Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#76 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by richa »

Mozes ali moras imati boravak gore. Ili studirati.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#77 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

kandelabar wrote:1.Kad prevedemo diplomu i prijavimo se na biro kako vec se to zove AMS je li mi dobijamo neke pare za to vrijeme dok smo na birou..JA konkretno planiram kod tetke u Austriji da stanujem i da ucim jezik za to vrijeme dok se ne snadjem interesuje me hoce li oni meni traziti posao ili ja sam..
2.I ovo za NJEmacku me zbunjuje pisalo je prije da cemo dobiti onu karticu plavu ili crvenu ne znam zaboravio sam i zagarantovane neto plate od nekih 1.600-1.800 medjutim gore u tekstu pise da sam poslodavac odredjuje koliku ce dati platu i da li ce nas angazovati..
Imam osjecaj da nisi shvatio o cemu sa radi sa tim vizama :-) Nece tebi niko traziti posao bilo to u Austriji ili Njemackoj. Znaci, ti sam sebi trazis posao, ili iz Bosne ili tamo kod tetke, nadjes sebi par onih stranica sa poslovima i trazis i prijavljujes se, e sad, ima taj uslov da ti poslodavac mora dati odredjenu platu ( ne znam ni ja koliko je tacno ). Kad nadjes neku firmu da te hoce uzeti i da su ti svi uslovi ispunjeni, on salje papire u tu agenturu za rad , ti saljes svoje papire preko konuzulata , i na osnovu toga dobijes tu blue card. To za AMS, ne bi bilo logicno, da ti odes tamo i prijavis i da dobivas lovu :-) Mozes dobiti jedino ako imas boravak tamo.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#78 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

Meni su rekli kad se izvrsi priznavanje diplome da se prijavi boraviste tamo i predaju se papiri na njihov biro za to vrijeme se upise kurs ko nema certifikat mislim da treba B2 stepen i za nekih 6mj ti moraju naci posao,a za to vrijeme dobija se oko 600 ili 700 eura socijale al zato hocu da vas pitam jel to ide tako ili sam moras trazit poslodavca i da ti onda taj poslodavac ganja dozvolu..
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#79 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by richa »

Ne dobijas socijalu ako prije toga nisi imao nikakav radni staz kod njih. Mislim da je min da si radio 6 mjeseci i ostao bez posla.


Gesendet von meinem GT-I9100
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#80 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

kandelabar wrote:Meni su rekli kad se izvrsi priznavanje diplome da se prijavi boraviste tamo i predaju se papiri na njihov biro za to vrijeme se upise kurs ko nema certifikat mislim da treba B2 stepen i za nekih 6mj ti moraju naci posao,a za to vrijeme dobija se oko 600 ili 700 eura socijale al zato hocu da vas pitam jel to ide tako ili sam moras trazit poslodavca i da ti onda taj poslodavac ganja dozvolu..
Aha, ok , znam na sto mislis, sad sam malo procitala o tome,i znam na sto mislis. Postoji u Austriji mogucnost da dobije vizu za trazenje posla, oni to zovu job-seeker-Visum , to je bas za ono super kvalifikovane osobe http://www.advantageaustria.org/zentral ... rte_DE.pdf , ovdje taj punktesystem, i tu moras imati minimalno 70 bodova da bi imao sanse za tu vizu . Uglavnom stavit cu ti par linkova sa informacijama, pa mozes da vidis, mozes presaltati i na engleski ako si slab sa njemackim http://www.ams.at/sfa/14103.html https://www.wko.at/Content.Node/Migrati ... ierte.html http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... rte.html#c http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... html#c2458 . Mozda je malo previse linkova , izvini :-)
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#81 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

