Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#51 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

pinokio04 wrote:
hrle1976 wrote:
pinokio04 wrote:Zna li neko koliko se kreće mjesečna cijena najma stana u Minhenu od 30-40 kvadrata. I koliko rezije za takav stan..
Ima li neko iskustva mozda


Sent from my gangam style mashine

Sve zavisi gdje u M trazis stan. Recimo u Thalkirchen mozes naci za nekih 500-650€ + troskovi koji se razlikuju od stana do ostana kao nebo i zemlja. Negdje ce traziti 70€ mjesecno, a na drugom mjestu i do 170€ za istu velicinu stana.
Aha, hvala
A reci mi da li bi moglo biti 600 eura mjesecno da se jede. Je li malo !!
Ne kupujem cigare i alkohol, znaci samo hrana i pice
I da.. Kako im se krece mjesecna karta gradskog prevoza


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Za 300-350€, ako si samac, mozes da jedes kao Grof! Znaci da sam kuhas i sebi spremas.

Javni transport, opet zavisi tko si normalni, student ...

Za normalne: http://www.mvv-muenchen.de/de/tickets-p ... html#c9885

Za studente: http://www.mvv-muenchen.de/de/tickets-p ... html#c9882

Posao godisnja ili mjesecna: http://www.mvv-muenchen.de/de/tickets-p ... html#c9876
User avatar
pinokio04
Posts: 1629
Joined: 01/03/2012 09:51

#52 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by pinokio04 »

Aha, interesuje me informacija da li u Minhenu priznaju diplomu nasu iz BIH, magistra farmacije kao i medicske sestre
Da li se mora polagati neka razlika predmeta, i kolika je plata koliko se krece u toj struci.
Takođe me interesuje da bi poceo raditi kao magistar farmacije i kao medicinska sestra koji nivo jezika mi je potreban B1 b2??

I da također, koliko je isplativo otici za mene i suprugu koja je medicinska sestra po struci a ja magistar farmacije..
Kolika bi nam primanja bila u startu najniza

I naravno interesuje me neki stan garsonjera koja ne mora biti u centru, sto jeftinije to bolje..
Da li bi se moglo uštediti na godisnjem nivou nesto love, sa ove dvije struke koje imamo...
Ako neko zna i ima iskustva zahvaljujem se unaprijed..
Je li uopste moguce prvu godinu dvije, recimo od jedne plate oko 1200 evra da zivimo (nas dvoje stan oko 30 m2, rezije, prevoz mjesečnii, hrana..)
a drugu platu da uštedimo...


Sent from my gangam style mashine
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#53 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

pinokio04 wrote:Aha, interesuje me informacija da li u Minhenu priznaju diplomu nasu iz BIH, magistra farmacije kao i medicske sestre
Da li se mora polagati neka razlika predmeta, i kolika je plata koliko se krece u toj struci.
Takođe me interesuje da bi poceo raditi kao magistar farmacije i kao medicinska sestra koji nivo jezika mi je potreban B1 b2??

I da također, koliko je isplativo otici za mene i suprugu koja je medicinska sestra po struci a ja magistar farmacije..
Kolika bi nam primanja bila u startu najniza

I naravno interesuje me neki stan garsonjera koja ne mora biti u centru, sto jeftinije to bolje..
Da li bi se moglo uštediti na godisnjem nivou nesto love, sa ove dvije struke koje imamo...
Ako neko zna i ima iskustva zahvaljujem se unaprijed..
Je li uopste moguce prvu godinu dvije, recimo od jedne plate oko 1200 evra da zivimo (nas dvoje stan oko 30 m2, rezije, prevoz mjesečnii, hrana..)
a drugu platu da uštedimo...


