Priznati Kosovo

Post Reply
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#101

Post by BSn »

Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#102

Post by Vodenjak »

trlica wrote:Tadić razgovarao s ruskim ambasadorom u Beogradu
BEOGRAD, 7. januara 2008. (Beta) - Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je s ruskim ambasadorom u Beogradu Aleksandrom Aleksejevom o predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i potrebi da se odluka o budućem statusu južne srpske pokrajine donosi isključivo u UN, saopšteno je danas iz kabineta predsednika Srbije.

Kako je saopšteno, ruski ambasador je zatražio danas prijem kod predsednika Srbije.

Tadić je u razgovoru rekao da će Srbija mirnim i diplomatskim sredstvima nastaviti da brani svoj integritet i suverenitet i preneo zahvalnost za sve što Rusija čini pomažući u odbrani interesa Srbije i poštovanju međunarodnog prava.
---------------------------------------------
vrucina postaje nesnosljiva.ovih dvadesetak dana ce proci dok se trepne.

a onda slijedi ono najzanimljivije.
Sjecam se, par godina prije rata rece mi jedan starisha kako Kinezi imaju jednu kletvu za koju smatraju da je najgora koja se covjeku moze uputiti a ona glasi: "Dabogda zivio u zanimljiva vremena!"
Sve dok kod nas nije krenulo kako je krenulo, nisam znao koliko je covjek bio u pravu! :oops:
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#103

Post by Bihac_4_ever »

Bitno je samo da se to prizna u Federalnom parlamentu...
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#104

Post by Umjetnik a »

BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.

sa svima ima pravo to je u ustavu isto kao i rs
ali ne znam (ja mislim da nemože) da prizna kosovo jer FBIH kao i RS nisu države, već samo BIH može da prizna kosovo
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#105

Post by mIRCerka »

Bihac_4_ever wrote:Bitno je samo da se to prizna u Federalnom parlamentu...
Koji bi samim time krsio ustav BiH...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#106

Post by popajic »

trlica wrote:
dugacki wrote:Priznala BiH Kosovo ili ne, Srbija ce raditi na tome da se RS odvoji.Znaci, mozemo mi glumiti finocu i biti takticni......gospodo, to nam nista nece pomoci.
Kad je vec tako onda je bolje biti na strani onih koji ce priznati Kosovo, ne zbog toga da zaj... Srbiju vec zbog toga da budemo uz one koji su jaci.
U stvari sudbina Bosne uopste ne zavisi od Srbije nego od velikih sila, tako je bar za sada i bice tako dok se mi ne dozovemo pameti.
bravo dugacki...!!!!!!!!!!

da se Srbija nije umijesala u Bosnu i okupirala polovinu Bosne ondA BI NAS NACIONALNI INTERES TREBAO BITI DRUGACIJI I OBAZRIVIJI PREMA sRBIJI,POSTO nam je razbucala Republiku BiH MI vise nemamo sta dA izgubimo.republika srpska je za nas izgubljena zauvijek a ovo sto drzimo u federaciji ce se negdje prikloniti jednog dana,jer ovo je neminovno sa ovakvim politicarima.


Fatalisticka tvrdnja da je rs za nas zauvijek izgubljena ! Ne moze se pola Bosne tek tako ispariti samo zato sto smo svi mi totalno isfrustrirani pa ne znamo bi li prije o Kosovu,Dejtonu,mrznjama,ublehama..A politicari su nam bas onakvi kakvi smo htjeli da nam budu jer da smo htjeli drugacije valjda bi, nakon svega sto smo se od njih nagledali i naslusali,stisli petlju i druge birali.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#107

Post by trlica »

BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Kako nema veze,pa Dodik samo gleda i koristi ove trenutke,mi nesmijemo jednostavno nista bez pitanja srba,rade kako im se cefne,trebamo pokazati da nemaju sta drkati po nama,da znaju da iako BiH prizna medju prvima Kosovo da od nezavisne rs nema nista,ovako ce to samo koristiti u svoje svrhe.

Kako mislis pokazati to o drkanju, ako i sam kazes da bez dozvole bh. Srba ne mozes uraditi nista.

Nije BiH samo bosnjacki dio Federacije, niti su samo Bosnjaci Bosanci.