Ne,odlicno za linkove inače drago mi je da me bar neko shvatio :)
,a mozes li mi reci za bodove ovominimalno 70..Imao bi na A2 10bodova do 35 godina 20 bodova i da li bi mogao dobiti 40 bodova na fakultet ? nesto su podijelili u 3 kategorije 20 30 i 40 bodova :) ja ovdje imam 240 Ects ili 4 godine
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#82 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

kandelabar wrote:Ne,odlicno za linkove inače drago mi je da me bar neko shvatio :)
,a mozes li mi reci za bodove ovominimalno 70..Imao bi na A2 10bodova do 35 godina 20 bodova i da li bi mogao dobiti 40 bodova na fakultet ? nesto su podijelili u 3 kategorije 20 30 i 40 bodova :) ja ovdje imam 240 Ects ili 4 godine
Gledas po farbama :-)Habilitacija u Bosni i Hercegovini
U Bosni i Hercegovini provodi se slična praksa kao u Hrvatskoj, dakle od kandidata za docenta traži se; naučni stupanj doktora u datoj oblasti, najmanje tri naučna rada objavljena u priznatim publikacijama, pokazane nastavničke sposobnosti , e za ovo bi dobio 40 bodova . Studium MINT -fach , to je studij matematika, informatika, prirodne nauke ili technika , to ti donosi 30 bodova, a studij 4 god. 20 bodova.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#83 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

fali mi onda 10 bodova ja sam po ovome mint fach al kako god :izet: sve hajd reko morel sta preko diplome da se ne zenim na kraju ce bit daj sta za papire papuče na noge i :-)
imam ja familiju gore u NOrveskoj gore bi mogao procial ne svidja mi se zbog klime one polarne noci i dani i ishrana..
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#84 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

Znas kako, ti da imas 70 bodova, i da dobijes tu vizu na sest mjeseci , opet bi morao gore u Austriji sam traziti posao, i tek kad bi nasao posao , ti bi mogao preko te firme dobiti tu rot -weiss -rot vizu, jer za rot-weiss-rot vizu ti je potrebno 50 bodova, i taj uslov ti ispunjavas, a posao mozes traziti i iz Bosne, ne moras biti u Austriji, ja tu ne vidim nikakav problem :-) Po mom misljenju, ova viza za trazenje posla je dobra za ljude koji zive recimo u na nekom drugom kontinentu, pa im se ne isplati letjeti za Europu radi tri mjeseca, ali ti mozes traziti posao iz Bosne, slucajno da ti ispadne neka mogucnost nije tesko sjesti na bus i za Austriju :-) Onda, ja kako sam shvatila, ti nebi imao tamo nikakve financijske pogodnosti , ili neku pomoc u smislu da bi oni tebi trazili posao, nego bi morao sam sebi traziti posao .
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#85 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

,a de mi reci kad oni provjeravaju na svom birou ima li neko njihov nezaposlen u odnosu na nas strance za koliko podrucje se to provjerava jel za pojedinu pokrajinu ili grad opcinu pitam jer imam familiju i u Graz,a i u nekom gradiću na Dravi blizu mislim Vilach pa reko mozda bi mogo probat i tamo i vamo :) vjeruj kad sam otvorio da vidim komentar i gledam oni sa očima kolutaju reko sigurno nema ništa pozitivno al dobro ono 50punkte je popravilo situaciju..
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#86 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

kandelabar wrote:,a de mi reci kad oni provjeravaju na svom birou ima li neko njihov nezaposlen u odnosu na nas strance za koliko podrucje se to provjerava jel za pojedinu pokrajinu ili grad opcinu pitam jer imam familiju i u Graz,a i u nekom gradiću na Dravi blizu mislim Vilach pa reko mozda bi mogo probat i tamo i vamo :) vjeruj kad sam otvorio da vidim komentar i gledam oni sa očima kolutaju reko sigurno nema ništa pozitivno al dobro ono 50punkte je popravilo situaciju..
Ja ti ne bi mogla reci kako oni to gledaju, mozda neko nesto vise zna pa ce te bolje posavjetovati :-) Imaju oni te svoje lokalne biroe, al kako to sve ide sa tim papirima tamo kod njih , kako ih gledaju, ne bi bas mogla tacno reci. http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... aefte.html Evo link, za rot-weiss-rot karte potrebno ti je da nadjes firmu koja ce ti dati ako si preko 30 god. 2718 euro brutto, a ako si ispod 30. god 2265 eura brutto., zatim da ti tamo u ams provjere da nemaju nikog za taj posao, i 50 bodova .Postoji jos jedna kategorija, a to su poslovi gdje njima fali radnika http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... rufen.html . E tu se moraju isto tri uslova ispuniti, da imas diplomu za te poslove, da nadjes polodavca ( S tim da ovdje ne treba ta min. plata od 2500/ 2200 eura, i ne prolazi tu prozeduru oko provjeravanja da li mogu nekog iz austrije zaposliti ) i da imas 50 bodova.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#87 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by filozofija »