Sent from my gangam style mashine

Kad je nostrifikacija u pitanju tesko da ti dam tacnu prognozu! U Njemackoj je to sve komplikovanim zakonom odredjeno, i svaki slucaj je u neku ruku individualan slucaj, mada obe diplome su direktno povezane sa zdravstvom i mislim da su velike razlike izmedju BiH i Njemacke kad je u pitanju zdavstveno skolovanje. Ono sto znam je, da proces moze da traje 3-4 mjeseca te da nepostoji pravna osnova de se strucna sprema / diploma prizna automatski. I kad nato dodate da citav zahtjev se ujednako razlikuje od zanimanja do zanimanja, onda vec sada imate neku predstavu zasto vam nemoze niko 100% precizan odgovor dat. Ako njemacke ustanove utvrde da nema bitnih razlika izmedju kvalifikacija u Vasim diplomama sa onim u Njemackoj, izdaje se potvrda o potpunoj ravnopravnosti kvalifikacija. Ukoliko se utvrde presudne razlike u samom procesu izobrazbe, Vi se mozete dodatno obrazovati putem doskolovanja ili preko tecajeva i polaganja ispita. Pa pitanje moze glasiti da li vam se da opet polagati x broj predmeta mozda ici u skolu opet godinu ili dvije dana itd. Naravno oni mogu to od vas traziti, a na vama je da odlucite da li je vrijedno vremena i evt. troska. I sto je vazno napomenuti da samo priznavanje nije garancija za boravisnu dozvolu. Sve u svemu ovaj poduhvat moze biti skup.

Oko plata nemu puno reci, ali sigurno bi imali preko 2.500€ brutto.

Vi prvo morate uloziti nesto para u vas projekat "preseljenje u Njemacku", pa troskovi za nostrifikacije, pa ako bude dodatnih ispita, pa prevod, pa ucenje jezika itd itd. Da li mozete ustediti i koliko je na vama. Ali bez poznavanja jezika tesko da mozete biti ravnopravni konkurenciji. Ipak u Njemackoj je defacto njemacki jezik glavni i standart te u vasoj struci jako bitan.

Bez dobrog poznavanja jezika nebi vam savjetovao da bilo sta poduzimate jer mislim da imate male sane za pronalazak posla u vasim strukama.
User avatar
pinokio04
Posts: 1629
Joined: 01/03/2012 09:51

#54 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by pinokio04 »

Hvala.
Ja sam cuo da plata pomocnika njegovateljq je 1200 evra i da treba b1 jezik.
U roku od godine dana moras poloziti i b2 da bi imao platu 1600 evra.
Ne mozes vise po zakonu od godine dana biti po,ocni radnik.
Polaganjem b2 jezika u roku od godine, automatski se prizanje diploma srednje medicisnke skole.
Za farmqciju jos nemam informacija, no medjutim pouzdano znam da moja kolegica skoro otislq u minhen i radi kao magistar farmacije, s tim da jako dobro poznaje njemacki jezik jer je nekada davno zivjela u njemackoj
Sto se tice diploma, cuo sam da se moraju ovjerit ocdje kod sudskog tumaca za njemacki jezik prevesti iovjerit u sudu apostilom. Za noatrifikaciju ne znam da li je potrebna prvu godinu..
Cuo sam i da se stan moze naci za 500 evra manji i da moze biti 200 evra za osobu mjesecno da jede, kao i rezije 100 evra za manji stan.


Sent from my gangam style mashine
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#55 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by BadCopy »

nije problem platiti stan problem ga je naci.ustediti mozete citavu jednu platu skoro po mjesecu ako zivite normalno.Sretno u svakom slucaju
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#56 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by muminovic »

Koliko prosjecno u Austriji traje procedura nostrifikacije diplome ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#57 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

pinokio04 wrote:Hvala.
Ja sam cuo da plata pomocnika njegovateljq je 1200 evra i da treba b1 jezik.
U roku od godine dana moras poloziti i b2 da bi imao platu 1600 evra.
Ne mozes vise po zakonu od godine dana biti po,ocni radnik.
Polaganjem b2 jezika u roku od godine, automatski se prizanje diploma srednje medicisnke skole.
Za farmqciju jos nemam informacija, no medjutim pouzdano znam da moja kolegica skoro otislq u minhen i radi kao magistar farmacije, s tim da jako dobro poznaje njemacki jezik jer je nekada davno zivjela u njemackoj
Sto se tice diploma, cuo sam da se moraju ovjerit ocdje kod sudskog tumaca za njemacki jezik prevesti iovjerit u sudu apostilom. Za noatrifikaciju ne znam da li je potrebna prvu godinu..
Cuo sam i da se stan moze naci za 500 evra manji i da moze biti 200 evra za osobu mjesecno da jede, kao i rezije 100 evra za manji stan.