Kazes da BiH treba pirznati Kosovo, a onda kazes kako to RS nikada nece dozvoliti. Pa, onda da jos kazem: RS predstavlja dio BiH i svaka odluka o vanjskoj politici moze biti donesene samo na nivou drzave, a ne entiteta.
Dakle, FBiH ne moze priznati Kosovo, nego to moze uciniti, samo, drzava jeliti BiH.
Sad je jako bitno napomenuti koja je to najjaca stranka na nivou drzave i kakav je njen stav o priznanju Kosova, pa ce svima biti jasno da BiH, jednostavno, ne moze priznati Kosovo, a vala nema nikakvog razloga ni da to ucini.
ti dijeli ono sto ti je babo kupio sa Srbima a nama su nasi Bosnjaci ostavili u amanet Bosnu i mi je ne zelimo dijeliti niskim.nikom ne osporavamo pravo na zivot u Bosni jer to se dokazalo kroz stoljeca nasa tolerancija i dobrota negledajuci ko je ko ni ko je koje vjere.sve dok se ovi lesinari sa istoka i zapada nisu u bosansku idilu suzivota umijesali.

rs predstavlja srbijanske interese i vodi srbijansku politiku,rs,trenutno nije dio Bosne i hercegovine.

po tvojoj logici nije trebalo priznati ni Bosnu i hercegovinu,jer bi ti bio najsretniji da je BiH danas dio malo vece velike Srbije.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#108

Post by BSn »

Umjetnik a wrote:
BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.

sa svima ima pravo to je u ustavu isto kao i rs
ali ne znam (ja mislim da nemože) da prizna kosovo jer FBIH kao i RS nisu države, već samo BIH može da prizna kosovo
Nema!

Drzava ima pravo, prema Ustavu, kao sto ti rece, sa svima.

Nasuprot tome, entiteti imaju pravo samo sa susjednim zemljama (preciznije, Srbijom i Hrvatskom).

Nisam siguran, ali mislim da je i to podijeljeno, tj. RS moze samo sa Srbiojom, a FBiH sa Hrvatskom.


Sto se tice "vanjskog uredjenja", tj. vanjskih poslova, tu je drzava BiH uredjena kao i svaka druga savremena zemlja.
Razlika je jedino u unutrasnjem uredjenju drzave.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#109

Post by trlica »

popajic wrote:
trlica wrote:
dugacki wrote:Priznala BiH Kosovo ili ne, Srbija ce raditi na tome da se RS odvoji.Znaci, mozemo mi glumiti finocu i biti takticni......gospodo, to nam nista nece pomoci.
Kad je vec tako onda je bolje biti na strani onih koji ce priznati Kosovo, ne zbog toga da zaj... Srbiju vec zbog toga da budemo uz one koji su jaci.
U stvari sudbina Bosne uopste ne zavisi od Srbije nego od velikih sila, tako je bar za sada i bice tako dok se mi ne dozovemo pameti.
bravo dugacki...!!!!!!!!!!

da se Srbija nije umijesala u Bosnu i okupirala polovinu Bosne ondA BI NAS NACIONALNI INTERES TREBAO BITI DRUGACIJI I OBAZRIVIJI PREMA sRBIJI,POSTO nam je razbucala Republiku BiH MI vise nemamo sta dA izgubimo.republika srpska je za nas izgubljena zauvijek a ovo sto drzimo u federaciji ce se negdje prikloniti jednog dana,jer ovo je neminovno sa ovakvim politicarima.


Fatalisticka tvrdnja da je rs za nas zauvijek izgubljena ! Ne moze se pola Bosne tek tako ispariti samo zato sto smo svi mi totalno isfrustrirani pa ne znamo bi li prije o Kosovu,Dejtonu,mrznjama,ublehama..A politicari su nam bas onakvi kakvi smo htjeli da nam budu jer da smo htjeli drugacije valjda bi, nakon svega sto smo se od njih nagledali i naslusali,stisli petlju i druge birali.
ja sam tu tvrdnju napisao i cvrsto stojim iza onog sto napisem.

hajd ti meni dokazi da nije ovako ja cu ti navesti ohoho dokaza da sam u pravu.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#110

Post by mIRCerka »

popajic wrote:

Fatalisticka tvrdnja da je rs za nas zauvijek izgubljena ! Ne moze se pola Bosne tek tako ispariti samo zato sto smo svi mi totalno isfrustrirani pa ne znamo bi li prije o Kosovu,Dejtonu,mrznjama,ublehama..
Ma o cemu god, samo nemoj da mislimo o onome sto nam je stvarni problem i sto nas stvarno tisti...ili je srbija kriva za poskupljenje plina, nedostatak subvencija za ugrozene kategorije, a tek kosovo...kosovari su krivi sto je hljeb skup...
popajic wrote: A politicari su nam bas onakvi kakvi smo htjeli da nam budu jer da smo htjeli drugacije valjda bi, nakon svega sto smo se od njih nagledali i naslusali,stisli petlju i druge birali.
A ova ti je za 10.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#111

Post by Umjetnik a »

BSn wrote:
Umjetnik a wrote:
BSn wrote:
FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.

sa svima ima pravo to je u ustavu isto kao i rs
ali ne znam (ja mislim da nemože) da prizna kosovo jer FBIH kao i RS nisu države, već samo BIH može da prizna kosovo
Nema!

Drzava ima pravo, prema Ustavu, kao sto ti rece, sa svima.

Nasuprot tome, entiteti imaju pravo samo sa susjednim zemljama (preciznije, Srbijom i Hrvatskom).

Nisam siguran, ali mislim da je i to podijeljeno, tj. RS moze samo sa Srbiojom, a FBiH sa Hrvatskom.


Sto se tice "vanjskog uredjenja", tj. vanjskih poslova, tu je drzava BiH uredjena kao i svaka druga savremena zemlja.
Razlika je jedino u unutrasnjem uredjenju drzave.
entiteti mogu imati posebne odnose sa svakom državom na svijetu
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#112

Post by amalia »

chuchumbamayumbe wrote:Sta ce Bosna dobiti/izgubiti priznanjem nezavisnosti Kosova?
Licno smatram da nema sta dobiti, moze samo izgubiti i time dodatno zakomplikovati ionako slozenu unutrasnju situaciju.
Na stranu ce se tesko u drzavnom parlamentu, a kasnije i u predsjednistvu desiti konsenzus u vezi priznanja.
Imao sam prilike da kontaktiram sa nekim Kosovarima...upoznati su o situaciji u BiH (u ratu i poslije) otprilike koliko i prosjecni stanovnik Trinidada i Tobaga, dakle skoro nikako. Isto kao a nas dijeli okean a ne 200km sracne linije.
Shodno tome, zainteresovan sam za sudbinu Kosova isto koliko i oni za sudbinu BiH, veoma malo, skoro nikako.
Necu dalje ni citati, potpisujem od rijeci do rijeci.
K'o da sam ja pisala

:thumbup:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#113

Post by BSn »

trlica wrote:
BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Kako nema veze,pa Dodik samo gleda i koristi ove trenutke,mi nesmijemo jednostavno nista bez pitanja srba,rade kako im se cefne,trebamo pokazati da nemaju sta drkati po nama,da znaju da iako BiH prizna medju prvima Kosovo da od nezavisne rs nema nista,ovako ce to samo koristiti u svoje svrhe.

Kako mislis pokazati to o drkanju, ako i sam kazes da bez dozvole bh. Srba ne mozes uraditi nista.

Nije BiH samo bosnjacki dio Federacije, niti su samo Bosnjaci Bosanci.


Kazes da BiH treba pirznati Kosovo, a onda kazes kako to RS nikada nece dozvoliti. Pa, onda da jos kazem: RS predstavlja dio BiH i svaka odluka o vanjskoj politici moze biti donesene samo na nivou drzave, a ne entiteta.
Dakle, FBiH ne moze priznati Kosovo, nego to moze uciniti, samo, drzava jeliti BiH.
Sad je jako bitno napomenuti koja je to najjaca stranka na nivou drzave i kakav je njen stav o priznanju Kosova, pa ce svima biti jasno da BiH, jednostavno, ne moze priznati Kosovo, a vala nema nikakvog razloga ni da to ucini.
ti dijeli ono sto ti je babo kupio sa Srbima a nama su nasi Bosnjaci ostavili u amanet Bosnu i mi je ne zelimo dijeliti niskim.nikom ne osporavamo pravo na zivot u Bosni jer to se dokazalo kroz stoljeca nasa tolerancija i dobrota negledajuci ko je ko ni ko je koje vjere.sve dok se ovi lesinari sa istoka i zapada nisu u bosansku idilu suzivota umijesali.

rs predstavlja srbijanske interese i vodi srbijansku politiku,rs,trenutno nije dio Bosne i hercegovine.

po tvojoj logici nije trebalo priznati ni Bosnu i hercegovinu,jer bi ti bio najsretniji da je BiH danas dio malo vece velike Srbije.
O kakvom ti suzivotu pricas?
Sam kazes da treba, suprotno volji vecine bh. Srba priznati RS, a onda supljiras o suzivotu.