Provjerava se na slijedeći način:

Ukoliko se niko nije prijavio tri mjeseca na oglašeni posao ili firma nije nasla adekvatnog radnika u tri mjeseca, jer recimo oni koji su se prijavili ne odgovaraju po traženoj plati ili slično, te nema tražene osobe na lokalnom birou (dakle nivo općine, tj. grada i okoline) koja bi bila voljna raditi taj posao.

Ukoliko se radi o nekom visokokvalifikovanom poslu iz IT-a, medicine isl. vjerovatnoća da neko ima na birou je ispod 3% :) Takvi garant nisu na birou u Austriji.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#88 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

@paladinka sad sam vidio tamo na onom linku imaju pobrojana zanimanja za 2014godinu koja su kao deficitarna i koja nisu ogranicena tom bruto platom jer sigurno da je tesko doci sad iz druge zemlje(BiH) i da neko da toliku platu 2.300E bez obzira na fakultet i diplomu konkretno ja sam gradjevinac mislim da bi mogao proci kao mangelberufslist ..Sta mislis da li bi mogao se postici dogovor sa poslodavcem naprimjer da isplacuje platu koja je potrebna za vizu,a da se jedan dio tog novca vrati poslodavcu :) ..odlicni su ti linkovi svaka cast konkretno

@filozofija ma jeste im najniza stopa nezaposlenosti ali kako su usle neke drzave u EU povecale su im se migracije stanovnistva tako da im dosta dolazi obrazovanih,a i radno sposobnih iz drugih drzava onda pojavilo im se dosta brakova za papire(naprimjer Turci) znam da su pooštrili mjere za sklapanje brakova pa zato kontam da su digli kriterije i za zapošljavanje i dobijanje tih radnih dozvola..
naprimjer moj amidza koji je radio u jednoj fabrici obuće zatvorili su fabriku i otvorili su je tamo negdje u Mađarskoj zbog jeftinije radne snage,a oni su morali neki kurs ganjati da bi mogli raditii nesto drugo..
dinob1000
Posts: 111
Joined: 28/01/2013 23:35

#89 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by dinob1000 »

filozofija wrote:Provjerava se na slijedeći način:

Ukoliko se niko nije prijavio tri mjeseca na oglašeni posao ili firma nije nasla adekvatnog radnika u tri mjeseca, jer recimo oni koji su se prijavili ne odgovaraju po traženoj plati ili slično, te nema tražene osobe na lokalnom birou (dakle nivo općine, tj. grada i okoline) koja bi bila voljna raditi taj posao.

Ukoliko se radi o nekom visokokvalifikovanom poslu iz IT-a, medicine isl. vjerovatnoća da neko ima na birou je ispod 3% :) Takvi garant nisu na birou u Austriji.
Da se nadovezem
Prethodni odgovori se odnose na RWR kartu za mangelberufe u Austriji.
E mene sad interesuje ako neko zna dali se sa nekim drugimm zanimanjem (ugostiteljstvo i sl) Moze dobiti radna viza na godinu ili vise dana u aAustriji ako firma ne moze da nadje radnika ili AMS ne moze da posreduje u pronalazenju
Ovo pitam zato sto imam informaciju da su neki uspjeli dobiti papire na tako sto su poceli kao sezonci u ugostiteljstvu( ako se ne varam viza izdata na 6 mjeseci) pa im je gazda podnio zahtjev za produzennje vize za jos 6 mjeseci i onda je ponovo podnio zahtjev za iste ljude da ih prima u JAHRESSTELLE

Da li neko zna za takve slucajeve
sultanija_anastasia
Posts: 1
Joined: 27/04/2014 00:57

#90 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by sultanija_anastasia »

Tumac Duesseldorf wrote:Kome god bude trebala pomoc neka se javi meni.