Sent from my gangam style mashine
Savjetujem ti da prvo sve preko sudskog tumaca prevedes na Njemacki. Zatim ovjeri sve diplome sa apostille pecatom. I onda predaj preko ambasade na nostrifikaciju. Kad to rijesis bice ti lakse traziti posao a onda i samim tim preseljenje u Njemacku. Ici prvo u Njemacku pa onda sve ganjati - zaboravi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#58 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by hrle1976 »

muminovic wrote:Koliko prosjecno u Austriji traje procedura nostrifikacije diplome ?
Oko 3 mjeseca, a moze i duze.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#59 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by muminovic »

hrle1976 wrote:
muminovic wrote:Koliko prosjecno u Austriji traje procedura nostrifikacije diplome ?
Oko 3 mjeseca, a moze i duze.
Hvala Hrle, pita me jedna drugarica.

Jer to u BiH zna mnooogo mnogooo da potraje.
User avatar
pinokio04
Posts: 1629
Joined: 01/03/2012 09:51

#60 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by pinokio04 »

hrle1976 wrote:
pinokio04 wrote:Hvala.
Ja sam cuo da plata pomocnika njegovateljq je 1200 evra i da treba b1 jezik.
U roku od godine dana moras poloziti i b2 da bi imao platu 1600 evra.
Ne mozes vise po zakonu od godine dana biti po,ocni radnik.
Polaganjem b2 jezika u roku od godine, automatski se prizanje diploma srednje medicisnke skole.
Za farmqciju jos nemam informacija, no medjutim pouzdano znam da moja kolegica skoro otislq u minhen i radi kao magistar farmacije, s tim da jako dobro poznaje njemacki jezik jer je nekada davno zivjela u njemackoj
Sto se tice diploma, cuo sam da se moraju ovjerit ocdje kod sudskog tumaca za njemacki jezik prevesti iovjerit u sudu apostilom. Za noatrifikaciju ne znam da li je potrebna prvu godinu..
Cuo sam i da se stan moze naci za 500 evra manji i da moze biti 200 evra za osobu mjesecno da jede, kao i rezije 100 evra za manji stan.


Sent from my gangam style mashine
Savjetujem ti da prvo sve preko sudskog tumaca prevedes na Njemacki. Zatim ovjeri sve diplome sa apostille pecatom. I onda predaj preko ambasade na nostrifikaciju. Kad to rijesis bice ti lakse traziti posao a onda i samim tim preseljenje u Njemacku. Ici prvo u Njemacku pa onda sve ganjati - zaboravi.
Hvala, tim putem sam i ja naumiio ići. Upravo prvo prevod diploma sa apostilom.
Samo prije toga cekam da vidim ove sedmice šta je sa diplomom mr.phr u Minhenu, da li je priznaju bez dodatnih polaganja razlika nekakvih. Ili je samo jezik uslov za mr.phr.
Ako bude priznata diploma onda samo jezik goete i opleti ...


Sent from my gangam style mashine
cambi
Posts: 14
Joined: 08/01/2012 13:53

#61 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by cambi »

pozdrav svima zanima me jeli neko ima iskustva sa nostrifikacijom diplome diplomirani biolog (stari sistem školovanja ne bolonja) u njemačkoj jeli priznata i bili morao na tu dokvalifikaciju i gdje da to provjerim hvala
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#62 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Sandra N. »

Kad je u pitanju fakultet tipa matematike ili fizike - da li isti priznanju u Njemackoj ili je eventualno nesto potrebno polagati ?
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#63 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Salcho »

Sandra N. wrote:Kad je u pitanju fakultet tipa matematike ili fizike - da li isti priznanju u Njemackoj ili je eventualno nesto potrebno polagati ?
I mene to zanima.
User avatar
pinokio04
Posts: 1629
Joined: 01/03/2012 09:51

#64 Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by pinokio04 »

Ako neko zna, ili direktno ili imdirektno, još bolje ako je direktno, pitanje je !!
Da li par djevojka i momak, mogu u Minhenu da žive od ukupno 1200 evra mjesečno, da li im je to dovoljno.
A to znaci da u toj cijeni mjesečno:
Nađu neki stan od 30 kvadrata, garsonjeru, ili jednosoban, sa internetom,
Da jedu standard, prave sebi, kupe materijal i prave jelo, ponekad nesto i kupe gotovo za jelo
Da imaju mjesecne karte za gradski prijevoz
Bez izlazaka i provođenja napolju

Da li pod ovim uvjetima moze biti 1200 evra, ili je malo, ili se da i uštedit koja evrić
Munchen..







