemackom pravu, pa cak i da problem nije jezik, a onaj pravni obicno jeste. E sto se tice mastera, tu postoji dosta mogucnosti, no nisam siguran da ce se samo na osnovu toga moci raditi u siroj pravnoj struci u Njemackoj, vec vjerovatno u nekim medjunarodnim organizacijama i svakako van mogucnosti pristupa pravosudju - jer ne moze master zamijeniti njihov diplomstudium i drzavne ispite, no svakako cu jos progooglati. Hvala :thumbup:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#113 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

Ja da sam u tvojim cipelama, ja bi pokusao uci na master i kacio se madjunarodnih grana, naravno naucio bi Njemacki na A1 nivo, jer ce ti trebati i u tim organizacijama. Kad to sve zavrsis, nije lose ni u tim organizacijama, dobre su to plate, a bilo gdje drugo su vrata (do neke mjere) otvorena. Nebi se pokajo 100% Kacisti se za njemacko civilno ili kriminalno pravo, mislim, da je voz tu otiso osim ako bi nekako upisao se iz samog pocetka, a pod uslovom da baratas jezikom ko Frau Merkel.
piksi007
Posts: 11
Joined: 03/08/2011 16:10

#114 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by piksi007 »

Pozdrav forumaši
Imam jedno pitanje za vas, Naime fakultet sam završio u Republici Sloveniji, tačnije Fakulteta za Vede o Zdravju ili ti za Nauke o Zdravlju i imam stručni naziv Diplomirani Medicinski tehničar. Zanima me glede anerkennunga, da li će mi priznati diplomu glede na to da je EU ili je procedura ista kao da iz Bosne šaljem.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#115 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

Ako se ne varam u Njemackoj medicina (svi smjerovi) je i dalje po starom tj. pet godina u komadu. Nisu skroz na skroz oni prihvatili taj Bolonjski sistem. Jel bilo promjena necu znati reci ali do prije par godina je tako bilo. Kad kazem prije par godina maks jedno 4 godine unazad. Sad kako se to odnosni na ovo, nemam pojma, ali tamo pise da se trebaju strane diplome pa cak i iz EU priznati. Sad pitanje je jel to ide 1 na prema 1 ili ipak ima nesto sto ce morati ponoviti po njemackom nacinu ucenja. Nebi znao reci.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#116 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Pasiflora »

Zna li neko treba li prevesti kod sudskog tumaca i dodatak diplome (uz diplomu)?
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#117 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by didzej1602 »

Pasiflora wrote:Zna li neko treba li prevesti kod sudskog tumaca i dodatak diplome (uz diplomu)?
na engleskom je, tako da mislim da ne treba, a ni ja je nisam prevodila kad sam se upisivala na master u Austriji.
mislim da uvijek pise da dokumenti koju su izdati na engleskom ili njemackom ne treba da se prevode :-D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#118 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Pasiflora »

didzej1602 wrote:
Pasiflora wrote:Zna li neko treba li prevesti kod sudskog tumaca i dodatak diplome (uz diplomu)?
na engleskom je, tako da mislim da ne treba, a ni ja je nisam prevodila kad sam se upisivala na master u Austriji.
mislim da uvijek pise da dokumenti koju su izdati na engleskom ili njemackom ne treba da se prevode :-D
Hvala za odgovor, ali zapravo - dodatak je, kao i (master) diploma, na bosanskom :)
Radi se o preseljenju i zapošljavanju - iz BIH u AUT
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#119 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by didzej1602 »

Pasiflora wrote:
didzej1602 wrote:
Pasiflora wrote:Zna li neko treba li prevesti kod sudskog tumaca i dodatak diplome (uz diplomu)?
na engleskom je, tako da mislim da ne treba, a ni ja je nisam prevodila kad sam se upisivala na master u Austriji.
mislim da uvijek pise da dokumenti koju su izdati na engleskom ili njemackom ne treba da se prevode :-D
Hvala za odgovor, ali zapravo - dodatak je, kao i (master) diploma, na bosanskom :)
Radi se o preseljenju i zapošljavanju - iz BIH u AUT
nema nista na engleskom?
e u tom slucaju ne znam, kod mene je dodatak diplomi kombinovano bos i engl. pise prvo na nasem i onda prevod na engl. i proslo je bez problema.
u slucaju da nema nista na engl, onda mislim da moras prevesti. sretno :)
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#120 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Pasiflora »

@didzej1602 hvala puno
Nerko111
Posts: 8
Joined: 18/05/2018 13:31

#121 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Nerko111 »

Pozdrav ljudi
Zna li netko jel su priznate diplome u Njemačkoj od privatne škole Libar Široki Brijeg odnosno jel se mogu nostrificirati?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#122 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Kako na faxu u sarajevu da uzmem listu predmeta i ocjena za sve 4 godine....jel ide zahtjev i studentsku ili....treba mi za priznavanje dipl. Vani

Ako neko ima info :) hvala
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#123 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by endlessss »

vjesticanametli wrote:Kako na faxu u sarajevu da uzmem listu predmeta i ocjena za sve 4 godine....jel ide zahtjev i studentsku ili....treba mi za priznavanje dipl. Vani

Ako neko ima info :) hvala
Ponesi index ukoliko ti je vracen i podnesi zahtjev za prepis ocjena u studenstskoj sluzbi. Pitaj da li moze na engleskom da ustedis troskove prevoda :thumbup:
Ja bih prethodno svakako kontaktirao studentsku sluzbu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#124 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Hvala ti. Svaka cast. Svoj index sam iskamcila nazad :mrgreen: pisacu im mail da vidim kako cu to izvest jer sam u julu u SA a nece raditi tada sigurno. Danke :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#125 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hadzinicasa »

vjesticanametli wrote:Hvala ti. Svaka cast. Svoj index sam iskamcila nazad :mrgreen: pisacu im mail da vidim kako cu to izvest jer sam u julu u SA a nece raditi tada sigurno. Danke :thumbup:
btw kad uzmes to na engleskom i predas, dodje ti za heftu-dvije, ekvivalencija zvanja na kucnu adresu, sa titulom ako imas (Mag. recimo) i gdje mozes raditi s tom diplomom, a gdje ne mozes i Koje poslove mozes raditi. veri izi. - zaboravih reci - u At.
Post Reply