Znaci, suzivot u kojem ce se sve raditi onako kako "mi" hocemo, a kada to "njima" ne odgovara, onda neka se sele, jer ovo je multietnicka BiH u kojoj se pika samo ono sto "mi" zelimo.


Za ovo boldirano: Kako te nije stid ovo reci!?! Neki su krv proljevali i ostavljali dijelove tijela po ovim nasim planinama da bi BiH danas bila u granicama u kojima jeste.


Fuj!
Drzi se ti i dalje ideologije "oca nacije" po kojoj je drzava BiH od Sarajeva do Zenice i drzava samo jednog naroda.
Ostavi nas ostale da zivimo u BiH cija je povrsina 51.129 km² i za koju su se borili Bosanci svih religija i nacionalnosti, dok su pojedinci stvarali drzavu koju bi ti volio da vidis, a to je ona cija je granica tamo gdje pocinje RS.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#114

Post by trlica »

BSn wrote:
Umjetnik a wrote:
BSn wrote:
FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.

sa svima ima pravo to je u ustavu isto kao i rs
ali ne znam (ja mislim da nemože) da prizna kosovo jer FBIH kao i RS nisu države, već samo BIH može da prizna kosovo
Nema!

Drzava ima pravo, prema Ustavu, kao sto ti rece, sa svima.

Nasuprot tome, entiteti imaju pravo samo sa susjednim zemljama (preciznije, Srbijom i Hrvatskom).

Nisam siguran, ali mislim da je i to podijeljeno, tj. RS moze samo sa Srbiojom, a FBiH sa Hrvatskom.


Sto se tice "vanjskog uredjenja", tj. vanjskih poslova, tu je drzava BiH uredjena kao i svaka druga savremena zemlja.
Razlika je jedino u unutrasnjem uredjenju drzave.
sve sami jad ,cemer i gorcina.

drzava Bosna i hercegovina nemoze priznati nezavisno Kosovo dok joj srpski entitet to ne dozvoli.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#115

Post by BSn »

Umjetnik a wrote:
BSn wrote:
Umjetnik a wrote:
sa svima ima pravo to je u ustavu isto kao i rs
ali ne znam (ja mislim da nemože) da prizna kosovo jer FBIH kao i RS nisu države, već samo BIH može da prizna kosovo
Nema!

Drzava ima pravo, prema Ustavu, kao sto ti rece, sa svima.

Nasuprot tome, entiteti imaju pravo samo sa susjednim zemljama (preciznije, Srbijom i Hrvatskom).

Nisam siguran, ali mislim da je i to podijeljeno, tj. RS moze samo sa Srbiojom, a FBiH sa Hrvatskom.


Sto se tice "vanjskog uredjenja", tj. vanjskih poslova, tu je drzava BiH uredjena kao i svaka druga savremena zemlja.
Razlika je jedino u unutrasnjem uredjenju drzave.
entiteti mogu imati posebne odnose sa svakom državom na svijetu
Citat iz Usatava Bosne i Hercegovine:

(2) Nadleznost entiteta.

(a) Entiteti imaju pravo osnivati posebne paralelne odnose sa susjednim drzavama u skladu sa suverenitetom i teritorijalnom cjelovitoscu Bosne i Hercegovine.



Da napomenem: Susjedne drzave su samo one sa kojima granici BiH, a ne nikako sve drzave svijeta! ;)




(d) Svaki od entiteta takodjer moze sklapati sporazume s drzavama i medjunarodnim organizacijama uz privolu Parlamentarne skupstine. Parlamentarna skupstina moze zakonom precizirati da za odredjene vrste sporazuma nije potrebna takva privola.



Sporazumi nisu u domenu specijalnih odnosa.
Last edited by BSn on 07/01/2008 16:54, edited 3 times in total.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#116

Post by and »

nebitno je da li ce bih priznati kosovo,jer sa odnosima unutar bih mislim da ce to srbija prije nas uraditi.sve to je u ovoj prici nebitno.
ako usa i evropa priznaju nezavisnost kosova sta znaci priznanje bih.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#117

Post by mIRCerka »

And, pravimo bosniwood
mIRCerka wrote:
Liberalism wrote:naslov teme je Priznati Kosovo, obzirom da ce po mom misljenju ovo pitanje ubrzo biti aktuelno i u Bosni.