Sent from my gangam style mashine
Last edited by pinokio04 on 23/01/2014 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#65 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by BadCopy »

pinokio04 wrote:Ako neko zna, ili direktno ili imdirektno, još bolje ako je direktno, pitanje je !!
Da li par djevojka i momak, mogu u Minhenu da žive od 1200 evra mjesečno, da li im je to dovoljno.
A to znaci da u toj cijeni mjesečno:
Nađu neki stan od 30 kvadrata, garsonjeru, ili jednosoban, sa internetom,
Da jedu standard, prave sebi, kupe materijal i prave jelo, ponekad nesto i kupe gotovo za jelo
Da imaju mjesecne karte za gradski prijevoz
Bez izlazaka i provođenja napolju

Da li pod ovim uvjetima moze biti 1200 evra, ili je malo, ili se da i uštedit koja evrić
Munchen..


Jel ukupno 1200 eura ili po osobi?

Garsonjera od nekih 30 kvadrata u Minhenu trenutno kosta izmedju 350 i 600 eura u zavisnosti od lokacije.
Hrana hajmo reci i nije neki trosak ogroman ukoliko se jede kuci,vani je klopa malo skuplja.Od nekih 9 eura pa na vise,naravno ima i Doner za 3 do 5 eura.
Mjesecne karte u zavisnosti od zone:2 zone 50 eura,3 zone 60 eura,4 zone 71,5 eura.








Sent from my gangam style mashine
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#66 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by nino90 »

racunaj odmah da ti je stan sa rezimama mozda nekih 900 eura ( opet zavisi sigurno od lokacije ). Ja sam sebi gledo u jednom manjem gradu u njemackoj oko 500-600 eura jednosoban stan. Tako da je u minhenu sigurno skuplje. Dodaj na to 300 eura za hranu... Ne vjerujem da moze.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#67 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by muminovic »

nino90 wrote:racunaj odmah da ti je stan sa rezimama mozda nekih 900 eura ( opet zavisi sigurno od lokacije ). Ja sam sebi gledo u jednom manjem gradu u njemackoj oko 500-600 eura jednosoban stan. Tako da je u minhenu sigurno skuplje. Dodaj na to 300 eura za hranu... Ne vjerujem da moze.


Sent from my iPad using Tapatalk
Pa dobro i u Minchenu opet zavisi od toga gdje se tacno nalazi, najbolje sto blize poslu, da smanji torskove za prevoz, sto bi svakako bilo najbolja opcija, ali mislim da se moze naci u rasponu od 500-900 EUR zavisno od niz faktora.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#68 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by nino90 »

Najjeftinija varijanta je wg. Ima dosta ljudi sto traže cimere u velikim stanovima

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4
lostinspace
Posts: 1
Joined: 01/03/2014 14:02

#69 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by lostinspace »

Imam pitanje, treca sam godina Defektoloskog fakultetam, selim se za Bec i prebacila bih se na taj fakultet tamo... da li je to moguce? da li postoji uopste taj fakultet i kako se zove? Hvala unapred
User avatar
leah
Posts: 51
Joined: 23/06/2009 19:40

#70 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by leah »

pinokio04 wrote:Ako neko zna, ili direktno ili imdirektno, još bolje ako je direktno, pitanje je !!
Da li par djevojka i momak, mogu u Minhenu da žive od ukupno 1200 evra mjesečno, da li im je to dovoljno.
A to znaci da u toj cijeni mjesečno:
Nađu neki stan od 30 kvadrata, garsonjeru, ili jednosoban, sa internetom,
Da jedu standard, prave sebi, kupe materijal i prave jelo, ponekad nesto i kupe gotovo za jelo
Da imaju mjesecne karte za gradski prijevoz
Bez izlazaka i provođenja napolju

Da li pod ovim uvjetima moze biti 1200 evra, ili je malo, ili se da i uštedit koja evrić
Munchen..