Diplome se priznavaju. Od frizerske skole pa do atomske fizike. Njemacka trazi kadar. Jedini uvjet: Dobro poznavanje njemackog jezika. Minimalno B2 nivo.

Vise informacija imate ovdje:
http://anabin.kmk.org/

Lp,
Sudski Tumac Düsseldorf


Mene zanima dali priznaju diplomu pravnog fakulteta iz RH, hrv.drzavljaninu? Čitala sam da procedura traje 4mj.i da nije bas jeftino.. :roll: 8-) Planiram ići na područje Bavarske. :D 8-)
Kolika je vjerojatnost nakon što naučim jezik (jer mislim upisat intenzivni tečaj...i samo uči njemački minimalno 6mj do 1g.-jer ga moram znati odlično...) naći posao u struci? Da li su takvi poslovi "rezervirani" samo za Njemce? Ne očekujem da ću raditi u državnoj upravi, ali bi voljela raditi u struci ili barem da je približno tome.

Tko god ima kakvu info, molim -pomagajte ljudi!
arminbvb
Posts: 1
Joined: 20/05/2014 18:55

#91 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by arminbvb »

Pozdrav raja, treba mi inormacija kako uraditi "anerkennung" diplome (socijalni rad) u Njemackoj? Trazio sam po raznim linkovima i uspio sam se samo zbuniti :? Ako mi neko moze objasniti sta je potrebno poslati, gdje, e-mail, adresa itd. Hvala unaprijed
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#92 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by paladinka »

arminbvb wrote:Pozdrav raja, treba mi inormacija kako uraditi "anerkennung" diplome (socijalni rad) u Njemackoj? Trazio sam po raznim linkovima i uspio sam se samo zbuniti :? Ako mi neko moze objasniti sta je potrebno poslati, gdje, e-mail, adresa itd. Hvala unaprijed
Ima dole ispod na temi viza za Njemacku, jedna je fino objasnila kako to ide.
alender
Posts: 1
Joined: 27/05/2014 09:56

#93 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by alender »

Molio bih da mi neko da odgovore na sljedeća pitanja:
1. Da li u Njemačkoj priznaju diplome ekonomskih fakulteta iz BiH (pri tome mislim i na drzavne i na privatne)?;
2. Ima li neko informaciju da li Njemačkoj uopšte treba radnika iz te oblasti?

Unaprijed hvala
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#94 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Zviz »

alender wrote:Molio bih da mi neko da odgovore na sljedeća pitanja:
1. Da li u Njemačkoj priznaju diplome ekonomskih fakulteta iz BiH (pri tome mislim i na drzavne i na privatne)?;
2. Ima li neko informaciju da li Njemačkoj uopšte treba radnika iz te oblasti?

Unaprijed hvala

Nista se ne priznaje 100% a neki od privatih, pa cak je bilo u novinama, da prizanju golu 0% tj. nista.

Ako ti priznaju 2/3 bacaj sesir u zrak od radosti!
User avatar
BFD_Yoe
Posts: 13
Joined: 29/05/2014 20:15

#95 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by BFD_Yoe »

Koliko sam ja upućen, poslije raspada SFRJ ovaj zakon je prešao na sve Države koje su bile u sastavu SFRJ, ovo je ugovor sa Austrijom o priznavanju Diploma visokih ustanova a ima i spisak koje su priznate, pa nadam se da je od pomoći.

ČLAN 1

Ratifikuje se Sporazum između Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Republike Austrije o ekvivalencijama u univerzitetskoj oblasti, sa prilogom, potpisan 29. januara 1979. godine u Beču, u originalu na srpskohrvatskom i nemačkom jeziku.