Zasto ova tema danas a ne za mjesec dana kada po mom misljenju bude aktuelno, jeste sto smatram da se ne treba plasiti Dodika koji prijeti onima koji i pomisljaju na priznanje nezavisnosti Kosova, a takođe smatram da nije u redu da se bosanski politicari ponasaju neutralno po ovom pitanju obzirom da je i Kosovo dio jugoslovnesnke krize. Kada je Bosna patila pljuvali smo po sve ''neutralce'', a i danas po njima pljujemo nesmanjenom zestinom. Kada neko drugi sada prolazi kroz iste/slicne kljucne događaje mi bi da budemo neutralni, sto je po meni nemoralno. I trece, obzirom da licno znam kakve su zivotinje lesinari srpski nacionalisti, zao mi je sto bosanci prvi ne priznaju Kosovo, jer je tom narodu dole najizvjesnija alternativa da postanu zrtve novog genocida (kad bi se svak drzo neutralno ko mi bosanci).

Sreca pa ima i pametnijih ljudi od Bosanca
Tebi hvala na komplimentu...
Idi bori se za pitanje Kosova...Cijeli svijet ovisi o nama i nasoj odluci...
Nek konacno i jedan Liberalism spasi svijet, dosta mi je vise holivudskih sajze prica kako jedan amerikanac spasi svijet.,.
..
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#118

Post by trlica »

BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
na koju drzavu,jel onu na celu sa dodikovim podrepasom Spiricem i na drzavu koju zamislja i vodi takvu poliitiku clan predzajebnistva nikola radmanovic.pa i sama se ministarka americkih drzava upisala od smijeha kad je cula da BiH ima tri predsjednika.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#119

Post by mIRCerka »

trlica wrote:
BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
na koju drzavu,jel onu na celu sa dodikovim podrepasom Spiricem i na drzavu koju zamislja i vodi takvu poliitiku clan predzajebnistva nikola radmanovic.pa i sama se ministarka americkih drzava upisala od smijeha kad je cula da BiH ima tri predsjednika.
Kakva je da je, NASA JE...
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#120

Post by BSn »

trlica wrote:
BSn wrote:
Bihac_4_ever wrote:Nek prizna Federacija...,da se pokaze nasa federalna volja...,ko jebe rs...,pa nek zucnu!

FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
na koju drzavu,jel onu na celu sa dodikovim podrepasom Spiricem i na drzavu koju zamislja i vodi takvu poliitiku clan predzajebnistva nikola radmanovic.pa i sama se ministarka americkih drzava upisala od smijeha kad je cula da BiH ima tri predsjednika.
Pa ko ce drugi biti premijer, nego covjek iz najjace stranke u drzavi.
Ja nisam kriv sto je ona, trenutno, najjaca, a valjda nisi ni ti.


Medjutim, to je jedina, moguca opcija.

Gledano demokratski de mi reci: Je li ispravno da vodeca stranka u drzavi daje premijera ili neka druga?

To sto ta vodeca stranka u BiH radi protiv drzave nije problem te stranke, nego nas sto smo birali neadekvatnu protutezu toj stranci.
Dakle, za unistavanje BiH drzave ne trebas kriviti SNSD, nego onoga za koga si ti glasao da ga u tome sprijeci, a on ne radi svoj posao!
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#121

Post by trlica »

BSn wrote:
Umjetnik a wrote:
BSn wrote: Nema!

Drzava ima pravo, prema Ustavu, kao sto ti rece, sa svima.

Nasuprot tome, entiteti imaju pravo samo sa susjednim zemljama (preciznije, Srbijom i Hrvatskom).

Nisam siguran, ali mislim da je i to podijeljeno, tj. RS moze samo sa Srbiojom, a FBiH sa Hrvatskom.


Sto se tice "vanjskog uredjenja", tj. vanjskih poslova, tu je drzava BiH uredjena kao i svaka druga savremena zemlja.
Razlika je jedino u unutrasnjem uredjenju drzave.
entiteti mogu imati posebne odnose sa svakom državom na svijetu
Citat iz Usatava Bosne i Hercegovine:

(2) Nadleznost entiteta.

(a) Entiteti imaju pravo osnivati posebne paralelne odnose sa susjednim drzavama u skladu sa suverenitetom i teritorijalnom cjelovitoscu Bosne i Hercegovine.