Sent from my gangam style mashine

Pozdrav, nadam se da ce ti pomoci informacije, u Minhenu su cijene stanova medju najvisim u Njemackoj. Cijena stana malog ili garsonjere(ali skroz malog stana) zna biti oko 500Eur, naravno van uzeg centra grada. E sada ta cijena moze ici i dosta iznad tih 500E nekim cudom zna ici ispod na periferiji ili u kuci nekoj i tako losije varijante, pogledas na immobilien24, ili kako se vec zove stranica i vidis cijene. Hrana je relativno jeftina ako kupujes u marketima, racunaj da je mjesecna karta za prevoz, oko 90Eura(polovan biciklo mozes naci za 50 eura i opleti), zavisi i to koja zona, uzi centar, van grada bla bla. Znaci nekako bi se moglo nategnuti ako se stedi na svemu, neko vrijeme, ali ono sto je najgore je pocetak neki. Kao prvo u Minhenu je ludnica naci stan, to se zna otegnuti do par mjeseci, za skoro svaki stan dodje 50 kandidata, onda oni biraju ko im je najbolji da mu izdaju. Tu si ti kao neko ko je tek poceo raditi(traze platne liste cesto) donji jer uvijek tu bude neki dr mr pr, sa sto godina iskustva i velikom platom i naravno njega odaberu. Kada nekako nadjes stan, dalje tu ide depozit, visina depozita oko 2 kirije mjesecne minimalno, plus sretan si ako nadjes stan bez provizije za ovog agenta koja bi te jos dodatno kostala oko dvije i po kirije mjesecne stana. Stan je prazan bez icega, najcesce nema kuhinju, niti bilo sta od namjestaja. Oglasi u ruke i zovi polovan namjestaj, trebas to prevesti, platiti, unijeti i sve ostalo sam uglavnom, sto i nije bas jednostavno ako si tek stigao tamo, mada uspije svijet sve nekako to odraditi, a i ne moras odmah imati sve namjesteno. Tako da racunas da za pocetak trebas imati par hiljada eura dok se ne smjestis, jer iako stedis sve to oko stana i stvari kosta dosta. Tu je po meni najveci trosak. E sad postoje ove varijante cimerluka nekog, ljudi traze u velikom stanu cimere i to izadje povoljnije kome ne smeta dijeliti stan neko vrijeme, mislim da ima tu skroz ok ponuda za pocetak. Nisam te bas citala ranije, pa ne znam da li planiras tek ici, imas li koga tamo i tako to pa mozda sve ovo dzaba pisem :), uglavnom taj period do nalaska stana i useljenja i nalazenja namjestaja je najskuplji i bas treba srece, vremena i zivaca. Poslije ide lakse, i za te pare se moze nategnuti da se prezivi neko vrijeme, ali bas da stedis, bez izlazaka, bez restorana i fast foodova, market po namirnice, lidl i tako to snizenja razna. Generalno za Minhen 1200 eura je malo, ali najvise ti toga zavisi od cijene koja ti ode na smjestaj i koliko ti ostane. Sretno u svakom slucaju, mozda vam je bolje na sjever malo pogledati tamo su nize cijene zivota oko Kelna ili za pocetak neki manji grad ;)
User avatar
Tumac Duesseldorf
Posts: 2
Joined: 31/03/2014 16:32
Location: Düsseldorf
Contact:

#71 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Tumac Duesseldorf »

Kome god bude trebala pomoc neka se javi meni.

Diplome se priznavaju. Od frizerske skole pa do atomske fizike. Njemacka trazi kadar. Jedini uvjet: Dobro poznavanje njemackog jezika. Minimalno B2 nivo.

Vise informacija imate ovdje:
http://anabin.kmk.org/

Lp,
Sudski Tumac Düsseldorf
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#72 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by muminovic »

Njemačka priznaje diplome i državnih i privatnih bh. fakulteta

Njemačka traži visokokvalifikovane stručnjake raznih profila. Ovisno od zanimanja, vrši se i priznavanje, odnosno procjena kvalifikacija, bilo da su one stečene na državnim ili privatnim univerzitetima.