ČLAN 2

Tekst Sporazuma, sa prilogom, u originalu na srpskohrvatskom jeziku glasi:



SPORAZUM
IZMEĐU SOCIJALISTIČKE FEDERATIVNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I REPUBLIKE AUSTRIJE O EKVIVALENCIJAMA U UNIVERZITETSKOJ OBLASTI

Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija i Republika Austrija

- rukovođene željom da unapređuju saradnju između obeju država u oblasti nauke i univerzitetskog obrazovanja i

- posle upoređivanja studija na univerzitetima u obema zemljama, kojom je prilikom ustanovljeno da su studije u Jugoslaviji i Austriji uporedive kako u pogledu prijema, trajanja i strukture, tako i u pogledu sadržine i zahteva,

složile su se u sledećem:

Član 1

Izrazi upotrebljeni u ovom sporazumu imaju sledeće značenje:

a) izraz "univerziteti", svi univerziteti, visoke škole i institucije kojima država ugovornica na čijoj se suverenoj teritoriji oni nalaze priznaje visokoškolski karakter i koji su ovlašćeni da dodeljuju sve akademske stepene i da izdaju diplome;

b) izraz "akademski stepen", svaki akademski stepen i stručni naziv u Jugoslaviji, odnosno svaki akademski stepen u Austriji koji se dodeljuje za završene univerzitetske studije;

c) izraz "diploma", svako svedočanstvo koje univerzitet izdaje za završetak univerzitetskih studija;

d) izraz "visokoškolska svodočanstva", sva svedočanstva ili potvrde o rezultatima ispita ili o uspehu koji je pokazan učestvovanjem u raznim vidovima nastave;

e) izraz "ispiti", svi ispiti u cilju utvrđivanja znanja koje je stečeno u toku studija, kao i umenja, odnosno utvrđivanja uspeha koji je pokazan učestvovanjem u raznim vidovima nastave prema propisima o studiranju države ugovornice;

f) izraz "trajanje studija", minimalno vreme koje je u državama ugovornicama utvrđeno propisima o studiranju za završavanje univerzitetskih studija;

g) izraz "univerzitetske studije" u Jugoslaviji znači vanredne i redovne studije, a u Austriji redovne studije čije zakonsko trajanje u obema zemljama iznosi najmanje osam semestara.

Član 2

Odredbe ovog sporazuma o ekvivalencijama u univerzitetskoj oblasti primenjuju se samo onda kada je univerzitetsko studiranje obavljeno pretežno na univerzitetu jedne od država ugovornica i kada je na osnovu ovog studiranja dodeljen akademski stepen ili kada je izdata diploma.

Član 3

Ovaj sporazum primenjuje se samo na državljane država ugovornica.

Član 4

Akademski stepeni, odnosno diplome, za smerove studija koji su navedeni u prilogu koji je sastavni deo ovog sporazuma, a koje dodeljuju univerziteti, priznaju se na osnovu recipročnosti kao potpuno ravnopravni.

U cilju priznavanja ove ravnopravnosti, lica koja su stekla u Austriji akademski stepen, odnosno diplomu treba da podnesu potrebna dokumenta jugoslovenskim organima nadležnim za nostrifikovanje stranih dokumenata o stečenom obrazovanju, a lica koja su stekla akademski stepen, odnosno diplomu u Jugoslaviji podnose potrebna dokumenta austrijskom Saveznom ministarstvu za nauku i istraživanja.

Član 5

Imaoci nekog jugoslovenskog akademskog stepena ili diplome, stečenih na osnovu jugoslovenskih smerova studija koji su navedeni u prilogu ovog sporazuma, moraju se primati neposredno bez dodatnih i dopunskih ispita, u cilju pripremanja doktorata, na univerzitetu u Austriji na kome su organizovane studije za taj doktorat.

Imaoci nekog austrijskog akademskog stepena stečenog na osnovu austrijskih smerova studija koji su navedeni u prilogu ovog sporazuma, a koji čini njegov sastavni deo, imaju se neposredno primiti, bez dodatnih i dopunskih ispita, na dalje studiranje na univerzitetu u Jugoslaviji na kome se ta vrsta studija može obaviti.