Da napomenem: Susjedne drzave su samo one sa kojima granici BiH, a ne nikako sve drzave svijeta! ;)




(d) Svaki od entiteta takodjer moze sklapati sporazume s drzavama i medjunarodnim organizacijama uz privolu Parlamentarne skupstine. Parlamentarna skupstina moze zakonom precizirati da za odredjene vrste sporazuma nije potrebna takva privola.



Sporazumi nisu u domenu specijalnih odnosa.
a) Entiteti imaju pravo osnivati posebne paralelne odnose sa susjednim drzavama u skladu sa suverenitetom i teritorijalnom cjelovitoscu Bosne i Hercegovine.
-----------------------------
ovo mozes tumaciti na hiljadu i jedan nacin.

nema tu ni S od suvereniteta.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#122

Post by BSn »

mIRCerka wrote:
trlica wrote:
BSn wrote:
FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
na koju drzavu,jel onu na celu sa dodikovim podrepasom Spiricem i na drzavu koju zamislja i vodi takvu poliitiku clan predzajebnistva nikola radmanovic.pa i sama se ministarka americkih drzava upisala od smijeha kad je cula da BiH ima tri predsjednika.
Kakva je da je, NASA JE...

:thumbup:

Od ovoga se, fakat, ne moze nista bolje reci.

Odoh ja trazit' kakvu sportsku temu, a vi ovdje naglabajte i dalje o problemima susjedne nam drzave, ko zna mozda nesto i skontate, pa rijesite problem, kad vec MZ ne moze.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#123

Post by cogni »

trlica wrote:
a) Entiteti imaju pravo osnivati posebne paralelne odnose sa susjednim drzavama u skladu sa suverenitetom i teritorijalnom cjelovitoscu Bosne i Hercegovine.
-----------------------------
ovo mozes tumaciti na hiljadu i jedan nacin.

nema tu ni S od suvereniteta.
Ne mozesh, to tumaci ustavni sud BiH i ako bi se na bilo koji nacin narusio suverenitet ili teritorijalna cjelovitost takav sporazum bi bio ponisten.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#124

Post by trlica »

BSn wrote:
trlica wrote:
BSn wrote:
FBiH, sto se tice vanjskih poslova, ima samo pravo da gradi specijalne veze sa RH i ni sa kim vise.

Dakle, FBiH, jednostavno, nema nikakvo pravo da ucini to sto ti zelis i kada bi to uradila, to bi bio direktan udar na BiH kao drzavu, ali nema brige, jer, kao sto rekoh, to je nemoguce.
na koju drzavu,jel onu na celu sa dodikovim podrepasom Spiricem i na drzavu koju zamislja i vodi takvu poliitiku clan predzajebnistva nikola radmanovic.pa i sama se ministarka americkih drzava upisala od smijeha kad je cula da BiH ima tri predsjednika.
Pa ko ce drugi biti premijer, nego covjek iz najjace stranke u drzavi.
Ja nisam kriv sto je ona, trenutno, najjaca, a valjda nisi ni ti.


Medjutim, to je jedina, moguca opcija.

Gledano demokratski de mi reci: Je li ispravno da vodeca stranka u drzavi daje premijera ili neka druga?

To sto ta vodeca stranka u BiH radi protiv drzave nije problem te stranke, nego nas sto smo birali neadekvatnu protutezu toj stranci.
Dakle, za unistavanje BiH drzave ne trebas kriviti SNSD, nego onoga za koga si ti glasao da ga u tome sprijeci, a on ne radi svoj posao!
konacno se slazem s Vama.ali sta mozemo kad neznamo prepoznati homogenizaciju na drugoj strani pa da se i mi pripremimo.to se kod nas odmah osudjuje kao nacionalizam,jeres bi bila bolan dati tolike glasove jednoj stranci,bolje ovako da se usitnimo sto vise,da se optuzujemo sto vise

i to bas u ovo komplikovano vrijeme kad nam se radi o glavi,biti ili nebiti.

nedaj boze da jedna bosnjacka stranka dobije sve glasove Bosnjaka,o TO bi bila katastrofa za pojedince da im mozemo uspjesno parirati.

Srbi znaju sta hoce,

blentavi Bosnjo ni danas nezna sta hoce.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#125

Post by trlica »

Kakva je da je, NASA JE...
-------------------------------------
ti kao da si sklepana od tri entiteta.
Post Reply