Viskoobrazovane osobe koje su diplomu stekle u BiH, a koja žele raditi u Njemačkoj, teško se snalaze u mnoštvu informacija i ponuda kada je u pitanju priznavanje diploma ili procjena kvalifikacija.

Nakon pisanja nekih listova sa njemačkog govornog područja da se u BiH na privatnim fakultetima koji u ovoj zemlji „niču kao gljive poslije kiše“, u vrlo kratkom roku može doći do univerzitetske diplome, mnogi diplomci sa ovakvih fakulteta se nalaze pred nedoumicom: da li su njihove diplome u Njemačkoj uopšte priznate?
[Ovako izgleda dokument ZAB-a sa procjenom određene kvalifikacije ]

Ovako izgleda dokument ZAB-a sa procjenom određene kvalifikacije

Andrea Eisenbraun, referentica njemačke Centralne službe za inostrano obrazovanje (ZAB) koja vrši procjenu kvalifikacija za diplome stečene u zemljama bivše Jugoslavije, Rumunije, Bugarske i Moldavije pojašnjava:

“Mi tu pravimo razliku između diploma stečenih na privatnim i državnim fakultetima, ovisno od statusa institucije. Naime, da bi jedna privatna institucija u Njemačkoj važila kao visoka škola, u zemlji porijekla mora imati status priznate visoke škole.
[Centralna služba za inostrano obrazovanje ZAB, vrši procjenu akademskih kvalifikacija, ali ne i priznavanje]

Centralna služba za inostrano obrazovanje ZAB, vrši procjenu akademskih kvalifikacija, ali ne i priznavanje

Za to je koliko je nama poznato, u svih deset kantona u Federaciji, u Republici Srpskoj i u Distriktu Brčko, potrebna dozvola nadležnog ministarstva. To pitanje se naravno ne postavlja kod državnih fakulteta, jer su oni kao što i sama riječ kaže, državni.“

Dakle, ukoliko je neki privatni fakultet i njegov studijski program priznat od nadležnog ministarstva u matičnoj zemlji, onda Centralna služba za inostrano obrazovanje vrši procjenu stupnja obrazovanja i za diplome stečene na tim fakultetima.

Regulirana i neregulirana zanimanja

Andrea Eisenbraun naglašava da sve osobe koje su stekle visokoškolsku diplomu u BiH imaju pravo u Njemačkoj tražiti priznavanje ili procjenu svojih kvalifikacija, bez obzira na mjesto stanovanja. Prethodno, a to je vrlo važno kako ističe Eisenbraun, te osobe moraju same utvrditi da li njihovo zanimanje spada u grupu takozvanih reguliranih ili nereguliranih zanimanja. Na ovoj web stranici ćete naći listu reguliranih zanimanja:http://ec.europa.eu/internal_market/qua ... s/regprof/.

„Relativno je jednostavno napraviti razliku između reguliranih i neregularnih zanimanja. Kod takozvanih reguliranih zanimanja postoje zakonski propisi kojima je uvjetovano upražnjavanje ovog posla u Njemačkoj. Poštovanje tih propisa nadgleda odgovarajuća pokrajinska institucija koja je onda i nadležna za priznavanje stranih kvalifikacija,“ kaže Eisenbraun.
[Amer Džanić čeka na priznavanje diplome koju je stekao u Sarajevu ]

Amer Džanić čeka na priznavanje diplome koju je stekao u Sarajevu

U Njemačkoj u regulirana zanimanja spadaju između ostalih, zanimanja u sektoru zdravstva i obrazovanja - naprimjer ljekari, stomatolozi, učitelji, socijalni radnici, vaspitači, pravnici itd.

S druge strane, za neregulirana zanimanja kojih je čak više nego reguliranih, ne postoji nikakvo formalno priznanje diplome. ”Za ta se zanimanja na tržištu rada možete prijaviti i bez vrednovanja Vaših kvalifikacija i onda sam poslodavac odlučuje o Vašem zapošljavanju i visini plate, jer on bolje može procijeniti Vaše sposobnosti i znanje.” U ta zanimanja spadaju naprimjer ekonomija, zanimanja iz oblasti prirodnih nauka, djelimično jezika, društvene nauke itd“.