Prijem na ove studije u obema državama ugovornicama obavlja se u okviru raspoloživih mesta i za to je potrebno da se, pored podnošenja odgovarajućih diploma ili visokoškolskih svedočanstava, pruži samo još dokaz o poznavanju odgovarajućeg jezika u dovoljnoj meri.

Član 6

Jugoslovenskim studentima koji su studirali smer germanistike na nekom od austrijskih univerziteta od apsolviranih semestara uračunavaju se u potpunosti u trajanje studija u Jugoslaviji najviše dva semestra, a ispiti koji su uspešno položeni u toku tih semestara priznaju se potpuno. Preduslov je da su studije u Austriji obavljene u svojstvu redovnog slušaoca shodno austrijskim propisima o studiranju i da se podnesu odgovarajuća visokoškolska svedočanstva.

Austrijskim studentima koji su studirali smerove slavistike (slovenački, srpskohrvatski) na nekom od jugoslovenskih univerziteta od apsolviranih semestara uračunavaju se u potpunosti u trajanje studija u Austriji najviše dva semestra, a ispiti koji su uspešno položeni u toku tih semestara priznaju se potpuno. Preduslov je da su studije u Jugoslaviji obavljene u svojstvu redovnog slušaoca shodno jugoslovenskim propisima o studiranju i da se podnesu odgovarajuća visokoškolska svedočanstva.

Preduslov za primenjivanje ovog člana u obema državama ugovornicama je da su ovi studenti uspešno završili u svojoj domovini najmanje polovinu svojih studija.

Član 7

Komisija eksperata koja je ustanovljena na osnovu člana 4 Sporazuma između Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Republike Austrije o ekvivalenciji svedočanstava o završnom ispitu srednje škole od 27. marta 1974. godine nadležna je i za savetovanje o svim pitanjima iz ovog sporazuma.

Član 8

Ovaj sporazum podleže ratifikaciji i stupa na snagu prvog dana trećeg meseca posle razmene ratifikacionih instrumenata.

Ovaj sporazum se zaključuje na neograničeno vreme. Svaka država ugovornica može otkazati ovaj sporazum drugoj državi ugovornici pismeno diplomatskim putem. Otkaz stupa na snagu jednu godinu posle dana kada druga država ugovornica primi notifikaciju.

Za verodostojnost ovoga, priznati opunomoćenici potpisali su ovaj sporazum i overili pečatom.

Sačinjeno u Beču dana 29. januara 1979. godine u dva originalna primerka na srpskohrvatskom i nemačkom jeziku, s tim što su oba teksta podjednako autentična.

Za Socijalističku Federativnu
Republiku Jugoslaviju,
Luka Banović, s. r.


Za Republiku Austriju,
Herta Firnberg, s. r.



Prilog

A. SMEROVI STUDIJA KOJI SU RAVNOPRAVNI PREMA ČL. 4 I 5

Jugoslovenski smerovi studija


Austrijski smerovi studija

Mašinstvo


Maschinenbau

Građevinarstvo


Bauingenieurwesen

Arhitektura


Architektur

Geodezija


Vermessungswesen




- Studienzweig Landvermessung und Ingenieurgeodesie

Elektrotehnika


Elektrotechnik

Rudarstvo


Bergwesen

Metalurgija


Huttenwesen

Tehnička matematika


Technische Mathematik Mathematik

Matematika


- Studienzweig Mathematik

Tehnička fizika


Technische Physik Physik

Fizika


- Studienzweig Physik

Poljoprivreda


Landwirtschaft

- Stočarstvo


- Studienzweig Tierproduktion

- Proizvodnja bilja - voćarstvo i vinogradarstvo ili ratarstvo


- Studienzweig Pflanzen-produktion

- Agroekonomija


- Studienzweig Agrarekonomik Forst - und Holzwirtschaft

Šumarstvo


- Studienzweig Forstwirtschaft

Drvna industrija


- Studienzweig Forstwirtschaft

Tehnologija životnih namirnica i vrenja


- Lebensmittel - und Garungstechnologie

Hemijska tehnologija, i to:


Technische Chemie

a) Opšta hemijska tehnologija bez usmerenja;




b) anorganska tehnologija;




c) organska tehnologija;




d) hemijsko inženjerstvo i procesno inženjerstvo




Hemija


Chemie




- Studienzweig Chemie

Psihologija


Psyhologie Geschichte

Istorija2)


- Studienzweig Geschichte1)

Istorija2)


- Alte Geschichte und Alterumskunde1)

Muzikologija i etnomuzikologija2)


Musikwissenschaft1)

Lingvistika


Sprachwissenchaft




- Studienzweig Indogermanistik

Klasična filologija2)


Klassische Philologie




- Studienzweig Latein1)




- Studienzweig Griechisch1)

Engleski jezik i engleska književnost2)


Anglistik und Amerikanistik




- Studienzweig Anglistik und Amerikanistik1)

Francuski jezik i
francuska književnost2)


Französisch1)
- Studienzweig Französisch1)

Italijanski jezik i
italijanska književnost2)


Italienisch1)
- Studienzweig Italienisch1)

Geologija


Erdwissenschaften




- Studienzweig Geologie




- Studienzweig Technische Geologie

Biologija


Biologie




- Studienzweig Botanik




- Studienzweig Zoologie




- Studienzweig Mikrobiologie

Geografija


Geographie




- Studienzweig Geographie

B. SMEROVI STUDIJA KOJI SU RAVNOPRAVNI U SKLADU SA ČLANOM 5

Jugoslovenski smerovi studija


Austrijski smerovi studija

Pedagogija


Pedagogik

Novinarstvo


Publizistik und Komunikation-wissenschaft

___________
1) Ravnopravno sa završenim studijama u Jugoslaviji, ukoliko je apsolvent u Austriji prema paragrafu 3 stavu 2 austrijskog Saveznog zakona o humanističkim i prirodoslovnim smerovima studija, austrijski Savezni službeni list broj 326/1971 - drugi studijski smer zamenio izborom odgovarajućih predmeta.

2) Ravnopravno sa završenim studijama onih apsolvenata austrijskog studijskog smera koji su - prema paragrafu 3, stav 2 austrijskog Saveznog zakona o humanističkim i prirodoslovnim smerovima studija, austrijski Savezni službeni list broj 326/1971 - drugi studijski smer zamenili izborom odgovarajućih predmeta.

ČLAN 3

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".
Emina2333
Posts: 24
Joined: 29/06/2013 19:21

#96 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Emina2333 »

Zanima me da li je neko imao iskustva sa Belgijom, zanima me da li se nasi fakulteti priznaju u Belgiji
iraea
Posts: 2
Joined: 28/09/2014 20:56

#97 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by iraea »

Ovako, ja sam u Sarajevu zavrsila Socijalni rad i zanima me sta mi treba za priznavanje diplome u Njemackoj. Unaprijed hvala :)
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#98 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by slobodann »

Emina2333 wrote:Zanima me da li je neko imao iskustva sa Belgijom, zanima me da li se nasi fakulteti priznaju u Belgiji

Sve zavisi koji si fakultet završio ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#99 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by muminovic »

Tako je, koji fakultet, i koliko ima potrebe kod njih za tim kadrom
dinob1000
Posts: 111
Joined: 28/01/2013 23:35

#100 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by dinob1000 »

Ima li iko da je uradio nostrifikaciju u Njemackoj za krankenschwester-krankenpfleger sa bosanskom diplomom medicinske skole.
Procedura oko mi je poznata ali da li iko zna konkretno sta se mora odraditi npr ako treba nadoknaditi razliku casova koliko ili ako polazes neki ispit sta i kako.
inace imam zavrsenu srednju medicinsku(redovno)polozen drzavni ispit i odradjen pripravnicki i nesto radnog iskustva
Poceo sam raditi u njemackoj ali me interesuje sta i kako dalje do priznanja diplome
Post Reply