Centralna služba za inostrano obrazovanje ZAB, vrši procjenu akademskih kvalifikacija, ali ne i priznavanje, kaže referentica Eisenbraun: “Tu procjenu može koristiti poslodavac, Ured za strance ili Agencija za rad kako bi vršili određena posredovanja ili dodjelu vize. Procjene nisu obavezujuće, ali nude pomoć”. Ovdje ćete naći više informacija: www.kmk.org/zab/zeugnisbewertungen.

Njemačka omiljeni cilj za traženje posla

Amer Džanić iz Sarajeva je završio Fakultet političkih nauka u Sarajevu, smijer socijalni rad. Dakle jedno od reguliranih zanimanja za koje je potrebno priznanje.
Doktorhut mit Diplom

On je podnio odgovarajući zahtjev i trenutno čeka na odgovor iz Minhena. „Nadam se da će moja kvalifikacija biti priznata, ali još čekam odgovor iz Minhena, tako da trenutno ne mogu o tome mnogo reći. Jedan moj kolega je prošle godine dobio negativan odgovor, ali je on završio trogodišnju višu školu za socijalni rad. Nadam se da će kod mene odgovor biti pozitivniji“.

Amer je u Njemačkoj živio nekoliko godina i ponovo se želi vratiti u ovu zemlju, tako da je odlučio da bez obzira na to da li će mu diploma biti priznata ili ne, krene iz početka i kvalificira se za njegovatelja, zanimanje koje je u Njemačkoj vrlo traženo.

Migranti teže do posla

Posao u mnogim drugim branšama, bez obzira da li stečeno obrazovanje spada u grupu reguliranih ili neregularnih zanimanja, nije lako naći. Osobe migrantskog porijekla teže dolaze do željenog posla, što potvrđuje i ministrica za integracije, porodicu, omladinu i žene u njemačkoj pokrajini Rheinlad-Pfalz, Irene Alt.
[Irene Alt, ministrica za integracije, porodicu, omladinu i žene u njemačkoj pokrajini Rheinlad-Pfalz. ]

Irene Alt, ministrica za integracije, porodicu, omladinu i žene u njemačkoj pokrajini Rheinlad-Pfalz.

Ministarstvo na čijem je ona čelu, realizira dvogodišnji projekt takozvanog „anonimnog konkurisanja za posao“. Više informacija naći ćete na stranici ministarstva

Time posebno osobe sa migrantskim porijeklom i žene dobivaju bolje šanse da ih potencijalni poslodavac pozove na razgovor, jer u dokumentu sa ličnim podacima se ne navodi njihovo ime, porijeklo i spol, već samo vrsta kvalifikacije.

„Taj postupak biće završen krajem 2014. godine, ali naše dosadašnje iskustvo i iskustva u drugim zemljama su nam pokazala da često dolazi do diskriminacije koja može imati veze sa porijeklom, odnosno ako osoba ima strano ime, ali i sa spolom ili godinama starosti.“

Autorka: Belma Šestić

Odgovorna urednica: Zorica Ilić
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#73 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Paranoid »

muminovic wrote:Njemačka priznaje diplome i državnih i privatnih bh. fakulteta
:thumbup: :bih:
Ako izuzmemo plasman BiH na SP, ovo je najbolja vijest koja nam se mogla desiti..
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#74 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by kandelabar »

1.Kad prevedemo diplomu i prijavimo se na biro kako vec se to zove AMS je li mi dobijamo neke pare za to vrijeme dok smo na birou..JA konkretno planiram kod tetke u Austriji da stanujem i da ucim jezik za to vrijeme dok se ne snadjem interesuje me hoce li oni meni traziti posao ili ja sam..
2.I ovo za NJEmacku me zbunjuje pisalo je prije da cemo dobiti onu karticu plavu ili crvenu ne znam zaboravio sam i zagarantovane neto plate od nekih 1.600-1.800 medjutim gore u tekstu pise da sam poslodavac odredjuje koliku ce dati platu i da li ce nas angazovati..
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#75 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by nino90 »

zar se mozes kod njih na biro prijaviti ako nisi njihov drzavljan?
Post Reply